tan het corps; tot lste luits. (n. o. v. r.), de 2de luits. J. D. N. de Fremery en A. W. Kattenbusch, beiden van het corps; bij het 3de reg. vest.-art., tot kapt. 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. A. Har- rebomée, van het 2de reg. vest.-arL; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. J. A. K. van Hasselt, van het corps; bij het corps ingen., min. en sapp. tot lsten luit. (n. o. v. r.). de 2de luits. H. F. W. Bekking, J. L. Pierson en C. W. v. d. Kasteele alien van het corps; in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers, den majoor H. E. J. Heymans, van het 7de, en de kapts. P. J. Straatman en F. L. Carré, respect, van het 7de en het 8ste reg. infanterie. GEMENGD NIEUWS. Een tweeden luitenant bij het O.-I. leger, die in den Haag met verlof aanwezig is en gedurende eenigen tijd in een der hotels zijn intrek heeft genomen, is gisteravond een treffend ongeluk overkomen. Op zijne kamer een revolver naziende, ging plotseling een schot af, waardoor de officier door een kogel in het hoofd werd ge troffen. Ten gevolge van de spoedige geneeskundige hulp door Dr. Hoven verleend, is het gelukt den kogel te verwijderen. De gewonde bevindt zich echter niet buiten gevaar. Zondag-middag is te Amsterdam in de Vest achter de Engelsche gasfabriek een schuitje, waarin drie personen gezeten waren, omgeslagen. Twee hunner werden gered door een der leden van de Amsterdamsche Cricketclub, den heer B. M., en een was gelukkig genoeg, zich door eigen krachtsinspanning aan het gevaar van te ver drinken te onttrekken. Kapitein van Geldorp, voerende het Nederl. schip Singaporevan Tuyu te Antwerpen aangekomen, rapporteert te hebben gezien N. O. van het eiland Floris, ongeveer 6 mijlen afstand, een masteloos wrak, z'ynde vermoedelijk eene op zijn lading drijvende brik; op den spiegel waren de letters N. T. A. zichtbaarwegens hooge dei ning kon hij zich moeielijk tot verder onderzoek van zijn schip begeven. Op den spoorweg tusschen de g e - meenten Helmond en Nunen is een man van 72 ja ren, gepensioneerd onderofficier der artillerie, door den spoortrein overreden en op de plaats dood geble ven. Hij nam den dienst als wachter voor zijn zoon waar, die zich met vergunning der directie naar Nunen had begeven. BVe.le straatjongens te Rotterdam ma ken er hun werk van, de winkelladen te bestelen, en verscheidene hunner werden daarvoor her haaldelijk terechtgesteld. Zoo had een jongen van 15 jaar, die reeds 20 maanden in een verbeter huis heeft doorgebracht, in den avond van 25 April 1.1. uit de toonbank-lade van den winkelier Scheffer in de Koestraat het bakje geld ontvreemd, na alvorens, ten einde minder gevaar te loopen, de gaskraan te hebben uitgediaaid. De Rechtbank veroordeelde dien jongen om opnieuw voor den tijd van twee jaren in een verbeterhuis te worden geplaatst. In een provinciaal blad schrijft men uit Maasbommel „Ten gevolge der overgroote menigte ratten in deze streek die op dit oogenblik de woon huizen tot haar verblijf gekozen hebben, en daarin als overal vernielend en rustverstorend te werk gaan worden klopjachten op dezelve gehouden, door middel van daartoe gedresseerde honden, en waartoe zich de familie van G. alhier welwil lend leent, zoodat door hunne edele bemoeiingen menig landman op éenen dag verlost wordt van dertig en meer oude ratten, behalve de ontelbare telgen van dit gebroed." TVij vermoeden, dat genoemde familie de hon den leent en niet zich zelve. Zaterdag in den vroegen morgen is teyMeppel, uit een der kanalen binnen de stad, opgevischt een pak kleederen, overal met bloed bevlekt. Het corpus delicti is in handen gesteld van de justitie; er heeft een ijverig onderzoek plaats. He Schach van Perzië met talrijk ge- volg is gisteren te Brussel aangekomen. Hij werd aan 't spoorwegstation ontvangen door den graaf van Vlaanderen. Zondag-avond is op een Rijnschip, liggende in de Scheepmakershaven te Rotterdam, een brutale diefstal gepleegd. De dader, vermoedelijk de knecht aan wiens zorg het vaartuig gedurende eene korte afwezig heid van den schipper was toevertrouwd, had door verbreking der afsluiting van eene commode, zich van een portefeuille met geldswaarde en con tanten voor een gezamenlijk bedrag van p. m. f 300 weten meester te maken en daarna de vlucht genomen. Hij was slechts 3 weken in dienst van den schipper en behoort in Duitschland thuis. De politie doet onderzoek. BUITENLAND. Frankrij li. Eenige leden van de linkerzijde zijn voornemens de Regeering te interpelleeren over de maatregelen die te Lyon tegen de drukpers genomen zijn. Als zeker wordt gemeld, dat wanneer in de dis cussie over de vervolging van Ranc de staatkun dige quaestie wordt gemengd, de heer Thiers alsdan aan het debat zal deelnemen. Duitschland. De Rijksdag heeft het ontwerp tot invoering der Rijksgrondwet in Elzas-Lotharingen bij eerste lezing aangenomen. Eenige sprekers waren er voor orn de bepaling te doen vervallen, krachtens welke alle ingezetenen, die de Fransche nationa liteit aangenomen, maar het land niet verlaten hebben, van het kiesrecht verstoken zullen zijn zoolang zij niet tot de Duitsche nationaliteit overgaan. Italic. De Senaat heeft de eerste zeven artikelen van het ontwerp op de geestelijke corporatiën aange nomen. De Grootzegelbewaarder verklaarde, dat het Gouvernement de wet ir.et gematigdheid zou toepassen. De Kamer heeft beraadslaagd over de vraag van den heer Sella, aangaande de financieele ont werpen. Alle sprekers achtten de discussie hier over ontijdig, thans zelfs onmogelijk en verzochten den heer Sella haar tot November te verdagen. Zij is tot heden uitgesteld, opdat het Gouverne ment daaromtrent een besluit zou kunnen nemen. De keizerin van Rusland met gevolg is Zondag van R.ome naar Civitta Vecchia vertrok ken en zal de terugreis vandaar over Genua voort zetten. De koning, prins Humbert en de minister van buitenlandsche zaken hebben haar uitgeleide gedaan. JSpnnje. De Gaceta bericht, dat de opstand in de pro vincie Orense bijna geheel onderdrukt is. De leiders van den opstand zijn aan de Rechtbanken over geleverd. Volgens gerucht heeft Nouvilas bij Vittoria eene kolonne van Dorregaray verslagen, waarbij deze 300 man aan dooden en gekwetsten ver loren heeft, terwijl 700 man werden gevangen genomen. Tusschen Presta en Prats Llusanes heeft een ernstig gevecht plaats gehad. De Carlistische aan voerder Miret versloeg het regiment Savooie en maakte zich meester van een kanon. De brigadier Campos, die te midden van den strijd aanrukte, bewaarde het regiment voor een volkomen neder laag. Hij kon echter het stuk geschut niet weder meester worden. Het regiment Gampos telt 30 dooden of gewonden. De manifestatie tegen het Gouvernement is mislukt. De opkomst was onbeduidend. Ook ten opzichte van de manifestatie der werk lieden, leden der Internationale, te Barcelona, heerschte eene algemeene onverschilligheid. TELEGRAMMEN. Parijs, 17 Juni. De commissie voor de leger- organisatie heeft goedgekeurd de conclusie van het rapport van den heer Riant, over de reorga nisatie der Intendance en waarbij de controle van de administratie wordt afgescheiden. Rente 90,85, zonder handel. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Ten gevolge van het eervol ontslag aan den hulponderwijzer D. C. Oudshoorn, worden, voor de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school voor m. u. 1. onderwijs, der 2de kl., voor jongens, op eene jaarwedde van f -400, door burg. en weth. voorgedragen J. W. Segaar, J. J. Werst en C. Goedeljee, allen binnen deze gemeente werkzaam. De comm. van fin., geene bedenkingen heb bende op den suppletoiren staat van begrooting, en den staat van af- en overschrijving over 1872 van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuisop die van het R. G. Armbestuur, en op die van het Ned. Israëlietisch Armbestuur, raadt die goed te keuren. De comm. van fin., geene bedenkingen heb bende op de rekening der inkomsten en uitgaven van het bestuur van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis alhier, dienst 1872, raadt die goed te keuren: de ontvangsten ad 49106.04, de uitgaven ad f 46403,94s. De wed. C. D. L. Bahler en P. M. van Leeu wen hebben zich bij adres tot den gemeenteraad gewend, verzoekende dat een gedeelte van het paarden wed buiten de voorm. Marepoort, na dem ping, hun moge worden afgestaan, om aan hunne perceelen te worden verheeld. Met de commissie van fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat daartegen geen bezwaar bestaat, en dat daarvoor, evenzeer als bij raadsbesluit van 16 Augustus 1860 ten aanzien van de aanvrage van de weduwe C. van Leeuwen is vastgesteld, de betaling van eene zekere grondrente voor het innemen en verheelen van het aan te winnen terrein moet worden bedongen. Het komt hun evenwel raadzaam voor, orn aan de vergunning nog te verbinden de bepaling, dat op dien grond niet worde gebouwd en deze niet worde gebruikt tot uitoefening van eenig bedrijf of nering, ten einde te voorkomen in de eerste plaats, dat de rooilijn van den Singel wellicht worde verbroken en vervolgens dat een gedeelte van bedoeld terrein worde aangewend voor het zetten van gelagen als anderszins. De comm. van fabr. heeft tegen de dem ping geen bezwaar, mits dat deze geschiedt op kosten van hen, die den grond willen in eigen dom verkrijgen, en evenmin tegen den afstand van dien grond, ook met inbegrip van een daaraan grenzend deel van den weg, bij het kadaster niet opgenomen, rnits met eene ronde afsnijding aan den hoek en onder bepaling: dat de afscheiding der in te nemen gronden, langs den singel en den weg, plaats heeft door een ijzeren hekwerk in voege als die aldaar bestaat van den grond der wed. Bahler. De commissie van financiën vereenigt zich met de voordracht van B. en Ws. De heer J. H. Willink, huurder van het recht van de jacht op waterwild in de vroonwateren, heeft tot B. en Ws. het verzoek gericht om dat recht wederom voor den tijd van drie jaren op de bestaande voorwaarden te mogen huren voor f 301 per jaar. B. en Ws. geven in overweging de bestaande huurovereenkomst te conlinuëeren op de tegen woordige voorwaarden voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Augustus dezes jaars en mitsdien zul lende eindigen uit. Juli 1876. De Commissie van Financiën heeft geene be denkingen tegen deze voordracht. LAATSTE BERICHTEN Z. M. heeft benoemd tot HD. adjudant in ge wonen dienst A. C. Baron Bentinck, kapitein bij het reg. rijd. art., die in verband daarmede bij den grooten staf van het. leger is overgeplaatst. Naar wij vernemen is Jhr. L. van Beyma, voormalig ordonnance-officier van Z. M. en onlangs in den rang van kapitein bij het regi ment grenadiers en jagers overgeplaatst, dezer dagen benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Het stoomschip Prins van Oranje7 van Batavia naar het Nieuwediep, is den 16den te Suez aangekomen en te 11 u. het kanaal ingegaan.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3