LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4098. Zaterdag A0. 1873. 21 Juni. I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1— Franco per posln Afzonderlijke Nommersn 002. LEIDEN, 20 Juni. Aan het slot van het verslag der gemeen teraadszitting van gisteien leze men: Na nog -eenige discussie wordt het voorstel der commissie van financiën, strekkende om met belanghebbende labrikanten, de heeren Zaalberg en Zoon en Gebr. van Wijk en Co., eene huurovereenkomst aan te gaan en den huurprijs vast te stellen op ongeveer f 1000, aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. H. M. heeft dezer dagen aan de „inrichting voor de moederlijke liefdadigheid" te Arnhem ■weder ƒ150 geschonken. Aan H. M. de Koningin werd Woensdag avond, in den tuin van Hds. zomerverblijf het Huis ten Boschdoor de Nationale Zangschool voor Handwerkslieden eene luisterrijke serenade gebracht. De Vorstin bevond zich toen met Z. IC. H. Prins Alexander en verschillende dames en heeren der Hofhouding in de veranda, uitziende op den tuin. Het Wilhelmus van Nassauwen werd krachtig door de leden der zangschool aan geheven. Bij tusschenpoozen werden daarop een viertal liederen gezongen en aan het slot van het laatste werd, onder het afsteken van bengaalsch vuur, door het bestuur namens de leden aan H. M. een rood fluweelen prachtalbum, bevattende de namen der leden en den calligraphisch geschreven tekst van het serenadelied, aangeboden als een be wijs van gehechtheid en liefde van den nederigen handwerksman. Het geschenk werd door H. M. onder eenige hartelijke woorden aanvaard, waarbij zij tevens dank betuigde voor het huldeblijk haar dien avond gebracht en het bestuur uitnoodigde zich eenige oogenblikken te verfrisschen. Z. K. H. Prins Alexander stelde een dronk in op het wel zijn van de Zangschool en het Vaderland. Ook den leden werd een glas wijn aangeboden, waarna allen welvoldaan het buitenverblijf verlieten. H. K. H. de prinses van Wurtemberg, zus ter van de Koningin, heeft gisterochtend te 8 uren per Rijnspoor de residentie verlaten, zich naar Wurtemberg terugbegevende, en werd aan het station uitgeleid door H. M. en door HH. KK. HH. Prins Alexander en Prins Hendrik. Ook Hr. Ms. 'i Hofmaarschalk en secretaris bevonden zich aan het station. H. K. H. Prinses Catharina van Wurtem berg heeft aan den heer van Steevering, hof meester van de Koningin, op het Huis ten Bosch een prachtige diamanten speld vereerd, als blijk van waardeering van zijn uitnemend dienstbetoon. In den Haag is gisteren aangekomen de heer Rochussen, legatie-secretaris bij het Neder- landsche gezantschap te Parijs. De tijdelijk bij het leger in Ned. Indië ge detacheerde 1ste luitenant, J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den grooten staf, ordonnance- officier van Z. M., zal de reizen naar Indië met een der stoomschepen van de Messageries maritimes, die de volgende maand derwaarts zullen vertrek ken, ondernemen. Aan den korporaal W. Merks, van het depot van het 5de reg. infanterie te 's-Hertogenbosch, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan verbon dene gratificatie van 50. Gistermorgen waren de Haagsche scherpschut ters reeds vroeg bijeen, om een beminden kame raad, die reeds van de eerste oprichting af zich bij hel corps had aangesloten, naar zijn laatste rustplaats te geleiden. Het afsterven van den heer pWestlaken is voor het corps een groot verlies. Hij had zich bemind weten te maken bij zijn Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENT1EN: broeders, en door zijn ijver was hij onlangs tot sergeant bevorderd geworden. Zijn vrienden wa ren in grooten getale opgekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Ook de commandant der scherpschutters sloot zich bij den stoet aan. De muziek der jagers ging vooraf en deed hare treur tonen hooren. Op de lijkkist, door een 24tal wapenbroeders gedragen, rustte een fraaie im mortellenkrans, terwijl bij het nederlaten ter groeve de gewone salvo's werden gelost. Bij de gisteren in den Haag gehouden exa mens voor middelbaar onderwijs, zijn toegelaten de heeren B. H. Habbema, van Tiel, voor schoon schrijven; J. L. Dietz, van den Haag, en K. Walrave, van Rotterdam, voor schoolonderwijs in het boekhouden; A. Van der Stempel Jr., van Amsterdam, voor idem. Afgewezen geenzich terug getrokken 1 voor Nederl. taal-en letterkunde; niet opgekomen 1 voor boekhouden. Voor de mededinging naar eene der negen vacant komende plaatsen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem hebben zich aange meld 48 aspiranten, t. w.uil Gelderland 4, Zuid- Holland 11, Noord-Holland 20, Zeeland 4, Utrecht 2, Friesland 4, Overijsel 2 en Groningen 1. Uit Boskoop wordt gemeldDoor het warme weder der laatste dagen zijn de aardbeziën zoo goed vooruitgekomen, dat de aardbeziën- compagnie heeft aangekondigd dat er reeds he den een schuit naar den Haag zal afvaren. De opbrengst belooft zeer overvloedig te zullen we zen, ten minste de pollen zijn krachtig ontwik keld en bloeien mild. Ook voor boomen en plan ten is het thans zeer gunstig en deze ontwik kelen zich krachtig; de rhododendrums hebben prachtig gebloeid, en veel dat door de sterke nachtvorst in April jl. heeft geleden, begint zich te herstellen, doch de vruchtboomen zijn er zoo danig door geteisterd, dat er geene peren en slechts weinig appelen zijn. Uit Groningen meldt menDe vooruitzichten omtrent den nieuwen oogst zijn veelbelovend. De roggevelden maken alleen daarop uitzondering. Het koolzaadgewas is, door het zeer gunstige weer, veel bijgekomen, doch dewijl in het voor jaar zoovele velden zijn omgeploegd, mag dit jaar op niet meer dan op de helft van een gewonen oogst, of ongeveer 5 a 6000 last, gerekend wor den. Naar gelang de tijd nadert, meldt de Delflsche Ct., waarop de reuniefeesten ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van het Delftsche studenten corps alhier zullen worden gegeven, nadert ook de voltooiing van het feestgebouw en van het daaraan verbonden terrein, door de gemeente tot dat doel tijdelijk afgestaan. Voor zooverre men thans reeds een oordeel mag vellen, belooft een en ander uitmuntend aan zijne bestemming te zullen beantwoorden. Het flinke, ruirne gebouw, licht en luchtig, 50 meters lang en 21 breed, met eene veranda ter lengte van 40 meters, door den heer C. J. Bonard alhier opgetrokken, de kiosk en de drie buffetten op het met wandelpa den doorsneden en later met bloemen en heesters te versieren gazon, onder het lommer der boomen, in den stijl der 15de eeuw smaakvol opgericht, geven alleszins grond orn te verwachten, dat de feestvierenden aldaar recht aangenaam en com fortable bijeen zullen zyn. Thans is men bezig met het leggen der gasleiding en het laat zich aanzien, dat ook de verlichting buitegewoon schit terend zal zijn. Het nieuwe depot van de fabriek der heeren van Kempen en C°. te Voorschoten zal te Utrecht, f 1.05. O.174. Van 16 regels Iedere regel meer Groolcre letters naar plaatsruimte. in de Choorstraat, den 15 Juli worden geopend. De prachtig ingerichte winkel en ook de kostbare rijk met mahonyhout ingelegde voorgevel doen de firma alle eer aan. De Vereeniging Hel zilveren kruis hield Woensdagavond in den Haag hare gewone jaar- lijksche vergadering ter herinnering aan den dag waarop de leden der vereeniging zich te Quatre- Bras en Waterloo ter bevrijding van het vader land voor den vijand bevonden en de overwinning mochten behalen. De heer A. A. van Brussel werd in plaats van wijlen den heer Boogaard als bestuurslid verkozen, de heer G. Entrop van Poe teren als penningmeester herkozen. De vergade ring werd met een souper besloten. Vermelding verdient dat een lid, dien men waande overleden te zijn, daar men zijn naam onder de overledenen in de dagbladen had vermeld gevonden, zich ge durende de vergadering frisch en gezond onder zijne kameraden vertoonde, welke heer, wiens naam door meer personen schijnt gevoerd te worden, den volgenden dag den hoogen leeftijd van 85 jaren hoopte te bereiken. De heer F. W. van Eeden, secretaris der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, is dezer dagen benoemd tot lid der Keizerlijke Leopoldinisch Carolinische Academie der Natuuronderzoekers te Dresden. Met het via Suez naar Indië vertrekkende stoomschip Conrad van de Stoomv.-Maatschappij „Nederland" zullen de navolgende officieren van het leger hier te lande, die voor den tijd van 2 jaren bij het Indisch leger zijn gedetacheerd, der waarts vervoerd worden, alsde kapt. W. Vleisman, F. M. Avenarius, F. G. Otterbein, J. L. Ie Bron de Vexela, J. B. de Graaft en J. H. Burghgraef, de '1ste luit. A. Stokhuijzen, H. C. Smollenbach, A. R. T. Birnie, A. Evenwel en J. S. van Bijster- veld, allen van het wapen der inf., alsmede de lste luit. der genie D. G. Nelemans, A T. Swaan en J. W. N. Cramer, en de 2de luitenant van dat wapen C. J. Snijders. Het reg. gren. en jagers met de stafmuziek (met uitzondering van het depót) is 0. a aange wezen om van 12 Augustus tot en met 10 Sep tember in de legerplaats te Milligen te kampeeren. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Nieuwediep, is op 18 dezer te Port- Said aangekomen en zou den 19den 's avonds vertrekkenalles wel. Nu de Goudsche gemeenteraad met de meer derheid van ééne stem besloten heeft het Bestede- lingshuis voor kinderen op te heffen en tot een gesticht voor bejaarde lieden te bestemmen, wordt de vraag: „Waar zullen de verlaten kinderen blij ven? Regenten van het bestedelingshuis hebben den gemeenteraad verzocht, de kinderen voortaan in het Weeshuis te doen opnemen. Regenten van het Weeshuis maakten daartegen bezwaar, 0. a. we gens gebrek aan localiteit enz. Hoogstwaarschijnlyk zal nu wel het einde zijn, dat de bestedelingen in den letterlijken zin des woords bestedelingen worden, door hen bij particulieren uit te be steden. Dezer dagen is te Amsterdam gepasseerd de acte van oprichting der Nederlandsche Maat schappij voor kunstmest engevestigd te Halfweg- Haarlem en Amsterdam. Het doel der vennoot schap is om allerlei sloften, als beenderen, afval van dieren enz. tot kunstmesten te verwerken en onder behoorlijke controle in den handel te bren gen. Het maatschappelijk kapitaal is aanvankelijk bepaald op ƒ100,000, verdeeld in onsplitsbare

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1