In de tweede lielft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven bezorgd met onbekende adressen A. M. C. Klatt, C. van Gils, Hoen en J. Delger, allen te Amsterdam; J. A. Timmermans te Breda; mej. Dijkerman teDevenler; J. F. Smit te Dordrecht; M. M. Hoek en P. Knage beiden te 's-Gravenhage; A. Lardé te Haarlem; J. Evers te Harderwijk; P. van Altena te HilversumD. de Keijzer te Maastricht; van Langendonck te MechelenW. R. H. de Haze Bomme te Menton; Nagelmaker te NijmegenJ. M. van der Wiere te Renesse M. Elsevier en H. Hinkelmari, beiden te Rotter dam; J. C. Jansen te Tilburg; J. Zalm te Voor schoten A. Brelhaas te Zutferi. Gisteren arriveerde te Nieuwediep om te embarkeeren aan boord van het stoomschip Prins Hendrikkapt. E. Oort, een detachement van 400 militairen, waaronder 24 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeeren den kapt. der inf. van het O.-I. leger L. W. C. Gerlach; medegeleidors zijn de 1ste luits. der inf. W. L. J. Scheepens, L. v. d. Hoff en J. M. Ro- mijn, de 2de luit. der inf. B. Schaap en de 2de luitenant der cavalerie J. A. W. Oxenaar. Ge noemd stoomschip zal heden naar Batavia ver trekken. De sterkte van den lsten ban der schut terijen met inbegrip van de reserve bedroeg op 1 Januari van dit jaar 38,574 man. Door de voorloopige concessionarissen der thans definitief geconcedeerde spoorweglijn van Rotterdam naar Arnhem, langs Schoonhoven, Jut faas, Wijk-bij-Duurstede en Wageningen, is aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland een adres gericht, om subsidie te ver zoeken aan deze lijn. Door de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij is eene overeenkomst gesloten met de maat schappij tot exploitatie van den Noord-Holland- schen Staatsspoorweg, tot het vervoer van ver schillende soorten van goederen tegen verminderden vrachtprijs, tusschen KoogZaandijk en de stations tusschen Amsterdam en Rotterdam. Door het gemeentebestuur van Franeker is eene geldleening van f 15,000 en door dat van Wonseradeel een geldleening van 10,000, beide a 5 pCt., uitgeschreven. De opbrengst der Middelen (Hoofdsom en op centen) over de vijf eerste maanden van 1873 bedraagt f 33,783,608.81s, 0f f 654,228.01s meer dan in hetzelfde tijdvak van 1872. De aanvoer van immigranten in Suriname, bedroeg in 1872 niet meer dan 573 hoofden. Zeven sergeants van 't instructie-bataljon te Kampen zijn bevorderd tot 2de luits. bij de infanterie hier te lande. De eenige sergeant, die niet geslaagd is, kreeg onlangs, toen de Minister van Oorlog een bezoek aan Kampen bracht, eene maand verlof. Re heer V. Goulwy, hofleverancier van Z. M. den Koning, leverancier aan de Kon. marine en fabrikant te 's-Bosch, heeft, ten behoeve van de tweede expeditie tegen Atchin, met het stoom schip Prins Hendrik verzonden 200 flacons vleeschextract, en 100 blikken rundvet, vertegen woordigende 3000 rations bouillon en 100 kilo rundvet. Men meldt aan de N. II. Ct. uit Haar lemmermeer Grietje B., een lief aanvallig kind van 11 jaren, is het slachtoffer geworden van eene noodlottige vergissing. Hare ouders gingen Zaterdag II. met haar naar Leiden, in gezelschap van den land- houwer S. en diens zoon, ten einde Prof. Evers te consulteeren over eene koortsachtige ongesteld heid waaraan het meisje, even als de zoon van S.lijdende was. Prof. Evers schreef een recept voor beide kinderen, en de wederzijdsche ouders lieten dal bij een apotheker te Leiden bereiden. Zondag werd de hulp van den geneesheer alhier ingeroepen bij Grietje B.zoodra hij bij het kind was, verklaarde hij het stervende, terwijl alle teekenen van vergiftiging aanwezig waren. De drank werd dadelijk verzegeld. Daar nog zijnde, werd de dokter bij S. gehaald, en vond bij diens zoon dezelfde verschijnselen, doch daar de knaap slechts éénmaal had ingenomen, en driemaal had gebraakt, vond men hier baat bij de geneeskun dige hulp. Het meisje is overleden. Dinsdag heeft de lijk schouwing plaats gehad, in tegenwoordigheid van den heer rechter-commissaris en den substituut griffier van justitie te Haarlem. De apotheker was ongesteld; zijn bediende bereidde de beide recepten, en heelt, zoo men zegt, morphrine in plaats van chinine gebruikt. Den volgenden ochtend schijnt bij zijne vergissing reeds bemerkt te hebben, doch, niettegenstaande alle pogingen, om het ge bruik van dén drank te beletten, door den apo theker zijn in het werk gesteld, was een slacht offer gevallen. In de zooveel geruchtmakende zaak van A. Kte Burg op Texel, die als krankzinnig naar Meerenberg is vervoerd, zijn reeds verscheidene personen als getuigen voor den rechter-commis saris te Alkmaar gedagvaard en gehoord. De luit.-ter-zee der 1ste klasse P. E. Tegel berg, belast met de waarneming der betrekking van adjudant van den directeur en commandant der marine te Willemsoord, wordt met den 15den dezer eervol ontheven van genoemde betrekking en op non-activiteit gesteld, en met den 16den daaraanvolgende als zoodanig vervangen door den luitenant ter-zee der 1ste klasse S. lvraijenhoff van de Leur. Naar men verneemt, zijn de luits.-ter-zee 1ste kl. C. L. van Woelderen en W. J. A. Nolthenius van wege het Dep. v. Marine uitgenoodigd de Weener tentoonstelling te bezoeken en omtrent hunne bevinding, voor zooveel deze betrekking hebben op of van nut kunnen zijn voor de marine, een rapport uit te brengen. Z. M. heeft benoemd tot opz. 2de kl. voor het stoomw. H. de Ridder, te Delfshaven. Z. M. heeft den lsten luit. S. J. graaf van Limburg Stirum, van het wapen der cav.thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, pensioen ver leend van f G00 'sjaars. Z. M. heeft in hunnen rang van lsten luit. overgepl. bij het reg. gren. en jagers, de 1ste luits.-adjud. J. van der Meer, van het 8ste, en J. Offerhaus, van het 2de, benevens den lsten luit. W. F. van Thielen, van het 4de reg. inl. Z. M. heeft verklaard dat het eereteeken, inge steld bij besluit van 19 Februari 1869, no. 13 (Staatsblad no. 24), ook zal worden uitgereikt aan hen, die hebben deelgenomen aan de krijgs verrichtingen in Dcli (noordoostkust van Suma tra), loopende van 14 Mei tot 6 November 1872. Z. M. heeft aan den heer P. van der Meulen, laatst pred. bij de Prot. gem. te Banda, thans met verlof hier te lande, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli 1873, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenn. van pens. GEMENGD NIEUWS. De vrouw, van wie indertijd gemeld is, dat zij als man vermomd zich aan aanrandin gen op den openbaren weg zou hebben schuldig gemaakt, is door het Prov. gerechtshof van Noord- Brabant aan diefstal in een bewoond huis door buitenbraak en inklimming met verzachtende om standigheden schuldig verklaard en daarom ver oordeeld tot 2 jaar cellulaire gevangenisstraf. De pogingen tot diefstal op den openbaren weg, met geweld en bedreiging, zijn niet wettig bewezen verklaard, en zij is daarom van die beschuldiging vrijgesproken. In de landsdrukkerij in den Haag be- vindt zich op het oogenblik een werkman, gelijk men er weinig ziet, n.l. een Japanner, prins Ma- cao, Daimio der eerste klasse, een hooggeplaatst personage in zijn land. De man is door zijn vorst gezonden om de typographic te bestudeeren en heeft, ten einde dat mandaat nauwgezet te kun nen vervullen, de kiel van den zetter aangetrok ken en staat nu dagelijks eenige uren aan de kast. De heer Maju heeft op deteBerlijn gehouden visscherijtenloonstelling eene zilveren medaille behaald voor zijne bekende microscopi sche praeparaten, betrekkelijk de trapsgewijze ont wikkeling van de zalm. Den inzender is deze onderscheiding te beurt gevallen ondanks de be oordeelaars van meening schijnen geweest te zijn, dat zij met goed geslaagde photographische af beeldingen te doen hadden. De waarheid is, dat op de 12 glaasjes, waaruit de verzameling be staat, de werkelijke lichaampjes, door kunstvaai- dige hand bereid en opgespoten, onder een fijn vernis zijn vastgehecht. De vergissing, hoezeer te betreuren, pleit dus wel voor eene nauwkeurige bewerking. In de nabijheid der nieuwe Hezenber- ger schutsluis, aan het kanaal van DierenApel doornHattem, zal eene metaalgieterij op uitge breide schaal worden opgericht, waartoe het noodige terrein reeds is aangekocht. Voor de wed. van Krugten, aan den Arkelschendam, wier woonhuis, ten gevolge der verzakking der schutdeuren in December '72, bijna onbewoonbaar werd, zal thans van Rijkswege een nieuw huis gebouwd worden. Naar men zegt, is daarvoor f 5000 beschikbaar gesteld. Voor de ongelukkigen door den brandl op den Nieuwendijk te Amsterdam is aan giften in geld reeds f 1,926.39 ontvangen. Te Leeuwarden is ten gevolge van den verhoogden prijs der steenkolen, de prijs van het gas, met ingang van 1 Sept. e. k., verhoogd van 10 tot 12s cent per Stère. De Schah van Perzië is zeer gul met het verleenen van ridderorden. Onlangs ontving de Berlijnsche douane eene kist van niet minder dan 75 kilo zwaar aan het adres van den vorst. De Perzische minister vroeg en verkreeg vrijstel ling van belasting, omdat de inhoud van de kist louter bestond uit.ridderorden. Jongstleden Dinsdag, toen de verkie zing voor leden der Tweede Kamer plaats had, kwam te Zeist op het gemeentehuis, een boeren jongen een open brief brengen van nagenoeg den volgenden inhoud: „Weledele heeren van Lijn den en van Son I daar ik uw brief heb ontvanger, waarin gij mij verzoekt op den heer Messchertvan Vollenhoven te stemmen en ik u gaarne dat ge noegen wil doen, zoo stem ik bij deze op dieo heer, (geteekend) HDe jongen gaf die» brief af aan den gemeentebode, zeggende „Corn pliment van vader en dit was voor de stembus De eenvoudige man had een exemplaar gekrege van het aanbevelingsbiljelje van de kiezersvereeni- ging Nederland en Oranje, te Utrecht, door ge noemde heeren namens het bestuur onderteekenrl. De man was geen kiesgerechtigde. Donderdag avond had te Arnhem het volgende ongeluk plaats: Een achtjarige knaap, Hornstra genaamd, wiens moeder op dat oogenblik te Leeuwarden was om haren zoon, die aldaar wordt verpleegd in de infirmerie, en die gevaarlijk ziek is, te bezoeken, is op den boom der achterste van twee aan elkan der gebondene wipkarren geklommen, door den voerman der karren, zekeren Bosveld, met eene zweep geslagen, ten gevolge waarvan hij geval len, onder een rad der tweede kar geraakt, en dermate overreden is, dat hij binnen eenige mi nuten overleed. In den vroegen morgen van gisteren is het lijk van den knaap, onder politie-toezicht, uit het logement, waar dit lag, naar het stads-ziekenhuis overgebracht. Naar men verneemt is van deze handeling tegen genoemden Bosveld proces-verbaal opge maakt en aan de justitie ter vervolging gezonden. Te Zutfen is een r ij tuig tegen een ladder gereden, waarop bovenaan een verver stond. De ladder viel, doch de verver greep zich gelukkig nog bijtijds aan de goot van het huis. Tien minuten hield hij zich met groote krachtsinspanning vast; toen eerst slaagde men er in, hem uit zijn pijn lijken toestand te verlossen. BUITENLAND. Frankrij Iz. Prins Napoleon heeft het hotel Bristol, waarin hij te Parijs tijdelijk zijnen intrek genomen had, verlaten en een hotel in de straat las Cases be trokken. Zijn vertrek naar Corsica is uitgesteld. De opperste raad van koophandel heeft gis teren een vergadering gehouden, waarin de heer Ozenne een geschiedkundig overzicht heeft ge geven van de tariefquaestiën, en van de jongste onderhandelingen over de handelstractaten. Hij verklaarde zich voor de intrekking der belasting op de grondstoffen en voor de verlenging der tegenwoordige verdragen tot het jaar 1877.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2