EIDSCH DAGBLAD. N°. 4132. Donderdag A0. 1873. 31 Juli. STADS -BERICHTEN. Een hoofdartikel in herdruk. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.—. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noraraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTEKTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaalsruimle. PKOCES-TERBAAL van de opening der stembriefjes die, ter benoeming van êen lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 29 Juli 1873 zijn ingeleverd. Op heden den dertigsten Juli achttienhonderd drieën zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes be stemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des mor gens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Dr. Willem Cornelis Van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Boudewijn Franciscus Krantz en Mr. Johan Van Outeren, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee sternbussen, bij hem den 29sten Juü 1873 overgebracht uit de beide af- deelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden -Qgeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en be vonden vijfhonderd achtenzeventig stembriefjes te bevatten. Dit getal, met de lijsten der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn ■even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door •den Voorzitter éen voor éen geopend en overluid voor- Belezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard zeventien stem briefjes, die oningevuld zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien eweest vijfhonderd eenenzestig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Herman Cornelis Juf'a 331Herman Antonie Schmier 218 stemmen; Mr. F. Canter Alta en Mr. L. D. Suringar ieder 4 stemmen. A. Tieleman, H. Kelder, H. W. de la Bije en W. H. Gillissen ieder éene stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen erkregea de heer Herman Cornelis Juta. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer HERMAN CORNELIS JUTA, wonende binnen deze gemeente, af te treden in 1877. En zijn tegen deze opening van slembriefjes door de de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 30 Juli 1873. v. d. BRANDELER, Voorzitter. J. VAN AANTZ. c, n OUTEREN.) PROCES-tERBAAL oan de opening der stembriefjes, die ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 29 Juli 1873 zijn ingeleverd. Op heden den dertigsten Juli achttienhonderd drieënzeventig »n de getneeute Leiden, is door het bareau van stemopneming i'i de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raad huis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit deu heer Dr. Willem Corne lis Van den Brandcler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Boudewijn Franciscas Krantz en Mr. Johan Van Outeren, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 29sten Juli 1873 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden onge- cboDden te zijn De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vijf- onderd zeven en zeventig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsteu der kiezers, die briefjes hebbeu inge leverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het etal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreeugemengd, worden zij door den oorzitter een voor een geopend eu overluid voorgelezen. Het bureau heeft vau onwaarde verklaard veertien stembriefjes, waarvan dertien oningevuld zijn en één, ingevuld met den naam au een lid der vergadering, ter wier aanvulling wordt gestemd, welks beurt van aftreding op dit tijdstip nog niet is gekomen. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest vijfhonderd dnëenzestig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Mr. Lucas Daniel Suringar 342; Mr. Frans Canter Alta 120 H. A. Schmier 66; II. C. Juta 7; J. van der Drift 3 stemmen; G. Wilhclmv Damsté, Toos Koppen, N. J. Sanders, Mr. A. Wijnstroom cn C. W. vau üvereem ieder 2 stemmen. M. P. J. Wijtenburg, H. Bouarius, Mr. M. d'Aumerie, F. H. Straathof, F. S. vau de Pavord Smits, D. Pander, Mr. H. Hamaker, F. L. Berré, Mr. P. G Hubrecht, F. M. Roest, A Tieleman, A. W Sijthoff, J. C. Rappard, J. G. F. Hoelen C. Blausjaar ieder éene stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer Mr. Lucas Daniel Suriogar Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer Mr. LUCAS DANIEL SURINGAR, wonende binnen deze gemeente, af te treden in 1875. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt, in tegenwoordigheid vau allen die zich in de zaal be vonden. Gedaan te Leiden, den 30 Juli 1873. v. d BRANDELER, Voorzitter. B. F. KRANTZ, J. ,a„ OUTERÈN ^mopnemer,. Maar al te goed is het hier te lande bekend, welke noodlottige gevolgen voor menigeen de zoo onverwachts gebleken insoliditeit van sommige Amerikaansche spoorwegwaarden heeft na zich gesleept. In Nederland toch vooral hadden die papieren hun weg gevonden, en met onbegrijpe lijke lichtvaardigheid hadden huisvaders de vruch ten hunner spaarzaamheid, weduwen de pennin gen die haar voor gebrek moesten behoeden, voor het bezit daarvan overgegeven, ja voogden had den er het aan hunne zorgen toevertrouwde ver mogen van weezen in belegd, het vermogen dat den ouderloozen wel niet het gemis der liefde, maar althans dat van de stoffelijke hulp hunner ouders moest vergoeden. Van de laatsten vooral was het lichtvaardig gehandeld, maar misdadig zeker niet. Mag dat gezegd worden ook van hen, die fondsen aan de markt brachten voor den dubbelen prijs van het geen zij wisten dat z'y waardig waren De met gevoel en overtuiging geschreven hoofd artikelen, voorkomende in Het Vaderland van 3 en 5 Mei, hebben op die vraag een welspre kend antwoord gegeven, zoo welsprekend, dat die opstellen dezer dagen afzonderlijk in herdruk zijn verkrijgbaar gesteld om aan de vele aanvragen van verschillende zijden te voldoen. Die uiting van de publieke opinie is ook voor ons een vingerwijzing om onze lezers in hoofd trekken den belangrijken inhoud van die artike len mede te deelen. Een zekere Jan Jansen de naam is ver dicht, daar wij hier met een type hebben te doen makelaar van beroep, met evenveel onder nemingsgeest als gebrek aan kapitaal, een jong- mensch van weinig of liever van een abnormaal geweten, begrijpt dat het voordeeliger is zelf een spoorwegleening aan de markt te brengen dan slechts voor rekening van anderen effecten te ver handelen. Hoe dat aangelegd? Gebruik makende van den naam der oude firma, die hij vertegen woordigt, begint hij geheimzinnige wenken te ge ven omtrent de soliditeit van sommige nieuwe fondsen, en dat heeft ten gevolge dat de directie eener pas opgerichte bank, bevreesd voor de con tramine, hem als deelgenoot opneemt; die relatie stelt hem weldra in de gelegenheid een eigen leening uit te geven. Een Amenkaansch generaal de Nieuwe We reld telt er vele ook zonder benoeming heeft van de geruïneerde aannemers voor een spotprijs een spoorweg overgenomen en heeft nu ter vol tooiing geld noodig, waarom hij aan Jan Jansen de geheele leening voor 45 pCt. wil overdoen. Deze immers hij wil eerlijk te werk gaan doet onderzoek bij een neef in Amerika, en op het antwoord dat „in 't algemeen de Ameri kaansche sporen een groote toekomst hebben," aarzelt hij niet in zijn prospectus te zetten, dat hij van onpartijdige zijde uitstekende informatiën heeft ontvangen. Het publiek, even vertrouwend als de goedge- loovige Jan Jansen, koopt de leening voor 73J/4 pCt. hoe nauwkeurig berekenddie voor 45 pCt. was genomen. De Neder landsche Financier spreekt gunstig van de nieuwe spoorwegleening; de eerste coupon wordt betaald, en de aandeelen staan 83 geno teerd. Iedereen is tevreden; ook Jan Jansen, die evenals de groote speculanten uit louter tevreden heid zijne aandeelen te gelde begint te maken in veel grooter aantal dan er kooporders uit de provinciën komen. De koers daalt, maar blijft toch nog boven dien der uitgifte, totdat op zekeren dag de avondeditie het bericht brengt, dat de solide waarden 17 pCt. naar beneden zijn gegaan op de tijding dat de coupon niet zal worden be taald. Jan Jansen spreekt het bericht tegen als niet officieel en, nadat de treurige waarheid maar al te zeer is gebleken, eindigt hij met per adver tentie zich bereid te verklaren voor de belangen der fondsenhouders te waken, natuurlijk tegen betaling. En het einde? Jan Jansen heeft een buiten plaats gekocht bij Velp en rijdt een paar prach tige Hongaarsche vossenmaar,'1 zoo luidt het slot van het artikel, dat wij tot het onze maken, Jan Jansen behoort te weten, dat er nog men- schen zijn, die niet rnet zijn vossen willen rijden, die hem geen hand zullen geven en hun hoed niet af willen nernen voor dien bankier." Wij herhalen het, wij hebben slechts den hoofdinhoud gegeven om onze lezers aan le sporen de thans in brochure verschenen artikels zelve te lezen en hulde te brengen aan den waardigen schrijver, die op zoo uitstekende wijze blijk heeft gegeven van zijn verontwaardiging over immoreele beursspeculatiën, die „wondeplek in onze maat schappij." Een opmerking ten slotte. De geachte auteur zegt. dat dit alles wordt aangezien met kalme onverschilligheid. Niet alzoo! Neen, zoo diep is Nederland nog niet gezonken. Wij hebben het gelezen en warm klopte ons daarbij het hart dat in een onzer groote steden de werklieden geweigerd hebben te werken aan de villa's die daar moesten verrijzen van het ten koste van weduwen en weezen en nijvere medeburgers door onzedelijke beursoperatiën verkregen geld. Voor liet land, dat zulke werklieden voedt, is nog een schoone toekomst weggelegd. Jan Jansen, ook de werkman wil niet rijden met uwe vossen. LEIDEN, 30 «Fall. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zijn ingekomen voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Van Puttkarnmer, 577 stembiljetten, waarvan 14 van onwaarde. De heer Mr. L. D. Suringar verkreeg 342, de heer Mr. F. Canter Alta 120 stemmen, zoodat de eerste verkozen is. Voor de herstemming tusschen de heeren H. C. Juta en H. A. Schmier werden uitgebracht 577 stemmen, waarvan 14 van onwaarde. De heer Juta is verkozen met 331 stemmen; de heer Schmier verkreeg 218 stemmen. Tot leden van den gemeenteraad te Katwijk zijn benoemd de Heeren Gt. van der Gugten en E. Kraay. Tot leden van de Haagschen gemeenteraad zijn gekozen de heeren Jhr. F. De Gasemjiroot, A. D. van der Gon Netscher en G. H. A. N. Rietstap. Men deelt aan het Handelsblad mede, dat

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1