LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4100. Dinsdag A0. 1873. 24 Juni. PKIJS DEZER COURANT: Voor Kruien per 3 maaniien1* - iFranro per posln U40. ■Wonderlijke Nommers a 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Zij. die zich met Juli op deze Courant wenschen te Wionneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal JuniAugustus worden dati' alleen de maanden Juli en Aug. in rekening ge bracht ad 67 cents. STADS- BERIC H T E N I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Wilhelmus Dominicus Van Vasten- hoven, rnelkverkooper, wonende alhier, om vergunning tot het houden en mesten van varkens in zijn pakhuis in de Langestraat n°. 18; Gelet op art. 2*24 der Algemeene Politieverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo el incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 26 Juni aanstaande, 's voormiddags te<?//" uren; zullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E KISTSecretaris. Leiden, 23 Juni 1873. LEIDEN, 23 Juni. In het. Gemeentelandshuis van Rijnland alhier zal Zaterdag a. s. eene vereenigde vergaderiug - gehouden worden van ingelanden van het Hoog- heemraadschap, des middags te 12 uren. Naar het Utr. Dagblad verneemt, is voor den spoorweg LeidenWoerden bij verschillende bankiers te Utrecht reeds voor meer dan f 100,000 deelgenomen. De inschrijving duurt echter voort. Aan het dezer dagen aan de Polytechnische school te Delft gehouden examen B, volgens art. 61-64 der wet op het Midd. Onderwijs, hebben deel genomen 41 candidaten. Daarvan hebben zich 8 teruggetrokken en hebben 24 aan de daarbij gestelde eisclien voldaan, en wel voor art. 6162 de heeren S. W. Becking, H. E. Beunke, J. De Booij, A. L. J. Bouten, J. W. O. H. Bueninck, A. Fock, D. H. Havelaar, J. Kol, W. G. Koomans, G. Lely, W. De Man, A. M. Meissner, D. Mole naar, L. Noé, B. W. F. Van Riemsdijk, E. Thi- angeart. 61, 62 en 64, de heerenD. A. M. Doublet, J. Nuhout van der Veenart 64, de hee ren G. F. Hoevenaar, M. J. Schuurbecque Boeye, "W. M. Stavenisse de Brauw. I H. M. de Koningin zal, naar men verzekert, dezen zomer geene buitenlandsche reis maken wellicht echter dat zij in het najaar voor een geruimen tijd naar het buitenland vertrekt. Z. K. H. Prins Alexander heeft gistermorgen per Rijnspoor, vergezeld van HD. gouverneur, den hofraad Camp en den hem toegevoegden adjudant, kapitein Beijerman, de residentie verlaten ten einde eene buitenlandsche reis te ondernemen, die on geveer twee maanden zal duren. H. M. de Koningin en Z. IC. H. prins Hendrik deden Z. K. H. aan het station uitgeleide. De jonge Prins vertrekt eerst naar Neuwied, zal daar eenige dagen ver toeven en zich vervolgens naar Stuttgart begeven, om er eenigen tijd door Te brengen. Van daar zal de prins zijne reis naar "VVeenen vervolgen om de wereldtentoonstelling te bezoeken. Tegen den dag van HD. geboorte, 25 Augustus, keert Z. K. H. in de residentie terug, na vooraf een paar dagen in de stad Hannover te hebben doorgebracht. Het Vaderland verneemt dat de kapitein Vervloet van het Indische leger is toegevoegd aan den luit.-generaal Van Swieten. De Ned. Spectator bevat een gedicht van mevr. Lina Schneider, gewijd aan den heer Hoff mann van Fallersleben bij zijn 50jarig jubileum als doctor honoris causa. In tegenstelling met de verklaring van een bevoegd beoordeelaar, dal de ontwikkeling van Victoria Reg ia dit jaar overal achterlijk is, ver meldt het Handelsblad, dat in den Amsterdam- schen Hortus juist het omgekeerde plaats heeft. Reeds nu hebben de bladen eene middellijn van 1.60, en komt de eerste knop te voorschijn, zoodat de plant na verloop van ruim een week bloeien kan. Zaterdag werd door Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant den heer Arntzenius en begeleid door twee leden van de K. N. Yachtclub, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van schilderijen in hel nieuwe Academiegebouw aan de Coolvest te Rotterdam. Den 21 sten dezer, is op de werf van de heeren R. Napier Sons te Glasgow, de kiel gelegd van het stsomschip P. Galandvoor reke ning van de Ned.-Amer. Stoomv.-Maatschappij. De heer G. H. Peters, directeur der gemeente- gasfabriek te Bolsward en architect, is aangesteld als chef in de werkplaatsen van den architect Guypers te Roermond. Met zekerheid wordt gemeld, dat er rechts ingang, met dagvaarding in persoon, is verleend tegen de heeren J. H. Klaessen, oud-burgemees- ster, en Jos. Russel, uitgever van VAmi du Lim- bourgte Maastricht, de laatste als drukker van het prospectus der vroeger vermelde brochure tegen den heer Van der Does de Willebois, Com missaris des Konings in Limburg. De heer Klaes sen heeft aan de oproeping geen gevolg gegeven; de heer Russel is reeds door den bevoegden rech ter verhoord. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda heeft zich tot den Minister van Financiën gewend, ter ondersteuning van de door het Bestuur der gemeente Maastricht ontwikkelde denkbeelden, naar aanleiding van het rapport omtrent het munt wezen, uitgebracht door de Staatscommissie, vooral wat betreft het weder-invoeren van den gouden muntstandaard en het aanmunten van gouden standpenningen ter waarde van 20 en 10 franc, gelijkstaande met f 9,50 en f 4,75. De Vereeniging van Officieren der Schutterij in Nederland heeft Zaterdag te Rotterdam hare vierde jaarlijksche vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. E. Knight, kol.- commandant der Rotterdamsche Schutterij, Presi dent van het Bestuur. In het jaarverslag werd onder anderen geconstateerd dat het aantal leden weder is vermeerderd; het bedraagt thans 95 stemgerechtigde en 112 adviseerende leden, te zamen 207, tegen 198 ten vorige jare. Er is besloten de eerstvolgende algemeene vergadering te Haarlem te houden terwijl tot leden van het Bestuur werden herkozen: de luitenant-kol. Mr. B. J. Muller, de luitenant-kolonel J. Ekkart en de kapitein H. A. Brumsteede. In plaats van den majoor Jhr. W. C. De Jonge van Zwynsbergen en Jhr. J. G. F. Van Spengler, die eervol uit den dienst zijn ontslagen, werden benoemd de luit.- kolonel Van Hardenbroek van Bergambacht (in den Haag) en de luitenant-kol. H. T. Wilkens (Rotterdam). Met algemeene stemmen werd aan genomen een voorstel om de noodige stappen te doen, ten einde eene wijziging te verkrijgen in de eereteekenen voor tien-, vijftien- en twintig jarigen schutterlijken dienst beneden den rang van officier, met een amendement, strekkende om ook aan de leden der Schutterij, die tot de scherp schutters of lste klasse overgaan, een distinctief te geven, mits verschillend voor onderofficieren en manschappen van het leger. Dezer dagen is bij den Commissaris des Konings in Friesland van Z. M. ontvangen een volledig, keurig bewerkt zilveren thee- en koffie- servies, bestemd om benevens een gouden oor ijzer te dienen tot prijzen bij een onder Friesche harddravers, met paard en chais, op den 4 Sept. e. k., den verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje, te Leeuwarden te houden wedstrijd. Ook is door den Koning bepaald, dat de uitloving van wege Z. M. van een gouden zweep voortaan jaarlijks en de harddraverij deswege telkens zal plaats hebben op den I8den Juni, verjaardag van den slag bij Waterloo. De Kiesvereenigingen in het district Dok- kum, die bij de eerste stemming den heer W. Reilingh tot candidaat voor de Tweede Kamer hadden gesteld, bevelen nu allen den anderen li beralen candidaat, den heer Mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten aan. De Utrecktsche Gemeenteraad heeft aange nomen de voordracht tot het aangaan eener geld- leening ten behoeve der stad ten bedrage van f 600,000. De benoeming van den heer Target tot ge zant in den Haag kan als zeker beschouwd worden. Aan het plan om in den Haag een coöper atieve Sigarenmakersvereeniging op te richten, is thans op beperkte schaal uitvoering gegeven. Aan vier sigarenmakers is het gelukt om gedeeltelijk van Werkliedenvereenigingen een voorschot te be komen, ten einde voor eigen rekening het siga- renrnakersvak in coöperatie te gaan nitoêfenen. Zij hebben reeds een lokaal gehuurd. Een zeer zonderling incident, meldt de N. Rolt. Ctheeft zich voorgedaan bij de vervulling der predikantsvacature te Ochten. Reeds voordat de predikant P. Doedes van daar naar Zulfen vertrok, had het kiescollege te Ochten toezegging van beroep gegeven aan den heer Niermeijer te Nederhemert. Den heer Doedes, die liever zijn vriend Rijnders te Alkmaar tot zijn opvolger had gewenscht, was deze toezegging geenszins naar den zin. Hij deelde dan ook aan Ds. Niermeijer mede, dat 900 van de 1000 Hervormden te Ochten hem niet als hun leeraar begeerden, en werkelijk werd er een adres (naar men zegt door Doedes gesteld) aan den beroepene opgezonden, door zeer velen, en daaronder ook velen die de schrijf kunst niet verstonden met een kruisje, onderteekend, om hem over te halen voor de gedane toezegging te bedanken. Of de Heer Niermeijer zich door zoo vele bewijzen van antipathie heeft laten intimideeren, wij weten het niet; zooveel is zeker, dat hij de officieele beroeping, eenige weken na de toezeg ging uitgebracht, zóólang in beraad heeft gehou den, dat hij zondigde tegen de letter van art. 61 van het reglement op de vacaturen, en het be richt van aanneming één dag over den gestelden termijn van drie weken na het ontvangen van den beroepsbrief heeft ingezonden. De partij, die den heer Niermeijer niet tol haar predikant be geert, zal, naar rnen verneemt, tegen de komst van den beroepene bij het Classicaal bestuur van Tiel protesteeren. De andere partij zal waarschijn lijk, indien zij in 't ongelijk gesteld wordt, niet berusten, maar de zaak aan het oordeel der hoogere kerkbesturen onderwerpen. Welke der partijen den zin krijgen zal moge onzeker zijndat eene lang durige vacature te Ochten uit deze quaestie zal voortvloeien, is gemakkelijk te voorspellen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1