EIDSCH DAGBLAD. I N°. 4117. Maandag A0. 1873. 14 Juli. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COIR ANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln L40. Afzonderlijke Nommcrsn G.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17A. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de vacantie op de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor meisjes, dit jaar zal eindigen op Donderdag den 14den Augustus e. k.dat evenwel voor de nieuw ingeschreven leerlingen de lessen op Dinsdag den 12den Augustus bevorens zullen beginnen. De Burgemeester voornoemd, v. d BRANDELER. Leiden, 12 Juli 1873. LEIDER 12 «full. Heden had de prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen der Hoogere Burgerschool. Door den heer Dr. De Loos, directeur werd verslag uitgebracht over den toestand dier inrichting, terwijl de 'heer Stoffels een hartelijk woord sprak tot de .jongelieden en de leeraren. Hierna volgde eene aanmaning van den directeur lot hen, die voor waardelijk waren geslaagd, terwijl tevens door hem werd medegedeeld dat slechts éen leerling aan het eindexamen zou deelnemen. Vele belangstel lenden woonden deze plechtigheid bij. De volgende leerlingen zijn tot hoogere klassen bevorderd Van de late tot de 2de klasse: J. T. Burn water, J. Van Delft, H. J. Taverne, A. 1). J. Van 't Hooft, G. M. Slot houwer, J. A. Van Litb, W. Vink. Voorwaardelijk: J. A. Hasselbach, T. A. De Neve, A. Sinclair de Rochemout, H. C. Pronk, O. J. Geerling, A. J. Rodbard, A. J Coenen Van VGravesloot, C. J. E. Weijhenke, G. J. Boa, H. De Vink, G. R Benjamins. Van de 2de tot de 3de klasse: F. J. Wakerlin, K. J. Maller, F. G. Nebscher, G. E A. F. Radolph, W. H. Denier Van der Gon, F. A. Ten Cate, A. Conveé, C. A. Franchimon, •G. B. H. DeBalbian, H A. Gabriël, P. Du Rieu, J. E. Couvée, H. Muller, C. A. Kruseman, J. C. Van Schravendijk, J. P. F. Rhemrev, W. G. L. A. Schwartz. Voorwaardelijk: J. Da Chattel, A. F. Rudolph, A. J. C. Spruijt, A. Rappard, J. Wilhelmy Damrte', C. Toorop, C Sijthoff, A. G. Boekwijt, A. J. Verboom Soumain, W. Segaar. Voor enkele vakken: F. W. H. Rijke: VoorwaardelijkM. J. Proot, B. J. Van I^oob. Van de 3de tot de 4de klasse: II. L Drucker, H. C. A. G. De Vogel, C. H. Brouwer, H. G. W. Plantenga, A. R. Op- borst, J. Van Leeuwen, C. Groll, J. C. H. Fischer. Voor- '«ordelijk: H. J. Heine, W. F. Van Djjck, H. H. J. Schmier, A. De Neve, P. C. De Geus, L H. F. A. Fanre, A. Van "Wetering, J. C. Zaalberg, W. Vraggink, M. W. F. Treab, J. H. Stadhouder. Voor enkele vakken. Voorwaardelijk: D. J. Van Gelder A. -C. Van Dijk, J. W. Blanken, J. W. M. Barnaart. Van de 4de tot de 5de klasse: J. Z. Stoten, P. Van Rom- burgh, G. C. Nijhoff, J. G. Root, G. W. Bertrand, W. P. C. Maclaine Pont. Voor enkele vakken: C. F. A. Werner, P. Vermeulen, J. J. Bratel de la Rivière, G. F. Reyat. Voorwaardelijk: L. A. F. 'Binnendijk. nifflPrijzen werden toegekend aan 5de klasse: J. Arendsen de Wolff. 4de klasse: J. Z. Stoten, P. Van Romburgh, G. C. Nij hoff, J. G. Root, G. W. Bertrand. 3de klasse: H. L. Drucker, H. C. A. G. De Vogel, C. H. Brouwer, H. G. VV. Plantenga, A. R. Ophorat, J. Van Leeu wen, C. Groll, J. C. H. Fischer, H. J. Heine, H. H. J. Schmier, A. De Neve, P. O. De Geus. A. Van Wetering, W. Vruggiuk, J. H. Stadhouder, J. W. J. Piper. 2de klasse: F. J. Wakerlin, F. G. Netscher, G. E. A. F. Rudolph, W. H. Denier van der Gon, A. Couvée, C. A. Fran- StÏ' G" B- H- Balbian, H. A. Gabriël, J. E. Couvée, H. Muller, C. A. Kruscmau, J. C. Van Schravendijk, J. P. r. Rhemrev, W. G. L. A. Schwartz, J. Du Chattel, A. F. Rudolph, A. Rappard, J. Wilhelmy Damsté, C. Toorop, A. G. «Bockwyt, W. Segaar. lste klasse: J. T. Bornwater, H. J. Taverne, A. D. J. Van 't Hooft, J. A. Hasselbach, T. A. De Neve, G. J. Bos, H. De Vink. Van de vier dames, die 7 Juli 1.1. examen hebben afgelegd als hoofdonderwijzeres voor de Bewaar school, zijn er drie toegelaten, n. 1. de damesM. •Hardenberg, J. Gericke, M. Günz. Een werd er •afgewezen. Aan de Zwem- en Badinrichting Bhynzigt zijn gedurende deze week 2395 baden genomen. -Gedurende deze week zijn in het werk huis alhier van 88 tot 100 volwassen personen en van 32 tot 39 kinderen opgenomen. Gisteravond te ongeveer 10 uren is, op de hoogte van den zaagmolen aan de Haarlemmer trekvaart, zekere looper F. L. G. S., komende van Warmond, door twee artilleristen van het reg. veld-artillerie, alhier in garnizoen, aangeval len en mishandeld, waarvan er een door een paar burgers naar het politie-bureel is overgebracht en ter beschikking der militaire autoriteit gesteld. Onder presidium van den generaal-maj, A. C. A. Schönstedt, chef van den generalen staf. zullen in den loop dezer maand aan de Koninkl. Militaire Academie te Breda de examina aanvangen van officieren lot toelating aan de stafschool. Leden dier commissie zijn: luit.-kol. P. M. Netscher van het 6de reg. inf.; luit.-kol. A. Tutein Nolthenius, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs; majoor C. L. Hermsen, van het 4de reg. huzarenmaj. J. H. Meursinge van het 3de reg. vest.-art. kap. J. C. C. Den Beer Poortugael, van den gen. staf; kapitein J. H. H. Dommers, van het 6de reg. inf. kapt. H. F. Schalken, van het corps ing.min. en sapp.kapt. P. A. Scheltus van het 2de reg. vest.- artill. en de ritmeester F. L. De Graeff, van het 3de reg. huzaren. De Staatscommissie voor de geneeskundige examens heeft in hare zitting van gisteren tot arts bevorderd den heer J. C. Gaerthé, van Borger. Aan den korporaal W. Naijten van het depot van het 4de reg. huzaren te Zutfen is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militai ren dienst en de daaraan verbonden gratificatie van f 50. Het bericht van Bassiret over het zenden van Turksche oorlogschepen naar Sumatra, ter bescherming van de belangen der Muzelmansche onderdanen, wordt tegengesproken. De zevende algemeene jaarlyksche vergade ring van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond zal den 31 sten dezer te Rotterdam plaats hebben. De 88ste algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 12 Augustus, des morgens te 10 uren, in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente te Amsterdam, onder voorzitterschap van dr. H. F. R. Hubrecht. -Gisteren werd op de werf der fabriek te Feijenoord de kiel gelegd van een schroefstoom- schip der 4de klasse, voor rekening van het Mi nisterie van Koloniën en bestemd voor den kolo nialen dienst. De machines voor dat schip, van 90 paardenkrachten, worden mede in die fabriek vervaardigd. Bij missive van den Minister van Binnenl. Zaken van 24 Juni jl. zijn aan de gemeentebe sturen verschillende opgaven verzocht betrekkelijk het lager onderwijs over 1872 en een tabellarisch overzicht van de bewaar- en kleinkinderscholen enz. gedurende 1872. Met het stoomschip ConradDonderdag van Nieuwediep naar Batavia vertrokken, wordt over gevoerd een millioen aan specie, benevens eene belangrijke hoeveelheid oorlogsarnmunitie. Donderdag-avond werd het afscheidsdiner door den Minister van Koloniën, den heer Fransen Van de Putte, gegeven aan den commandant der Atchineesche expeditie, den luitenant-generaal van Swieten. Behalve de Prins, de verschillende minis ters, en de heer van Bosse, Minister van Staat, waren ook eenige generaals en andere autoriteiten, zoomede de gezanten der vreemde mogendheden bij ons Hof, sommigen met hun dames, daarbij tegenwoordig. De eerste dronk, door den gastheer ingesteld, gold het geëerbiedigd Hoofd van den Staat. De tweede, eveneens door hem geprononceerd betrof Z. K. H. den Prins van Oranje, als luit.- gen. van het Indisch leger. Onmiddellijk stelde daarop Z. K. H. een dronk in op den luitenant- generaal van Swieten. Doelende op het gewicht der taak, welke die opperbevelhebber heeft uit te voeren, zeide Z. K. H. het volste vertrouwen te stellen in de bekwaamheden, het karakter en het beleid van den generaal van Swieten, om die taak met eer te volbrengen en dronk Z. K. H. op hem en het welslagen zijner onderneming. De generaal Van Swieten bedankte voor de hem be- wezene eer en, naast de hem reeds zoo edel gekenschetst hebbende woorden: „als 's lands belang dat eischt ben ik bereid te gaan" maakte hij tot het zijne het bekende antwoord van Nelson „ik zal mijn plicht doen." Algemeen was de har telijkheid. welke den generaal betoond werd. Na nog vele andere toosten scheidde men, te ongeveer negen uren, noode van tafel. Het diner had in de groote eetzaal plaats. Op het terras liet zich de muziek van het 4de regiment infanterie uit Leiden hooren. Woensdag den 16den Juli zal de tentoon stelling van land- en tuinbouw, nijverheid, werk tuigen en gevogelte te "Wildervank geopend wor den, o. a. met een feestrede van den heer S. Koolhaas van der Woude, predikant te Meeden. De vier feestdagen zullen achtereenvolgens opgeluisterd wor den door een concert van het muziekcorps der Arnhemsche veldartillerie, een grooten gemaskerden potpourri-optocht, optische voorstellingen van den heer Maju, een harddraverij om een zilveren kof fiekan met komfoor en een gouden horologie, en bengaalsche verlichting en bal in de feesttent. Gistermorgen zijn met den lslen trein van Breda naar Dordt en van daar per sloomboot naar Den Briel vertrokken 300 bedevaartgangers, onder geleide van zeven pastoors. Den 4den dezer arriveerde in het kamp bij Pihenen het corps pontonniers, onder het com mando van den luit.-kol. Wimmer. ter sterkte van 16 officieren en p. m. 190 onderofficieren en manschappen. De dag van aankomst en de daar opvolgende werden besteed met het ontladen van het materieel en het in orde brengen van het park. Behalve de voordeelen die deze plaats voor dit kamp aanbiedt door-de onmiddellijke nabijheid van eene rivier, met een stroomsnelheid van p. m. 0.8 meter, en een waterspiegel van p. m. 240 meter breedte, is het kamp zeer aangenaam gelegen in eene der schoonste eri gezondste streken van ons land, waar vele families in dit jaargetijde vertoeven. Bovendien mag de geheele inrichting van het kamp zeer geprezen worden, daar het voor zoover mo gelijk voorziet in comfort zoowel voor den officier als voor den soldaat, door de aanwezigheid van zeer goede cantines, eigendom van het corps. Den 7den namen de werkzaamheden des morgens te halfzeven een aanvang met het slaan eener brug, waarbij de pontons afzonderlijk werden aan gevoerd. Te '10 uren waren de beide oevers van den Rijn verbonden door een brug, geschikt om het bespannen veldgeschut over te laten, hebbende het brugdek eene lengte van p. m. 260 meters. Te halfeen werd een aanvang gemaakt met het afbreken, dat te halfvier was geëindigd. Den 8sten en 9den werden deze oefeningen her haald, door de brug met brugvakken te slaan en op dezelfde wijze af te breken. Niettegenstaande de groote hitte werden de werkzaamheden flink door de manschappen verricht. Den 9den Juli, des avonds te kwart voor 12, was het kamp in diepe rust, toen plotseling het signaal van alarm

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1