tien fungeerende, vervullen, daar waar de bevelheb ber der afdeeling niet in de aangewezen sland- plaals der auditie aanwezig is, de functiën bij art. 129 der rechtspleging bij de landmacht aange wezen. Dit besluit treedt in werking op 1 Juli 1873. In de vrijmetselaarsloge „Vicit vim Virtus" te Haarlem, heeft Vrijdag eene maponnieke feest viering plaats gehad. De heer Mr. F. L. Willekes Macdonald was sedert den SOsten Maart 1833, en dus gedurende 40 jaren, lid dier Loge en sinds den lOden April 1848, alzoo 25 jaren lang, haar regeerend meester. Ter viering van deze gedenk dagen werd een buitengewone feestloge in den Nieuwen Schouwburg gehouden, waaraan regee- rende meesters van verschillende loges, benevens deputaties van het College van Groot-officieren en der Regenten van de „Louisa-stichting" deelna men. Door een groot aantal leden en oud-leden der loge werd den jubilaris een prachtig geschenk aangeboden, terwijl een gedeputeerd Grootmeester hem, namens Z. IC. H. Prins Frederik, Groot meester Nationaal der Nederlandsche loges, een allersierlijkst bewerkte en met toepasselijke ins- criptiên voorziene zilveren bokaal, van een eigen handig schrijven van den prins vergezeld, ter hand stelde. Donderdag 26 Juni celebreerde Mgr. Hey- kamp, bisschop van Deventer, een pontificale Requiem in de St.-Geertruida-kerk te Utrecht voor wijlen den aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Henricus Loos. De bisschop werd hierin bijgestaan door al de leden van het Metropolitaansch kapittel van Utrecht, terwijl nog vele andere geestelijken in koorgewaad bij het altaar plaats genomen had den. Na den dienst richtte de bisschop een korte toespraak tot de aanwezigen. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de schoone Requiem van Verhulst uit, tot opluistering van de laatste olfi- cieele plechtigheid aan de nagedachtenis des aarts- bisschops gewijd. Kapitein W. H. Savers van de Harlequin is door de rechtbank te Rotterdam vrijgesproken, vermits het onderzoek ter terechtzitting niet het wettig en overtuigend bewijs zijner schuld heeft opgeleverd. De Tijd bericht dat op den Isten Septem ber e. k., te Amsterdam een Roomsche-Kalholieke Hoogere Burgeschoul van driejarigen curcus zal worden geopend, onder leiding van den directeur H. Raëskin, thans leeraar aan de Hoogere Burger school te Hoorn. Eene gemengde commissie van geestelijken en leeken heeft zich als commissie van oprichting en toezicht geconstitueerd. Men meldt aan de N. R. Cl. uit Sloter- dijk: Ten gevolge van de werkzaamheden in en aan het IJ, in verband staande met de werken der Kanaalmaatschappij, heeft zich reeds een groote verandering voorgedaan. Kon vroeger bij Noordwestenwind het water geweldig spoken, zoodat het buiten zijn bedding trad en met een vruchtbare slib de buitendijksche landerijen be dekte, thans is door de afsluiting te Schelling- woude die toestand geheel voorbij. Het IJ is een bijkans stilstaand meer, ja op sommige plaat sen een moeras geworden, en heeft een kwijnend aanzien gekregen. Wegens de ondiepte zijn de booten en schepen genoodzaakt in bepaalde geu len te varen, willen zij niet geheel vastraken. De liefhebbers van baden en zwemmen vinden geen geschikte plaats meer, waar zij zich te water be geven kunnen om verfrissching in de golven te zoeken. Ook met de vischvangst is het zoo goed als gedaan. Bij halfweg Haarlem is het IJ reeds geheel droog, en daardoor het (vroegere) eiland Ruigoord met den vasten wal verbonden. Niet lang meer, en geheel het IJ is een zwarte, dood- sche, moerassige vlakte geworden. Maar ook die toestand gaat voorbij. Nu reeds heerscht op som mige punten groote levendigheid door de werk zaamheden aan de spoorbaan, die van Zaandam door het IJ naar Amsterdam wordt gelegd. Van hier uit is in ongeloofelijk korten tijd een groot gedeelte van die baan boven den waterspiegel ver rezen. Op het punt, waar de baan zich met den vasten wal vereenigt, heeft zich een kolonie van arbeiders gevestigd, meerendeels in rieten keten gehuisvest, die behalve door het gezin, ook nog door eenige „thuisleggers" bewoond worden, en door haar gebrekkige inrichting weinig in staat zijn, zin voor huiselijke genoegens aan te kwee ken. Als eens de spoorfluit zich over de uitge strekte vlakte doet hooren, als „het glimpend kouter door de klont" van den vetten kleigrond snijden zal, of de akkers met golvend graan zijn bedekt, zal voor het IJ een tijd van nieuwe be drijvigheid zijn aangebroken. Vele schilderachtige vergezichten zullen we moeten missen, maar ook het graanveld heeft zijn poezië. Zoo nu maar de grond niet tegenvalt! Doch velen, die met de ge steldheid van den bodem bekend zijn, verzekeren ons, dat het ook hier zijn zat„goud uit schuim", en „aren uit baren." De Commissie voor het afnemen van het eind-examen der leerlingen aan 's Rijks Veeart senijschool, heeft bevorderd tot veearts met lof den heer A. Van der Meulen, en tot veearts de heeren J. Hoogland, J. Jansma, H. Van Staa, F. Folmer en E. A. Kok. In een vorig nummer deelden wij een brief mede van Dr. Burrows aan de Times, waarin gewezen werd op het heerschen van een pokken epidemie in het Berner Oberland. Thans komt in dat blad een brief voor van Dr. Burrows, waarin hij verklaart, dat misbruik gemaakt is van zijn naam. De redactie van de Times deelt mede, dat zij het manuscript van den valschen brief aan Dr. Bur rows gezonden heeft, om hem in staat te stellen den falsaris te vervolgen. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van Bestuur, op Woensdag den 2den Juli a. s., des voormid dags te 11 uren. De audiëntie van den Minister van Finan ciën en die van den Minister van Oorlog, op Donderdag den 3den Juli a. s., zullen niet plaats hebben. Z. M. heelt den kapitein op non-act. Jhr. W. A. Beelaerts Van Blokland, van het wapen der inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. leden van den geneeskundigen raad voor Overijsel en Drenthe, Dr. J. Heppener, te Dwingelo, en A. S. Van de Moer, apotheker te Deventer. Z. M. heeft den schout-bij-nacht J. J. Wichers, met ingang van 1 Juli a. s., bevorderd tot vice- admiraal; het besluit van 10 dezer, waarbij de lste luit. C. W. Van btuchtelen, van het instr.- bat., in zijn rang wordt overgeplaatst bij het reg. en jagers, voor zooveel genoemden lsten luitenant betreft, ingetrokken en buiten werking gesteld aan den kapt. op non-act. Jhr. W. A. Beelaerts Van Blokland, van het wapen der inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienstaan den voor het Oost-Ind. leger bestemden soldaat F. W. C. J. A. Weitzel, van het koloniaal werfdepot, de vergunning verleend tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veld tocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871 pen sioen verleend aan: A. H. Van den Heuvel, deurw. der dir. bel., /"255; Mr. P. F. Van Hoog straten, refer, bij den Raad van State, ƒ966; L P. Scheffel, commies lste klasse bij 's Rijks bel. 386; H. W. Roeters, brievenbest., 164; A. Zuyderhoek, comm. 3de klasse bij 's Rijks bel. ƒ107; M. Goudswaard, comm. lste klasse bij s Rijks bel., ƒ311; G. Liefheid, conduct, der brievenmalen, ƒ188; C. Van der Linde Jarnazette, visit, bij 's Rijks bel., 772; W. Guinée, comm. Isle klasse bij s Rijks bel., ƒ411G. Meinesz, outv. der dir. bel. 3463; H. Dekkers, visit, bij s Rijks bel. ƒ900; J. T. Van Ekert, brieveng. 95; J. F. Ten Bosch, comm. 2de kl. bij's Rijks bel., ƒ228; H. Custers of Kusters, brieveng., ƒ56 J. Jansen, comm. lste kl. bij 's Rijks bel.ƒ409, W. F. Putman, idem 2de kl., ƒ273; A. Van Angelbeek, idem 3de kl., 336, M. J. Van Kooy- wijk, wed. van H. Busman, in leven ontv. der dir. bel. en acc.ƒ711; S. C. Loman ofLohman, wed. van C. Steendijk, in leven dir. der reg. en dom., ƒ2052; A. J. Reumer, comm. lste kl. bij 's Rijks bel., f 419; J. H. Bachiene, bew. van de hypoth., het kad. en de scheepsbewijzen, /"3497aan J. C. Bloem, op verzoek, met den laatsten Juli 1873, eervol ontslag verleend als Hoofdinspecteur der dir. bel., het kad., de in- en uitgaande rechten en acc., en chef der afd. dir. belast., bij het De partement van Financiën, onder dankbetuigin» voor de goede diensten den lande bewezen; aat L. A. Van der Marck, op zijn verzoek, eervolj ontsl. als directeur van het postkant, te Middel burg behoudens aanspraak op pensioenbenoemd bij de milit. intendance, tot milit. onder-intend. 2de kl., den lsten luit.-kwartierm. F. J. Hinridü, van den staf der inf., werkzaam bij het Dep. vu Oorlog, en E. Van Gendt, van het reg. gren. es jagers; bij het algemeen depot van discipline, t&! lsten luit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den l2da luit.-kwartierm. E. H. J. Jansen, van het corps. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag-namiddag is eenSjarigki; van een tjalkschip, liggende aan de Groote 1 vischmarkt te Rotterdam, al spelende in het ri gevallen en, vermoedelijk inwendig beleedigd, bewusteloozen toestand gevonden't kindje overgebracht naar het Stedelijk Ziekenhuis. De Arnh. Ct. verneemt, dat de vot malige surnumerair bij de posterijen, onlangs do het Hof van Gelderland veroordeeld, heeft besloi- te desisteeren van zijne voorziening in cassatie, Het stoomschip Rotterdamvan de X- derlandsch Amerikaansche Stoomvaartmaatschap; is Zaterdag van Rotterdam naar New-York trokken met lading en 275 passagiers. Bij de woning van den bijenhouder v. K. te Willige-Langerak had een bijenzwer zich op een eksternest neergezet, terwijl de ou vogels afwezig waren. Spoedig waren de joiL eksters door de bijensteken gedood. Toen daar v. K. het nest uit den boom wilde stooten, o den zwerm te scheppen, zette deze zich op l ooievaarsnest neder, dat zich op het dak derm ning bevindt. De oude ooievaars durfden nu b nest niet naderen en hunne jongen werden ir^ door de bijen doodgestoken, uitgezonderd welke uit het nest naar omlaag viel. Dit die hoewel ook deerlijk gestoken, loopt nu op stuk land rond en zal waarschijnlijk wel het leve behouden. Na den afloop der weekmarkt heel te Meppel een treurig voorval plaats gehad, al weder zijn oorsprong verschuldigd is aan misbruik van sterken drank. Een boerenzoon het naburige Kolderveen heeft twee zijner kam raden, met wie hij in twist geraakte, den de wang geheel opengereten en den ander oor doorgesneden. Van een en ander is onmii dellijk proces-verbaal opgemaakt. Het provinciaal gerechtshof in Ov ijsel heeft den gewezen rangeermeester bij den c traalspoorweg P. J. van Markestein, te Zwolle, zake van het zonder opzet doen ontstaan van vaar voor een trein, dat hij had kunnen en me ten voorzien, veroordeeld tot een maand eenzae opsluiting en in de kosten. BUITENLAND. Frankrij k. De heer Weiss, die langen tijd deel heeft gemaakt van de redactie van het Journal DébatSj doch sedert den oorlog een andere po tieke gedragslijn heeft gevolgd dan dit blad. benoemd tot lid van den Raad van State. Vrijdag-middag is in de Synagoge te B- deaux, ten gevolge van eene gasontploffing, bra, ontstaan. Het kwartier, waarin het gebouw sU- werd ernstig bedreigd. Geheel de bevolking fl op de been. Oostenr.- JHLong-.-NIonai-cIiie. In het Huis van afgevaardigden heeft ge* discussie plaats gehad over de houding der rejtö ring ten opzichte van monsgr. Schopper, Bisset van Rosenau, die de Onfeilbaarheidsleer heeft ij gekondigd zonder goedkeuring der Regeert Deak heeft in dit debat, onder algemeenen bijfi het liberaal programma zijner partij ten opzid1! van de kerkelijk-politieke aangelegenheden or-|j wikkeld. Ten slotte stelde hij voor: ten gev^Vj van het antwoord van den minister Trefort^i houdende: dat de afkondiging niet was gesch:- in gewonen vorm, maar slechts door rondzend van 200 exemplaren der Vaticaansche beslui aan de geestelijkheid), de zaak te onderwerp- aan de beoordeeling eener commissie, met opdra^

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2