Aan Dr. C. van Osenbruggen, conrector der 2de afdeeling van het gymnasium in den Haag, is op zijn verzoek met ingang van 1 September e. k. een eervol ontslag verleend, onder dankbe tuiging der door hem bewezen diensten en on der toekenning van een pensioen van 2062.50. Bij de plechtige inwijding der nieuwe R. K. kerk te Schoonhoven, op 25 dezer, door Mgr. "Wilmer, bisschop van Haarlem, zal Dr. Schaepman, professor aan het Seminarie te Rijsenburg, als feest redenaar optreden. Naar men verneemt, heeft de arr.-rechtbank te Sneek uitspraak gedaan in zake de drie be schuldigden, die op Woensdag 4 Juni zijn verhoord. De eerste dier beschuldigden is tot drie maanden, de tweede tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, de derde is vrijgesproken. Tevens is den twee veroordeelden eene geldboete van 325 opgelegd, te vervangen door 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. Bij het garnizoen te Neuzen melden zich voortdurend Belgen aan, ter dienstneming bij het leger in Oost-lndië. De extra-trein die gistermorgen van Arnhem langs den Rijnspoorweg naar den Haag vertrok, bracht ruim 1500 reizigers aan. Van Amsterdam vertrokken langs de lijn BreukelenHarmeien 1000 passagiers; uit het noorden, langs de Staats spoor, rekent men dat het getal wel 1500 zoude zijn. De meeste reizigers behoorden tot den wer kenden stand. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij (lijn AmsterdamRotterdamHel derZaandam) zijn gedurende de maand Mei 1873 vervoerd 178,500 reizigers; opbrengst daarvan 155,279.88s, idem der goederen 48,152.725; totaal ƒ203,432.61. Sedert primo Januari aantal reizigers 769,583; opbrengst van reizigers en goederen ƒ887,556.45. De correctioneele Kamer der arrondisements- rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de onlangs behandelde zaak tegen den magnetiseur J. Middendorp, beklaagd van het on bevoegd uitoefenen der geneeskunst als bedrijf. Daarbij heeft zij beslist, dat de ten laste gelegde fei ten voltooid waren op het oogenblik, dat de ten behoeve van den een of anderen patiënt door den magnetiseur in magnetischen slaap gebrachte som nambule geneesmiddelen heeft opgegeven, welke de magnetiseur uit haren mond opteekende, en dat het strafbaar karakter dier handelingen niet wordt weggenomen door de omstandigheid, dat geen recept aan de patiënten is afgegeven, dan nadat het door een dokter was gezien en onder teekend, die intusschen niet tegenwoordig was geweest hij de bedoelde handelingen. Mitsdien is de beklaagde schuldig verklaard aan het ten laste gelegde feit, en deswege veroordeeld tot betaling eener geldboete van 100. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is concessie verleend tot het leggen van een kabel, dwars door de Waal bij Nijmegen, tot verbetering van het veer, evenwel slechts voor éen jaar, en met bepaling dat de kabel zal moeten worden weggeruimd, wanneer die voor het algemeen be lang blijkt schadelijk te zijn. Met het stoomschip Prins Hendrik zijn weder naar Indië overgevoerd2 stoombarkassen, 4 houwitsers met toebehooren, 29 kisten geweren, 350,000 scherpe patronen en 38,000 KG. bus kruit. Met het stoomschip St.-George der Maat schappij „Java" zal over eenige dagen weder een aanzienlijke voorraad arnunitie derwaarts worden verzonden. Z. M. de Koning is in den nacht van 17 op 18 dezer (en niet gisteren, zooals wij abusie velijk meldden) uit den Haag naar het buitenland vertrokken. De Nederlandsehe Bank had op 16 Juni bij een rnuntmateriaal van ƒ106,791,002.135 voor eene som van 71,534,929,515 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het rnuntmateriaal op zijne beurt 28,613,921.805 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is op de hem van verschillende zijden gedane vraag bij wien de verklaring van ondergane koepok inenting of doorgestane kinderpokken, bedoeld in art. 17 der wet van 4 December 1872, moet be rusten, indien de leerlingen meer dan ééne school bezoeken, geantwoord, dat, wanneer die verkla ring is afgegeven aan het hoofd van de eene school, 't hoofd van de andere school op de lijst door hem te houden, behoort aan te teekenen bij wien de verklaring berust. De luitenant-ter-zee der 2de klasse H. F. Verheggen, laatst behoord hebbende tot het eska der in Oost-lndië, en van daar den 11 den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijd stip op non-activiteit gesteld. De luitenant-ter-zee der 2de klasse V. C. Dyckmeester, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laat- sten dezer op non-activiteit gesteld, en met den lsten Juli daaraanvolgende vervangen door den luit.-ter-zee der 2de kl. Jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden. Volgens een bij het Departement van Marine, ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Amboinaonder bevel van den luitenant-ter-zee der 1ste klasse Jhr. A. F. Meijer, in den morgen van den 17den dezer, te Falmouth aangekomen, en zou in den avond van dienzelfden dag weder van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost-lndië. Aan boord was alles wel. De luitenants-ter-zee der 2de klasse W. J. H. de Kanter en J. C. Commijs, de eerste die nende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, en de tweede als 1ste officier aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodilworden met den laasten dezer op non-activiteit gesteld, en met den lsten Juli daaraanvolgende respectievelijk vervan gen door de luitenants-ter-zee der 2de klasse J. L. M. van Gorkum en F. J. Beekman. Z. M. heeft goedgevonden1°. aan den rnaga- zijnm. bij de directie der marine te Amsterdam G. B. Einwachter Bilheimer, met den laatste dezer, ter zake van langdurigen dienst en den bij de wet gevorderden leeftijd, een eervol ont slag uit zijne betrekking te verleenen, onder be houd van zijne aanspraak, op pensioen, zooals de wettelijke voorschriften hem dit nader zullen toe kennen; 2<\ met den lsten Juli a. s. aan testel len tot magazijnm. bij de directie der marine te Amsterdam J. J. A. Bedloo de Bronovo, maga zijnm. bij de directie der marine te Willemsoord; 3o. den luit.-ter-zee lste kl. G. W. C. Voorduin, op zyn verzoek, ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met den lsten Juli a. s. op pensioen te stellen, met toe kenning van den titulairen rang van kapt.-luit.- ter-zee, en onder genot van een jaarlijksch pen sioen van 1100; 4o. aan den genoemden gepens. zee-officier met 1 Juli a. s. tijdelijk op te dragen de functiën van magazijnm. bij de dir. der Ma rine te Willemsoord. GEMENGD NIEUWS. Maandag hadteRotterdam laat in den avond in het Hang eene gasontploffing plaats uit de straat, met een knal als van een kanonschot, Alle huizen in den omtrek gelegen hebben min of meer schade geleden, vooral twee, waarin geen ruit is heel gebleven en veel schade aan winkel goederen is toegebracht. Brand is niet veroor zaakt. Verleden Zondagmiddag, met den trein van 2.36, werd te Harderwijk geboeid terugge bracht een deserteur in burgerkleeding's avonds met den trein van 6.53 een mineur en Maandag middag met den trein van 2.36 weder een, die te Putten aan de veldwacht trachtte te ontsnap pen, achterhaald werd en geboeid aan de militaire autoriteiten is overgeleverd. Men zegt, dat van een paar deserteurs bericht is ontvangen, dat zij in Amerika zijn aangeland. In 1858 werden te St.- Martin oester bedden aangelegd door het Plaatselijke Bestuur; sedert dien tijd beslaan de 2000 bestaande bedden vijf mijlen van de zeekust. De aanleg van ieder bed, omstreeks 30 el in het vierkant, kost ongeveer 150; een half millioen jonge oesters op een van die bedden gezaaid vermeerderde in 3 jaren tot 7 millioen. Die verbazende vermeer dering wordt nog overtroffen door een bed te St. Brieuc, waar oude oesters gelegd werden en dat binnen twee jaren 17 millioen oesters opleverde. Groote opschudding verwekte Zater dag-avond te Woolwich het bericht dat er brand was uitgebroken aan boord van den stoomer La Platadie aldaar gereed lag met 300 mijlen telegraafkabel, bestemd om Frankrijk met Dene marken te verbinden. Een werkman, die met een licht een eind geteerd touw ging halen, was de oorzaak van den brand. De brandweer was spoe dig ter plaatse aanwezig, doch de ondergang van het schip scheen onvermijdelijk, daar rook en vlam men zich reeds hoog boven het want verhieven. Er was evenwel talrijke hulp aanwezig; rneer dan 3000 handen droegen water aan, terwijl ook de bemanning van een oorlogschip, dat daar juist kruisende was, krachtdadig medewerkte om de vlammen Ie stuiten. Het gevolg was dan ook, dat men den brand na twee uren volkomen meester was. Bij onderzoek bleek dat de kabel bijna niets ge leden had. De meeting der InternationaleZondag 1.1. in de Lombardstraat in den Haag gehouden, heeft totaal fiasco gemaakt. Niet meer dan 40 leden waren tegenwoordig en daaronder nauwe lijks 10 sigarenmakers, terwijl ook burger Ger hard bijna geheel het woord alleen moest voeren. Nog eene b ij zonde r h e i d van den Ko ning der Koningen, den Shah van Perzië. Op een bal te St. Petersburg, waar hij zich schromelijk verveelde, zag hij een zeer coquette, maar niet minder oudachtige dame. Hij wenkte haar. De dame was verrukt, naderde opgetogen den Vorst en boog diep, wachtende op hetgeen hij zeggen zou. In gebrekkig Fransch volgde toen op teemenden toonSi vieillesi laidet si maigreque venez vous faire au balfn (Gij, zoo oud, zoo lee- lijk, zoo rnager, wat doet ge hier op het bal?) Bij arrest van het provinciaal ge rechtshof in Overijsel van gisteren is A. J. Koster, oud 16 jaar, wever te Rijssen, ter zake van feil telijkheid tegen de eerbaarheid eener vrouw, vei oordeeld tot 6 maanden eenzame opsluiting, zijnd? hij van de hem ten laste gelegde diefstal met ge weldpleging vrijgesproken. Het bericht omtrent het kerkgebouw te Dokkum, aan het Handelsblad ontleend, is volgens dat blad volkomen onwaar. Maandag was een tuinman, Cornel is Korpel genaamd, uit Schiedam naar Delft geko men om run te laden aan den molen Windlusl Terwijl hij daarmede bezig was, gevoelde hij zich on gesteld, zoodat hij besloot met den spoortrein van 41 uren huiswaarts te keeren. Toen hij zich in de wachtkamer van het station bevond, nam zijne ongesteldheid zoodanig toe, dat hij binnen weinig oogenblikken een lijk was. Te Amsterdam is een op de veemarkt aanwezige stier, die hoorndol scheen, losgebroken, en door een zich ter markt bevindenden slachter, na alvorens met veel moeite te zyn opgevangen, afgemaakt. Ongelukken hebben hierbij niet plaats gegrepen. De pijpenmakers te Gouda hebben verhooging van loon gevraagd, zoodat hierdoor en door de verhooging van den prijs der grond stoffen, de fabrikanten genoodzaakt zullen zijn. dit artikel in prijs te verhoogen. BUITENLAND. Frankrij k. De heer Baragnon zal heden rapport uitbrengen namens de commissie-Ranc, waarbij z'y machtiging verleent om eene vervolging in te stellen. Het rapport zal worden gedeponeerd bij de Kanier Men verzekert dat de heer Thiers de zitting zal bijwonen. In de gisteren gehouden zitting der Kanier is de discussie over de conventie tusschen den Staat en de Oosterspoorweg-maatschappij voort-K gezet. De heer Ranc is niet voor de commissie ver schenen, maar hij heeft een brief gericht tot de- president, waarin hij verklaart, dat hij de Kanif niet het recht toekent machtiging te verleen?- om eene vervolging tegen hem in te stellen. zegt dat hij voor den krijgsraad is verschenen, hij daar verklaringen heeft afgelegd, dat hij zl'

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2