I Scheepstimmerlieden hebben tegen woordig in Amsterdam geen klagen. Zij verdienen van drie tot vier gulden per dag, en nog is er tot dezen prijs geen voldoend aantal werklieden te krijgen. Een paar kroeghouders te Harderwijk waren op het idee gekomen, om, evenals bij vroegere gelegenheden, hunne dranken een toepasselijken naam te geven. Zoo zag men bij twee hunner voor de ramen gepubliceerd „Atchin-bier en Atchin- bitter." De kroeghouders hadden op een grooten toeloop gerekend, doch zagen zich deerlijk teleur gesteld, daar nu niemand binnenkwam. „Wij willen wel tegen Atehin vechten, maar wat van Atchin komt drinken wij niet; vooruit maar jon gens, dan naar een ander, waar nog Hollandsch goed te krijgen iszoo klonk het. Den volgenden dag waren de publicatie-biljetten voor de ramen verdwenen, en nu ging het zoogenaamde Atchin- bier en bitter onder Hollandsche vlag zonder wroeging het keelgat binnen. De spreeuwen zijn eigenaardige be- moeiallen, en hebben daarbij de verdienste boven vele menschen van die soort, dat zij niet lastig, maar nuttig zijn. Dezer dagen werd te Texel weder een vermeldingswaardig staaltje van hun goedhartige zorg voor andere vogels waargenomen. Men zag namelijk een broedsel jonge kuikens door de spreeuwen voeden en tevens zorgen dat zij rustig en ongehinderd dat voedsel konden nuttigen. De spreeuwen kwamen gedurig met wormen aan vliegen, brachten ze de kuikens in den bek, en een kat, die op de jonge diertjes loerde, werd niet alleen door de spreeuwen op eerbiedigen afstand gehouden, maar soms op gevoelige wijze de les der onthouding ingescherpt. Professor Wise, te Philadelphia, is voornemens op den 4den Juli met een luchtballon naar Europa over te steken. Onder aan het ge vaarte is eene reddingboot bevestigd, waarmede men den Oceaan zoude kunnen oversteken. De luchtreiziger Donaldson en drie wetenschappelijke heeren zullen Prof. Wise vergezellen. Er zal proviand voor 30 dagen medegenomen worden. De man met de vork, „l'homme a la fourchette" is de vorige week te Pomneuse over leden. Men zal zich nog wel herinneren dat die persoon eens bij het eten een beentje in de keel kreeg. Hij kon het niet los maken en poogde het toen met olie door te spoelen. Daarop greep hij een vork en stak die met den steel achter in den mond. Gelukkig daar schoot het beentje los, maar o;*-wee! de gladde vork ging mee en daalde tot in de maag. Achttien maanden bleef de vork er in, toen gelukte het eindelijk aan de kunst haar te doen verdwijnen, maar de man is nooit weder goed gezond geweest en is aan asthma bezweken. Te Nijmegen had Zondag een treurig voorval plaats. Een dienstmeisje had de petroleumkan te hulp genomen, om spoedig gereed te zijn met hel vuur. De hierdoor veroorzaakte groote vlam deelde zich aan hare kleederen mede. Toen men haar te hulp kwam, had zij reeds zulke erge brandwonden bekomen, dat zij naar het ziekenhuis moest ver voerd worden en thans in hoogst zorgelijken toe stand verkeert. •De he er Ignatius van Re gemorter, de deken der Antwerpsche schilders, is dezer dagen in den ouderdom van 87 jaar overleden. Een dankbaar onderofficier uit het Pruisisch leger is dezer dagen naar den Haag overgekomen om hart en hand aan te bieden aan een Haagsche schoone die in den jongslen oorlog den toenmaals gekwetsten krijgsman onder de vanen van het Roode Kruis liefderijk verpleegde. Het aanbod is goed ontvangen; zoodra de onder officier zijn ontslag uit den dienst zal ontvangen hebben, wordt het huwelijk gesloten. Dinsdag-avond is op den Rijnspoor weg de laatste sneltrein, uit Utrecht komende, nabij de Oude Plantage te Rotterdam legen een trein geloopen, waarin vee geladen was. De botsing was zóo hevig, dal verscheidene wagens zwaar bescha digd zijn. Vele passagiers hebben kwetsuren beko men, doch ernstige ongelukken schijnen niet plaats gehad te hebben. Gisteren bij hel uitgaan der school bad, in de Nadorstlaan te Rotterdam, een jongen 1 het ongeluk in het water te geraken en was reeds i in zinkenden toestand, toen een hoog bejaard man er bij sprong. Waarschijnlijk zou de man het slachtoffer zijner menschlievendheid zijn ge worden, zoo niet de brievenbesteller L. Bras, het gevaar ontwarende, geheel gekleed er bij gespron gen ware om beiden te redden. Dinsdag-a vond gingen v ij f jongelingen van het instructie-bataljon te Kampen op eene diepe plaats in de rivier den IJsel zwemmen, met het ongelukkig gevolg dat één hunner in de diepte wegzonk en na veel moeite eenige uren later levenloos werd opgehaald. Zijn lijk werd naar de infirmerie vervoerd. Aan den Ami du Limbourg wordt ge meld, dat te Eygelshoven, in Limburg, op eene diepte van 350 voeten een uitmuntende kolen- bedding is gevonden. Nieuwe uitgravingen zullen in den omtrek, bepaaldelijk te Ubach-over-Worms, in het gehucht Groenstraat, aangevangen worden. BUITENLAND. Frankrij k. Het rapport van den heer Baragnon over de aanvrage van generaal Ladmirault om Ranc te vervolgen, concludeert tot het verleenen van 't verlof. De beraadslaging is bepaald op heden. Ranc is naar Londen gevlucht, om eene preventieve gevangenschap te ontgaan. Een klein te Lyon verschijnend radicaal dagblad, le petit Lyonnaisis voor twee maan den geschorst. Marcoth, de beambte van het Comptoir d'Escompte, die zich onlangs met 320,000 fr. uit de voeten maakte, is tot drie jaren gevange nisstraf en 50,000 fr. schadevergoeding veroor deeld. Duitschland. De Rijksdag heeft bij de derde lezing de voor dracht aangenomen, waarbij de Rijksconstitutie in den Elzas en Lotharingen wordt ingevoerd. De Prov. Corrherhaalt dat de Duitsche Keizer in den loop der maand Augustus de Weener tentoonstelling zal bezoeken, om in 't begin van September te Berlijn terug te keeren, waar den 9den dier maand het monument ter herinnering aan Duitschlands overwinningen op de Könings- platz onthuld zal worden. Hetzelfde blad logenstraft het gerucht, dat de reis van Prins Karei van Rumenië naar Duitsch- land in verband moet gebracht worden met zijn voornemen om te abdiqueeren. -Rusland. Blijkens berichten omtrent de expeditie naar Khiwa heeft een detachement van Mangyschlack zich den 26sten Mei vereenigd met een detache ment uit Oran. Den volgenden dag hebben de Russen stormenderhand Chodsheili ingenomen en den vijand op de vlucht geslagen. Den lsten Juni heeft een groot gevecht plaats gehad bij de inne ming der versterkte stad Mangyt. Generaal Kauf- mann is de Amur Deria overgetrokken, op 35 wersten afstand van de hoofdstad Khiwa. S*panje. Naar luid van een telegram heeft de heer Ocon eenige voorstellen gedaan in de Cortes, waarbij 1 het Gouvernement gemachtigd wordt de reserve van het leger te organiseeren2°. aan de Regee ring een crediet van 100 milhoen pesetas wordt verleend, dat gevonden zal worden uit eene bui tengewone belasting; 3°. eene Commissie uit de Cortes zal worden benoemd, die naar de noorde- dehjke provinciën zal gaan, om een rapport over den opstand te maken, en 4°. het Gouvernement machtiging ontvangt, om, als het dit noodig oor deelt, de vrijcorpsen te ontbinden of te reorga- niseeren. Het voorstel betreffende het crediet van 100 millioen pesetas aan de Regeering is dadelijk door de Cortes in overweging genomen. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend des namiddags te twee uren. Tegenwoordig de HH. van den Brandeler, Voor zitter; Stoffels, de Fremery, Hartevelt, Seelig, Tromp, le Poole, Eigeman. Buys, Bijleveld, Ver ster, Veefkind, du Rieu, Cock, Dercksen, van Heukelom, van Outeren, Krantz en van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heer Wltewaal. Na mededeeling van de ingekomen stukken, wordt benoemd tot hulponderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs de 2de kl. voor jongens, J. W. Segaar, terwijl de suppletoire Stalen van begrooting en Staten van af- en over schrijving op de begrooting, dienst 1872, van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis, van het R. K. Armbestuur, en van het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur worden goedgekeurd. Op het verzoek van de wed. C. D. L. Bahler en E. M. van Leeuwen, betrekkelijk de demping van het paardenwed buiten de voormalige Mare- poort, wordt gunstig beschikt, en de voordrachten tot onderhandsche verhuring van het jachtrecht op waterwild in de Vroonwateren, aan den heer Willink, en tot onderhandsche verpachting van de opbrengst der bruggelden voor het ophalen van de Spanjaardsbrug aangenomen. Daarna komt in behandeling de voordracht tot verkoop van het zoogenaamde raamland buiten de Hoogewoerdspoort. Het rapport van B. en Ws. tot verkoop van de raamlanden buiten de Hoogewoerdspoort werd verdedigd door de heeren Stoffels, Bijleveld, de Fremery en Dercksen, vooral met het oog op hetgeen omtrent deze zaak reeds in de vorige vergadering gezegd is. De heer Bijleveld vooral meende dat de raad als 't ware de moreele ver plichting op zich had genomen om de landen aan de belanghebbenden te verkoopen; z. i. zouden de fabrikanten, wanneer zij die landen nu slechts op nieuw in huur ontvangen, niet gebaat zijn. De heeren Krantz en Buys kunnen het niet toegeven dat, met het oog op een mogelijke uit breiding van de grenslijn der gemeente, en bij den afstand der Ruïne, de eerstgenoemde ook nog met het oog op de waterverversching en het ophalen van straatvuil, wanneer de gemeente dit eens voor eigen rekening zou willen gaan doen, een zoo groot terrein waaraan de gemeente behoefte zou kunnen hebben, wordt afgestaan. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van de Commissie van Financiën in rondvraag ge bracht en aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. Terwijl eindelijk een Slaat van af- en over schrijving op de gemeentebegrooting, dienst 1873, en de rekening van het R.-K. of Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1872, worden goedgekeurd. Mn rk tbc rich teil. Amsterdam, '18 Juni. Rogge, W. B. Pool- sche 425. Tarwe, N. Galatz 220; J. dito 205; Oct. 204. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. 413/4; Vliegend 40'/2; Mei 1874, 42Sept., Oct., Nov., Dec. 41. Lijnolie, op zes weken 40»/4; Vliegend 89; Sept., Oct., Nov., Dec., 38a/4. Raapkoeken per 1000 kg. 92, 94. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van den 12den tot en met den 18den Juni. GEHUWD. Dr. F. H. G van Iterson jrn. en A. M. Liihrmann jd. J. Ankena jm. en C. van der Maas jd. P. W. Oosterbeek jm. en S. M. Voermans jd. P. P. de Tombe jm. en M. P. S. Voorzaat jd. J. G. Pomrner jm. en S. J. Stephanus jd. J. Vermeij jm. en C. J. van Berkel jd. J. C. van Puiten jm. en P. J. Noest jd. M. J. Wijnbeek jm. en J. M. Kop jd. W. Werst wedr. en M. C. E. Asmussen jd. BEVALLEN. H. C. Hoppen brouwer, geb. Rietber gen, Z. P. Knottcr, geb. Blansjaar, Z. B. C. van der Lith, geb. Loncq D. Ch. W. Chardonnans, geb. Wandel, D. C. M. M. de Kier, geb. van Leeuwen, Z. A. J. du Mortier, geb. Cornelisse, Z. - J. Viele, geb. Kret, D. W. van Lijk, geb. Kerpel, Z. E. Zaalbere, geb. van Leeuwen, D. A S. Slafleu, geb. van Rosmalen, Z. M. Hemerik, geb. de Tombe, Z. J. den Os, geb. Bave- laar, Z. M. Cornet, geb. van Leeuwen, D. P. Lagas, geb. van Es, D. R. A. de Jong, geb. Siegman, tweel. Z. en Z. C. van der Walle, geb. Sasburg, Z. M. van Ees, geb. Florisson, Z. - M. W. Blom, geb. Tomeese, Z. A. C. Juta, geb. Lisman, D. M. van der Waals, geb. Helfenstein, D. J. E. Denijs, geb. Carton, Z. S. Arkeveld, geb. Laven, D. M. Regeer, geb. van der Reek, D. C. van de Wetering, geb. Cebol, Z. levenl. A. A. Loeber, geb. Bosman, D. levenl. C. Ligtvoet, geb. Lafeber, Z. levenl. OVERLEDEN. D. Ouwehand, Z. 7 m. J. M. C. de Koning, I). 14 d. J. Geebe, Z. 10 j. C. J. J- van Egmond, Z. 3 m. W. Hendrikse, wede. J. Eijnd- hoven, 58 j. A Carlier, v/ede. II. van derKaaij,20 j. E. Bulk, wede. A. in 't Hol, 80 j. E. M. Marijt, D. 5 j. P. van der Harn, Z. 13 m. J. SchipperZ. 14 j. A. Overman, 43 j. C. Siebkes, D. 20 J. H. G. Ben der, Z. 8 j. N van der Heijde, wede. H. Loeber, 65. j.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3