LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4125. Woensdag A0. 1873. 23 Juli. STADS-BERICHTEN. SCHUTTERIJ. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 11 April 1827 Staatsblad no. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 25 Juli aanstaande, 's namiddags te half zes. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1839 tot 1847 ingesloten 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben; 4°. degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge- i steld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als tot nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huis- - bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo vengemelde» dag, al ware het dat bij hen geen oproe- pings-biljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschynen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28 Juni 1828 (Staatsblad n°. 42^, voor zooverre zij dienstplichtige nom- mers getrokkken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 17 Juli 1873. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 1, 2 en 3, bij het college van zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, da gelijks van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den 26sten J li eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd, de onafgehaalde patentbladen, van die wijken, aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 22 Juli 1873. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den lSden dezer maand invorderbaar verklaard kohier ▼oor de belasting op het personeel, dienstjaar 1873 cn '1874, houdende aanslagen voor de wijken 7, 8 en 9, als mede restanten, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 22 Juli 1873. LEIDEN, 22 Juli. Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan de commissie tot oprichting van een gedenkteeken voor P. A. Van der Werf eene aanzienlijke bijdrage doen toe komen. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 28,50, 5,80, f 280; de laagste f 27,50, f 5,50 en f 2,70. Zondag had te Dordrecht de réunie plaats van de leden van het Metalen Kruisdie o. a. werd bijgewoond door de 2de sectie uit Leiden. Door den heer E. H. Themps, voorzitter dier sectie, werd namens haar aan den heer Göbel, voorzitter en J. L. Bossy, penningmeester der Dordsche 2de sectie, het eerelidmaatschap aange boden en de insignes er van op de borst gehecht. Na optocht met muziek werden de secties ont vangen in de Vereeniging Kunstminwaar een matinée musicale plaats had. Na afloop daarvan vereenigde men zich aan een diner. Gisteravond te ongeveer 9 uren is een be gin van brand veroorzaakt in een poffertjeskraam op de Bloem markt, doordien een gasfitter de on voorzichtigheid had, met een licht te dicht bij een gaspijp te komen, waardoor een groote vlam ontstond. De brand is gebluscht door den kra mer en eenige burgers, waaronder de heeren Bi- geot, de Vos en Goosen zich bijzonder verdienste lijk maakten. Politie en militaire macht waren spoedig ter plaalse tegenwoordig. Gisteravond had een vijfjarig meisje, dat op de Oranjegracht niet ver van hel bolwerk speelde, het ongeluk onder de leuning van de brug door te schieten. De sigarenmaker P. sprong het kind na, maar beiden zouden waarschijnlijk verdronken zijn, indien zekere V. d. B. hen niet te hulp ware gekomen. Gisteravond te halfnegen sprong een man, die door te diep in het glaasje te kijken ruzie met zijne vrouw had gekregen, in den Nieuwen Rijn, 't zij om zich in 't zwemmen te oefenen of om een eind aan zijn leven te maken. Hij scheen echter door het bad tot andere gedachten gekomen te zijn, want toen hem een stok werd toegestoken, greep hij dit reddingsmiddel aan en werkte zich zoo goed hij kon naar den wal. 't Is te hopen dat hij nu wat minder van ruzie en van jenever zal gaan houden. Hedennacht zijn twee personen bij ongeluk in den Nieuwen Rijn gewandeld en met moeite door aldaar passeerende burgers gered. Uit Dordrecht schrijft men ons; Het moet hier Vrijdag op het kantoor van Otto de Kat en Zonen een heel opstoolje geweest zijn van de boeren die beweerden dat hun de Maxwell-aandeelen door die heeren in de maag waren gestopt. In Rotterdam schijnen ook standjes over Maxwell's en Florida's aan den gang. Men zegt dat sommigen die daarin betrokken waren veel last van hun werkvolk hebben, dat voor hen geen villa's wil bouwen. Zij slaken het werk en zeggen eenvou dig dat zij voor dieven niet willen werken. 43 Jongelieden hebben deelgenomen aan het examen geheel of gedeeltelijk voor toela ting tot de Rijks-kweekschool te Haarlem. Op voordracht der examen-commissie heeft de Min. van Binnenl. Zaken tien hunner gesteld in het genot der gewone Rijks-toelage, t. w. A. Poutsma van Gorredijk; J. Koeter, van Zaandijk; M. Mie ras van Wolfaartsdijk; C. J. Colpa, van Boskoop; M. G. Van Neck, van N.-Scharwoude; H. Van Strien, van Wolfaartsdijk: H. L. Rijnink, van Zaandam, G. Wit, van Wormer, G. Gorter, van Zaandam en F. Stel, van Leiden. De cursus 1873/74 zal den lsten September e. k. aanvangen. Zaterdag avond werd in de groote zaal der So ciëteit De Vereeniging in Den Haag ter herinnering aan den veertigjarigen diensttijd van den sergeant majoor van het reg. grenadiers en jagers C. Sie- benhaar, hoofd-schermmeester, door de scherm-en gymnasliek-vereeniging De Eenheid eene eige naardige voorstelling gegeven, bestaande uit eene geschiedkundige vertooning van vermaarde steek en andere spelen met verschillende wapenen, zoowel uit de oudheid als uit de middeleeuwen. Zoo werd o. a. voorgesteld het tweegevecht van Scipio den Afrikaan mei Hannibal; dat van God fried van Bouillon met sultan Saladin der Sa- racenen, enz. Door den secretaris der scherm- en gymnastiek vereeniging werd, namens de leden dier vereeniging en andere vrienden en kweeke- lingen van den jubilaris, dezen een prachtig ver sierd album met hunne photografische portretten overhandigd. Met veel toejuiching werd de mede- deeling van den president der vereeniging ont vangen, dat deze den heer Siebenhaar tot haar eerelid had benoemd. Onder de gebouwen, die door de in 1873 gevormde bouwmaatschappij „Scheveningen" zullen worden opgericht, is begrepen een grootsch hotel, dat niet minder dan twee hotels-garnis en vieren twintig villa's zal vereenigen. Daarnevens zullen nog tal van villa's komen te midden van beval lig plantsoen en eindelijk reeksen burgerwonin gen, winkels, stallen enz. De geheele uitbreiding zal langs het strand een lengte hebben van 500 meters of 6 minuten gaans. Den 4den der volgende maand zal van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk naar het Nieu- wediep vertrekken een detachement suppletietroe pen, sterk 300 man (waaronder 18 onderofficieren) om dienzelfden dag daar ter plaatse te embar- queeren aan het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins van Oranje. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der artillerie G. F. W. Borel, die tijdelijk bij het O.-I. leger is gedetacheerd, en tot medegeleide de 1ste luitenants der infanterie D. Brakel en W. E. Van Ingen, beiden van het O.-I. leger de 2de luit. der O.-I. cavalerie A. Uijt den Bogaerd. Laatstgenoemde en de 1ste luit. Brakel keeren van verlof naar Java terug. Het is der regeering nog niet mogen ge- lukkrn om het benoodigde getal officieren van gezondheid voor het Indische leger te krijgen; de schoonste beloften, o. a. eene gratificatie van f 4500, beweegt nog geen Nederl. arts om daaraan gehoor te geven. Daar de behoefte zeer groot is en in geen geval langer kan gewacht worden, is men benieuwd te vernemen, wat de regeering alsnu doen zal. D De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Geertsema, heeft zich Zaterdag-avohd op reis naar Weenen begeven, ten einde aldaar 14 dagen te blijven. De heer J. G. P. Rauch, die gedurende eenige jaren ten bureele van den heer Beukman, commissaris van politie der 1ste afd. en laatste lijk aan het hoofdcommissariaat in Den Haag werk zaam was, is benoemd tot inspecteur van politie te Vlissingen. De 1ste luit. W. H. Nolthenius van den generalen staf, is op zijn daartoe gedaan verzoek, in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der ca valerie, en wel bij het 1ste reg. huzaren. Aan Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den generaal-majoor A. E. Mansfeldt, com mandant der 3de divisie infanterie, is de ver gunning verleend tot hel aannemen en dragen der versierselen van grootkruis der orde van het Zwaard, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Tot referendaris bij het Departement van Financiën is benoemd de heer W. Van Konijnen burg, thans inspecteur van de directe belastingen en het kadaster bij dat Departement. Verplaatst zijn de controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1