bouw was met belangstellenden overvuld. Aan beide kanten van het spreekgestoelte was langs de wanden eene tentoonstelling aangericht van voortbrengselen van den arbeid der kinderen, uitstekend fraaie handwerken, vrouwenkleederen, teekeningen, mandemakerswerk, schoenen, bind werk, enz. Vele prijzen werden uitgereikt. Een tiental leerlingen, die de school gingen verlaten, ontvingen, behalve een getuigschrift, een geschenk als souvenir. Verscheidene kinderen droegen vers jes voor, rneerendeels vrij goed verstaanbaar en behoorlijk in de maat. Ten slotte werd dooi den leerling J. Den Haring een afscheidswoord gesproken namens hen die de Inrichting gingen verlaten. Deze leerling heeft niets in spraak en voordracht, wat den doofstomme kenmerkt. Hij is als letterzetter geplaatst en had het Afscheids woord zelf gesteld en gezet, zoodat het in druk kon worden rondgedeeld. De Courrier de la Meuse vestigt de aan dacht op den grooten pelgrimstocht naar Issoudun ter eer van onze Lieve Vrouwe van het Heilig Hart, in de aanstaande maand September. Aan deze bedevaart zal ook eene Nederlandsche depu tatie deelnemen. De abbé Rijkers, directeur van het Bisschoppelijk College te Roermond, zal op 8 September, den feestdag van O. L. Vrouwe, te Issoudun preeken. Men meldt uit MaastrichtAanstaanden Zon dag zal alhier een groot kerkelijk feest plaats hebben, en wel het in plechtigen optocht over brengen van de zich in de Parochiale kerk van Sint-Servatius bevindende reliquieën naar eene daarvoor aangebouwde kapel in genoemde kerk. De reliquieën, waarvan de omkleedsels voor een groot gedeelte van blik en hout waren, zijn rneerendeels door de hulp van milde gevers in meer waardige reliquieënkasten geborgen. Onder deze verzameling reliquieën bevinden zich onder anderen: haren van de Maagd Maria en van den Apostel Johannes; een stuk van het doodkleed van Christuseen stuk van het kleed der Maagd Mariaeen fragment van het Heilig grafeen stuk van de windsels en de doornen-kroon van Christus; een schakel van de keten van den Apos tel Petrusreliquieën van de Apostelen Andreas en Bartholomeusde beenderen van de bisschop pen Mondulphus en Gondulphuseen stuk van den schedel van Magdalena enz. Bij den op tocht zullen drie Bisschoppen tegenwoordig zijn, en wel de Bisschop van Roermond, de Bisschop van Luik en een Duitsch Prelaat. De Katholieken zijn van den kansel uitgenoodigd, hunne huizen dien dag met vlaggen als anderszins op te sieren. Uit Batavia wordt aan het U. D. gemeld, dat alles voor de tweede expeditie naar Atchin wordt voorbereid, die vóór December zal vertrek ken. De expeditie zal bestaan uit 7000 man in fanterie, 2000 man van andere wapens en 3000 koelies. De Nederlandsche Bank had op 21 Juli bij een muntmateriaal van f 104,175,607.64s, voor eene sorn van f 62,316,750.51s minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 24,926,700.205 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij het gehouden examen in de legerplaats bij Zeist naar den rang van fortificatie-opzichter hebben de vier mededingende onderofficieren allen voldaan, maar zijn tot benoeming voorgedragen de sergeanten IC. Yzerman en T. W. Bertels, van het bataljon mineurs en sappeurs. De kapitein van den generalen staf J. C. C. Den Beer Poortugael, de kapt. A. J. F. Egter van het reg. veld art. en de ritmeester C. A. Thurkow van het 1ste reg. huzaren zijn aange wezen tot het bijwonen der najaarsoefeningen, welke in deze en in de volgende maand door de te Hannover, Westfalen of in de Rijnprovincie gestationeerde Pruisische legercorpsen zullen plaats hebben. De lste luit.-adjudant, Jhr. J. D. Six, van het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht, is benoemd tot adjudant van den commandant in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, bezuiden de Lek. GEMENGD NIEUWS. Maandag-avond laat hebben te Am sterdam eenige officieren met hunne dames in de Kalverstraat eene onaangename ontmoeting gehad. Een vijftal halfdronken mannen hadden het op de dames gemunt en vielen haar lastig. De wacht van het Paleis moest geroepen worden om aan het schandaal een einde te maken. Twee der bel hamels zijn in verzekerde bewaring gebracht. De anderen kozen het hazenpad. De Heer C. A. Brandts Buijs, te De venter, heeft een Atchin-marsch vervaardigd en opgedragen aan Generaal Van Swieten. Te Herwen en Aerdtiseen i8jarig jongeling, die, terwijl hij op het veld werkzaam was in de verte brand zag en meende dat deze in het huis zijner ouders was uitgebroken, van schrik doodgevallen. Men verneemt wel eens meer, dat windmolens, kleine huizen en dergelijke gebouwen van de eene plaats naar de andere verrold zijn ge worden. Zoo zal in de eerste dagen der volgende week de groote cavalerie-manege te Haarlem een gebouw lang 45 en breed 51 meters naar een omstreeks 70 meters van de tegenwoordige standplaats verwijderde plek verrold worden. Het is zeker een der grootste gebouwen, die in de laatste jaren bij ons te lande in hun geheel ver plaatst zijn. Maandag-middag is op Fijenoord een jongeling aan den weg dood gevonden. Misbruik van sterken drank schijnt niet vreemd te zijn aan dit ongeval. Te Schipluiden is Maandag een man van zevenentachtig jaren in de vaart gevallen en verdronken. Op verschillende Rijkskantoren te Utrecht, waar de Belgische centimes oogluikend werden in ontvangst genomen, zal voortaan in geen geval deze vreemde munt meer aangenomen worden. In de Zondag-namiddag gehouden godsdienstoefening te Sneek, voorganger Dr. M. Nierneijer, moet zich het geval hebben voorgedaan, dat niemand der diakenen tegenwoordig was, waarom de dienstdoende predikant de gemeente heeft verzocht, hare gaven voor de armen te be waren totdat de armverzorgers zich beter van hun plicht zouden kwijten. Maandag-avond is een jongmensch in de zweminrichting in de Baan te Pmtterdam plotseling overleden, doordien hij zich verhit te water had begeven. Gisternacht ging zekere Z. te Utrecht met een militair van het Oost-Ind. leger kermis houden. De eerste, die den jas van den laatste aangetrokken had, waarin volgens zijne opgave f 160 aan bankpapier geborgen was, stelde dien gistermorgen aan den militair, toen zij elkander verlieten, weer ter hand, doch toen bleek dat het geld verdwenen was. Z. is door de politie voor- loopig in arrest genomen. Te Weesp had Maandag op den in aanleg zijnden spoorweg weder een treurig on geval plaatseen zandtrein welke op het plein bij het in aanbouw zijnde stationsgebouw had stilgehouden om water in te nemen en door eene of andere oorzaak niet spoedig in beweging kan worden gebracht, kwam in botsing met een van Bussem komenden trein. De schok was zóo he vig, dat de voorste wagen genoegzaam geheel ver brijzeld en een der locomotieven zeer beschadigd werd. Het been van den machinist der van Bussem komende locomotief werd verbrijzeld, zoodat men des avonds tot de afzetting heeft moeten overgaan. Te Gmünd in Wurtemberg doet men ook proeven met geschut. Daar werd den 18den met vestinggeschut naar de schijf geschoten. Het tweede schot, dat te kort viel, trof het blokhuis, waarin een luitenant en vier man zich bevonden om de schoten te controleeren. De luitenant werd gedood, de vier man werden gekwetst H e t Amsterdamsche Schaakgenootschap heeft dezer dagen een overwinning behaald. De wedstrijd met de Haagsche schaakclub Discendo Disciniasgeopend in het najaar van 1872, is, evenals de eerste, ook met den 56sten zet ter gunste van het genootschap geëindigd. Tot eer der Haagsche Vereeniging echter zij gemeld, dat deze tweede partij met uiterst veel beleid en inzicht werd gevoerd en de Haagsche koning (zwart) eerst ca pituleerde toen nog slechts één getrouwe voet knecht hem ter zijde stond, tegenover zijn tegen stander (wit) die er twee had. Hij kan dus met Frans I uitroepen „Tout est perdu fors l'hon- neur". Zonderling, maar wellicht doeltref fend, is de Chineesche wijze om aardappelen te ver duurzamen. Zij worden in zuiver water gewas- schen en van alle vuile of beschadigde plekken gezui verd, vervolgens op een vaststaand mes in een. aantal schijven gesneden, en eindelijk op een barn- boesrek twaalf uren lang aan den wind en d& zon blootgesteld en zoodoende gedroogd. De zoo- toebereide schijven moeten jaren lang den smaak van versche aardappelen bewaren. Wederom was Zondag-avond een- Haagsche knaap, die zich in het water aan den Schenk weg met het vangen van vischjes vermaakte, bijna het slachtoffer zijner roekeloosheid geworden- In het water gevallen, zonk hij weldra in de diepte weg, maar werd nog intijds opgemerkt door den nabij wonenden opzichter van den Rijnspoorweg, die zich op de plaats waar de jongen lag, geheel gekleed te water begaf en wien 't na veel moeite en niet dan na tot zijn hals in het water te zijn geloopen, mocht gelukken den jongen op het droge te brengen. Beschuldigd van moedwillige brand- stichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon wor den gebracht, zal Donderdag voor de crimineele Kamer van het Hof in Zuid-Holland terechtstaan de 48-jarige koopman A. v. d. W. uit Streefkerk. In de Haarlemmer Cour ant an komt de volgende advertentie van de familie Schot te Haarlem voor: „Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat Zondag 13 Juli 11. onze geachte broeder en behuwdbroeder Jacob Schot, in leven Muziek onderwijzer te Oudshoorn, op eene laaghartige wijze van het leven beroofd is gevonden in het water de Aar." C. d. B., aan den Oostcingel te Delft, wilde Zondag-namiddag met familie en kennissen, in een tentwagen met een paard bespannen, een uitstapje maken. Nauwelijks echter afgereden, werd door een jongen een steen geworpen die het paard trof, waardoor het beest in dollen draf voortholde tot aan de uitspanning de Prins^y waar bij de kromming van den weg de wagen omsloeg, en allen er uitvielen; d. B. en diens dochter hebben zich vrij ernstig bezeerd, terwijL de overigen zich mogen verheugen, dat zeer, hoe wel hevig verschrikt, met kleine kneuzingen en gescheurde kleederen afkwamen. BUITENL AIV D, Frankrij k. In de Nationale Vergadering werd gisteren be paald, dat de discussie over de interpellatie be trekkelijk de dwangmaatregelen tegen de drukpers in Lyon, over zes maanden zal plaats hebben. De heer Barrail heeft een ontwerp ingediend, strekkende om de Regeering te machtigen tot de benoeming van plaatsvervangende rechters in de krijgsraden. De vergadering heeft besloten over te gaan tot de discussie over de artikelen van het wetsontwerp, waarbij het bouwen van eene kerk op den Montmartre een werk van al gemeen nut wordt verklaard. De heeren Al- bert en Grévy zijn de eenige leden der linker zijde, die tot presidenten zijn benoemd bij de benoe mingen van presidenten en secretarissen der bu reaux. De prefect te Marseille heeft een aldaar be staande republikeinsche club gesloten, omdat er een lied tegen Maarschalk Bazaine werd gezongen. Groot-Britanni Dr. Wilberforce, bisschop van Winchester, is overleden. Zaterdag-middag maakte hij een rij- toertje met Lord Granville. Plotseling struikelde zijn paardde bisschop werd met het hoofd op den grond geworpen tengevolge waarvan hij den hals brak. Denzelfden dag overleed Lord "VVest- bury, die van 1851 tot 1865 eene belangrijke politieke rol speelde.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2