De Prov. Staten van Groningen hebben het voorstel aangenomen, om vanwege de provincie en ten behoeve van den buurtspoorweg in het Noor den van Groningen eene subsidie te verleenen van f 1 50,000. Ook hebben de Staten f 33,000 toe gestaan voor den buurtspoorweg van Groningen naar Friesland (over Heerenveen naar Harlingen). Door de directie van Ned. Met tray is beslo ten, den zich daar bevindenden jongelingen voortaan onderricht te doen geven in de militaire exercitiën en gymnastiek. De Amsterdamsche Ct. bevat een uittrek sel uit een particulieren brief, grootendeels gewijd aan de heldendaden van een dapper strijder bij de Atchineesche expeditie met name Jan Braskamp. "Wij ontleenen daaraan het volgende: „Jan werd met een luitenant en ruim dertig man uitgezon den om een boschje te verkennen, waar zij on verwachts aangevallen werden, met het ongeluk kig gevolg dat op acht rnan na de geheele manschap vluchtte. De luitenant De Sturler, zes man en Jan stonden alleen tegenover een aantal Atchineezen. Zij werden dan ook redelijk toegetakeldde lui tenant kreeg een sabelhouw in de zijde, Jan t»vee sabelhouwen in zijn linkerbeen, twee lanssteken in den linkerarm en een kleinen steek bij de linkerpinkvier van de manschappen werden ge dood en twee zwaar gewond. Door een wonder werd hij gered. Nadat zij gekwetst waren, vloog het grootste gedeelte de vluchtende manschap van hen achterna, en zoodoende kwamen zij in de gelegenheid weder bij de troepen terug te keeren. De vijand keerde zich om, daar hij te dicht bij de troepen kwam, en toen kwamen zij hem we der tegemoetop dat oogenbhk was hij geheel al leen en viel telkens door den houw boven zijn enkel van zijn linkerbeen, daar de voet iederen keer zwikte. Hij dacht op dat moment aan ons allen en had zijn testament reeds gemaakt, maar de kerels vlogen als de bliksem voorbij, daar zij op hen begonnen te vuren. Jan kwam dood af en zwaar vermoeid bij de troepen, werd naar de ambulance gebracht en terstond door een dokter verbonden; den volgenden dag werden de ge kwetsten naar de reede getransporteerd, waar een schip voor zieken was ingericht. De behandeling was prachtig, alle dokters stellen veel belang in de troepen, daar zij zich ook flink gehouden had den. In zeven dagen tijd, waarvan twee rust, waren 459 man dooden en gekwetsten." De kapitein Van Kesteren, van het 7de reg. infanterie te Amsterdam, is benoemd tot regiments adjudant, in de plaats van den naar Atchin ver trokken kapitein-adjudant Aerssen Beijeren van Voshol. Volgens een bij het Departement van Ma rine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoom- schip Bommelerwaardonder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. H. Haakman, den 17den dezer te Point de Galle aangekomen en zou den 19den daaraanvolgende van daar vertrekken, met bestem ming naar Atchin. Aan boord was alles wel. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Nu het bepaald is dat er kermis zal wezen, wordt gevraagd, of het plein bij het voormalig ziekenhuis wederom zal worden herschapen in een waar heidenkamp? Iemand, die niet de moeite heelt genomen dat met aandacht te gaan zien, kan zich geen denkbeeld vormen van de verre gaande onreinheid, en verdere onzedelijke en het oog kwetsende aanstootelijkheden, die daar plaats hebben. Zooals het 't voorgaand jaar was, was het een onbetaalbaar broeinest ter verspreiding van verpestende uitwasemingen. "Wil men om de een of andere reden dien kermisreizigers vergunnen in hunne eigene ver voermiddelen te logeeren, dat men hun dan een plaats aanwijze buiten de bebouwde kom der ge meente, b. v. buiten de Hoogewoerdspoortdat plein is al meermalen voor heidenkamp gebruikt. K. GEMENGD NIEUWS. Slechts 200 personen ruim hebben ge- bruik gemaakt van den goedkoopen trein die gisteren van Den Haag naar Amsterdam heen en terug liep. De minder goed gekozen dag voor zulk een uitstapje, was waarschijnlijk de oorzaak van het klein aantal reizigers. De Maatschappij Het Vertrouwente Maassluis, onder directie van den heer M. Wuis- ter, zal het getal harer haringschepen weder met één vermeerderen. Op de werf De Toekomst daar, zal voor hare rekening worden gebouwd een sloep- kotter, welke den naam zal voeren van Vooruit en die zoo spoedig mogelijk in de vaart zal ge bracht worden. Uit Heerenveen wordt gemeld: "We derom bestaat alhier een faillissement van grooten omvang, men zegt van meer dan honderdduizend gulden. Het is hoofdzakelijk ontstaan door de boedelberedders van de erven H. Tuymelaar, die als schuldeischers komen opdagen, en gemaakt door den manufacturier F. Fischer. Te Utrecht stond Vrijdag voor de arr. rechtbank terecht een 12jarige knaap, genaamd J. M.beschuldigd van bij het zwemmen aan de openbare zwem- en bad-inrichting aan de Kroese laan op een arglistige wijze een zilveren horloge weggenomen te hebben, dat geborgen was in de aldaar liggende kleederen van een zwemmer. De officier eischte eene gevangenisstraf van 1 jaar. Woensdag-namiddag is uit de weide van den landbouwer G. even buiten Den Haag een ezel gestolen. De politie, van den diefstal on derricht, haalde ezel en daders (twee knapen) in nog voor zij Delft bereikt hadden. Lucern belooft het grootste spoor- centrum van Zwitserland te worden. Wanneer de St.-Gothard en aansluitende lijnen tot stand zijn gekomen, zal het 't vereenigingspunl zijn van niet minder dan acht spoorbanen. Woensdag- mor ge n werd de bode van Steenwijkerwold op Steenwijk, tusschen Willemsoord en eerstgemelde plaats, op den straatweg gevon den, naar men meent, door een beroerte getrof fen. Men zegt, dat uit den brieventasch, die op eenigen afstand werd gevonden, papieren met geldswaarde worden vermist. De Justitie doet on derzoek. Tot nu toe is de man sprakeloos. Woensdag is voor de civiele Kamer der arrondissements-rechtbank te Utrecht eene procedure aanhangig gemaakt door den heer Doude van Troostwijk, wonende te Loenen, tegen de Ned. Rijn-spoorwegmaatschappij, wegens het niet voldoen aan hare verplichting om eiken trein te Nieuvver- sluis te doen stilhouden, in welke zaak, op verzoek van partijen, een uitstel van 14 dagen is verleend. Te Rotterdam is gistermorgen te halfacht brand ontstaan in de smederij van H. C. Graamans aan de Karrensteeg, vermoedelijk door dien men met een openlicht naar een lek in de gasleiding zocht waardoor de houtkrullen, waarmede het plafond was opgevuld, hebben vlam gevat. Gelukkig slaagde men er in den brand spoedig meester te worden door het openbreken van het plafond, zoodat de schade betrekkelijk gering is. Te Kampen werd het dochtertje van J. Kros, dat in den Burgel gevallen en reeds zin kende was, door vrouw Zwerus, moeder van 6 kinderen gered; zij begaf zich geheel gekleed te water, terwijl eenige burgers en een militair een en ander dood bedaard aanzagen. Bij den brand in de Rietland en isook een slachtoffer te betreuren. Een als machinist werkzaam persoon, plotseling door het dreigend gevaar uit zijn slaap gewekt, is van schrik ge storven. Gister-ochtend is opdeBinnen-Wie- ringerstraat te Amsterdam eene vrouw plotseling neergevallen. Zij werd bij een apotheker binnen gebracht, waar het bleek dat zij gepoogd had zich te vergiftigen. Door het toedienen van tegenmid- delen zijn de gevolgen der vergiftiging voorkomen. BUITENLAND. Prankrij li. De Commissie voor de prorogatie heeft den heer Prax-Paris benoemd tot haren rapporteur. Zij stelt voor, behoudens 't advies van de heeren Magne en Fouquet, dat de Kamer den 5den No vember weder bijeenkome, om vergaderd te zijn tijdens de ontruiming van de nog door de Duil- schers bezette departementen. De Commissie ad viseert dat de permanente Commissie en de Regee ring zich met elkander zullen verstaan, in geval de wederbijeenkomst der Kamer op 't bedoelde tijdstip plaats hebbe. 't Linkercentrum heeft zijn bureau gelast om met 't bureau van dè linker zijde te overwegen, of 't wenschelijk zou zijn de interpellatie van den heer Favre uit te stellen tot bij de discussie over 't ontwerp van den Mi nister Ernoul. De binnenlandsche politiek zou dan kunnen besproken worden. De Commissie voor het budget heeft de heeren De Broglie en Bouillerie over de herzie ning der handelstractaten gehoord. De onderhan delingen met België zijn reeds zoover gevorderd dat binnen 3 a 4 dagen een ontwerp-tractaat aan de Vergadering zal worden onderworpen die met Engeland duren langer wegens de wet op de surtaxe voor schepen onder vreemde vlag. Spanje. In het ontwerp voor de constitutie wordt be paald, dat de Spaansche natie is samengesteld uit de bevolking der Staten op het Schiereiland en daartoe behoorende eilanden Portorico en Cuba. De Philippijnsche eilanden en Fernando-Po wor den beschouwd als Spaansche territoriën. Het ontwerp erkent de rechten van den mensch; het i laat den eeredienst geheel vrij en maakt schei ding tusschen Kerk en Staat. Het bepaalt dat Ministers geen leden der Cortes kunnen zijn, en dat zij de zittingen der Cortes alleen dan zullen bijwonen, wanneer zij er worden ontboden. De President der Republiek zal door de Cortes voor den tijd van vier jaren worden benoemd en niet herkiesbaar zijn. De Staten zullen leeningen kun- j nen sluiten. Alle burgers van 20 tot 40jarigen leeftijd behooren bij de reserve. Het ontwerp be vat 101 artikelen. Don Carlos is naar Bilbao opgerukt met 10,000 man. Hij heeft bevel gegeven torpedo's te koopen om de haven te sluiten, zoodra hij de stad zal genomen hebben. Uit Barcelona wordt gemeld dat er een algemeene arbeidstaking heerscht; de rust bleef voortduren. Savallo en Miret hebben alleen de stad verlaten om zich te Fomollosa bij Tristany te voegen. Men onderstelt dat zij Salsona of Moya willen aanvallen. Uit Puigcerda wordt gemeldDe Carlisten worden sedert S dagen verwacht; zij zijn echter nog niet verschenen. De wreedheden, die te Alcoy begaan zijn, zijn afschuwelijk. Vele slachtoffers werden levend uit de vensters van het stadhuis geworpen en door de menigte letterlijk in stukken gehakt. Het hoofd van den aanvoerder der civiele garde werd op een bajonnet gestoken rondgedragen. De re publikein Camilo Garcia werd naakt in een vat petroleum gedoopt en daarna gefusilleerd. Ande ren werden vreeselijk verminkt voordat zij wer den afgemaakt. 23 huizen, 5 fabrieken en het stadhuis zijn verbrand. Het aantal gijzelaars is on geveer 70. In een aantal huizen zijn balen katoen gelegd, die gedrenkt zijn met petroleum, om in geval van een aanval er den brand in te kunnen steken. Turliije De voormalige grootvizier Mahmud Pascha is naar Trapezunt (Trebisonde), vertrokken waar hij voortaan zijn verblijf moet vestigen. De Sultan wil hem wegens zijn vroeger ambtsbeheer niet verder doen vervolgen, maar hem alleen van Konstantino- pel verwijderd houden. TELEGRAMMEN. Herlijn, 18 Juli. De Nord Deutsche Zeitumj weerspreekt opnieuw het bericht van een Kaapsck blad dat Pruisen eene nederzetting wil verwer ven aan de Algoabaai. Madrid, '18 Juli. De Cortes hebben de aan vrage om ontslag van Pi y Margall aangenomen, onder dankbetuiging voor de bewezen dienstenal de afgevaardigden stemden met die dankbetuiging in, behalve Rios Rosas. Het voorstel, om een af gevaardigde te benoemen ten einde hem te ver vangen en den benoemde dezelfde macht te ge ven, is bij geheime stemming met 111 tegen 101 stemmen in overweging genomen. De leden der minderheid, die weder in de Cortes aanwezig waren, hebben aan de stemming deelgenomen. Het cen trum stemde tegen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2