zoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, aan zijn Bureau in den Haag, Plein, n°. 5, behooren aan te melden, met overlegging der bewijzen, in de Staats-Ct. vermeld. De belanghebbenden worden zonder examen tot officier-van-gezondheid der '2de klasse benoemd, aan welke betrekking is verbonden a. eene gra tificatie van f 4500 en een voorschot van f 562.50, waarover men vóór de afreis kan beschikken; b. een tractement van f 1200'sjaars gedurende hun oponthoud hier te lande; c. een jaarlijksch trac tement van 2250, benevens vrije woning of schadeloosstelling voor huishuur en indemniteit voor fourrage voor vier paarden; d. de rang van lsten luitenant bij den staf van het leger in lndië. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Biouw, onder bevel van den luit.-ter-zee der lste kl. W. Stellens, op zijne reis naar Oost-Indië, in den namiddag van den 25sten dezer te Suez aan gekomen. Aan boord was alles wel. Volgens een bij het Depart, van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Banda, onder bevel van den luit.-ter-zee lste kl. C. F. T. Van Woelderen, op zijne reis naar Oost- Indië, in den avond van den 25sten dezer te Cadix aangekomen, ten einde steenkolen in te nemen. Aan boord was alles wel. De majoor van den generalen staf C. D. H. Schneider is benoemd tot chef van den staf der vierde divisie. De kapt. der mf. van het Oost- Indisch leger, M. M. Schell, die voor vijf jaren bij het leger hier te lande is gedetacheerd, is bij het 8ste reg. inf. ingedeeld. Voorts zijn overge plaatst de 2de luit. G. W. Mossel, van het 2de bij het 7de reg. en de 2de luit. L. T. C. J. Rieber, van het lste bij hel 4de reg. inf. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbiljet van f '200, door een onbekende, onder het postmerk Am sterdam van 25 dezer, tot voldoening van aan den lande verschuldigde belasting ingezonden. gemengd nieuws. Dinsdag is voor het Provinciaal g e- rechtsliof te Utrecht de zaak behandeld van J. D. Izn., oud 17 jaren, schaapherder te Driebergen, beschuldigd van verkrachting, gepleegd op een 13jarig meisje aldaar. De procureur-generaal, het feit als bewezen beschouwende, eischte eene cel lulaire gevangenisstraf van 2 jaren. De verdediger van den beschuldigde, Mr. L. Van Lier, trachtte in zijne rede aan te toonen, dat de beschuldiging onbewezen was, omdat er noch bekentenis, noch getuigenbewijs, noch aanwijzingen aanwezig waren. Het hol heeft den beschuldigde niet schuldig ver klaard aan verkrachting, maar op grond dat wel bewezen was, dat er gemeenschap was uitgeoefend op den openbaren weg, hem schuldig verklaard aan openbare schennis der eerbaarheid en hem ter dier zake veroordeeld lot eene correctioneele gevangenisstraf van een half jaar, in eenzame op sluiting te ondergaan, en eene geldboete van vijf tien gulden. Tengevolge van den hevigen noord westenwind is het water Woensdag en gisteren zoodanig gewassen, dat de meeste buitenhooilanden tusschen Zwartsluis en Zwolle zijn ondergeloopen. Gisternamiddag kwam de stoomboot Richard Young in aanraking met een aardap pelen geladen schuit je, dat aan een stoomboot aan de Willernskade te Rotterdam bevestigd lag. Het schuitje kantelde om en de schipper verdronk, ondanks de onmiddellijk ingestelde pogingen lot redding. Het trappen van de naaimachines is niet alleen lastig, maar ook, zooals men alge meen gelooft, voor borstlijders zeer nadeelig. Op de Weener tentoonstelling kan men nu een stoom machine zien werken van 1/10 paardekracht ver mogen, welke dat trappen niet meer noodig maakt. Alles is eenvoudig ingericht. Men ziet slechts een stoomketellje dat met gas gestookt wordt, en zon der tusschenkomst van rnachinedeelen, de as van het vliegwiel in beweging brengt. Dit keteltje werkt alzoo met hetzelfde water, dat zich daarin evenals in de natuur in een cyclus beweegt, en op die manier kracht voortbrengt. Het brandstof-ver bruik bedraagt met volle kracht werkende machine '2,5 centimeter gas. Sedert zijn vertrek uit zijn land heeft de Schah van Perzië een nieuwe orde, uitsluitend voor vrouwen, ingesteld, genaamd: „Orde van de Zon." Tot dusver zijn daarmede begiftigd de ge malin van den Russischen troonopvolger, de kei zerin en de kroonprinses van Duitschland, de koningin en de kroonprinses van Engeland. Als een bijzonder blijk van welwillendheid heelt de Perzische Vorst aan de koningin en den prins van Wales zijn portret in diamanten gezet geschonken. Het Britsch Bijbelgenootschap zal den Schah een prachtig gebonden bijbel in de Perzische taal aan bieden. Gistermiddag te 1 uur zijn de paar den voor den omnibus van de lijn Vondelstraat- Dam te Amsterdam op de standplaats in de Vondelstraat op hol gegaan doch bij de Leidsclie- poort tot staan gebracht zonder ongelukken ver oorzaakt te hebben. In het rijtuig bevonden zich twee passagiers, eene dame die bleef zitten en een heer, die van de imperiale omlaag klom doch eenigzins onzacht op de straat terecht kwam. Uit Hongkong, wordt v a n '21 Juni g e- meld: Het stoomschip Bokhara is heden lek uit zee teruggekomen, en op strand gezet om zinken te voorkomen, hebbende bij Kaap Aguilar op de rotsen gezeten. Van de lading is een vierde ge deelte, voornamelijk thee en andere goederen, voor Bombay bestemd, beschadigd. De naar Europa bestemde zijde is gezond. Het stoomschip Sunda neemt de mails en de gezonde lading over en zal '23 Juni vertrekken. (De Bokhara is vermoe delijk de mailboot die omstreeks zl Juni via Suez naar Southampton zou vertrekken). Gistermiddag is in den Haag op de Prinsessegracht een man onder een rijtuig geraakt en zoo gekneusd dat hij terstond naar het gast huis moest worden overgebracht. De beruchte Duitse he dief Rodolf Pokorny, die nog onlangs ten nadeele van de Credit-Anslalt te Weenen een diefstal van ruim 6 ton pleegde, is eindelijk in de handen der po litie gevallen. Al de door hem gepleegde diefstallen worden te zamen op 8 millioen geschat in den tijd van 17 jaar. Men kan hem niet in het minst van rnoord of geweld beschuldigen. Op zijn gevan genneming was een prijs van tl. 12,000 gesteld. KOLONIËN. In de hedenavond ontvangen mailberichten van den Indiërd.d. 21 Mei, leest men: Den 15den vertrokken van Soerabaia, met een schip van de Ned. Indische Stoomvaartmaatschappij, drie com pagnieën van het 6de bataljon. Men dacht aan vankelijk dat zij naar Bali bestemd waren. Het feit is dat de resident van Banjoewangie troepen had aangevraagd. Een aantal, men spreekt van 4000, dessabewoners waren weigerachtig de land rente op te brengen en zouden de in vrijheid stelling van vier personen gevorderd hebben, die wegens deze zaak gevat waren. De telegraaf meldt dat thans alles daar rustig is en de troepen spoe dig naar hun garnizoen zullen terugkeeren. De zaak schijnt van weinig belang te zijn. De heer Zoetelief, hoofdinspecteur der cultures, is te Ban joewangie aangekomen en doet onderzoek. Ten gevolge van hevige regens, waarvan wij hier niets ondervinden bij drukkende hitte, is den 18 dezer van den spoorwegdijk tusschen Depok en Tjileboet een stuk afgespoeld. De rei zigers ondervonden dien dag nogal oponthoud. Men is druk bezig met de reparatie en daardoor is het vervoer voor een paar dagen ietwat beperkt. Naar wij vernemen, heeft de Regeering het voornemen omtrent de handelingen van sommige hoofdofficieren van land- en zeemacht bij de jongste expeditie naar Atchin eene enquête in te stellen. Blijkens bericht van den resident van Madura, van 28 April jl., bevond hij tijdens zijn aanwezen op het eiland Kangean, dat op genoemd eiland sedert December 1872 eene ziekte onder de buf fels geheerscht had, waaraan reeds 1045 stuks bezweken waren. Volgens opgave der hoofden be droeg dit aantal het </5 van den oorspronkelijken veestapel. De veearts, die den resident op zijne in spectiereis vergezelde, verklaarde dat het de ziekte was, bekend onder den naam van het miltvuur en bestreed haar met goed gevolg door aanwending van de daarvoor gebruikelijke geneesmiddel Daar de ziekte zich reeds over het gansche eik had verspreid, kon van tegengaan der besmet; geen sprake zijn, en moest men zich bepalen het doen begraven der op het veld dood liggu buffels, en tot het verbieden van den uitvoer; rundvee. Gebrek aan communicatie-middelen oorzaak, dat het bestuur van deze ramp t- kennis had bekomen. BU1TENL AN D. Frankrij li. Het wordt formeel tegengesproken, dit Regeering eene nota heeft gezonden aan ltd Regeering, waarin geprotesteerd wordt tegel kloosterwet. De Broglie heeft eenvoudig de instj ties goedgekeurd, welke de Rémusal aan Four heelt gegeven. Frankrijks houding te Romi bijgevolg dezelfde zijn als onder het vorig ben De betrekkingen met Italië zijn zoo volde mogelijk en Frankrijk zal niets doen dat dep verstandhouding zou kunnen wijzigen. Het gerucht, dat Beuló het Ministerie verlaten, wordt verklaard van grond te zijn bloot. Het resultaat van de Dinsdagsche z heetl de positie van dien Minister versterkt. De voornaamste bepalingen der overeenkc volgens welke de Bank van Frankrijk aan J geering 200 millioen leenen zal tot complete van het laatste milliard, luiden als volgtDel geeft 150 millioen in goud en 50 millioen in, of papier, al naar de regeering dat wil. DeS is verplicht de '200 millioen in vijf maandelijt termijnen, te beginnen met December 1873,1 te betalen. De Bank ontvangt een commissie een millioen. Eenige kisten van Courbet zijn aan station van den Noorderspoorweg te Parijs it slag genomen. Men verzekert dat bij de Nat. Verg. een diet zal aangevraagd worden van 300,000 fr. de receptie van den Schah. De gemeenteraad van Parijs heelt gist de noodige fondsen toegestaan om den Schal Perzië op waardige wijze te ontvangen. De Schah van Perzië zal waarsch, niet voor den 6den Juli te Cherbourg landen, zal daar een revue houden over de vloot daarna te Saint-Lazare aankomen. Grroot-Britaniiië. Volgens telegraphisch bericht uit Philadelf aan de Times is uit het onderzoek over het; lies van het schip Polaris gebleken, dat kapii Hall een natuurlijken dood gestorven is en Tyson en de andere matrozen door een toeval het schip afgeraakt zijn. Er zijn gewichtige o dekkingen gedaan. Kane's open Poolzee be-: werkelijk als een sond van aanmerkelijke brek die door eene plotselinge verbreeding van Ki nedy's kanaal naar het noorden gevormd ivo: met een ingang naar het oosten van 20 m; breedte; men vermoedt, dat dit een zeearm die zich tot Frans-Jozef-straat uitstrekt en de no delijke grenzen van Groenland vormt. Kapit Hall bereikte een breedte van 82° 16'. Op punt was van eene hoogte van '1700 voet gen dat de Robesonstraat zich noordoostelijk van doortocht uitstrekt. Land werd noord- en no« oostwaarts gezien. Op de breedte van 84° wa: voorgebergte gezien met aanwijzingen, dat d; achter water was. Het door het departement marine aangekochte schip Tigress, dat het act» gebleven deel der expeditie ter hulp gezonden worden, zal in het begin van Juli in zee stel De Britsche Regeering heeft aan Dr. Liv:'- tone of, zoolang hij afwezig is, aan zijne fc lie een pensioen verleend van 300 p. st. Uit Plymouth wordt aan de Pall -1'1 Gazette geschreven, dat aldaar twee schep liggen, geladen met wapenen en bestemd de Carlistische partij. Het eene schip is het' roemde jacht Deerhound, dat vroeger aan SifJ Stucley behoorende. De autoriteit belet de schd' om te vertrekken. Duitschlantl. De Reichs-Anzeiger behelst het besluit, v'al' het Koninklijk gerechtshof voor kerkelijke aa»:j legenheden is benoemd. Onder de leden zij" scheidene Katholieken.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2