De kapitein jbr. W. A. Ailing von Geuzau, van het 1ste reg. vesting artillerie, is benoemd tot adjudant van den commandant der stelling Den Helder. Z. M. heeft met ingang van 15 Sept. be noemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nedei landen Mr. J. A. Jolles, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ceneraaltot rechter plaatsverv. in de arr. rechtbank te Roermond, Mr. O. P. M. W. H. Beerenbroek, adv. aldaar, en tot pro cureur bij die rechlb. Mr. L. J. E. II. Geradts, adv. aldaar; met ingang van 1 Sept. lot apotheker 3de kl. bij den mil. geneesk. dienst in Ned. Indië, de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pharmacie S. Bleekrode en H. J. B. Dekema. Z. M. heeft E. P. De Moncby, president der Ned. Handelmaatschappij, bevorderd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw; den luit. ter zee 2de kl. J. F. N. Van Oosterzee, op verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen; benoemd tot insp. der posterijen bij het Dep. van Fin. den heer J. J. DolGgnies, thans comm. bij genoemd dep., aan J. R. Ruiters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als control, der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Valkenburg, be houdens aanspraak op pensioen; den control, der zelfde middelen Jbr. N. J. Martini van Geffen verplaatst van 's-Ilertogenbosch 2de afd. naar Valkenburg; op verzoek eervol ontslag verleend als onlv. der acc. op wijn, gedistilleerd, zout, bie ren en azijnen en zeep te Amsterdam, aan M. M. A. IJijmans, beh. aanspr. op pensioen; eer vol ontslag verleend als ontv. der dir. bel. en acc. te Sleenderen aan B. H. Chevallerau, beh. aanspr. op pensioen; opgeheven de ontvangkant. der dir. bel. en acc. te Hengelo c. a. (Gelderland) en te Steenderen, zooals die thans beslaan en ingesteld een ontvangkant. der dir. bel. en acc. te Hengelo c, a., (Gelderland), bevattende de ge meenten Hengelo, Voorden en Steenderenopge heven het ontvangkant. der dir. bel. en acc. te Schermerhorn c. a., zooals het thans bestaat; in gesteld een ontvangk. der dir. bel. en acc. te Schermerhorn c. a. bestaande uit de gemeenten Schermerhorn, Zuid- en Noord-Schermer, Oterleek en Ursem; de burgerlijke gemeente Heerhugo- waard toegevoegd aan het ontvangkant. der dir. bel. en acc. te Noordscharwoude c. a., onder voortdurend beheer van den tegenw. titularis F. W. J. H. Tengbergen; pensioen verleend aan: J. Van de Kerkhoft, gewezen hoofdonderwijzer te Tongelre, van /254; B. G. Van Helden, gew. hooldonderw. te Emmikhoven, van 338F. Snoeks, gew. hoofdonderw. te Valkenswaard, van 246; J. Vink, gew. hoofdonderw. te Rijswijk (Noord-Brabant), van 269; A. Van der Sleur, gew. hoofdonderw. te Maartensdijk, van ƒ597; en D. Abro, gewezen lsten tolk en waarnemend kanselier bij het Nederl. consulaat te Smirna, van ƒ1200. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U wel beleefd verzoeken my voor de volgende regels een plaatsje in uw dagblad af te staan. In uw blad van heden vind ik een stuk van HH. Burgemeester en Wethouders van Leiden en de Commissie van Financiën uit den Gemeenteraad aldaar, waarin wordt gezegd, dat de geprojecteerde aansluiting van den ontworpen spoorweg Leiden Woerden nabij deze gemeente, met den Holland- schen voldoende voorkomt, en verder wordt ge zegd; „overigens schijnt de pertinente verklaring van HH. concessionarissen omtrent het vervoer per spoorweg ten aanzien van dit punt voldoende waarborg op te leveren, zoodat er geen bezwaar kan bestaan om thans tot de inschrijving over te gaan." Ik wil niet beoordeelen de meerdere of mindere waarde van die aansluiting voor de Gemeente Leiden, maar alleen opmerken dat ik niet kan begrijpen dat HH. Burgemeester en Wethouders adviseeren tot inschrijving op geen anderen grond dan schijn, door een pertinente verklaring van HH. concessionarissen, die Ook pertinent verklaarden niet aan het station van den Hollandschen weg rechtstreeks de kunnen aansluiten, waarvan het tegendeel door de Directie der Holl. Spoorweg- Maatschappij is bewezen in de Leidsche Courant en door de Haarlemmer Courant overgenomen, waarbij zelfs wordt medegedeeld, dat HII. con cessionarissen nooit bij de Directie der Holl. Maatschappij eenige moeite voor die aansluiting hebben gedaan enz. enz. Nog zeggen HH. Burg. en Wethouders en de linancieele Commissie, dat het hun gebleken is, „dat door de voorwaarden door den Raad gemaakt, dat wanneer de benoodigde som niet in aandeelen zal kunnen worden geplaatst, maar de uitgifte van obligaliën noodig zal blijken, de gemeente bevoegd zal wezen hare inschrijving in aandeelen geheel of gedeeltelijk te verwisselen in inschrijving van obligaliën, die voorwaarden bij enkele belang hebbenden tot een misverstand hebben aanleiding gegeven, als zouden tengevolge van de daarbij door de Gemeente voorbehouden bevoegdheid de overige inschrijvers eenigermate kunnen worden benadeeld." Dat, Mijnheer de Redacteur, is juist een mis verstand. Zijn dan de inschrijvers zoo dom, om niet te welen, dat, als de drie millioen niet ge heel in aandeelen wordt bij elkander gebracht, maar een gedeelte daarvan aan obligaliën wordt uitgegeven waarvan de rentebetaling de prioriteit heeft, de inschrijvers ontslagen zijn van hunne inschrijving. De overeenkomst toch bij de inschrij ving aangegaan moet btj uitgifte van obligatiën door HH. concessionarissen worden verbroken; de inschrijvers zijn dus bij verandering van voor waarden door uitgifte van obligatiën of anders zins, weder geheel vrij van hunne inschrijving. Mijnheer de Redacteur, is 't ook een idéé van mij of is het wezenlijk zoo: 't komt mij voor, dat in de rapporten van HH. Burgemeester en Wethouders en de linancieele Commissie over deze onderneming, die men dacht, dat met een Franschen slag zoo maar klaar zou zijn, iets meer optimisme doorstraalt, dan indertijd over die van de heeren Knijff en Kaplijn. Onder dankbetuiging voor de afgestane ruimte blijf ik Uw Dr X, Leiden, 25 Juli 1873. GEMENGD NIEUWS. Twee personen, waarvan éen door de rechthanken van Maastricht en Rotterdam ter zake van diefstal reeds veroordeeld was tot ge vangenisstraf van een jaar cellulair en van 18 maanden, terwijl de andere door den zeekrijgsraad van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord wegens misbruik van vertrouwen, onder meer, veroor deeld werd tot twee jaren gevangenzetting, zijn door de rechtbank te Rotterdam wederom veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en eene boete van 25 of subsidiaire gevangenis van éen dag, ter zake dat éen hunner op den 27sten Juni 11. door een bediende van de firma C. F. Van Wotki Zoon te Rotterdam heeft doen afgeven vier karpetten en ter ver-, krijging daarvan een valschen naam heeft opge geven, terwijl hij die goederen bij den tweeden beklaagde heeft beleend, waardoor zij zich hebben schuldig gemaakt aan bedriegelijke oplichting en medeplichtigheid daaraan. Zaterdag-nacht is te Kampen brand ontstaan ten huize van den heer H. W. Kooy. Men had een brandend petroleumlampje op een wieg geplaatst; door het schommelen is het lampje omgevallen en de wieg in brand geraakt. Het kind is door de moeder gered. Een gedeelte van den inboedel is verbrand; de drie spuiten, welke spoedig tegenwoordig waren, hebben echter geen water behoeven te geven, daar de vlam reeds gebluscht was. Zaterdag-ochtend had onder Kralin gen een zesjarig meisje, dat in een theestoof vuur had gehaald, het ongeluk dat hare kleederen met het vuur in aanraking kwamen, zoodat zij eens klaps van onder tot boven in den brand stond. Een in den omtrek surveilleerende politie-agent, het gevaar ziende, schoot terstond te hulp, en door zijn toedoen kwam het kind met grooten- deels verbrande kleederen en den schrik vrij. De agent kreeg eenige brandwonden aan de handen. De T ij d meldt, dat de heer Ignace Wils, „kolonel-commandant van het corps Car- listische zouaven", bij de inname der vesting Igualada, in Catalonië, is gesneuveld. Met het oog op de heerschende warmte heeft de plaatselijke schoolcommissie te Sneek, in overleg met de hoofdonderwijzers der openbare- lagere scholen, de schooluren zoodanig gewijzigd, dat 's morgens van 810 en van lWj tot 12 uren onderwijs gegeven wordt en de middag schooltijd alzoo vervalt. BUITENLAND. Frankrij k. De commissie voor de decentralisatie is met het ontwerp der nieuwe gemeentewet gereed. De voornaamste bepalingen zijn deze: Het kiesrecht begint met het 25sle jaar. Kiezers zijn alle bur gers die in de gemeente geboren zijn, of zij, die er niet geboren zijnde, sedert een jaar zijn aan geslagen in een der vier directe belastingen, of zij, die aan geen dezer beide voorwaarden vol doende, drie jaren lang hun domicilie in de ge meente gehad hebben en op de kiezersl'ysten waren ingeschreven. In de gemeenten van minder dan 100,000 zielen worden de maire en de adjuncten gekozen door een college, samengesteld uit den Gemeenteraad en een gelijk aantal ingezetenen uit de hoogst aangeslagenen. Zij worden gekozen uit den Gemeenteraad voor den tijd van vijf jaren. Zij kunnen geschorst worden door den prefect en ontslagen door den President der Republiek. In dit laats'e geval houden zij gedurende twee jaren op verkiesbaar te zijn en worden zij tijdelijk ver vangen door een administrateur, die zijn mandaat ontleent aan eene benoeming van het centraal bestuur. In de arrondissements- en departements hoofdplaatsen kan de President der Republiek deyn prefect en onder-prefect de functiën opdragen, die bij art. 9 der wet van 18 Juli 1837 toegekend zijn aan de maires. (Dat wil zeggen, dat de Pre sident der Republiek in de groote centrums van bevolking den maire in zijn functie kan beperken tot eenvoudig ambtenaar van den Burgerlijken Stand.) De verordeningen op de herbergen en kroegen zullen uitsluitend tot het domein behooren van den prefect en onder-prefect. De gemeente raden kunnen door den prefect geschorst worden en vervangen door twee commissarissen, die in vereeniging met den tijdelyken administrateur de attributen van den Gemeenteraad uitoefenen. De commissarissen worden benoemd door den prefect. Men leest in het Memorial Diplomatique De heer De Hernandez, zaakgelastigde van Spanje te Parijs, heeft aan den Minister van Buiten- landsche Zaken eene nota meegedeeld van het Spaansche Gouvernement, de Spaansche oorlog schepen betreffende, die gemeene zaak hebben gemaakt met de opstandelingen en zeeroovers zijn verklaard. De kennisgeving van het Spaansche Gouvernement aan de vreemde Regeeringen kan niet, gelijk men heeft doen opmerken, aan de vreemde Mogendheden de verplichting opleggen om deze vaartuigen buit te maken en hunne equipage te vonnissenmaar zoo deze schepen in eene vreemde haven binnenvielen, zouden na tuurlijk de autoriteiten maatregelen moeten nemen, zooals geschiedt tegenover de opstandelingen, die over de landgrenzen in Frankrijk binnendringen. In de zitting der Kamer van Zaterdag heeft de heer Decazes het rapport voorgelezen van de Commissie, belast met het onderzoek van het voorstel des heeren Rouvier tot afschaffing der diiïerentieele rechten op de vreemde vlag. In het rapport wordt gezegd, dat die rechten zes millioen moesten opbrengen, maar slechts éen millioen hebben opgebracht. Ze zijn eene belemmering voor de ontwikkeling der handelsmarine en stellen ons aan represailles van andere Staten bloot. Het rap port wijst voorts, als gevolg van de difïerentieele rechten, op den achteruitgang van de havens te Marseille, Havre en Duinkerken ten voordeele van Antwerpen en Genua, en concludeert tot afschaf fing der rechten met 1 October a. s. De Kamer heeft besloten niet eer uiteen te gaan vóórdat een beslissing omtrent het voorstel des heeren Rouvier zal zijn genomen. Het gerucht, dat er bij de Regeering sprake was van de Carlisten te erkennen als oorlogvoe rende partij, is ten eenenmale van grond ontbloot. Te Reuil (twee uren van Versailles) heelt Vrijdag in een bergplaats van petroleum eene ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 42 personen gewond zijn, waaronder 21 ernstig.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2