voor geldbelegging, Egypte verloor circa 2 pCt- naar aanleiding van de nieuwe leening, die nu definitief gesloten is. Oostenrijkers bleven op 't voorbeeld van Weenen (lauw, Brazilianen avan ceerden 1 pCt. Louisiana's bij Hope en C°. vielen van 75 op 61'/2 wegens het prolongeeren der rentebetaling, terwijl de 6 en 8 pCt. levees van 31 tot 45 en van 36 tot 50 pCt. stegen, omdat men zich met de (onzes inziens ijdele) hoop vleit, dat de rentebetaling spoedig zal worden hervat. Ziedaar in 't kort alles samengevat wat er deze week van de beursbeweging meldenswaardig is. Geld op prolongatie blijft tegen 5 pCt. steeds goed te bekomen. GEMENGD NIEUWS. Een correspondent van de N. R. Ct. schrijft uit New-York: Een Londensch correspon dent schrijft aan een dagblad hier, dat aldaar bet gerucht loopt dat Gordon Bennett, de eigenaar van de New-York Heraldvoornemens is te Londen een blad op dezelfde reusachtige schaal als de Herald te stichten. Het zou met 1 Januari aanst. uitkomen en Fitzjames Stephens, nu voor de Pali Mall Gazette werkzaam, zou als hoofdredacteur voor 5000 pd. st. 's jaars aangenomen zijn. En- gelsche en Amerikaansche journalisten zouden hem ter zijde staan. Een der bedelaars, uit het gesticht te Ommerschans ontvlucht, is gisteren door de po litie in den Haag aangehouden en in verzekerde bewaring genomen. Te Verviers (België) is e e n b e 1 a n g r ij k e diefstal gepleegd ten nadeele van de heeren Baer- winchel en Redenberg. De schuldige, zekere O., is door de justitie gevat, doch ook de medeplich tige en daarin ligt het buitengewone der zaak heler, is door de politie van Dison gevat. Het is een oud-industrieel, thans rentenier, die op een bui tenplaats te Battice woont en voor een millionnair wordt gehouden I Een gedeelte van de ontvreemde goederen, ten bedrage van 20.000 f r., is ten huize van dezen rijkaard gevonden. Over het treurig geval,datteAm ster dam bij de Grimnessesluis heeft plaats gehad, reeds met een enkel woord gemeld, leest men het volgende in de Amst. Ct: In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer te 1 uur, liep een 23jarige man met een paar laarzen, die hij van den' schoenmaker had gehaald, op den Voorburgwal, toen hij, ter hoogte van het Gasthuis, werd aan gevallen door een grooten, sterken man, die hem de laarzen ontnam. De bestolene riep terstond„Houd den dief!" De politie, gestationeerd voor het huis van den heer Bergman Carels, kwam op dat ge roep toeschieten, en de dief, ziende dat hij gesnapt zou worden, keerde zich eensklaps om, takelde het jonge mensch toe, wierp hem in het water en zette het op een loopen, doch werd gevat door een in de buurt wonenden burger, die hem ech ter weer los liet op zijn verzekering, „dat het maar een standje" gold. Nauwelijks was de boos doener echter losgelaten, of de politie riep: „Het is een boosdoener!" en zette nu met den burger den man opnieuw achterna, die weldra, en ditmaal voor goed gepakt werd. Inmiddels had men den man die in het water gevallen was opgevischt; de chirurgijn, de heer J. B. Liernur, beproefde hem bij le brengen, doch te vergeefs; het bleek, dat hij in den modder was gestikt. Aanboord van hel stoomschip Holland van Amsterdam naar Livorno bestemd en te Car diff in het Oosl-Bassin liggende, heeft een ont ploffing plaats gehad, veroorzaakt doordien de 3de machinist met een gewone lamp in den tunnel ging, alwaar zich waarschijnlijk kolengas bevond. De luiken open zijnde, heeft het schip geen schade bekomen en de reis voortgezet. Doch de machi nist is zoodanig gebrand, dat hij waarschijnlijk niet lang in leven zal blijven. In een later bericht evenwel wordt dit ongeval tegengesproken. De jongelieden van het instructieba- taljon te Kampen, die onlangs in weerwil van het bestaande verbod zijn gaan baden, bij welke ge legenheid een hunner kameraden is verdronken, hebben ieder 21 dagen arrest gekregen, met uit zondering van één, die zeer veel moeite heeft gedaan om den drenkeling te redden en wien daarom slechts 9 dagen arrest is opgelegd. Het prov. gerechtshof te Utrecht heeft P. Van L.dienstmeid, beschuldigd van kin dermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde feit en haar veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. De eerste haringjager is gisteren te Hellevoetsluis aangekomen. Als een bijzonderheid kan men mede- deelen, dat op den kop van een ragebol, staande op de binnenplaats van het gemeentehuis te Utrecht, een huismusch zijn nest gebouwd heeft en thans daarop zit te broeien. Te Par ij s heeft een zonde ringe poging tot zelfmoord plaats gehad. Een der opzichters van den Jardin des Plantes, den Parijsche dierentuin, zag een meisje van nauwelijks vijftien jaar voort durend om den beerenkuil heen en weer loopen. Eindelijk klom zij op den muur en wilde zich naar beneden storten, toen de wachter toeschoot, haar bij de kleederen greep en zoo haar val ver hinderde. Het bleek bij onderzoek dat het meisje haar betrekking als dienstbode had verloren, daar door zonder middel van beslaan was en nergens een toevlucht kon vinden. Door de politie zijn middelen aangewend om in haar treurig lot te voorzien. In de Russische al'deeling op de we reld-tentoonstelling heeft een lid der hoofdcommisie uit dat Rijk zich zelf op de volgende wijze ten toongesteld: Een der exposanten uit Warschau had de vermetelheid op een kist te blijven staan, toen de keizerlijke commissaris, vorst Gagazin, in de afdecling kwam. Hij bleef doorgaan met het schikken. „Als je niet maakt, dat je van die kist komt, zal ik je een dracht van vijfentwintig laten gevenzei de keizerlijke commissaris. Onderdanig was 't antwoord of de verontschuldiging, maar toch niet behoorlijk in de oogen van vorst Gagazin de man had niets mogen zeggen en de vorst ver volgde „Ik zal je heele tentoonstelling er uit laten gooien 1" De mede-exposanten, die zich allen in den verongelijkte beleedigd zagen, zeiden dat er niets aan te doen zou zijn, want dat een bur gerlijke tegen vorst Gagazin niets vermocht. BUITENLAND. Prankrij Is. De geruchten, volgens welke het tegenwoordig gouvernement in de betrekkingen rnet het bui tenland, bepaaldelijk ten opzichte van Italië, eene andere richting en politiek volgt dan het vorig gouvernement, zijn van allen grond ontbloot. Een bewijs daarvan vindt men in het feit, dat de heer Fournier te Rome op zijn post blijft en voorzien is van dezelfde instructiën, die hij van het vorig gouvernement heeft ontvangen, terwijl er ook nooit sprake is geweest van hem terug te roepen. Dat de heer Magne zou aftreden, wordt tegengespro ken. Hij lijdt slechts aan eene lichte ongesteldheid. De Commissie voor de reorganisatie des legers is met haren arbeid gereed. Zij heeft een ontwerp, behelzende 43 artikelen, vastgesteld. De Regeering is het daarmede volkomen eens. De Soir verhaalt dat Gambetta op een par ticulier diner te Versailles gesproken heeft over de levensvatbaarheid der republikeinsche instel lingen. Het verheugde hem dat die instellingen thans zijn toevertrouwd in handen van den loyalen soldaat Mac Mahon, die een toonbeeld is van ge trouwheid, moed, tucht en gehechtheid aan Frankrijk. De kerk Notre-Dame de Fourvières te Lyon is afgebrand. De gemeenteraad van Parijs heeft verworpen de aanvrage om een crediet van 50,000 francs, bestemd voor de feestelijke ontvangst van den Schach van Perzië. De feesten zullen nu te Ver sailles plaats hebben. Groot-Britannië. Er is gisteren in het Windsor-park eene revue gehouden over 7000 man. Zij hebben gedefileerd voor den Schach, de Koningin, den prins van Wal lis, den prins van Edinburg, den Czarewitch enz. Er was een ontelbare menigte op de been. De Schach heeft een prachtigen degen aan den her tog van Cambridge ten geschenke gezonden. I )nitsc)ilnntl. Nadat de Rijksdag gisteren de laatste aan de orde gestelde ontwerpen had afgedaan, heeft Prins Bismarck in naam des Keizers de zitting gesloten. De Aartsbisschop van Keulen is voor den rechter van instructie gedagvaard. In het kerkelijk orgaan van het aartsbisdom, en wel in het nom- mer van 1 dezer, stond eene Latijnsche kennis geving, gedagteekend 14 Mei, inhoudende: dat de beide priesters L. Rabbertz, gewezen vicaris te Gürzenich en J. Paffrath, gewezen vicaris te Burt- scheidt, wegens hun overgang tot het Oud-Katho- licisme, in de uitoefening hunner priesterlijke be diening geschorst en in den grooten ban gedaan waren. In hetzelfde stuk werd aan de pastoors verboden, de vroegere candidaten in de theologie A. Gatzemeier en Fr. Struxberg, die door den Oud-Katholieken Aartsbisschop van Utrecht zijn gewijd en zoowel te Keulen, als te Bonn het Misoffer hebben opgedragen tot het uitoefenen van geestelijke functiën toe te laten. Wegens deze kennisgeving zijn de Aartsbisschop van Keu len, monsgr. Melchers, en de Wijbisschop Dr. Bau- dri gedagvaard om dienaangaande opheldering te geven. Oostenr.-Hong.-M.onarchie. In eene te Weenen gehouden vergadering van schuldeischers van de firma Weikersheirn hebben vele aanwezigen het aangeboden accoord van 37 pCt. aangenomen. Het actief bedraagt 2 mil lioen, het passief 7 millioen. Met bouwmaat schappijen en Russische schuldeischers is een ver gelijk op bovengenoemden voet getroffen. Italië. Het officieel orgaan deelt het Koninklijk besluit mede, waarbij de wet op de opheffing der gees telijke corporatiën in werking wordt gebracht. Prins Napoleon is te Milaan aangekomen. De Kamer van afgevaardigden heefl met 157 tegen 86 stemmen de motie verworpen, met welke het Ministerie zich had vereenigd en die ten doel had, om, wegens de noodzakelijkheid van dadelijke voorziening in de noodige geldmiddelen, de financieele voorstellen af te doen. Tengevolge van den uitslag dezer stemming heeft de heer Lanza verklaard, dat bet Ministerie het gebeurde in overweging zal nemen, den Koning van den uitslag bericht geven en heden aan de Kamer het resultaat mededeelen. Vereenigde Staten. President Grant is door cholera aangetast ge weest, doch thans geheel hersteld. De graanoogst belooft veel grooter te zijn dan verleden jaar. TJEL EGBAMMEN. Madrid, 25 Juni. Het garnizoen in Huerta is in opstand gekomen. De beweging is echter ten spoedigste onderdrukt. Petersburg, 25 Juni. Gisteren, den eersten dag van het inschrijven voor de pandbrieven van het Russische Grondcrediet, is ingeschreven in Rusland voor 10 millioen, en ook in Duitschland voor een aanzienlijk bedrag. Marktberichten. Amsterdam, 25 Juni. Tarwe, Oct. 356; Nov., 352; N. Galatz 220; J. dito 208; Bessa- rabische 206; Oct. 201, 200. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. 41; Vliegend 39'/,; Mei 1874, 41'/,; Sept., Oct., Nov., Dec. 39'/,, 40. Lijnolie, op zes weken per 100 kg. 40; Vliegend 38'/,; Sept., Oct, Nov., Dec., 38'/2. Raapkoeken per 1000 kg. 92, 94. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. LAATSTE BERICHTEN. Aan de Hoogeschool alhier zijn heden bevorderd tot Doctoren in de Rechten de heeren F. J. Van Beyraa thoe Kingma, geboren te Heerenveen, met Stellingen; en C. Tetrode, geboren te Makkinga, met Stellingen. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor Dokkum zijn ingekomen 1762 stemmen. Van onwaarde 14. Gekozen Mr. R. P. baron van Harinxma thoe Slooten, met 1027. Mr. L. W. C. Keuchenius verkreeg 721.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3