LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4112. Dinsdaa A0. 1873. 8 Juli. PRIJS DEZER COURANT: I Voor Leiden per 3 maanden Fraoco per post1.40. 1 Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere-regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va.n LEIDEN «brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeen teraad openvallende plaats door het genomen ontslag van Dr. J. C. G. EVERS, die in 1877 moest aftreden, zal plaats hebben, tegelijk met de gewone verkiezing van raadsleden, op Dinsdag 15 Juli aanstaande, en dat voor die vacature het blauw stembiljet moet worden ingevuld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. ■Leiden, 30 Juni 1873. KENNISGEVING. 'be COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, y, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 30sten Juni 1873, n®. 39; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voor noemd besluit door de Ged. Staten is bepaald, dat de afionderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 28sten Juli aanstaande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jacht bedrijven, vermeld in art. 15 lilt. d, f en h der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofdwordende tevens her innerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der "jacht en visscherij in deze Provincie, kracl; itens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. j^wgs-Gravenhage, den 2den Juli 1873. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. LEIDEN, 7 Juli. Morgen zullen de jaarlijksche overgangsexamens van de leerlingen der Hoogere Burgerschool in het gebouw op de Pieterskerkgracht een aanvang Iflérnen. In het belang dergenen, die daarbij mochteu wenschen tegenwoordig te zijn, deelen wij hier de regeling mede: R Dinsdag 8 Juli. Nederlandsche taal, lste klasse, te 9 uren. Cijfer- en stelkunde, lste kl. te half tien. Nederlandsche taal, 2de kl., te kwartier over enen. Cijfer- en stelkunde, 2de klasse, kwartier oor elven. Natuurlijke historie, 2de kl. te half- raalf. Staatswetenschappen, 3de kl. te 1 uur. JlatuuiTijke historie, 3de kl. te halftwee. Natuur- unde, 3de kl. te twee uren. Nederlandsche taal, de kl. te halfdrie. Geschiedenis, 2de kl. te 3 uren. ardrijkskunde, 2de kl. te halfvier. Cijfer- en elkunde (schriftelijk), lste klasse, te een uur. Woensdag 9 Juli. Natuurlijke historie, 4de kl. 9 uren. Meetkunde, 4de kl. te halftien. Meet- unde 3de kl. te 10 uren. Fransche taal, 3de kl. halfelf. Meetkunde, 2de kl. te kwartier over lven. Natuurlijke historie, lste kl. te halftwee eschiedenis, lste kl. te 2 uren. Fransche taal, lste kl. te halfdrie. Fransche taal, 2de kl. te 3 i'en. Staatswetenschappen, 4de kl. te halfvier. ijfer- en stelkunde (schriftelijk), 3de kl. te 1 ur. Donderdag 10 Juli. Hoogduitsche taal, 4de kl. e 9 uren. Engelsche taal, 4de kl. te halftien. ransche taal, 4de kl. te 10 uren. Engelsche taal, 2de kl. te halfelf. Hoogduitsche taal, 2de kl. Ie kwartier over elven. Aardrijkskunde, lste kl. te uur. Engelsche taal, lste kl. te halftwee. Hoog duitsche taal, lste kl. te 2 uren. Engelsche taal, 3de kl. te halfdrie. Hoogduitsche taal, 3de kl. te kwartier over drieën. Vrijdag 11 Juli. Scheikunde, 4de kl. te 9 uren. Mechanica, 4de kl. te halftien. Natuurkunde, 4de kl. te 10 uren. Aardrijkskunde en geschiedenis, 3de kl. te halfelf. Kosmographie, 4de kl. te kwar tier over elven. Nederlandsche taal, 4de kl. te kalftwaalf. Aardr'ykskunde en geschiedenis, 4de kl. te 12 uren. De teekeningen der leerlingen zullen gedurende het examen ter bezichtiging liggen. Naar wij vernemen circuleert hier ter stede, ter teekening, een adres aan het gemeentebestuur tot het houden der kermis. De gelegenheid tot verzending van brieven enz. met het stoomschip Conrad,dat eerstdaags naar Batavia zal vertrekken, is van hier uiterlijk op 9 dezer bepaald. De laatste lichting is te kwar tier over zevenen. Gisteren had zekere N. het ongeluk, terwijl hij in eene sloot onder Zoeterwoude eene schuit boomde, achterover in het water te vallen. Een persoon in de nabijheid dit opmerkende, haalde hem bewusteloos op en bracht hem weer bij. Tot leering voor vele huismoeders deelen wij mede, dat heden omstreeks 10 uren in den ochtend op den Zoeterwoudschen weg een knaapje van 2 jaren bijna levenloos uit eene sloot is op- gevischt, doordien het kind in een onbewaakt oogenblik er in gekropen was. Het verkeert in zorgelijken toestand. Op 26 Juli a. s. zal te Amsterdam door de Zwemclub aldaar een zwemwedstrijd worden ge houden, waartoe ook de leden der inrichting Rhijnzigt alhier zijn uitgenoodigd. Zij die er aan wenschen deel te nemen dienen zich voor 16 Juli bij den ondernemer van Rhijnzigt aan te melden. Bij besluit van den 2den Juli jl. is door de Gedep. Staten dezer provincie bepaald, dat de af zonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Maandag den 28sten Juli a. s. Delft heeft zich in feestgewaad gehuld ter vie ring van het vijfentwintigjarig bestaan van hetDelft- sche studentencorps. Het belooft in alle opzichten eene grootsche feestviering te zijn. De inhoud van het programma en de aanstalten die gemaakt wor den, strekken daarvan tot bewijs. Op een uitge strekt terrein buiten de Haagsche poort is het feestlokaal opgericht, een kolossaal gebouw, dat zich door eenvoud en goeden smaak onderscheidt. Uitwendig is het door een warande omgeven, in den stijl der vijftiende eeuw, waardoor gelijke tred wordt gehouden met de maskerade. Het aan grenzende terrein is tot tuin en wandelplaats in gericht met een muziektempel en verschillende buffetten. In de stad zelve allerwege aanstalten voor eene illuminatie. De vlaggen, die nog ont breken, zullen later van alle huizen wapperen. Reeds is aan het gemeentebestuur namens Hertog Karei van Egmond hevel gezonden om alles voor zijn intocht in gereedheid te brengen, en als gevolg van dat bevel prijken de grijze rnuren van het oude Delft met plakkaten in Gothische letters gedrukt, waarin aan de burgerij de noodige voor schriften tot betamelijke viering van het heuge lijke feest worden gegeven. Heden hebben de festiviteiten een aanvang genomen. Optocht inhaling van de oud-studenten, die ten getale van ruim honderd zullen komen opdagen; matinée musicale op het feestterrein. Des avonds soirée in de Studenten-societeit. Morgen, des namid dags te 4 uren, groote maskerade, voorstellende den intocht van Karei van Egmond, Hertog van Gelre, Grave van Zutfen, enz. binnen Arnhem in 1492. Aan dezen optocht zullen omstreeks 150 personen deelnemen, waaronder een zestigtal rui ters. Woensdag vóór den middag houdt de Hertog court plénière op het feestterrein. Muziekuitvoe ring door het Stumpft-orkest uit Amsterdam. Des avonds concert en hal in de sociëteit Phoenix. Donderdag matinée musicale door het corps staf muzikanten van het regiment Schutterij te Rot terdam en des avonds groot muziekfeest (uit voering van den Judas Maccabaus) met solisten van naam, tot slot soirée musicale in de studen ten-sociëteit Phoenix. Vrijdag tweede dag van het groote muziekfeest, dat door een bal zal worden besloten. Gelijktijdig, alhoewel geheel afgescheiden, met dit feest wordt het zevenentwintigste Neder- derlandsch Landhuishoudkundig congres gehouden. In het Utr. Dagbl. lezen wijBij de bekende grief, dat men voor de medici Staats examens heeft ingevoerd, zonder het hooger on derwijs te regelen, komt nu nog een andere. Dit jaar is de commissie voor het geneeskundig staats examen geheel samengesteld uit docenten vau de Leidsche hoogeschool en van het Amsterdarasche athenaeum, in afwijking van de goede gewoonte, die er tot dusver bestond, om de examencommis sie zooveel mogelijk samen te stellen uit docenten van de verschillende inrichtingen van hooger on derwijs. Is dit nu de beloofde voorbereiding van de wet op het H. O.dat men twee academiën tracht te ondermijnen, door de studenten aldaar examen te laten afleggen voor eene commissie van personen, die geheel vreemd zijn? Dat men denzelfden hoogleeraar in de chirurgie in twee achtereenvolgende commissiën benoemt? Een bekende zaak is het toch, dat de stroom der studenten gaat naar die plaats, waar de meeste examinatoren doceeren, wel een bewijs, dat de student het liefst door zijn eigen leermeester wordt geëxamineerd. Maar het is ook billijk, dat er bij den gebrekkigen maatstaf, dien elk examen ople vert, gelegenheid besta, dat de examinatoren zoo veel mogelijk worden ingelicht omtrent de ante cedenten van den student. Wij hopen dat spoedig de reden van deze vreemde samenstelling der commissie bekend worde. Met het stoomschip Prins van Oranjekapt. Fabritius, van Batavia te Nieuwediep Zaterdag binnengekomen, zijn weder een 90tal militairen uit Indië teruggekeerd. De trein van den Rijnspoorweg, die Zater dag-middag te 3 uren 5 min. uit Den Haag naar Gouda is vertrokken, en waarmede Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg zich naar Soestdijk begaf, is, in Gouda komende, tengevolge van het verkeerd leggen van een wissel op een ander spoor, en daardoor tegen den gereedstaanden Rotterdamschen trein geloopen. Behalve dat de passagiers van heide treinen een hevigen schok ondervonden, had men tevens een noodlottig ongeval te be treuren. Eene dame, met een tweejarig meisje op den arm, juist toen de botsing plaats greep uit den stilstaanden trein op het perron stappende, verloor tengevolge van den schok het evenwicht, het kind ontviel haar en geraakte onder den trein, die toen eenigszins in beweging was, waardoor het beentje van het kind werd verbrijzeld, zoodat het moest geamputeerd worden. Een militaire dokter, in een der treinen aanwezig, verleende de eerste geneeskundige hulp. Gelukkig dat het onge val voor de overige passagiers, en niet het minst Z. K. H. Prins Hendrik, geen noodlottigen afloop heeft gehad. Bij telegram van Port-Said, dato 3 dezer, wordt aangaande liet stoomschip Tromp van Nieuwediep naar Batavia, in de Roode Zee gestrand, nader gemeld, dat de troepen en levensmiddelen geland waren en dat men steeds voortging met lossen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1