Tusschen Lezard-point in Engeland en Bil bao in Spanje is een telegraafkabel gelegd en in werking. Deze weg dient voor het verkeer met Spanje en Portugal, en kornt alleen in aanmer king wanneer de afzender dien kiest. Het tarief voor depêches van 20 woorden bedraagt van alle Nederlandsche kantoren voor Spanje 7,50, voor Portugal 8. Depêches moeten van het dienstbij- voegsel via Bilbao zijn voorzien. Door de commissie tot het bestuur van de internationale tentoonstelling van tuinbouw, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is besloten de tentoonstelling te houden in genoemd gebouw in 't voorjaar 1875. Er is een comité gevormd van 7 leden, tot het maken van een ontwerp van alles wat tot een dergelijke tentoonstelling in den ruimsten zin betrekking heefttot leden waar van werden benoemd de heeren de Brauw, in den Haag, Prof. Oudemans te Amsterdam, Glijm te Utrecht, Westerman directeur van Nat. Art. Magistra te Amsterdam, Krelage te Haarlem, van der Oudermeulen te 's-Hage en H. Groenewegen te Amsterdam. Op de leening ten behoeve der stad Kampen, groot 300,000 a 4'/2pCt., is door verschillende kassiers slechts ingeschreven voor een bedrag van 107,000. De Raad dier gemeente heeft besloten de inschrijvingen niet aan te nemen en de leening later op eenigszins gewijzigde voorwaarden opnieuw te doen plaats hebben. De Alkmaarsche Feestcommissie heeft een lied van Dr. Heije aan drie Nederl. componisten toegezonden, met uitnoodiging den tekst op mu ziek te zetten. Door een Commissie van deskun digen is daarop de compositie van Richard Hol als de beste aangewezen, die gedrukt en onder het volk verspreid zal worden. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft aan de Feestcommissie een subsidie van ƒ1500 toege kend. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin had, door het schoonste weder begunstigd, te Utrecht het eerste Nationaal Gymnas- tiekfeest in de open lucht plaats. Het werd gegeven door de vereeniging tot veredeling en bevordering van het volksvermaak te Utrecht, terwijl het Ne- derlandsch Gymnastiekverbond zich, opuitnoodiging, met de leiding had belast. Het verkeer op den Rijnspoorweg van ver schillende plaatsen naar den Haag, bedroeg bij ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin, ruim 10000 personen, waarbij niet zijn gerekend die met extra-treinen van Almelo, Zut- fen, Groningen, Leeuwarden, Eindhoven. 's-Her- togenbosch en Breda zijn gekomen en die eerst gistermiddag weder vertrokken zijn. In den loop van den dag zijn met verschillende treinen van den Hollandschen spoorweg, waar onder een volkstrein, p. m. 4000 personen aan gekomen, terwijl met den avond en extra-nacht trein ruim 5C00 personen huiswaarts keerden. Uit den feestwijzer van het Xlde Neder land nationaal zangersfeest, te Utrecht te houden, blijkt, dat 26 Liedertafels aan het feest zullen deelnemen, met eenige honderden zangers. Bij den wedstrijd voor soloquartet-zang op Zondag 22 Juni te 12 uren, zullen, behalve de feestvierende Lie dertafel, die buiten mededinging blijft, 9 solo quar- tetlen, uit 7 Liedertafels, zich laten hooien, waar onder men de namen aantreft van gunstig bekende zangers. Omtrent de Noord-BrabantschDuitsche spoor wegmaatschappij verneemt men, dat de dienst zich voorloopig zal bepalen van Boxtel tot Goch, en de stations langs die lijn Boxtel, Schijndel, Veghel, Uden, Mill, Haps, Oeffeit, Gennep en Goch zal aandoen; op laatstgenoemde plaats zul len zij zich onmiddellijk aan de Rheinische Bahn aansluiten; te Boxtel aan de Staalsbaan. Deze lijn, die 70 mijlen lengte heeft, zal in ongeveer twee uren worden afgelegd. De aanvrage, aan den minister van binnenl. zaken gedaan, om de lijn met 1 Juli te openen, zal waarschijnlijk toegestaan worden. Inmiddels gaat de maatschappij voort, om den arbeid tot Wezel met alle kracht door te zetten; het zal echter nog wel een jaar aanhouden, eer de ge- heele lijn BoxtelWezel in exploitatie zal zijn. De Minister van Koloniën wenscht dat er zoo spoedig mogelijk naar Oost-Indië worden uit gezonden drie meesters geweermakers, die in alle deelen van het vak bedreven zijn, en de geschikt heid bezitten om daarin onderwijs te geven, en bij gebreke van dat getal, twee zoodanige werk lieden die aan de gestelde eischen voldoen, er. een derde van wien slechts gevorderd wordt, dat hij een bekwaam, vlug lademaker en opsteller zij, met geschiktheid om in die vakken onderwijs te geven. Zij, die aan bo\engenoemde eischen vol doende, voor eene plaatsing aan de geweermakers- school te Meester Cornelis in aanmerking komen, zullen als geweermaker van de 3de klasse een maandelijksch tractement genieten ad 100; na 4 jaren goeden dienst en wanneer zij zich zulks ook door goed gedrag en ijver waardig maken, tot de 2de klasse, en evenzoo, na 6 jaren, tot de 1ste klasse overgaan; boven genoemd tractement genieten zij een werkgeld van 1 daags, eene woning van gouvernementswege en bij gemis daarvan, huishuur-indemniteit van 50 's maands; bij de berekening voor pensioen of gagement wor den zij gelijkgesteld met de militaire opzichters der genie, terwijl voor hunne weduwen of kinde ren een onderstand 'sjaars, van de helft van het voor de echlgenooten en vaders bepaalde gage ment, wordt uitgekeerd. Afgescheiden van deze gunstige voorwaarden wordt voor degenen, die zich wenschen te ver binden, nog bepaalddat hun tractement ingaat met den dag dat zij zich ter beschikking stellen van het Ministerie van Koloniën, dat het daggeld wordt toegekend met den dag van tewerkstelling bij de geweermakersschool te Meester Cornelis; dat zij, en gehuwd zijnde ook hun gezin, genieten vrije geneeskundige behandeling van gouverne mentswege; dat hun en ook hun gezin wordt verleend vrije overtocht als passagiers der 2de klasse op verbeterden voet naar de plaats hunner bestemming, en na ommekomst van hunne ver bintenis, van daar terug naar Nederland; dal zij voor hun vertrek naar Java ontvangen een voor schot van drie maanden, of wel bij vertrek na 1 September 1873, van twee maanden, op hunne bezoldiging van 100 's maands en eene gratifi catie van ƒ200, of meer, naar bekwaamheid, ter voorziening in de kosten van uitrusting; dat zij verplicht zullen zyn, zich minstens voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren aan 's lands dienst te verbinden, te rekenen van den dag van aan komst op Java. De bevolking van den Haag bedroeg op ull°. December jl. 92,785 zielen; waaronder 9462 te Scheveningen. De vermeerdering der bevolking sedert éen jaar was '1665. Volgens bij het Departement van Marine ont- gen telegrammen, zijn Zr. Ms. schroefstoomsche- pen Schouwen en Banda, onder bevel van de luit.-ter-zee 1ste kl. G. P. van der Star en C. F. T. van Woelderen, op hunne reis naar Oost-Indië, respectievelijk den 14den en 17den dezer te Aden en te Falmouth aangekomen. Aan boord van beide bodems was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Gouden Leeuw van Nassau 4de klasse de heeren Jérome en Messonnier, kunstschilders, gleden der jury voor Fransche kunst op de ten toonstelling te Weenen; tot commandeur der orde van de Eikenkroon X. J. G. baron van Harden- broek van 's Heeraartsberg en Berg-Ambacht; tot ridders dier orde: J. Alma, gepensioneerd majoor, directeur van 's lands magazijn van geneesmid delen; Mr. E. van Zinnicq Bergmann, gewezen commandant der eerewacht te 's-IIertogenbosch, en C. de Mooy, ofGcier-van-gezondheid 2de kl. Z. M. heeft benoemd bij het departement van Binnenlandsche Zakenlot comm. J. E. Erdman Ez., thans adjunct-comm.tot adj-comm. C. H. van den Pauvert, thans 1ste klerk bij genoemd Dep., en mr. C. Telders; en tot bode IC. J. Schatter, vaste knecht bij dat Dep. Z. M. heeft herbenoemdtot burgem. van Zaam- slag L. van Dixhoorn van Barwoutswaarder. Riet veld en Waarder Mr. J. Bredius, secr. dier ge meenten; van Tubbergen jhr. Mr. L. E. F. von Bönninghausen, secr. dier gemeente; van Uitin- geradeel Mr. B. J. Buma; van Warmenhuizen R. Slot; van Brummen L. J. N. van Essen; van Ouder-Amstel Mr. J. G. Kruimel, secr. dier ge meente, en van Zuylen J. C. Plomp, secr. dier gemeente. Greld- en efTectenmarlrt. Amsterdam, van 9 tot 16 Juni 1873. Veel licht is er nog voor de beurs niet opge gaan: de toestand der geldmarkt, ofschoon men dat ten onzent minder bemerkt, blijft overal ge spannen en vooral de Weener en de Duitsche beurs ondervinden dit in hooge mate. Wat Lon den betreft, heeft de Bank van Engeland wel is waar het disconto weder van 7 op 6 pCt. ge bracht, doch die maatregel, steunende op de be langrijke vermeerdering welke de reserve had on dergaan, vindt geen algemeenen bijval: The Eco nomist verklaart ronduit, dat hij hel houdt voor een fout door de directie der Bank begaan. De laatste staat van de Nederlandsche Bank toont eene merkelijke verbetering aan en het geld op prolongatie blijft tegen 5 pCt. grif te bekomen. De fondsenhandel blijft in een toestand van werkeloosheid; er gaat niet veel om en er is geen lust om belangrijke zaken op touw te zetten De prijzen dobberen en zijn nu eens wat hooger dan weer een weinig lager, blijkbaar ontbreekt er een beginsel waarop men vertrouwen kan of al thans meent te mogen vertrouwen. Alleen alle Russische soorten van Staatsspoorwegfondsen vin den gestadig koopers voor geldbelegging, waardoor de prijzen langzaam klimmende blijven, zooals de Spanjaards langzaam maar aanhoudend terugwij ken en niet zonder redende coupon van ultimo dezer, 't wordt al waarschijnlijker, hoezeer er nog geen officieel bericht van is, zal niet betaald wor den. Wat het verkrijgen der zekerheid dat een coupon niet betaald zal worden nog uitwerkt, na dat men er reeds lang aan getwijfeld had en de prijs van zulk een fonds dus reeds diep gevallen was, bleek reeds deze week met de 8 pCt. Flo rida's, die niet minder dan 19 pCt. daalden en nu op 10'/2 pCt. gevallen zijn! Ook Maxwell's leveren er een bewijs van opzij verloren in deze week van 29'/2 op 16 pCt., de Colorado's van 33'/4 op 26'/2 en toch is er voor dat fonds nor geld voor eene rentebetaling in kas: men discon teert dus reeds na de rentestaking. Overigens hebben weder de meeste Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen belangryke verliezen geleden, waar niet tegen op kan wegen het voordeel dat enkett soorten behaalden. De posten echter die er in omgezet worden zijn betrekkelijk zeer klein en 't zijn meestal de kleinere speculanten die er zich mede onledig houden en die nu stokstijf in de contramine blyven en elkaar, als we 't zoo eens noemen mogen, vermoorden, terwijl de grootere mannen het spel rustig aanzien en er zich niet mede bemoeien. Waar het einde zal zijn niemand die het wagen zal daarover een oordeel uit te spreken, doch dat er op die wijze ontzet tend veel geld vermorst wordt door lieden die met moeite en spaarzaamheid een klein fortuintje verzameld hadden, is zeker. GEMENGD NIEUWS. Dinsdag-avond is in de Varkensgang builen de Raampoort te Amsterdam, naar men verneemt, een vreeselijke misdaad gepleegd. Een aldaar woonachtig diamantslijper, in den laatsten tijd herhaaldelyk en ook nu weder in beschonken toestand verkeerende, leefde tengevolge daarvan in onmin met zijne vrouw, die hij bij herhaling deerlijk mishandelde. Dinsdag-avond echter liep het geschil tusschen de echtgenooten zoo hoog dat zij handgemeen raakten, waarbij de man zijn vrouw zoo ernstige verwondingen toebracht dat zij aan de gevolgen is overleden. Toen de buren op de noodkreten der vrouw eindelijk te hulp snel den, was er geen redding meer mogelijk; de vrouw lag zwaar gekneusd en hevig bloedende te sterven. De man had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Dinsdag-avond te ongeveer halfelf i s er te Amsterdam brand uitgebroken in het En- gelsche barkschip Eliza Alicekapitein W. E. Mason, liggende in het Ooslerdok. De lading be stond onder anderen uit 2600 kisten stearine- kaarsen, 50,000 liters jenever, 300 vaten spiritus r en 60 kisten lucifers. De brandspuiten van het Oosterdok, benevens de stoombrandspuit van de Marine en de Amstel hebben gewerktomstreeks 3 uren was men den brand meester. Gister- ochtend kwartier voor elven was het voorschip nog brandende. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid op te geven.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2