EIDSCH DAGBLAD. N0. 4122. Zaterdag A0. 1873. 19 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden |»er 3 maandenf 1.—. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersr 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIE»': Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 16den dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren van het patentrecht, dienstjaar 1873 en 1874, houdende afcnslagen voor de wijken 5 en 6, terwijl ieder verplicht is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te ;yoldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 18 Juli 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de in komsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1872, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85), openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Juli 1873. LEIDEN, 18 Juli. De Eerste Kamer heeft gisteren met alge- meene stemmen de aan de orde gestelde wets ontwerpen aangenomen, waaronder dat tot rui ling van gronden met de gemeente Rotterdam, de overeenkomst met Pruisen nopens de grensschei ding, en dat tot onderhandschen verkoop van gronden langs den Staatsspoorweg. »iBij het Departement van Koloniën is het bericht ontvangen, dat de herstelling der machine van het stoomschip Prins Hendrik nog eenigen tijd zal vorderen, dat de passagiers en troepen zich in goeden welstand bevinden en dat de troe pen tijdelijk te Aden in tenten zijn gekampeerd. HMen verneemt dat het door heeren studen ten der Polytechnische School te Delft aan Bur gemeester en Wethouders toegezonden stuk, een in miniatuur-stijl der XVIde eeuw met prachtige hoofdletters geschreven brief op perkament, be ginnende Wi Caerle bi der gnade Goads, bet werk is van den heer J. C. L. W. Schotel, die ook de auteur is van de verschillende stukken, welke bij gelegenheid van het feest zijn aange plakt en rondgezonden. (J De kapitein der genie F. M. baron Van Eek is bij het Departement van Oorlog overge plaatst, om daarbij werkzaam te zijn. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Za ken is gisteren aanbesteedhet maken en stellen van den bovenbouw van eene draaibrug met twee vaste overspanningen tegenover de Ooslerdokhuis te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Daarvoor waren twee biljetten ingekomen. Minste inschrijvers waren de heeren E. Rollin en C°. te Braine-le-Comte (België) voor 172.800. Gisteren heeft eene Commissie van Afge vaardigden uit de Gemeentebesturen van Zwolle, Kampen, Zwollerkerspel, Dalfsen, Hellendoorn, Stad-Almelo en Ambt-Almelo hare opwachting bij den Minister van Binnenlandsche Zaken ge maakt, ten einde onder overlegging van een adres Z. E. te verzoeken, een wetsontwerp tot aanleg van een spoorweglijn ZwolleAlmelo voor Staats rekening aan de Volksvertegenwoording voor te dragen en wegens de belangrijkheid dier lijn aan haar, wat den tijd van uitvoering betreft, de voorkeur te geven boven andere lijnen die voor Staatshulp in aanmerking mochten komen. - Uit goede bron verneemt de Arnh. Ct dat de generaal Van Swieten onder de volgende voorwaarden naar Indië is gezonden. Hij ontvangt: 1°. eene gratificatie in eens van f 40,0002°. van den llden Juni af het activiteits-traclement van luitenant-generaal van het Indische leger a f 30,0003°. van den dag van vertrek uit Europa tot dien van terugkeer in Europa eene toelage van f 100 per dag, dus per jaar f 36,500 4°. vrijen overtocht naar en van Indië. Ingeval van overlyden blijven zijne kinderen het volle pen sioen van luit.-gen. genieten, totdat het jongste meerderjarig is. Wijlen Mr. Jacob Crans, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, 20 Mei 11. in Den Haag overleden, heeft bij uitersten wil aan het Museum te Dordrecht vermaakt vijf fa milie-portretten, door den vader van Ary Schef- fer vervaardigd, en welke vermaking blijkt geschied te zijn op verlangen van mevr. Mojolingeb. Scheffer, te Parijs. De heer H. Wilkens, luit.-kolonel bij het regiment dd. schutterij te Rotterdam, is benoemd tot ridder der Leopolds-orde. Te Haarlem is overleden de heer Mr. F. W. Baron Van Styrum, president van de Arron- dissements-rechtbank aldaar, in den ouderdom van 72 jaar. Men meldt aan de N. Rolt. Ct. uit Boxtel: De afsluiting van de BoxtelWezelsche spoor weglijn duurt voortom ongelukken voor te komen wordt de afsluitboom op den dag met een roode vlag en des avonds met rood licht aan gewezen. Van de leening van den Ned -Rijnspoor- weg, groot f 9.000,000, aangegaan den 20sten April 1838, voor den weg van AmsterdamArn hem, zal aan de aandeelhouders van obligatien over het jaar 187273 worden uitbetaald voor dividend 34.09 per obligatie van f 1000. Eerst daags zal worden overgegaan tot de aflossing van 707 obligatien dier leening. Tot arts is door de te Rotterdam vergaderde Staatscommissie bevorderd de heer EI. F. J. Immens. Voor den gemeenteraad te Delft zijn her kozen de heeren A. F. L. Bichun van IJselmonde P. Maas Geesleranus, A. M. Schagen van Leeu wen en H. J. Hoogeveen gekozen de heer W. C. E. Koch. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. D. Viruly Pz., Jhr. Mr. A. Van der Goes van Naters, P. C. Lans en Mr. P. Post Uiterweer. Voor de buitengewone vacature moet eene herstemming geschieden tusschen de heeren Mr. A. J. Hoekwater en J. G. F. baron Van Heerdt. Bij beschikking van den Minister van Bin nenlandsche Zaken van 16 Juli 1873, is aan de Harlinger Stoomsleepbootmaatschappij te Ilarlin- gen, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoornsleepdienst op de Zuiderzee tusschen de provinciën Gelderland, Noord-Holland, Friesland en Overijsel. GEMENGD NIEUWS. Men schrijft uit Amsterdam aan de Asser ClDikwijls worden er ware of overdrevene staaltjes in de dagbladen medegedeeld van de buitengewoon hooge verdiensten der diamant werkers, doch wat ik daarover uit den mond van een hunner heb vernomen wensch ik hier mede te deelen. Het loon van de diamantklovers loopt, volgens bekwaamheid, van circa f 140 tot f 200 wekelijks, dat der diamantslijpers is lager, doch die 70 wekelyks verdient behoeft nog geen heksenmeester in 't vak te zijn. Hun werktijd is hoogstens 10 uren daags en ze zijn onderling zoo vereenigd, dat nog geen vader zijn zoon bij 't vak mag opleiden buiten toestemming der vereeniging. Dat de fabrikanten evenwel ook goede zaken ma ken kan uit het volgende staaltje blijken. Eenige dagen geleden kwam een juwelier met een groo- ten diamant aan een der fabrieken alhier om dien te laten kloven. Hij vroeg naar den arbeids- prijs en ontving ten antwoord „tachtig gulden." „Dat is veel" zei de juwelier, en 't antwoord was een onverschillig schouderophalen. Eerst besloot de juwelier naar eene andere fabriek te gaan, maar bedenkende dat hem daar wel 100 kon worden gevraagd, vroeg hij wanneer hij den dia mant kon terughalen. „Och wacht maar even," zeide de chef der fabriek, en waarlijk binnen 15 minuten was de diamant naar opgave gekloofd. Overigens bloeit dat vak thans zeer. Gedurende den Duitsch-Franschen oorlog stond het bijna totaal stil, nadat het reeds lang kwijnende, was geweest, zoodat menig diamantwerker destijds zijn leven rekte door met den schoenenbak te staan. Blijven de werkzaamheden dan ook nog drie jaren zooals ze op heden zijn, zeker zal er dan ook geen onbemiddelde diamantwerker meer gevonden worden. In de schouwburgtent van Albregt en Van Ollefen ter Schiedamsche kermis die niet vrij van ongevallen is heeft gedurende eene voorstelling eene gasontsnapping plaats gehad door het losraken van eene pijp. Het gas vatte vlam en de bezoekers verkeerden in groote onge rustheid, totdat de gaskraan gesloten werd en alle gevaar geweken was. Als bewijs van de hooge loonen, thans in Friesland besteed, meldt men dat twee gras maaiers te Wolsum in 22 dagen, behalve hun gebruikelijk maaiersvoedsel, de som van f 180 verdiend hebben. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den persoon van IC., parapluiemakersknecht, be schuldigd van 500 fr. ten nadeele van zijne meester ontvreemd te hebben, schuldig verklaard en veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Het lijkje van den sedert Zaterdag in Den Haag vermisten knaap, is gisteren in den vroegen ochtend in het water aan het Zieken drijvende gevonden en na er uitgehaald te zijn naar het gasthuis overgebracht. Woensdag heeft bij de oefeningen op de heide bij Schaarsbergen weder een ongeluk plaats gehad. Een korporaal moet door een kogel zijn gewond; naar men zegt, vrij gevaarlijk. Onder degenen, die Woensdag met den Amsterdamschen pleiziertrein in Den Haag waren, bevond zich ook een wachtmeester der artillerie. Hij was recht vroolijk, danste en zong, zonder bepaald aan voorbijgangers last te bezor gen, zooals in den laatsten tijd rnaar al te dik werf gebeurde. De commandant eener patrouille, hem toevallig voorbijgaande, gebood hem zich bedaard te houden, doch onzen wachtmeester beviel de hooge toon niet, waarop dil hevel werd gegevener ontstond een woordentwist, met het gevolg dat de wacht zich van hem meester wilde maken. Daar de trein stond te wachten dacht het onzen held beter daarmede te vertrekken en

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1