LEIBSCH DAL BLAB. llST°. 4104. Zaterdag A0. 1878. 28 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.— Franco per post.. .40. Afzonderlijke Nommersn °-0: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 2? Juni. De laatste soirée musicale van het Rotler- damsche concert- en operetlen-gezelschap is zeker niet de minste geweest. Het eerste gedeelte van 't programma van gisteravond bevatte eenige zeer schoone nummers, die over 't algemeen zeer ver dienstelijk werden uitgevoerd. Jammer dat de tenor niet wat gekuischter zong; het „Arie en Miserere uit Troubadour" had er stellig hij ge wonnen. Het mannenkwartet beviel ons oneindig beter dan den vorigen avond. De operette: „Sing- vögelchen", die mede keurig werd uitgevoerd, is een welsprekend bewijs voor de zoo dikwijls ver geten waarheid dat een zoogenaamd „nastukje" zeer; goed niet alleen geestig, maar zelfs hoogst- komisch kan zijn, zonder équivoque te wezen. Het Saksische muziekcorps zal zijne uit voering op Zomer zorg, naar wij nader vernemen, niet a. s. Woensdag, maar Donderdag-avond geven. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den heer J. H. C. Martin op eenvoudige en levens plechtige wijze ter aarde besteld. Ongeveer 70 leerlingen van den overledene, die hun ver langen hadden te kennen gegeven, aan de begra fenis deel te nemen, volgden achter de lijkkoets, daarna de rijtuigen met de familieleden en ge- noodigden. Aan het geopend graf werd door Ds. Rüopke een kort woord gesproken ter gedachtenis aan den overledene Hij zeide o. a. dat de beste lofspraak, die den heer Martin na zijn sterven kon gegeven worden, hem door zijne leerlingen werd aangeboden. Hunne tegenwoordigheid aan zijn graf was een welsprekend bewijs dat zij hem liefhadden, en die liefde verdiende de overledene volkomen, wanl zoolang hij kon, besteedde hij al zijne krachten in het belang zijner leerlingen. De heer Vestdijk uit Haarlem, leermeester van den overledene, sprak ook nog een kort woord over den afgestorvene. Hij had hem eenmaal als leerling gekend, daarna als vriend en zwager, eindelijk als uitstekend onderwijzer. In het gymnastieklokaal teruggekeerd, bedankte Ds. Rümke aldaar, uit naam der weduwe en kinderen, de vergaderde leerlingen voor de liefde aan hunnen leermeester door hunne tegenwoor digheid aan het graf bewezen. ,j« Op den staat van nalatenschappen, afkom stig van onderofficieren en verdere manschappen, behoord hebbende lot de landmacht in Neder- landsch-Indië, waarvan de saldo's, door de recht hebbenden, bij het Departement van Koloniën in Nederland behooren te woiden gereclameerd, komen o. a. voor J. Crabbe, laatste woonplaats Bode graven, voor een bedrag van f 3.74; C. Haze- veld f 3.75; A. C. Hoppenbrouwer f 2.30; W. F. de Klerk f 4.92; J. Kooien f 4.74; D. van der Weyden f 2.70; allen te Leiden gebo ren, en Z. Hofstede f 2.92, van Alphen. De commissie van Rapporteurs zegt, als haar eindoordeel over de vestingwet, dat zij het daarbij aangenomen stelsel in het algemeen juist acht; zij vereenigt zich echter met hen, die omtrent de taak, in dat stelsel aan de zeemacht toe gedacht, het ontbreken van duidelijker toelichting betreuren. Zij dringt aan op de vervulling van het billijk verlangen, dat door de regeering in art. 5 worde opgenomen een geschikte termijn, waar binnen het werk der ontmanteling zal moeten zijn volbracht. Zij ontraadt de goedkeuring van art. 0 en betwijfelt of dergelijke bepaling door amen dement aannemelijk te maken ware. Een telegram uit Penang van 26 Juni meldt Het gerucht loopt, dat de Hollanders bereid zijn om eene schikking in der minne met de Atchi- neezen te treffen. Eene particuliere dépêche uit Konstantinopel verzekert, dat twaalf Turksche sche pen van Suez vertrokken zijn, zich begevende naar Aden. Deze geruchten zijn echter niet bevestigd. De Haagsche Nieuwsbode deelt mede: In een particulier schrijven uit Batavia wordt van wèl ingelichte zijde gemelddat de eer der over winning voor onze troepen te grooter zijn zou, wijl de strijdkrachten van den sultan van Atchin veel aanzienlijker zijn dan men meent of althans schijnt te meenen; de meermalen genoemde Bos schenaar schijnt tevens niet de eenige Nederlander te zijn, die in Atchineeschen dienst is, want men verneemt nog, dat een voormalig officier-van-ge zondheid, L. genaamd, als zoodanig bij het At- chineesche leger dienst doet. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is gisteren aanbesteedhet maken van voltooiings- werken benevens hel onderhoud van eenige werken aan de spoorweghavens te Vlissingen. Daarvoor waren 5 biljetten ingekomen. Minste schrijver was de heer J. Van der Griendt te 's-Hertogenbosch, voor f 27,400. De directie van Heineken's Bierbrouwerij- Maatschappij, eene inrichting, door de Rotterdam- sche Handelsvereeniging in het leven geroepen, heeft te Rotterdam in het openbaar aanbesteed het bouwen van eene bierbrouwerij met mouterij, gist-, leg- en ijskelders, enz., op de bestaande fundeeringen aan de Rotte' aldaar. Voor dit groote werk zijn 18 biljetten ingekomen. De hoogste inschrijver was van Dartelen te Amsterdam voor f 350,000, de laagste H. Kramer te Rotterdam voor f 265,000. Men meldt uit SchoonhovenDe dag van gisteren was een ware feestdag voor de R. K. gemeente alhier en niet het minst voor haren algemeen geachten herder, pastoor F. Blom; de fraaie nieuwe kerk toch moest op plechtige wijze worden gewijd door mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, en tevens was het juist de dag, waarop pastoor Blom zijn 25jarig priesterschap herdacht. Reeds den vorigen dag begon de feestvreugde, toen de grijze bisschop buiten de stad door een deputatie en een eerewacht te paard ontvangen, zijn intocht in de gemeente deed, waar de natio nale driekleur uit een tal van woningen vrool'yk wapperde, terwijl voor de nieuwe pastorie o. a. eenige lieve kleinen, in het wit gekleed, met hare bloemen gereed stonden, om te strooien op s Bis- schops pad. Gisterochtend te 5 uren hield de jubilaris F. Blom de laatste godsdienstoelening in het oude kerkgebouw. Om 11 uur was de nieuwe kerk gewijd en gereed om de gemeente, eenige genoodigden en een aantal verdere belangstellen den te ontvangen. Toen begon een plechtige Hoog mis, waaraan een aantal geestelijken deelnamen, en die afgewisseld werd door eene feestrede, uit gesproken door prof. Schaepman, en besloten door eene toespraak van mgr. Wilmer. s Avonds werd de bisschop door de eerewacht weder uitgeleid, en pastoor Blom verrast door de uitvoering van eenige muziek- en zangstukken, eene nette illu minatie, die met het versierde terrein een schoon geheel vormde, en een goed geslaagd vuurwerk. De Gemeenteraad van Haarlem heeft zich vereenigd met het plan van den Heer L. P. Zocher tot bebouwing van hel Hazepatersveld, eene uit gestrektheid van 31,456 centiare. De kosten van overdracht, bestrating, riool- en grind werken zul len de gemeente te staan komen op f 120,000, welke som geheel zal gevonden worden door de te bebouwen terreinen tegen gemiddeld f 4 de centiare te verkoopen. Z. K. H. Prins Frederik is gisterochtend per Rijnspoor van 8 uur 25 min. naar Neuwied vertrokken, ter bijwoning van het verjaarfeest van HDs. kleinzoon op morgen. Hoewel geen premiegelden dan aan stads brandspuiten worden uitgekeerd, heeft echter de gemeenteraad van Amsterdam aan den comman dant van Zr. Ms. wachtschip aldaar, den luit.- ter-zee Isle kl. J. A. Greve, eene gratificatie van f 100 doen toekomen, om onder de bemanning van dien bodem te doen verdeelen, wegens de krachtige hulp, door haar verleend bij den brand in het Engelsche driemastschip Elisa Alicein den avond van 16 Juni jl. In den nacht van 15 op 16 Maart van het vorige jaar had op de rivier de Maas voor Rotterdam de aanvaring van de Engelsche stoom boot Harlequin plaats tegen eene in de rivier liggende Keulsche aak, genaamd Hermina. Door schipper Beijer van de Hermina werd tegen den kapitein van de Harlequin een civiele acte tot schadevergoeding ingesteld. De instructie werd gevoerd tegen den kapitein van de stoomboot en den loods, die daarop in functie was tijdens het noodlottig ongeval, doch de loods is inmiddels in de maand April van dit jaar overleden, zoodat gisteren alleen als beklaagde voor de Rechtbank te Rotterdam terechtstond William Henry Sagers, wonende te Sunderland, die wordt aangeklaagd van onwilligen manslag, doordat hij in den be- wusten nacht, als gezagvoerder van de Harlequin met die boot, door onvoorzichtigheid en onop lettendheid, het lijnschip heeft in den grond ge varen, ten gevolge waarvan de zich aan boord bevindende hnisvrouw van den schipper en de beide knechts zijn verdronken. Kapitein Sagers verscheen niet ter terechtzitting, zoodat tegen hem verstek werd verleend, waarna 28 ge tuigen werden gehoord waaronder de doctoren die het lijk der vrouw hadden geschouwd, schip per Beijer en diens zuster, die het voorgevallene bevestigden, terwijl de eerste pertinent verklaarde dat zyn schip behoorlijk van licht was voorzien, en de overigen getuigenis aflegden aangaande de bevelen die tijdens en vóór de aanvaring aan boord van de Harlequin werden gegeven, voorts ten aanzien van de kracht en de vaart waarmede de boot voer 'en de weersgesteldheid in dien nacht, alsook over de plaatsing der lichten op de iri de rivier liggende schepen. De substituut-officier Mr. R. Van de Werk achtte bewezen, dat de Hermina van licht voorzien was geweest en meende, dal bij meer oplettendheid aan boord van de Harlequin de aanvaring zou zyn voorkomen, terwijl de kapitein de eenige verantwoordelijke persoon is. Eene onvoorzichtigheid, die dergelijke treurige gevolgen heeft gehad, verdiende straf en daarom requireerde Zed. Achtb. eene veroor deeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes weken, eene boete van f 25 en de kosten. A. s. Zaterdag uitspraak. De kapiteins Eland, van den generalen staf, en Berends, van het 2de reg. vest.-art., zijn aan gewezen om de belegerings-oefeningen bij te wonen, die in den loop der volgende maand en in Au gustus zullen plaats hebben by de ontmanteling van de vesting Graudentz. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der Landmacht verwittigt alle Artsen, Nederlan ders van geboorte, ongehuwden en gehuwden (met of zonder kinderen), die geneigd zijn om zich als officier-van-gezondheid der 2de klasse voor den militairen geneeskundigen dienst der Landmacht in Oost-Indië te verbinden, dat zij zich bij ver

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1