LEIDSCH DAGBLAD. N°. 409b. Donderdag A0. 1873. 19 Juni. PRIJS DEZER COURANT V Voor Leiden per 3 maanden1- P' Franco per postn *-40. f Afzonderlijke Nommersn Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Hartevelt zoon, distillateurs, wonende alhier, daarbij verzoekende om het terrein ach ter hunne branderij aan de Langegracht n°. 59 tot eene ter ff plaats van steenkolen te mogen doen inrichten Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Ja nuari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iên de commodo ei incommodedoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 23 Juni aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Juni 1873 LEIDER I§ Juni. Bij de gisteren door den majoor-directeur van 's Rijks magazijn van militaire kleeding, uit rusting enz. te Delft gehouden aanbesteding, wa ren de laagste inschrijvers voor '1500 paren ■wollen sokken, de Gebrs. van Wijk en Co., alhier, a f 0.56s het paar. Als een zeldzaamheid kan vermeld worden, dat ter gelegenheid van den gedenkdag der over winning van Waterloo, de Invalieden alhier allen onthaald zijn op nieuwe aardappelen, hetgeen voor hen een groote verrassing was. f Hedenmiddag te 42 uren is een gevangene, die in de ziekenzaal van het Militaire Detentie huis verpleegd werd, het gebouw ontvlucht. Het mocht evenwel de wacht, bijgestaan door een ge vangenbewaarder, spoedig gelukken, den vluchte ling, die na over de sloot gesprongen te zijn, het land was ingegaan, weder naar zijn vorig verblijf te transporleeren. Voor de aanstaande zomerzitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn, behalve de provinciale begrootingen, een aantal onder wer- I 'pen ter behandeling aangewezen, waarvan de stukken thans in druk aan de leden van de Staten zijn rondgedeeld. Volgens de ontworpen begrooting der enkel Irovinciale en huishoudelijke inkomsten en uit- aven voor 1874, wordt ter bestrijding der uit gaven voor het dienstjaar 1874, geraamd op een bedrag van f 516,659.44, gevorderd de heffing van 7 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting {gebouwde en ongebouwde eigendommen) en van 4 opcenten op die der personeele belasting, voor welke heffing, wanneer de vergadering zich met de bij de begrooting gedane voorstellen vereenigt, de vereischte machtiging behoort te worden aan gevraagd, aangezien de machtiging tot heffing, ver leend bij de wet van 30 December 1872, slechts voor een jaar strekt. Te dien einde wordt den Staten een concept-besluit voor die heffingen aan geboden. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip St. George van de Maatschappij Javawaarvan het vertrek uit Nieuwediep op 25 .Tuni a. s. is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behoo- ren dus uiterlijk in den namiddag van den 24sten aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. Van wege het bestuur van den Anglo Belgian Prize Fund" is mededeeling ontvangen, dat, te beginnen met 6 Juli aanstaande, te Wimbledon een internationale schietwedstrijd zal worden ge houden, tot deelneming waaraan leden van Neder- landsche schutterijen en weerbaarheidsvereenigin- gen, ten getale gezamenlijk van minstens dertig man, worden uitgenoodigd. Uit Ivonstantinopel wordt aan de Neue Freie Presse geschreven, dat de gezant van den Sultan van Atchin en die van den emir van Kaschgar bij de Porte met beleefdheden worden overladen, maar dat het geen van beulen is gelukt den Sul tan te bewegen zich te mengen in de politieke aangelegenheden hunner vorsten. In zijn hoedanig heid van Khalif verleent de Sultan aan die Staten godsdienstige bescherming, maar verder kan hij niet gaan. Om evenwel den zedelijken band tusschen Turkije en de Mahomedaansche Staten vaster aan te halen, en ook om te handelen in overeenstem ming met de bewijzen van vertrouwen, liern dooi den Sultan van Atchin en den Emir van Kasch gar gegeven, heeft Abdul-Azis besloten naar beide vorsten een buitengewoon gezant af te vaardigen, hetwelk evenwel louter een beleefdheid zal zijn. In den Haag werd de verjaardag van H. M. de Koningin bijzonder luisterrijk gevierd. Groot was het aantal vreemde bezoekers, waaronder wel een paar duizend uit de noordelijke provinciën, terwijl o. a. de trein uit Arnhem en Utrecht on geveer 3000 passagiers bevatte. Op het Malieveld had de groote parade tegen twaalf uur plaats, daarna een militair concert in den Zoölogischen tuin, terwijl inmiddels op het Huis ten Bosch receptie werd gehouden. Te een uur was er fa milie-dejeuner bij H. M., en 's namiddags in het paleis van Z. M. familie-diner. De gestichten van liefdadigheid werden als naar gewoonte bedacht. Tusschen zeven en halfacht stroomde alles naar het Bosch, waar in de Sociëteitstent het corps muzikanten der grenadiers en jagers zich deed hooren. Middelerwijl werden in de voorlanen van het Bosch en aan de Sociëteitstent de lampions ontstoken en aanstalten gemaakt tot het onsleken der illuminatie van den grooten Bosch vijver. Wel dra kaatste een Turksche tempel in het midden van den vijver zijne duizenden lichten op het watervlak terug, terwijl nu en dan Bengaalsch vuur het effect verhoogde. Na den afloop van het concert ging men eene wandeling door de stad maken, waar vele openbare gebouwen, Ministerie, enz. het licht hunner triomfbogen of gasorna- menten vertoonden, terwijl ten slotte de meesten de terugreis aannamen. H. M. de Koningin heeft in een open rijtuig de illuminatie in oogenschouw genomen, hetgeen niet weinig bijdroeg om de geestdrift onder de massa bezoekers van het Bosch te vermeerderen. De heer Gregory, Commissaris des Konings in Drenthe, heeft van Z. M. den Koning, ter gedach tenis aan Hds. verblijf in deze provincie, een stel prachtige vazen ontvangen, benevens het portret van Z. M. Door het Administratiekantoor van Arneri- kaansche Spoorwegwaarden, te Amsterdam, is aan de verschillende beurscomités, het Bestuur der Effecten-sociëteit en verschillende voorname effec tenkantoren de uitnoodiging gericht tot het bijwo nen eener vergadering op Maandag 23 Juni, in het lokaal „Keizerskroon", des avonds te 7 uren. Deze vergadering wordt bijeengeroepen met het doel om gemeenschappelijk de middelen te bespre ken welke de Nederlandsche beurzen kunnen aan wenden om op afdoende wijze de depreciatie tegen te gaan in Amerikaansche spoorwegwaarden, voor zooverre die kunstmatig in het leven wordt geroe pen en alleen berust op het gemis aan kennis of toelichting bij de houders. Maandag werd het tienjarig bestaan gevierd van het Koninklijk Zoölogisch Bot. Genootschap in den Haag. Bij die gelegenheid werd aan Dr. Verwey, die de ontwerper en een der oplichters was van de schoone stichting, eene gouden medaille aan geboden, terwijl aan den kapitein-directeur der stafmuziek van bet regiment grenadiers en jagers, den heer Dunkier, alsmede aan den kapelmeester van dat corps, den heer Völlmar, kostbare ge schenken aangeboden werden. Drie personen, die sedert de oprichting aan den tuin tot heden bij deze inrichting werkzaam zijn, ontvingen elk eene geldelijke gratificatie. Het vrijwillig in dienst treden bij het leger is, in weerwil van de gunstige bepalingen, o. a. door verhooging van de soldijen, nog zeer gering, zoodat er nog altijd compagnieën bestaan, waar slechts een tweetal vrijwilligers zijn. Voor de Maatschappij van Weldadigheid is van een onbekende de som van f 3000 en voor de algerneene synode der Ned. herv. kerk f 9000 ontvangen. Bij de gisteren voortgezette acten-examens voor het middelbaar onderwijs zyn toegelatende heeren T. Tervvey, van Amsterdam, voor Ned. taal- en letterk.B. C. Breunau, van den Haag, en J. M. Vos, van Amsterdam, voor aardrijks kunde. Afgewezen 2 voor boekhouden. Niet op gekomen 2 voor boekhouden. In het te Utrecht gehouden Coöperatief con gres is de volgende motie bij acclamatie aange nomen De vergadering acht het oprichten van voor- schot-vereenigingen, met afzonderlijke spaarbanken verbonden, wenschelijk. De beginselen, daarbij in acht te nemen, zijn 1°. solidaire verantwoordelijkheid van alle leden voor de verbintenissen der Vereeniging. 2<>. alleen leden kunnen voorschotten bekomen. 3°. De leden zelve beheeren de bank zonder patronaat. 4°. De interest moet niet te laag genomen worden. 5°. Een reservefonds moet worden opgericht. 6°. Voorschol- ten worden alleen onder voldoenden borgtocht ge geven. Wanneer er een spaarbank aan verbonden is: 1°. Moeten de leden het maximum der op te nemen spaargelden vaststellen. 2°. Een maximum van inbreng. 3°. Lange termijnen van opzeg voor groote spaarinlagen. Verder acht de vergadering het wenschelijk dat in den zomer van 1874 een 2de Coöperatief Con gres in Nederland worde gehouden. Zij noodigt de benoemde commissie uit dat Congres voor te bereiden en zich met de voorloopige regeling te belasten. De Minister van Oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door of ten be hoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaarsoefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. De betrokken miliciens worden herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daar omtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps zullen moeten vervoegen, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend gedurende een tijd gelijk aan dien, welken zij anders in werkelijken dienst doorgebracht zouden hebben.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1