LEIOSCH DAGBLAD. N°. 4092. Zaterdag A0. 1873. 14 Juni. PRIJS DEZER COURANT: ■Voor Leiden per 3 maanden1. ■■Franco per postD 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. ST ADS-KEllICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende een circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 20sten Januari,. (Provinciaalblad n°. 9), hou dende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezete nen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te be vorderen der jaarlijksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16 November 182 n°. 81, door de Districtscommissie tot aanmoediging en on dersteuning van den Gcioapenden Dienst in de Nederlanden, 2al worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met Hkslotene bussen, op Maandag en Dinsdagden lGden en 17den Juni aanslaande, aanvangende 's morgens te negen qren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht wor den op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. ••Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de in gezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrom- pene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de on dersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds een goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geene vreemdeling i alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden wor den ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirrnen van den gedenk waard igen en be- slissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerschl), neen, ongelukkigen van icderen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, vete- jranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen -tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsrhe soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar hetNeder- landsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstel- Hing gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aan gevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur gemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te vergeefs •ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht 1 Burgemeester en Wethouders vooornoemd, v. D. BRANDELLR, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 12den Juni 1873. Coöperatie. li. De tweede soort van coöperatieve vereeniging, -de productieve of voortbrengende, is van geheel anderen aard. Ook daartoe brengt de werkman, zoo mogelijk geheel uit eigen middelen, het kapi taal bijeen, doch niet tot het vormen eener ver- foruiksvereeniging, maar om voor gezamenlijke jjrekening aan het publiek datgene te leveren, waarin de kracht van den werkman bestaatzijn irbeid. Daarin ligt al dadelijk opgesloten dat niet elk vak zich even goed daartoe leent en men het ■best zal slagen bij die, waarbij de arbeid de hoofd rol speelt, het kapitaal slechts bijzaak is, met ndere woordenwaarhij de producten meer hun aarde ontleenen aan het daaraan bestede arbeids- ermogen dan aan de grondstof, die er voor wordt ebezigd. Ten andere dienen de voorwerpen, die en vervaardigt, niet al te veel aan afwisseling svan prijs onderhevig te zijn, zooals hijvoorbeeld ij modeartikelen het geval is. Dan toch staat men loot aan de kans dat onverkochte voorwerpen plotseling een gevoelige vermindering in waarde ondergaan, geheel onevenredig aan den arbeid, die er aan ten koste werd gelegd. Zoo ook zijn pro ducten, die spoedig voor bederf vatbaar zijn, min der geschikt voor productieve coöperatie. Nu spreekt het wel van zelf, dat de werklieden, die zulk een vereeniging oprichten, de bevordering van eigen welvaart slechts moeten zoeken in die van den bloei der vereeniging, en in geval zij daarvan goed doordrongen zijn, zullen zij geen bezwaar maken tegen de voorwaarde, die men meent dat voor alle samenwerking onmisbaar is, namelijk dat ieder zich voor zijn persoon aansprakelijk stelt voor de verplichtingen, vooral de geldelijke, waaraan de vereeniging heeft te voldoen. Voor haar crediet is dat een hoofdvereischte, en crediet zal zij wel nimmer geheel kunnen missenim mers hoe weinig kapitaal men ook noodig hebbe voor inrichting en aankoop van materiéel en werktuigen, het zal altijd wel zooveel bedragen dat de werkman hel niet geheel zal kunnen bij eenbrengen. Wij wilden slechts korlelijk op de coöperatie wijzen als merkwaardig verschijnsel op maatschap pelijk gebied, en dat vooral in Engeland een be langrijken invloed begint uit te oefenen. Daar toch heeft men reeds vereenigingen, die met een aan merkelijk eigen kapitaal werken. Of echter bij ons te lande de productieve, de voortbrengende coöperatie spoedig worlel zal schie ten, meenen wij te moeten betwijfelen. Het ver- eenigingsleven in het algemeen is iets, dat geheel buiten onzen landaard ligt. Het kenmerkend ver schil tusschen den Nederlander en de bewoners van andere rijken bestaat hierin dat wij ons meer in den huiselijken dan in den algemeen maat schappelijke» kring bewegen. Begon dat in den laatsten tijd, vooral ten gevolge van gemakkelijke middelen van verkeer, wel wat te veranderen, het neemt niet weg dat wij hij voorkeur zelf standig willen handelen en ons zoo min mogelijk aan handen leggen. Daarenboven zal de voorwaarde van persoonlijke aansprakelijkheid van ieder lid voor de verplich tingen der geheele vereeniging altijd een groot struikelblok zijn; daardoor toch stelt men zich in gevaar zijn bijzonder eigendom te verliezen, in het gunstigste geval ten gevolge van tegenspoed, of wel wanneer het blijkt en dat is toch zeer wel mogelijk dat men zich heeft vergist in het karakter, de soliditeit zijner medeleden. Dit is zeker dat voor het tegenwoordige het beginsel van vereeniging zich meer en meer doet gelden. De tijd zal leeren of het een blijvende beweging is. Ook de gilden uit een vroeger tijd perk zijn verdwenen met al hunne goede hoeda nigheden en hunne gebreken. Zij waren wel van een anderen aard, maar hun verval pleit zeker niet voor de geschiktheid van ons land voor vereenigingen in het algemeen. LEIDEN, 13 Juni. De 53ste verjaardag van Z. K. H. Prins Hen drik werd alhier heden op de gebruikelijke wijze gevierd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat in de hoofdkiesdistricten Utrecht, Amsterdam, Leiden, Delft, Gouda, Gorcurn, Al melo en Dokkum herstemming moet plaats heb ben voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft goedgevonden die herstemming in gemelde hoofdkiesdistricten te bepalen op Dinsdag 24 Juni e. k. In de onlangs gehouden vergadering van de afd. Metalen Kruis 2de sectie alhier werd door den Voorzitter, den heer Temps, medegedeeld dat op een requaest aan Z. M. den Koning, uitgaande van de afdeeling te Amsterdam 1ste sectie en strekkende om van mevr. de wed. Roosdorp te Amsterdam, uit de nalatenschap van haren echt genoot, vroeger stationschef aan den Holl. spoor weg de verzameling voorwerpen te koopen, af komstig uit den veldtocht 1830/32 tegen België, ter waarde van f 4000, en te verzoeken dat Z. M. een gebouw zou willen aanwijzen om die ver zameling voor het nageslacht te bewaren, gunstig is beschikt, en een geschikt lokaal aangewezen in de Militaire Academie te Breda en voorts dat Z. K. H. Prins F'rederik, als beschermheer van het Metalen Kruiszijne volle goedkeuring aan dit plan heeft gegeven en verzocht dat in alle afdeelingen gelden tot dat doel zouden worden ingezameld, zich verbindende om het tekort ko mende aan te vullen. Daarna werd een inschrijvingslijst geopend, waarop de aanwzige leden tot een zeer bevredi gend bedrag teekenden. In het belang van dit nieuwe museum wordt ieder, die eenig voorwerp bezit betreffende ge noemden veldtocht, dit te willen afstaan of van het bezit kennis te geven aan den heer Temps, die ook gaarne bereid is inlichtingen te geven. Naar men verneemt is de kolonel YV. F. Le Maitre, sedert 4 April 4 870 commandant van het regiment grenadiers en jagers, door Z. M. den Koning, op verzoek en onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, op de meest eervolle wijze uit den militairen dienst ontheven, met behoud van recht op pensioen. De luilenanl-kolonel C. L. Loder, van het vierde regiment infanterie, te Leiden in garnizoen, zal den kolonel Le Maitre in rang en werkkring op volgen. Bij beschikking van 14 Juni 1873, n°. 224. is met intrekking van de vergunning, vroeger aan J. Knijff Az., te Zoeterwoude, en C. Pannevis, te Oudshoorn, toegekend, tot wederopzegging vergun ning verleend voor een stoomsleepdienst op on derscheiden binnenwateren in de provinciën Zuid- Holland en Noord-Holland. Z. M. heeft HD. adjudant en particulier secretrris, generaal-majoor Mansfeldt, benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. De generaal van Swieten, de man die na een leven vol moeite en gevaren, geheel gewijd aan den dienst van zijn vaderland, thans te mid den van de zijnen een welverdiende rust smaakt, heeft er in toegestemd om in het belang van het land van die rust afstand te doen en op 67- jarigen leeftijd opnieuw als opperbevelhebber van het leger naar Oost-Indië te gaan en zijn leven voor zijn vaderland te wagen. Die daad geeft hem aanspraak op de erkente lijkheid van het Nederlandsche volk. (Vad.) Bij de gisteren voortgezette acten-examens voor het middelbaar onderwijs zijn toegelatende heeren F. G. van Pesch, van Deventer, voor Ned. taal- en letterk.E. H. Breul, van den Haag, voor Hoogd. taal- en letterk.F. F. Leupen, van Zie- rikzee; C. L. Hoogwout, van Amsterdam, en X. X., van R., allen voor boekhouden. Afgewezen 4 voor geschiedenis, 1 voor boekhouden. Niet op gekomen 4 voor aardrijkskunde. Door den Minister van Binnenlandsche Za ken is bepaald, dat de eind-examens der hoogere burgerscholen met 5jarigen cursus, voor zooverre het schriftelijk gedeelte betreft, zullen aanvangen op 48 Juni e. k. en eindigen op 27 Juni daaraan volgende.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1