LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4097. Vrijdag A0. 1873. 20 Juni. 0 PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden por 3 maanden Frjnco per postl-40- Afzonderlijke Nnmrncrs Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BEUICllTEN. Ter Gemeente-Secretarie is tegen f 1.30 ver krijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den lsten Mei jl., ingevolge art. 182 der Gemeen tewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en berede neerd Verslag van den toestand der gemeente over 1872; terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke Verordeningen, behoorende tot het Ge meenteblad, tegen belaling van 10 cents per vel. LEIDEN, 19 Janl. Heden had alhier de gewone jaar lij ksche vergadering plaats van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde, die door zeventig leden werd bijgewoond. Zij werd, bij afwezigheid van den tegenwoordigen Voorzitter Baron Sloet van de Beele, geopend door Prof. M. de Vries, die in zijn toespraak de acht binnenlandsche en vijf buitenlandsche leden herdacht, in het afge- loopen jaar aan de Maatschappij ontvallen, en krachtig opwekte tot medewerking ter bevorde ring van het schoone doel der Maatschappij. Hierna las de secretaris het uitvoerig verslag. Hij wees er op hoe de 1ste aflevering in het licht was verschenen van de 2de partie van Maerlants Spieghel Historiael, welke uitgave in dit jaar verder zal worden voortgezet. De belang stelling in de maandelijksche vergaderingen was niet zeer groot geweest. De nieuwe wet was met 1 October in werking getreden. Waar de ruiling met buitenlandsche genootschappen ter sprake kwam, werden belangrijke mededeelingen gedaan omtrent de plannen van het Centraal Bureau in Haarlem. De secretaris gaf tevens bericht, dat hp als zoodanig in October zal aftreden. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat er van de bibliotheek veel gebruik was ge maakt meer dan 600 werken waren er uitgege ven. Ook de aanwinsten waren niet onbelangrijk geweestvermelding verdiende vooral een geschenk van Dr. Du Rieu, beslaande in de zeldzaam ge worden werken van Mr. W. Bilderdyk. Wederom werd de oude klacht vernomen omtrent het onvoldoende der lokalen waarin de boekerij nog altijd wordt geborgen. De rekening van den pen ningmeester, reeds nagezien en goedgekeurd door teen commissie uit de maandvergadering, wees een batig saldo aan van f 320. De rekening van het fonds sloot slechts met een saldo van f 5. Na de pauze werd medegedeeld, dat tot binnenlandsche leden zijn benoemd de hee- ren H. Beijerman, Mr. J. G. A. Faber, Dr. H. Oort, M. A. Perk, Dr. A. Heynsius, F. de Stoppe laar, G. L. Kepper, Dr. C. M. Kan, A. C. Lof- feit; Dr. A. Vrolik, F. A. T. Delprat, Mr. W. C. to Ei r« la de Jonge van Ellemeet, Mr. A. ffm. Jacob- son, Dr. A. W. T. Juynboll, P. F. Brunings, Dr. W. L. van Helten, Dr. J. Rutgers, J. G. Fre- deriks, H. Steenberg, Dr. J. Verdam, Mr. A.Ver- huell, J. P. Quant. Dr. J. L'Ange Huet, P. H. Hugenholtz Jr., G. van Milligen, Dr. T. J. Hal- bertsma, J. van der Veen Az., D. Mulder Bosgoed, J- van Santen Kolfl, Mr. H. Gerlings, M. E. C. Plemp, G. A. Vorslerman van Oyen, J. van Leeu wen, E. de Waal, Aart Admiraal, A. Pompe. lot buitenlandsche leden de lieeren Dr. Ernst Bernhardt, te Elberfeld; Dr. Jul. Wegeler, te Coblenz; J. p. van der Auwera, te Leuven; An ton Bergmann, te Lier; W. Bode, te Berlijn; Paul Marchegay, Aux Roches Baritaud. Hierna was aan de orde een punt uit den be schrijvingsbrief handelende over de bibliotheek. De secretaris las een memorie voor, waarin werd medegedeeld dat de huurtermijn van de tegen woordige lokalen eindigt in 1875, dat men in overweging had genomen of het mogelijk zou zijn een eigen gebouw op te richten, dat dit plan echter aan onoverkomelijke bezwaren was prijs gegeven, dat men thans echter in bedenking had genomen, of het niet wenschelyk zou zijn de boeken van de Maatschappij naar de Academische biblio theek over te brengen. Het bestuur was hierover reeds in onderhandeling getreden met de curatoren der hoogeschool. De vergadering had thans in deze zaak te heslissen. Voorloopig was de huur voor drie jaren verlengd. Nadat aan verschillende leden de verlangde inlichtingen door het bestuur waren gegeven, werd het bij groole meerderheid van stemmen gemachtigd om op den ingeslagen weg voort te gaan. Tot lid van het bestuur, in plaats van den af tredenden bestuurder Dr. Du Rieu, werd geko zen Prof. A. Ivueneri. De aftredende penningmeester, de heer Wtte- waall, werd herkozenevenzoo de aftredende biblio thecaris, de heer Rogge. De N. fi. Cl. meldt het volgende: Het heeft sommigen bevreemd, dat de liberale kiezers in het district Leiden voor het lidmaat schap der 2de Kamer een candidaat hebben ge zocht buiten hun district, terwijl zij de candida- tuur van Prof. Buys aan de kiezers van Gouda hebben overgelaten. De verklaring is zeer eenvou dig. Te Leiden is het algemeen bekend dat Prof. Buys vooralsnog bet lidmaatschap der Tweede Kamer niet zou willen aanvaarden. Te Gouda werd zijne candidatuur geproclameerd buiten zijne voor kennis en eerst toen het te laat was, om de kiezers aldaar te verzoeken naar een anderen candidaat om te zien. Hedenmorgen met den trein van 10.29 verliet de heer generaal-majoor W. von Wrangel auf Lindenberg, voormalig commandant van het -4de regiment infanterie, deze stad, om zich naar Utrecht te begeven tot het aanvaarden van de betrekking van lid van het hoog militair gerechtshof. Op het perron van het station hadden zich de officieren vereenigd om van hun geachten voor- rnaligen chef afscheid te nemen. Bij monde van den kapitein Tuckermann werd de vertrekkende toegesproken en hem een vaarwel toegewenscht. De generaal-majoor reikte ieder der aanwezigen de hand; dezen laatsten handdruk gepaard doende gaan met den wensch, dat het een ieder mocht welgaan en inet de herhaalde verzekering dal hem het 4de regiment steeds in aangename herinne ring zoude bijblijven. Regenten van het Evang. Luth. Weeshuis alhier vermelden met erkentelijkheid de ontvangst eener som van ruim f 400 ten behoeve van het grondkapitaal voor hun gesticht, aangeboden door den heer W. F. G. Nicolaï, zijnde de zuivere op brengst der uitvoering van het Oratorium „Boni- facius". Dit gunstig resultaat (de Componist ver meldt dit uitdrukkelijk) zijn regenten, behalve aan de belangstelling van vele onzer stadgenooten, vooral verschuldigd aan de milde bijdragen van LI. M. de Koningin, van HH. KK. HH. Prins Frederik en Prins Hendrik, alsmede van een geachten Mae cenas der Kunst. Een paar veel belovende knapen bevonden zich gistermiddag hij de pomp op de Hoogland- sche Kerkgracht en kregen twist wie het eerst zou pompen. De een, die een kruik hij zich had, gaf daarmee zijn tegenstander zulk een slag tegen 't hoofd, dat men vreest dat de laatste zijn oog er bij verbeurd heeft. Mejuffrouw Hoilsema, hoofdonderwijzeres aan de bijzondere jongejuffrouwenschool voor meer uit gebreid lager onderwijs te Leiden, had reeds het plan gevormd, om hare school met den aanvang der aanstaande zomervacanlie te sluiten, omdat zij door het lage schoolgeld der openbare scholen rnoeielijk kon blijven beslaan. Eenige ouders, waar onder ook hoogleeraren, die de bijzondere school verkozen hoven de openbare, hebben aangeboden het schoolgeld voor hunne kinderen aanmerkelijk te verhoogen, zoodat de school zal blijven beslaan. (Sld.) Bij de voortzelling der examens voor het Middelbaar Onderwijs, is eene acte toegewezen aan de heeren H Th. van der Grinlers, van Breda, voor Nederl. taal- en letterkunde; J. D van Noppen, van Ilardinxveld, voor aardrijkskunde en P. Abas, van Amsterdam, voor boekhouden. Afgewezen 2 voor boekhouden en niet opgeko men 1 voor boekhouden. Door ingelanden van den polder Nieuwkoop is tot secretaris van dien polder, welke vacature ontstaan was door het bedanken van den heer W. van den Berg, benoemd de heer M. Quartel. Het diner, door de Provinciale Staten van Zuid-Holland aan den Commissaris des Konings aangeboden, zal plaats hebben op Dinsdag 1 Juli a. s., des namiddags te halfzes, in het Gemeente badhuis te Scheveningen. Naar men verneemt is den heer D. J. Brou wer, oud-kapt.-luit. -ter-zee, de hoofddirectie opge dragen van het établissement dat door Z. K. H. Prins Hendrik te Port-Said ten behoeve van den Nederlandschen handel zal worden gevestigd. De opzichter der Amsterdamsche Kanaal maatschappij, de Heer Joh. de Rijke, belast geweest met het dagelijksch toezicht van den bouw der Oranjesluis te Schellingwoude, thans namens de aannemers of horgen de uitvoerder van de groote schutsluis te Kalerveer, zal legen I Januari a. s. vertrekken naar Japan, waar hij, op voorstel van den ingenieur Verdoorn, is benoemd tot het uit voeren van groote waterwerken aldaar, op eene jaarwedde van f 10,000, henevens 3000 voor uitrusting en vrijen overtocht. De Roomsch-Kalholieke gemeente te Gouda vierde Dinsdag het vijfentwintigjarige priesterschap van den heer H. F. van LiIh. deken en pastoor aldaar. Een plechtige hoogdienst, in het bijzijn van eene talrijke priesterschaar opgedragen, opende het feest. De feestrede werd uitgesproken door den heer A. J. Bongerts, pastoor te Voorschoten, en de plechtigheid met het Te Deum gesloten. De jubilaris ontving van de gemeentenaren twee sierlijke heelden, vervaardigd door den heer Vene man te 's-Hertogenbosch, alsmede fraaie geschenken van de schooljeugd. De Vereeniging „De Heilige Familie" toonde hare belangstelling door den heer van Lilh een sierlijk bewerkte, rijk gemonteerde ciborie te vereeren, die den maker, den heer Her man Smits, te Eindhoven, alle eer aandoet. Dinsdag-middag is de eerste spanning van de nieuw te houwen brug over den IJsel te K.irnpen met goed gevolg gelegd. Ondervonden de aan nemers geene vertraging in den aanvoer van hard steen. dan was liet werk reeds verder gevorderd. Men hoopt nu binnen veertien dagen de tweede i spanning te kunnen leggen. De collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, te Rotterdam gehouden, heeft opgebracht de som van f 116.505, - zijnde ruim f 200 meer dan het vorige jaar.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1