LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4109. Vrijdai A0. 1873. 4 Juli. Een ongegronde vrees. PBIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1- Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!»' Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer».17i Grootere letters naar plaatsruimte. J Hij, die het voorrecht heeft in een beschaafde maatschappij te leven, geniet dagelijks tallooze voordeelen, zonder er eigenlijk het ware genot van te smaken, om de eenvoudige reden dat hij er nooit aan denkt hoe hard het gemis daarvan hem zou vallen. Dan toch eerst leert men iets op den waren prijs stellen wanneer men het moet ontberen. Nooit heeft de landverhuizer het inniger 'gevoeld hoe dierbaar hern de geboortegrond was dan op het oogenblik toen de omtrekken der va - derlandsche kust al flauwer en flauwer werden om eindelijk geheel aan den blauwenden gezicht einder te verdwijnen. Denkt men al eens aan de mogelijkheid van het gemis van iels dat men geniet, die gedachte heeft dan gewoonlijk haar oorsprong niet uit de zucht om het genot van het oogenblik te verhoo- gen, maar uit de vrees voor een toekomst, die niet 2elden in een tamelijk ver verschiet ligt. Dat geldt ook van de meest gewone zaken, waarvan wij ons in het dagelijksche leven bedienen. Zoo is men eenigen tijd geleden op het zon derlinge denkbeeld gekomen om met een zekere bezorgdheid te berekenen hoelang de steenkolen mijnen in Groot-Britannië nog wel toereikend zouden zijn om te voorzien in de behoeften der tallooze verbruikers. Naar onze raeening toont hij, die zulk een vraag in allen ernst te berde brengt, een tamelijk bekrompen oordeel te bezitten. Wij willen niet trachten de berekeningen te volgen van hen, die zich met de beantwoording dier vraag hebben beziggehouden, vooreerst omdat wij van meening zijn dat men uit hoofde van de on volledigheid der gegevens daarbij slechts tot een vrij onnauwkeurige uitkomst zal kunnen geraken, -en ten tweede omdat wij, als de nood aan den man komt, nog wel buiten de Engelsche steen kolen kunnen. Ir. hoe menig ander land toch wordt die nuttige brandstof niet uit den grond gedolven. Leveren België, Duitschland, ja zelfs Frankrijk ze ons niet? Meer nog, zelfs in Oost- Indië, op Borneo, worden kolenbeddingen gevon den. Dat pleit, dunkt ons, voor de mogelijkheid dat er zoowel in Europa als in andere wereld- deelen nog onmetelijke velden van die eigenaar dige versleening onder den door onzen voet be treden grond worden gevonden, en waarschijnlijk zal eenmaal de tijd komen dat Groot-Britannië, dat thans een groot gedeelte van het vasteland van brandstof voorziet, die op zijn beurt van bui ten ontvangt. Maar bovendien, hoevele andere verwarmings- stoffen bestaan er niet. Reeds dezen winter, toen, hoofdzakelijk ten gevolge der werkstaking in Enge land, de prijs der steenkolen tot een buitengewone hoogte was geslegen, is men er op uit geweest daarin, zelfs voor fabrieken, op andere wijze te voorzien vooral door het bezigen van turf. Bij de tegenwoordige uitgebreide middelen van vervoer en de steeds ruimer toegepaste vrijheid van ver keer behoeft men zeker niet afhankelijk te zijn van éen en hetzelfde land om in zijne dagelijksche, ja zelfs meer verfijnde behoeften te voorzien. Een hoofdzaak echter hebben de spitsvoudige berekenaars, die zoo bevreesd zijn voor het dreigend gevaar van gebrek aan steenkolen, vergeten, en wel dezeIn de natuur gaat er niets verloren, zoodat zelfs de meest vernielende processen, die ons een schijnbaar verlies toebrengen, slechts strekken om de sloffen waarop zij werken, in andere stoffen om te zetten, die elk haar eigenaardige rol in de natuur vervullen. De woning, die door de woedende vlam men wordt verteerd, is voor den eigenaar wel verloren, maar de rook, de gassen, de asch, waarin hare bestauddeelen zijn overgegaan, hebben zich ginds en herwaarts verspreid en zijn niet verloren voor de doeleinden, die hun in de schoone wereld orde ter vervulling zijn aangewezen. Op den met rede begaafden, vernuftigen mensch rust de taak, de middelen op te sporen om van de in verschil lende vormen op, in en om de aarde aanwezige stoffen partij te trekken ter vervulling zijner be hoeften. En waarlijk, 't kan niet gezegd worden dat hij in het volvoeren daarvan achterlijk is ge bleven. Hebben wij, om slechts enkele voorbeelden te noemen, naast de olie niet de petroleum, en naast het linnen het katoen? Heeft men de elec- triciteit niet dienstbaar weten te maken aan onze telegrafen? Men verdiepe zich dus niet in klein geestige berekeningen omtrent een mogelijk gebrek aan een of andere levensbenoodigdheid. Zoolang de mensch nog daar is om, aan de hand der weten schap en geleid door zijn vernuft, de natuur in hare werken en vormingen na te sporen, zal hij wat aan den eenen kant mocht verloren gaan, aan de andere zijde ruimschoots weten te vergoeden. LEIDEX, 3 Juli. In eene particuliere correspondentie aan de N. Rolt. Cl. uit New-York, van 17 Juni, leest men Voor eenige dagen had ik het genoegen professor J. E. Goudsmit, van Leiden, die per stoomboot Algeria is aangekomen, te ontmoeten. Hij is voor nemens op zijne reis door de Staten het rechts- en schoolwezen en opvoedingssysteem van nabij te bestudeeren. Hij neemt zich voor: Albany, Wash ington, Philadelphia, Boston, Baltimore, de Niagara en andere belangrijke punten te bezoeken, en ge tuigde mij zijne tevredenheid over de minzame wijze, waarop hij door de publieke autoriteiten, die hij bezocht heeft, ontvangen is. Bij beschikking van 1 Juli is de vergun ning voor een stoomsleepdienst lusschen Leiden, Amsterdam, Haarlem en Gouwesluis, langs de ring vaart van den Haarlemmermeerpolder, vroeger verleend aan H. Gaykema te Leiden, met ingang van '27 Juli a. s. verklaard te zijn vervallen. De heer M. van Gelderen, van Leiden, is benoemd tot 2den hulponderwijzer aan een der openbare scholen te Amsterdam. Men meldt aan de N. R. Cl. uit Noordwijk van 30 Juni: Zorgeloosheid omtrent vuurwapenen heeft alhier gisteren wederom een treffend onge val veroorzaakt. Terwijl zekere B. zich met zijne vrouw naar de kerk had begeven, heeft zijn zes tienjarige zoon een in de woning staand geweer opgenomen en, meenende dat het ongeladen was, den haan gespannen en zijn veertienjarigen broe der al schertsende gedreigd, met het ongelukkig gevolg dat het schot afging en deze laatste in de borst getroffen werd, zoodat hij weinige oogen- blikken daarna den geest gaf. De miliciens der lichting van 1872, die nog bij de verschillende infanterie-corpsen in activiteit zijn, zullen den 15den dezer in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Het stoomschip Java.van het Nieuwediep naar Batavia, is Dinsdag-avond te 9 uren Suez gepasseerd en heeft onmiddellijk de reis voortge zet. Alles wel aan boord. Op de voordracht voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Nieuwe Wetering, gemeente Alkemade, zijn na vergelijkend examen geplaatst de hulponderwijzers Iïof, te Schermer, Van der Waaij, te Dordrecht, Smits, te Abbekerke, en Noordergraaf, te IJsel- monde. i Z. K. H. Prins Hendrik zal a. s. Zaterdag naar Soestdijk vertrekken. Aan het Dep. van Marine had gisteren dé aanbesteding plaats van de levering van: 3000 meters blauwe baai; 2000 stuks bont linnen pver- trekken voor matrassen en 2000 dito voor kus sens (beide deze in één perceel); en 1500 stuks gestreept katoenen borstrokken. Voor het baai had het minst ingeschreven Van den Berg en Krabben dam te Tilburg a f 2.02 de meter; voor dé over trekken waren geen inschrijvingen ingekomen; de heer Van der Put te Amsterdam was minste in schrijver voor de borstrokken a f 1.14f/j pér stuk. De nieuwe verkiezing, die in het hoofdkies district Deventer moet plaats hebben, doordien de heer Mr. H. W. Dullert de benoeming tot lid van de Tweede Kamer in dat kiesdistrict niet heeft aangenomen, zal geschieden op Dinsdag 15 Juli e. k., en, zoo eene herstemming mocht blij ken noodzakelijk te zijn, zal die plaats hebben op Dinsdag 29 Juli. 't Geding van de Nederlandsche Stoomboot maatschappij tegen den Khedive van Egypte, in zake de aanvaring van de Charkeih en de Ba tavier, duurt nog steeds voort. De rechter heeft van de Nederl. Stoombootmaatschappij een borg tocht geëischt. Het huldeblijk aan den heer du Chastel is thans voltooid en te Amsterdam in het lokaal Keizerskroon ter bezichtiging gesteld. Het bestaat uit een meer dan levensgroot cararisch marme ren borstbeeld van Paus Pius IX, vervaardigd door den heer P. Guypers. De buste rust op een marmeren voetstuk, versierd met de gebeeldhouwde wapens van Nederland, van den Paus en van den graaf du Ghastel, in de heraldieke kleuren, en prij kend met dit opschrift in vergulde karakters: „aan graaf du Chastel, Neêrlands gezant bij den heiligen stoel, zijne Katholieke landgenooten, 17 November 1871. Uit Rhenen wordt gemeld: Sinds eenige dagen is men aan den oever van den Rijn, in de onmiddellijke nabijheid dezer stad, bezig met het in orde brengen van het kamp ten dienste van het op aanst. Vrijdag alhier verwacht wordende corps pontonniers. De practische oefeningen in het bespoedigd leggen en weder afbreken van rivier- bruggen zullen alzoo weldra aanvangen, en wij verwachten, dat onze plaats in deze maand nog al eens zal worden bezocht, daar dit genre van practische oefeningen zeker bijzonder interessant is. In de gisteren gehouden Raadszitting te Amsterdam is de voordracht van B. en W. tot afstand van gemeentegrond en toekenning eener geldelijke bijdrage van f 100,000, ten behoeve van het aldaar te slichten Rijks Museum van schilderijen, met 18 tegen 10 stemmen aangeno men, aangevuld met een amendement van den heer Van Nierop om aangaande het terrein voor het Museum te lezen„onder goedkeuring der Regeering nader aan te wijzen." De Commissie uit de Tweede Kamer in wier handen is gesteld een adres van E. Fran cis, oud-Indisch hoofdambtenaar, omtrent uitbe taling van zijn pensioen gedurende den lijd dat hij het Voorzitterschap van de Javasche bank bekleedde, en de op dat adres verstrekte inlich tingen van den Minister van Koloniën, heeft daar omtrent verslag uitgebracht. Uit den brief van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1