daarom zette hij het op een loopen, achtervolgd door de wacht. Men greep hem op de Heeren gracht, doch hier kwam een nieuwe hindernis. Het publiek trachtte een schikking te bewerken, maar de wachthebbende onderofficier wilde hier van niets weten, en toen hem het gepraat te lang duurde, gebood hij de sabels te trekken en de burgers op hetamelijken afstand te houden. Hiertegen kon men niets inbrengen, zoodat de gevangengenomen wachtmeester verplicht was mede te gaan, hetgeen hij dan ook zeer gewil lig deed. De kantonrechter in Den Haag heeft eerlang uitspraak te doen in geschillen, die allen rookliefhebbers en ook den tegenstanders der keurornanie belang inboezemen. Voor het kanton gerecht werden gisteren de eerste vervolgingen behandeld ter zake van overtreding der jeugdige verordening houdende eenige (te wetende eenige) bepalingen van politie voor den Schouwburg, op 11 Februari jl. door den Haagschen gemeenteraad vastgesteld en nog denzelfden dag afgekondigd. Zoo werd ook aan A. G. in Den Haag ten laste gelegd, dat hij op een kermisavond te kwartier voor elven buiten de koffiekamer in den Haagschen Schouw burg had gerookt, welk feil heette „te zijn be wezen door een procesverbaal van een agent van politie, ter audiëntie bevestigd door zijne mon delinge verklaring, op den eed bij de aanvaarding zijner bediening afgelegd." De bekl. voerde ter zijner verdediging aan dat hij zijn „eersten trek" had gedaan, bij het verlaten van den Schouwburg, nadat de voorstelling geëindigd was en toen hij zich bevond in de vestibule van den Schouwburg. De agent herinnerde zich niet wel, of de voorstel ling wel of niet was afgeloopen. Het O. M., waargenomen door den commissaris van politie van Schoonhoven, achtte het feit voldoende be wezen en requireerde de veroordeeling van den bekl. tot eene geldboete van éen gulden, en in de kosten. Voor den bekl. trad alsnu op Mr. G. Belin- fante, die de ondoelmatigheid der verordening zoowel als der vervolging in het licht stelde en die, na eerst eene exceptie van nietigheid der dag vaarding te hebben voorgedragen, aantoonde dat onder lokalen en gangen in art. 2 der verordening niet was begrepen de vestibule en dat in ieder geval het verbod krachteloos werd nadat de voor stelling was afgeloopen. Hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging en vrijspraak. Pleiter meende, dat op die wijze, als men bij het uitgaan uit den schouwburg zijn „eersten trek" doende, gevaar liep tot geldboete en gevangenisstraf te worden ver oordeeld, het comedie-gaan in de residentie wat al te duur zou worden, hetgeen slechts tot noodelooze kwelling der burgers en niet ten voor- deele der gemeente zou strekken. De uitspraak is bepaald op gisteren over acht dagen. Te Gent is in desa eristy der H. Krui s- kerk uit een brandkast ontvreemd een waarde van 7000 fr. aan obligatiën en zijn verder de gouden oorbellen en dito horlogeketting van het O.-L.-Vrouwebeeld meegenomen. Woensdag-avond te halftien is te Amsterdam brand ontstaan in een der keeten van polderwerkers in de stads-rietlanden, welke brand zich onmiddellijk aan 17 andere mededeelde en deze in een korten tijd geheel in de asch legde. Aan blusschen viel niet te denken, doordien geen spuit er bij kon komen. Elk der verbrande keeten was bewoond door 14 personen, die, al hoewel geen persoonlijke ongelukken hierbij heb ben plaats gehad, door dezen noodlottigen brand van al hun have en goed beroofd zijn geworden. BUITENLAND. Frankrij k. De Nationale Vergadering heeft gisteren de discussie over de legerwet voorgezet. De Schah verscheen legen 4 uren en bleef tot halfvijf. Hij vertrekt Zaterdag uit Parijs. In de afdeelingen heeft Rouher het ontwerp-Ernoul bestreden. Er heeft eene levendige discussie plaats gehad tus- schen Jules Favre en d'Audiffret Pasquier. Favre stelde voor, dat een kort reces zou worden ge houden, uit vrees voor eenige onvoorziene poli tieke gebeurtenis. D'Audiffret antwoordde, dat met Mac Mahon geen coup d'état te vreezen is. België. Dinsdag jl. is te Brussel, in den Kruidtuin, het Internationale Botanische Congres geopend, 't welk is uitgeschreven naar aanleiding van het door het Fransche Kruidkundige Genootschap opgevatte besluit om een bezoek aan België te brengen. Frankrijk is dan ook op dit Congres zeer sterk, door ruim vijftig leden, vertegenwoordigd. Onder de verdere leden merkt men op prof. Suringar, van Leiden, en de heeren Cols en Fischer, uit het Groothertogdom Luxemburg. De heer Dumor- lier, lid der Kamer van Vertegenwoordigers, heeft het Congres als voorloopig president geopend, en op voorstel van het lid van het Fransche Instituut Cosson is hem door de vergadering het presidium definitief opgedragen. Tot het programma van het Congres behoorenuitstappen naar het Kempen- land, naar Antwerpen, naar Gent, naar Rochefort en naar Han-sur-Lesse. Aanstaanden Zondag zal het Congres de opening der bloemententoonstel ling van de Koninklijke Maatschappij van Flora te Brussel bijwonen, en aanstaanden Woensdag zullen de Fransche leden aan de uitnoodiging voldoen, die zij van de botanisten van Luik heb ben ontvangen. GJ-root-Britannië. Lord Fitzgerald heeft in het Lagerhuis het ant woord der Koningin medegedeeld op het adres be treffende de internationale arbitrage. De Koningin zal inslructiën geven aan den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, opdat hij zich te dezer zake in betrekking stelle met de buitenlandsche Mo gendheden. De Koningin voegde er bij, dat zij zal voortgaan, volgens opportuniteit, met te trachten geschillen tusschen de natiën uit den weg te ruimen door ze aan te sporen die geschillen aan het oordeel van onpartijdige vrienden te on derwerpen. Wegens den oorlog van Atchin heeft de Gouverneur-generaal van Indiè alle Britsche on derdanen onder zijn autoriteit gelast, streng de neutraliteit gedurende den oorlog in acht te ne men en de wetten van Britsch-Indië en het volkenrecht niet te overtreden, op de bekende straffen. De Manchester Courier zegt dat de val van het huis A. Lappenbeck C°. het faillisse ment van de heeren R. D. Rusden, John Lilly en Jefferies G°. tengevolge heeft gehad en voegt er bijDe aanzienlijke faillissementen, die verle den week te Liverpool plaats grepen, zullen, naar men onderstelt, de voorboden zijn van andere. De handel staat letterlijk stil. Zwitserland Op eene steile rots tegenover het stadje Rap- perswyl, aan het Züricher meer, stond nog betrek kelijk kort geleden de ruïne voor het Habsburger residentieslot. Thans is dat bouwgevaarte prachtig bijgewerkt, uitgebreid en ingericht van het door graaf Plater gestichte Poolsch Nationaal Museum. Op het voorplein prijkt een ijzeren gedenkzuil, met den Poolschen adelaar op den top, en in de ruime zalen zijn reeds de archeologische en nu mismatische merkwaardigheden, beeld- en schil derwerken, vaandels, wapens, sieraden, een menigte handschriften, enz. ter bezichtiging gesteld, onder anderen het monster-adres, ter lengte van '120 voet, in 1831 uit Engeland aan de Polen ge richt. Op den catalogus zijn reeds 500 nommers vermeld. Spanje. Uit Madrid wordt van 16 Juli gemeld: Mor gen zal in de Cortes het ontwerp der Constitutie worden medegedeeld. De Carlisten hebben Estella genomen het fort wordt, naar men ver zekert, nog steeds verdedigd. Men meent dat het ministerie gevormd zal worden uit de rech terzijde. Het centrum heeft verklaard, dat het zich met de rechterzijde zou vereenigen, waar het de intregriteit van het vaderland en de verdedi ging der Cortes geldt. De opstandelingen te Carthagena zijn verdeeld, ontmoedigd. Contreras heeft de stad een schatting van 400,000 francs opgelegd. De opstandelingen te Murcia hebben een tunnel van den spoorweg vernield. Velarde marcheert naar Murcia. Te Alcoy is de vrede tusschen werklieden en patroons hersteld; het werk in de fabrieken begint morgen weder. De Internationalen te Barcelona zijn uiteengejaagd. Volgens een depêche van Carlistische zijde had Saballs Puycerda ingenomen, en was Trislany met zijne geheele macht over den Ebro gegaa» en in Arragon doorgedrongen. Een order van Don Carlos van 15 dezer, door Lizarraga in den Courrier van Bayomie medegedeeld, houdt in, dat Santa Cruz als rebel moet worden behandeld, zoo hij aan het hoofd eener nieuwe bende mocht verschijnen. In de or der wordt gezegd, dat alle middelen zijn uitgeput om Santa Cruz tot gehoorzaamheid te brengen Allen, die onder de bevelen van Sanla Crui dienen of hem in de gelederen toelaten, zullen schuldig worden verklaard aan lèse majesté. Een brief van Don Carlos beveelt Lizarraga de dis cipline te herstellen en de minste inbreuk daarop te straffen. Aan het Journal des Débats wordt ondr dagteekening van 12 Juli uit Madrid geschreve Een zekere Carvajal heeft, toen hij vernam welt gebeurtenissen te Sevilla voorvielen, zich naar di stad begeven aan het hoofd van 1000 vrijwillige uit Malaga, om deel te nemen aan de plunderis; van het artilleriepark. Hij maakte zich meester va zes kanonnen en kwam te Malaga terug, joeg da Gemeenteraad uit elkander, liet zich als dictate uitroepen en installeerde zich in het bisschop pelijk paleis, na dien Kerkvoogd te hebben ver jaagd. Hij heeft alle kloosters doen afbreken, legd den gegoeden groote schattingen op, en na dri of vier oud-Gemeenteraadsleden te hebben vu kant doen maken, verliet hij opnieuw de stad ras 1400 vrijwilligers, eenige kanonnen en 40,00t douros. Daarna nam hij een strategisch punt i tusschen Malaga en Cordova, om aan de troept» onder bevel van generaal Ripoll tegensta®/ ie bieden. Zoodra Carvajal uit Malaga vertrokken re, heeft de afgevaardigde Solier zich onmiddellgt tot gouverneur, maire, dictator enz. doen benoemen. Den inwoners van Malaga zal dit geen vreugd baren, want Solier heeft eenige weken geleden oj eigen gezag bevel gegeven om 300 huizen af ti breken; alle aanzienlijke belastingschuldigen hil hij in de gevangenis doen werpen, en bevolen dill zij niet in vrijheid zouden gesteld worden, voord: zij 12000 douros zouden hebben betaald. Sedert 't laatst der vorige .maand heerscht San Lucar de Barrameda de Commune. Dit yns een rijk en aardig stadje, niet ver van den mond van de Guadalquivir. De inwoners zijn thans ld de diepste armoede gebracht. Alle kerken zijn vernield; de werklieden die van elders toestroo men om dit werk der verwoesting te voltooien, arbeiden vier uren per dag en ontvangen daarvoor een loon van 16 realen (ongeveer 2 gulden). Daar de Commune geen geld in. kas heeft, moe ten de belastingschuldigen dit loon betalen. Een gapende, vreeselijke afgrond dreigt zich voor Spanje te zullen openen, zegt de Daily News. De Carlistische opstand in het Noorden is kinderwerk, vergeleken bij hetgeen aan den oever van de Middellandsche Zee voorvalt. Eene uitbarsting zooals te Alcoy herinnert aan de schromelijke buitensporigheden, die tijdens de Fransche revolutie werden bedreven. De stad i= gelegen in de provincie Alicante, en telt 27000 inwoners. Bij de werklieden van de fabrieksteden in Spanje hebben de socialistische beginselen diep wortel geschotenmaar zij zijn niet sterk ge noeg om veel invloed te oefenen op de na tionale politiek. De erge gewelddadigheden te Alco; gepleegd, en de schandelijke wreedheden waaraan de opstandelingen zich schuldig maakten, hebben reeds een reactie ten gunste van het Gouvernemeul tengevolge gehad. Er is echter veel Spaansch in de mededeeling van het officieele blad, dat de treurige gebeurtenissen mogen geacht worden geëindigd te zijn, omdat er veel troepen worden afgezonden om de orde tot eiken prijs te her stellen. Men kan moeilijk vertrouwen stellen op het leger, nu wij zien dat een geheel detachement tot de Carlisten is overgeloopen. Mexico. In den Messager Franco-Américain wordt de tekst medegedeeld van eene door het Mexi- caansche Congres aangenomen wet, waarbij ver klaard wordt dat de gewezen President Benito- Juarez zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens het vaderland en aan de regeering een crediet wordt verleend van 50.000 piasters om een mo-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2