komen de trein van Brussel kwam in volle kracht aanstoomen tot onder de overdekking van het stationsplein; maar op eens werd de trein in zijn vaart gestopt, zóo zacht, dat de reizigers bijna geen schok gevoelden. Uit Amsterdam wordt van Zaterdag gemeld: Ook vuurwerk kan ongeduldig worden en zijn ongeduld niet bedwingen. Dit bleek in den afgeloopen nacht te 2 uren, toen de stukken vuurwerk, die, in de Amsteljachthaven in een loodsje gereed liggende, om hedenavond tot slot van het feest der Roei- en Zeilvereeniging de Hoop te worden afgestoken, door zelfontbranding ontploften. De vlammen deelden zich aan de berg plaats mede, en deze werd verteerd met de kunststuk ken van den heer Van Leeuwen, wiens pyro- technisch talent dus hedenavond niet zal kunnen be wonderd worden. Het gezicht van den vuurgloed over het water en in de richting zoowel naar het Paleis voor Volksvlijtwelks koepel verguld scheen, als naar het Amstelhótel, was indrukwekkend. Gelukkig dat spoedig aangebrachte hulp een ramp voorkwamhet vuur werd in tijds gestuit, zoodat het feest door het ongeval niet is benadeeld geworden. Het aantal toeschouwers 's nachts tusschen 2 en 3 uren was natuurlijk niet zoo groot als wanneer het vuur werk op den bij het programma bepaalden tijd ware afgestoken geworden, maar toch had men over de opkomst van uit den slaap gewekte nieuws gierigen niet klagen Zaterdag-nacht heeft in het beste 1- kantoor van den Ned. Rijnspoorweg aan het sta tion te Utrecht een inbraak met diefstal plaats gehad; men heeft den lessenaar met het daarin aanwezige geld medegenomen, benevens een mand met petten, doch eenige voorwerpen van minder waarde heeft men onaangeroerd gelaten. Z o n d a g-m orgen ontdekte buiten de Katharijne-barrière te Utrecht een vrouw, dat zich een persoon, die zich aan sterken drank had tebuitengegaan, op haar zolder had verscholen de vrouw verschrikte en riep om hulp; daarop zette de persoon het op een loopenhij wist zich echter niet te bergen en sprong in het water, doch werd door een bleeker spoedig er uitge haald. BUITENLAND. Frankrij k. In de Nationale Vergadering heeft de heer Paris Zaterdag het rapport voorgelezen, waarbij voorge steld wordt de zittingen te verdagen van 27 Juli tot 5 November. Hij zeide, dat de afgevaardigden behoefte hebben om de meeningen hunner kiezers te kennen en dat het Gouvernement tijd noodig heeft om de wetten tot regeling der maatschap pelijke orde voor te bereiden. De heer Bethmont stelde voor het rapport Maandag in discussie te brengen. Na twee twijfelachtige proefnemingen om het gevoelen der Kamer te kennen, besliste de vergadering door zitten en opstaan met 358 tegen 281, dat de discussie terstond zou aanvan gen. De heer Lepere bestreed het rapport en stelde voor, dat de Kamer 20 September zou terugko men. Zijn voorstel werd verworpen met 404 tegen 234 stemmen en daarop werd de prorogatie tot 5 November aangenomen. Mede werd aangenomen een voorstel van den heer Belcastel, dat op den Zondag na de wederbijeenkomst openbare gebeden zullen plaats hebben. Het gerucht wil, dat tengevolge van de discussie van Zaterdag, de interpellatie van den heer Favre, waarvan eerst was afgezien, zal voort gang hebben. De Commissie voor het voorstel- Ernoul heeft de voorgestelde amendementen ver worpen. Haar rapport zal heden worden inge diend. Het Journal Ofjiciel maakt de ontvangsten van de directe belastingen gedurende de vijf eerste maanden van dit jaar bekend. Zij bedragen 316 millioen, zijnde 38 millioen meer dan de raming over dat tijdvak was. De ontvangst der indirecte be lastingen loopt over eene maand verder, namelijk over een halljaar. De opbrengst van deze overtreft de raming met drie millioen. Duitschland. De National Zeilung deelt mede, dat ook het Hooggerechtshof de aanklacht van den bisschop van Ermeland tegen den Staat, wegens de niet- uitbetaling der sedert 1 Oct. 1872 geschorste toelage uit de staatkas, heeft afgewezen. In zijn Politiek Overzicht zegt de Nordd Allg. Zeit, sprekende over de gebeurtenissen op Sumatra: „Het is ten eenenmale een ongerijmd heid dat men het wil laten voorkomen alsof het Duitsche Pdjk koloniën wenscht te hebben. Duitsch land bevindt zich zoo goed bij de beperking, die het zich door de Duitsch nationale politiek ziet opgelegd, dat het moeielijk er toe zou kunnen be sluiten om zich op het voetspoor van Engeland, Spanje en Nederland het bezit van overzeesche koloniën te verzekeren, daar dat bezit voor het moederland geen versterking, maar blijkbaar slechts eene verzwakking tengevolge heeft." Spanje. Er is een Ministerie uit de rechterzijde gevormd. De heer Salmeron is benoemd tot president zon der portefeuille; de heer Soler Buitenlandsche Zaken, Carvajal Financiën, Moreno Rodriguez Jus titie, Maisonave Binnenlandsche Zaken, Gonzalez Oorlog, Oveiro Marine, Gonzalez Openbare werken, Palanca Koloniën. Valencia is geproclameerd tot een federaal kanton, met autonomie, even als Murcia. In het manifest te dier zake in laatstgenoemde plaats wordt het gezag der Constitueerende Cortes erkend, maar tevens verklaard dat er tot het constitu- eeren van Bondsstaten moet worden overgegaan, om gevolg te kunnen geven aan het besluit tot het proclameeren der federatieve Republiek. Sevilla en Cadix hebben de autonomie van Andalusië geproclameerd. Er zijn oorlogschepen van Carthagena naar Alicante vertrokken, om die stad in opstand te brengen. De heer Salmeron heeft het programma van het Kabinet in de Cortes ontwikkeld. Het zal de Carlisten en demagogen bestrijden. Hij verklaarde verder het te betreuren, dat provinciën (Staten) in opstand gekomen zijn, zonder de beslissing der Cortes af te wachten. Laatstleden Donderdag hebben Don Alphonsus en Saballs een aanval gedaan op Igualdo. Gedu rende den geheelen dag hield het vuur aan. Des nachts kregen de Carlisten versterking en des och tends werd de aanval herhaald. Men vreest dat de stad zal worden overwonnen, als er geen hulp komt opdagen. Volgens een telegraphisch bericht uit Bayonne heeft de pastoor Santa Cruz zich van zijne mili taire kleeding ontdaan, zijn commandement neder- gelegd en zijn priesterlijk gewaad weer aangetrok ken. Gevolgd door zijn luitenant, is hij op Fransch grondgebied gekomen, van waar hij zich naar R.ome wil begeven, om zich voor de voeten van den Paus te werpen en zijne vergiffenis af te smeeken. Uit Bayonne wordt gemeld: Berichten uit Carlistische bron behelzen dat al de ammunitie en wapenen, die door de Carlisten werden verwacht, in goede orde zijn ontscheept. Er zal een veertiende bataljon troepen worden georganiseerd. Het corps van Santa Cruz, meer dan 1000 man sterk, staat thans onder de bevelen van kolonel Aizpurua. De luitenant van generaal Lizarraga, die in Guipuzcoa het bevel voert en aan het hoofd staat van 3 a 4000 goed gedisciplineerde manschappen, met cava lerie en artillerie, is in het bezit van het fort Arichulegui. De Carlisten hebben zich van Puenta la Reyna meester gemaakt, dat de sleutel is van de Amezcuas; het garnizoen is in hechtenis ge nomen. Carlistische benden trekken de Ebro over op alle punten, zonder tegenstand te ontmoeten. Zij heften allerlei schattingen. In de provincie Burgos wordt allerwege openlyk voor de Carlisten gewor ven, zonder dat de autoriteiten eenigen hinderpaal in den weg leggen. Vijf honderd Carlisten hebben de communicatie tusschen Tarragona en Lerida afgesneden. Het Madridsche Gouvernement is van plan een kamp te organiseeren bij laatstgenoemde stad en heeft bevel gegeven, dat alle geestelijken, die met de wapenen in de hand in hechtenis ge nomen worden, zullen worden doodgeschoten. De republikeinsche vrijwilligers van Almeria hebben den rijken eene schatting opgelegd van 10,000 dollars. De Univers bericht dat Don Carlos, vóór dat hij de Fransche grenzen is overgetrokken, om zich in Spanje aan 't hoofd zijner aanhangers te stellen, 's ochtends ter biecht en ter Communie is gegaan, ten einde 'sHemels zegen op zijne onder neming af te smeeken. In zijne omgeving wilde men hem nog terughoudenmaar naar dien raad heeft hij niet geluisterd. „Het uur is gekomen," heeft hij gezegd.,, Ik moet bij mijne dapperen zijn. Voorwaarts 1 Met de hulp van God, voor de Kerk en het Vaderland China. De gezanten van Amerika, Frankrijk, Groot- Britannië, Nederland en Rusland hebben den 29sten Juni hunne eerste audiëntie bij den Keizer gehad. Die van Japan was reeds vroeger afzon derlijk door den Keizer ontvangen. De Russische gezant las den Keizer eene in de Fransche taal gestelde aanspraak voor, welke door den tolk van het Duitsche gezantschap in het Chineesch ver taald werd. Daarna legde elk der gezanten zijne geloofsbrieven op eene tafel voor den Keizer neder, die op de aanspraak in het Chineesch antwoordde. Een groot aantal mandarijnen, waaronder vier prinsen, waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De Fransche gezant werd denzelfden dag in een bijzonder gehoor bij den Keizer toegelaten om een schrijven betreffende het gebeurde te Tientsin te overhandigen. Gemeenteraad. Zitting van heden. Tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, Voorzitter, Stoffels, de Fremery, Lezwijn, Har te- velt, Seelig, Bijleveld, Veefkind, Du Rieu, Cock, van Heukelom, van Outeren, van Wensen en Dercksen. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de ingeko men stukken, zijnde 2 adressen om afschrij ving van plaatselijke belasting, een boekwerk van Mr. L. D. Suringar, en een advies van den ge meente-advocaat omtrent de renteschuld. Nadat tot regentesse van het Roornsch Katho lieke Wees- en Oudenliedenhuis benoemd is me vrouw Schretlen met 13 stemmen, wordt de be handeling van de politie-verordening voortgezet, na voorlezing van eene missive van den heer Bij leveld, daarin bericht gevende, dat hij spoedig de stad zal verlaten. In diens plaats, wordt, op voor stel van den Voorzitter, overgegaan tot het be noemen van een tijdelijk lid voor de Commissie der vereenigde Gast- en Leprooshuizon cn alc zoo danig benoemd de heer Mr. P. Du Rieu. Art. 88 wordt op voorstel van den heer Bijle veld aldus gelezen: geen uitstalling van waren of plaatsing enz. Op voorstel van den heer Harteveltf wordt de termijn waarop alle kramen of andere inrichtingen, die tot de uitstalling van waren ge diend hebben, moeten weggeruimd zijn, bepaald op des avonds te 9 uren. Bij de afdeeling: Botermarkt, vraagt de heer Iiartevelt waarom hier geheel de ijk der boter vaten wordt opgenomen. Dit toch is reeds bij afzonderlijke verordening geschied. De heer Bijle veld wil geen straf bepalen, maar eenvoudig hem die zich aan bedrog schuldig maakt van de markt doen weren. De heer Van Outeren kan zich geene afzonderlijke verordening voor den ijk her inneren vervalt nu de bepaling in de politiever ordening, dan bestaat er geene bepaling meer. De heer Van Heukelom wilde de artt. 93 tot 107 zonder rondvraag behandeld hebben. De be zwaren die echter geopperd zijn maakten dit on mogelijk. De artt. 93 tot 107 in rondvraag ge bracht werden met 8 tegen 6 stemmen aange nomen. Art. 147 wordt door den heer Bijleveld on- noodig geacht, in art 18 toch reeds is straf be paald wanneer men vloeibare stof, waartoe ook bloed moet gerekend worden, over de straat laat afloopen. In rondvraag gebracht wordt het artikel aangenomen. Bij art. 119, vraagt de heer Lezwijnof tegen het vervoer op een wagen van versch geslachte kalveren, triep enz. geen straf kan bepaald wor den. De heer Bijleveld vindt dit als 't ware eene belemmering van het verkeer. De heer Van Heukelom vindt het ook geen schoon gezicht, het vervoer van de ingewanden enz., maar 't heeft nu al zoolang plaats gehad, waarom, vraagt spre ker, zal dit nu verboden worden? Het voorstel van den heer Lezwijn wordt niet ondersteund. In art. 121 vervallen de woorden: „op boete van vijf gulden"; de straf is in art. 126 bepaald. Art. 126 wil de heer Van Heukelom doen vervallen, de heer Du Rieu de woorden: „dron-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2