per extra-trein van het Rijnspoor naar het bui tenland vertrokken. Z. M. heeft met ingang van 1 Augustus 1873 een pensioen ad f 726 's jaars verleend aan den heer M. Cohen Stuartpredikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam. De door de Staten der provincie Zuid- Holland, in hunne buitengewone vergadering van den 6den Mei jl. vastgestelde besluiten, waarbij op de begrooting voor het loopende dienstjaar eene som van f 80,000 is gebracht voor de geld- leening ter bestrijding van buitengewone voorzie ningen aan den Oudelandschen Zeedijk en de Provinciale huishoudelijke begrooting is vermeer derd met f 43.500 ter zake van subsidiën aan scholen zijn door den koning goedgekeurd en door Gedep. Staten afgekondigd. De Staals-courant meldt het volgende: Nadere mededeelingen van de Indische Regee- ririg geven gelegenheid tot gedeeltelijke aanvulling van vroegere berichten omtrent krijgsoperatiën in At chin, voor zooveel betreft het gebeurde op 12, 13 en 14 April, waaromtrent blijkens de Ne der landsche Staats courant van den 9den Juni de toen ontvangen mededeelingen maar weinig in hielden. Een rapport van wijlen den generaal opperbevel hebber Kohier aan den Gouvernements-commissa- ris aan boord van Zijner Majesteits stoomschip Citadel van Antwerpenuit het bivouac voor de missigit te Atchin, den 13den April jl., vermeldt: dat den 42den in alle richtingen sterke ver kenningen waren uitgezondendat de troepen van alle zijden werden bestookt, ten gevolge waarvan weder een vrij belangrijk verlies te betreuren was van zes dooden en zestig gekwetsten, die den volgenden dag onder geleide naar het ziekenschip werden vervoerd; dat door de gedane verkenningen de zekerheid werd verkregen, dat de kraton zeer verstrekt was en aan de achterzijde door het moeielijke terrein eéne aaneenschakeling van paggers en defilé's niet was te naderen. „Dat terrein, schreef de generaal, ligt op onzen rechtervleugel; op onzen linkervleugel zijn wij ook omgeven door met paggers doorsneden aaneenge schakelde kampongs, zoodat de missigit voor het front ons punt van aanval weder zal moeten zijn. „De aanval daarop zal ons weder in een hevig gevecht wikkelen, daar de vijand ons van die zijde hevig bestookt.1' Verder berichtte de generaal, dat, ofschoon de vijand den 12den ook hevige verliezen heeft ge leden en de troepen den daaropvolgenden nacht met rust heeft gelaten, de tegenstand evenwel voort duurde dat vervolgens door hem last werd gegeven, nog twee compagnieën van het 12de bataljon inf., benevens de cav. te doen oprukken en daarente gen de marine-landingsdivisie teruggezonden werd, daar de marine-troepen minder geschikt geacht werden om zich te behelpen en het vooruitzicht bestond, dat er spoedig vele zieken bij hen zouden komen, en zij bovendien aan het strand betere diensten konden bewijzen. „Morgen met het krieken van den dag, zoo eindigde het rapport, zal de missigit opnieuw door ons worden aangevallen, en zal getracht worden verder voorwaarts te dringen. Den uitslag daar van behoud ik mij voor, later mede te deelen. „Wij zijn omringd door vijanden die ons voort durend bestoken, waartegen wij nu en dan uit vallen moeten doen; de voortdurende waakzaam heid kost veel inspanning aan onze troepen." De Neue Freie Presse bevat een be richt uit Konstantinopel, meldende dat Abdal Rachman, de afgezant van den sultan van Atchin bij de Verheven Porte, bevel heeft ontvangen om onmiddellijk naar Sumatra terug te keeren, daar hervatting der vijandelijkheden van de zijde der Nederlanders aanstaande was. Tot hoogleeraar aan de Indische instelling te Delft is benoemd de heer G. IC. Niemann, tot dusver lector in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië bij het Nederlandsche Zen delinggenootschap te Rotterdam, op eene jaarwedde van f 2500, met opdracht tevens aan den be noemde om mede te doceeren in eene der talen, in de Molukken gebruikelijk. Dr. Gehle, sinds tal van jaren leeraar bij de Nederlandsche gemeente te Londen, heeft zijn emeritaat genomen. Zr. Ms. schroefstoomschip Bandaonder bevel van den luitenant-ter-zee der 1ste klasse C. F. T. van Woelderen, is, in den voormiddag van den 15den dezer, van de reede van Helle- voetsluis vertrokken, ter opvolging zijner bestem ming naar Oost-Indië. Te Leeuwarden is in den ouderdom van ruim 76 jaren overleden de heer R. H. S. G. Juckema van Burmania baron Rengers, comman deur der 'orde van den Ned. Leeuw, kamerheer des Konings in buitengewonen dienst, oud lid van Ged. Staten der provincie en betaalmeester in het arrondissement Leeuwarden. De overledene was mede versierd met het zilveren kruis van Waterloo. Naar men verneemt is thans het officieele bericht ontvangen, dat de opening van het kanaal door Walcheren zal plaats hebben op den Ssten September a. s. en dat Z. M. de koning die plechtigheid zal komen bijwonen. Woensdag, 17 Juli, zal aan het ministerie van binnenlandsche zaken worden aanbesteed het maken en stellen van den bovenbouw van eene draaibrug met twee vaste overspanningen tegenover de Oosterdoksluis te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam. Voor het maken van de onderheide fon- deering met de fondeeringsmuren voor de Rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam, is de minste inschrijver de heer E. H. Brokmeier aldaar, voor de som van 31,950. Naar men verneemt, is door E. H. T., vroe ger surnumerair ten postkantore te Arnhem, cas satie aangeteekend tegen het arrest van het prov. gerechtshof in Gelderland, waarbij hij is veroor deeld tot een tuchthuistraf van zes jaren, betaling van zes geldboeten en in de kosten van het ge ding, wegens het wegnemen en verduisteren van gelden en papieren, valschheid in een authentiek geschrift, enz. Advocaat-Generaal Mr. van Maanen heeft in de gisteren gehouden zitting van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland conclusie genomen in de zaak van den burgemeester van Rotterdam, appellant, tegen de naamlooze handelsvennootschap „the Great Eastern Railway Company", gevestigd te Londen, geïntimeerde, betrellënde eene vor dering tot terugbetaling van havengeld, welke in eersten aanleg aan de geïntimeerde was toege wezen. De conclusie strekt tot bevestiging van het vonnis van den eersten rechter en veroordeeling van den appellant in de kosten. De uitspraak is bepaald op 30 Juni. Eenige aanzienlijke planters in Suriname hebben het voornemen opgevat om voor hunne rekening 370 landbouwers en ook eenige am bachtslieden te laten overkomen, ten einde op hunne plantages te arbeiden. De werktijd is voor het veld op acht en voor de fabrieken op tien uren daags gesteld; aan de veldarbeiders zal een halve akker en vrije woning kosteloos worden af gestaan en aan de fabriekarbeiders vrije woning; geneeskundige hulp zal allen gratis verstrekt worden, even als het onderwijs voor kinderende emigrant zal zich voor vijf jaren moeten verbinden; men kan dan ook door vlijtigen arbeid wel een ver dienste van f 400 of f 500 bekomen. Voor den fabriekarbeider is het loon op f 1 per dag of taak gesteld; de landbouwers kunnen na de ver streken vijf jaar, wanneer zij zich in de koloniën willen vestigen, kosteloos gronden uit het lands- domein verkrijgen en hebben aanspraak op een voorschot van f 300 tot f 500 uit de koloniale kas. Van de 22 sollicitanten naar de Rijkstoelage van f 200 bij de normaallessen te Beerta (Gronin gen) is aan mej. G. E. Bouwman, te Noorddijk, deze beurs ten deel gevallen en dat wel na ver gelijkend examen. De 1ste luit. J. H. F. Ritter is van het 6de reg. inf. bij het algemeen depot van disci pline te Naarden overgeplaatst. De 1ste luit. J. P. L. Gelpke, die voor 5 jaren bij het O.-I. leger is gedetacheerd ge weest, is weder bij het leger hier te lande, het 4de reg. inf., ingedeeld. Bij beschikking van den Minister van Ko loniën is A. Coornans gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van N.-I., om te worden geplaatst als onderopz. 2de kl. over den timmermanswinkel en de houtzagerij bij den artillerie constructie winkel te Soerabaya. Met ingang van den 18den dezer zal het Rijkstelegraafkantoor te Ridderkerk op werkdagen open zijn van 9 uren voor- tot 2 uren namid dag en van 4 tot 7 uren namiddag. De dienst tijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal den 19den Juni aanstaande niet plaats hebben. Z. M. heeft opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Zuidbroek, bestaande uit de gemeenten Zuidbroek, Noordbroek en Munten dam; de gemeente Noordbroek gevoegd bij het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Slochteren, onder voortdurend beheer van den tegenwoordi- gen titularis. D. L. H. van Bassen Jongbloet; de gemeenten Zuidbroek en Muntendam gevoegd bij het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Veen- dam, onder voortdurend beheer van den tegen- woordigen titularis, R. H. Koops. Z. M. heeft den heer J. Roldanus ontslagen uit zijne betrekking van ontv. der registratie en dom. te Meppel; aan den heer Jhr. J. G. van der Goes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Oisterwijk. Z. M. heeft aan J. van Houdt, gew. Rijksveldw., opz. der jacht en visscheiij 2dekl. te St.-Anthonis, een pens. verleend ten bedrage van f 282 's jaars; benoemd tot subst.-griff. bij de Arr.-rechtb. te Zutfen jhr. Mr. D. W. van Andringa de Kempenaer, adv. te Assen; tot subst.-griff. bij de Arr.-rechtb. te Haarlem Mr. J. Rutgers, adv. te Groningen aan den off. van adm. 2de kl. W. E. G. L. Faubel tijdelijk opgedragen de betrekking van adm. bij het hosp. der mar. te Willemsoord, onder intrek king van het Kon. besl. van 17 Mei, waarbij die betrekking was opgedragen aan den gep. off. van adm. 1ste kl B. L. Van Daalen Wetters; be noemd tot comm. bij het bur. van den insp. var den gen. dienst der landmacht, den adj-comm. L. J. L. Dey. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cav., bij hel 4de reg. huz., tot lsten luit. n. o. v. r. den 2den luit. A. K. M. baron van der Duyn van Maasdam, van het corps en den lsten luit. G. M. Trip, van het 1ste reg. huz., op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. heeft benoemd bij den grooten staf: tot majoor, Zr. Ms. adjudant in buiteng. dienst, den kapitein J. Roosmale Nepveu, van dien staf; tot luit.-kol. bij het reg. grenadiers en jagers den maj E. J. van Bel, van het corps; bij het 2de reg.* tot kap. 3de klasse n. o. v. r.), den lsten luit, E. Roelants, van het regiment gren. en jag., en- J. R. Keuchenius, van het corps; bij het 4de reg., tot kapt. 3de kl. n. o. v. r.den lsten luit. N. W. Hofstede van het reg. gren. en jagers; bij het 5de reg., tot kapt. 3de kl. n. o. v. r. den lsten luit. J. H. Boerrigter en E. B. H. Frackers, beiden van het reg. gren. en jagers; bij het 7de reg., tot maj., den kapt. M. J. Nolthenius de Maan, van den gen. staftot kapt. 3de kl. n. o. v. r. den lsten luit. W. A. J. van den Hurk van het reg. gren. en jagers; bij het alg. depot van dis cipline, tot luit. kol., den maj. G. B. G. Stoop, comm. van het corps; tot chef van het bureau „mater, der art.'' bij het Dep. van Oorl. den maj. J. H. Kretzer, van het 1ste reg. vest-art.tot maj. toegev. aan den insp. van het wapen, den kapt. C. G. C. F. Ising, van het 3de reg. vesting-art.; tot maj., kapt. R. A. W. Sluiter, van dien staf, dir. van 's Rijks gieterij van bronzen geschut; [bij het reg. veld-artilerie, tot luitenant-kolonel, den majoor J. C. van Cheel Roëll, van het corps; tot maj., den kapt. J. J. C. baron Taets van Amerongen, van het reg. rijd. art.; tot maj., den kapt. H. A. Frantzmann, van het 3de reg. vesting-art.; tot kapt. 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. J. Sluiter, van het corps; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. P. J. Margry en A. D. baron van Verschuer, beiden van het corpsbij het 2de reg. vesting-art., tot comm. van het corps, den luit.-kol. K. H. van Diepenbrugge, van het reg. veld.-art.tot luit. kol., den maj. Jhr. W. U. C. ridder van Rappard, mede van het reg. veld-art.; tot kapt. 3de kl. (n. o. v. r.), de 1ste luits. J- Meijers en H. G. A. A. Witte Eechout, beiden

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2