Z. M. heeft den gepensioneerden luitenant- generaal, laatst commandant van het leger in Ne- derlandsch lndië, J. van Swieten, hersteld in ac tiviteit als luitenant-generaal bij dat leger, en gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch lndië, ten einde met de leiding der eerlang tegen Atchin te hervatten mi litaire operatiën te worden belast, in hoedanigheid van civiel regeeringscommissaris en militair opper bevelhebber. De onlangs benoemde administrateur bij het hospitaal der marine te Nieuwediep, de oud-offic. van adm. B. L. van Daalen, heeft, naar men ver neemt, hoewel eerst tegen 16 dezer in functie tredende, reeds zijn ontslag aangevraagd. Het Vad. deelt thans mede, dat bij den Raad van State niet een wetsontwerp tot regeling van het gymnasiaal onderwijs is ingezonden, maar een tot regeling van het Hooger Onderwijs. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is gisteren aanbesteed het maken van den bovenbouw van een draaibrug over het Noordzee kanaal te Zaandam, ten behoeve van den spoor weg NieuwediepAmsterdam, waarop de minste inschrijvers waren de heeren E. Rolin en Co., te Braine-le-Comte, voor f 196,000. Door de curatoren van de hoogeschool te Utrecht zijn, ter vervanging van prof. Rovers, voorgedragen Dr. Wijnne, rector aan het gymna sium te Groningen, en Dr. J. W. G. van Oordt, leeraar aan het gymnasium in den Haag. Naar men verneemt zullen de vestingwer ken te Muiden aanmerkelijk uitgebreid en naar de eischen des tijds verbeterd worden; de daarvoor benoodigde gronden zijn bereids aangewezen. Bij de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij be staat het voornemen om den 17den Juni, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, ook extra-treinen te laten loopen naar den Haag, van Voorburg, ZoetermeerZegwaard, Zevenhuizen en Gouda. De adelborst der 2de kl. bij het Instituut voor de Marine te Willemsoord A. M. W. Dupper, is op het daartoe gedaan verzoek, metdenlöden aanstaande, eervol uit den zeedienst ontslagen. Aan H. Rekker is op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend als proc. bij het Prov. gerechtshof in Zeeland en de arrond.-rechtbank te Middelburg. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op a. s. Zaterdag 14 dezer niet plaats hebben. De St. Cl. deelt mede, dat de telegraaf lijnen in Siberië door zware overstroomingen zijn verstoord. Het verkeer met China en Japan kan dus thans alleen over den zuidelijken weg, dien over Engelsch-Indië en Singapore, worden gevoerd. De Minister van Financiën brengt bij deze ter kennis van het algemeen, dat volgens mede- deeling van het Muntcollege nu en dan valsche rijksdaalders van verschillende jaartallen in de circulatie worden aangehouden, welke op zeer be- driegelijke wijze de echte nabootsen, en waarschuwt uit dien hoofde, met verwijzing naar art. 21 der wet van 26 November 1S47 Staatsblad n°. 69), een ieder voor de schade, die hij zich door aan neming van zoodanige stukken zou berokkenen. De hier bedoelde valsche stukken zijn van echte te onderscheiden: doordat hun gewicht ongeveer die tot vijf wichtjes (grammen) minder is dan van de echte rijksdaalders (25 grammen); door dat de letters van het randschrift „God zij met ons" in vorm eenigszins afwijken van die der echte stukken, en doordat zij, na eenige circu latie en daardoor veroorzaakte afslijting der opper vlakkige verzilvering, ter weerszijden de kleur van rood koper en op den rand de kleur van geelkoper vertoonen. Bij sommige dier stukken is het op den rand zichtbaar dat de beeld- en wapenzijden als dunne plaatjes op eene dikkere plaat zijn vast gehecht. Bij het Ned.-Indische leger zijn gedetacheerd de onderstaande officieren Bij het wapen der infanterie: J. A. De Graafï, kapt. en H. C. Smallenbach, 1ste luit. beiden van het 1ste reg. inf.; J. H. Burghgraef, kapt., A. R. F. Birnie, A. Evenwel en J. Van Bijsterveld, 1ste luits., allen van hel 4de reg. inf.; A. Stokhuyzen, lste luit.-adj., van het 7de reg. inf. Bij het wapen der artill.: G. F. W. Borel. kapt.- instruct., van het reg. veld-artill.J. M. K. Bisdom, 2de luit., van het lste reg. vest.-artill.T. Van Exter, 2de luit., van het 2de reg. vest.-artill.; G. J. V. Vinkhuizen, lste luit. en P. De Wijs, 2de luit., beiden van het 3de reg. vest.-artill. Bij het wapen der genieD. G. Nelemans, A. F. Swaan, J. W. N. Cramer, lste luits, en C. J. Snijders, 2de luit., allen bij het corps ingen., mineurs en sappeurs. Z. M. heeft in rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers de lste luits. G. T. C. Callen- lels, van het 3de en Jhr. W. P. Six, van het 8ste reg. inf.C. W. van Suchtelen, van het instr.-bat.W. J. van der Hoeven, van het 6de, L. Wichers, van het 7de, K. F. A. van de Wall, van het 6de, G. N. de Wendt, van het 8ste, Jhr. W. G. van der Wijck, van het lste en G. C. Arntzenius, van het 2de reg. infanterie. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen J. W. B. van Gulick, als kapt.-comm. van het corps Kon. scherpschutters, gevormd uit de vereeniging Een dracht maakt macht, te 's-Hertogenbosch. Z. M. heeft den heer F. M. J. van Ghert, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Hazerswoude c. a. benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Heerlen c. a. KOLONIËN. BATAVIA, 7 Mei. Volgens bij het legerbestuur van den opperbe velhebber der expeditie voor Atchin ontvangen opgave, onder dagteekening van 26 April jl., wa ren behalve de vroeger als zoodanig vermelde; de volgende officierenZwaar gewondde kapi tein Sepp, van het Nederlandsche leger, en de luitenant Kuhn; Licht gewond, doch op het ziekenschipvan Lier, Lauer, Kielstra, luitenant van Daalen, de Sturler, de Bordes; Schamp schoten kregen: Pordon, Visscher, van Schendel, Huijer, luitenant Nix, Botter, Balluseck, van Schalk, Bolten, Blanken, Hasselaar, Ramaer, die echter allen weder dienst doen. Met de vroeger vermel den is het aantal gewonde officieren alzoo 25. Van die vroeger gemelden werd de luitenant Wilcken geëvacueerd; de overste van Thiel bleef dienst doen, terwijl kapitein Nix sedert 25 April weer dienst deed. De kapitein Luijmes en de lui tenant Eichholtz gingen over op het ziekenschip. Het totaal gekwetsten van de landmacht bedraagt 417, waaronder echter ook zij begrepen zijn die reeds weder dienst doen. Den 3den kwam het stoomschip Singapore hier van Atchin aan met 17 der gewonde officie ren en 60 minderen, zieken en gekwetsten. De laatsten werden aan den Boom van wege het Roode Kruis ontvangen. De directie van den tramway vervoerde hen kosteloos. Den vorigen avond was kapitein Sepp aan de gevolgen van zijne wonde, een kogel door de longen, overleden. Hij werd den 4den plechtig ter aarde besteld. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. lndië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement Benoemd: Tot raadsh. in het hoogger. van Nederlandsch lndië, Mr. A. J. W. Cornets de Groot; tot adv. en proc. bij het hoogger. van Ned. lndië Mr. J. J. Smits. Tot buitengew. subst.-griffier bij de rechtbank, te Sidho-Ardjo (Soerabaja) L. C. A. F. Lange; tot 2den hulponderw. te Batavia J. C. Elshout. Tot hulponderwijzers: aan de openb. lag. sch. te Toeban (residentie Rembang) J. van Heek aan de openb. lste lag. sch. te Djokjokarta J. Wes terbeek tot 4den hulponderw. aan de openb. 3de lag. sch. te Samarang A. C. J. Fourniertot 3den hulponderw. aan de openb. 'lste lag. sch. te Sa marang, A. Roose. Ontslagen: als buitengew. substit.-griffier, bij den landraad te Modjokerto, J. M. G. Numans; de telegrafist 3de kl. F. G. J. Dumoulinde griff. bij den landraad te Pekalongan J. L. E. Ham; de buitengewone substit.-griffier bij den landraad te Joana W. de Vogel. Verleend: Een tweejarig verlof aan den refer, bij het dep. van Fin. E. Mekern aan den schout te Riouw M. Daniels; aan den control, der 2de kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, P. H. van der Kemp en aan den 2den onderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Soera- karta T. D. D. Philips; aan den res. van Ternate F. Schenck en aan den telegrafist der 2de kl. G. van Beuningen van Helsdingen. Afgezet: Als advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, Mr. C. Ph. K. Winckel. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot maj. bij het wapen der art., D. de Graafif. Ontslagen: de gewezen klerk bij [de mil. adm. C. P. J. F. Mente; de lste luit. der inf. J. C. Bicker. Verleend: Een tweej. verlof aan den onder intendant 2de kl. bij de mil. adm. H. W. J. Valois, aan den lsten luit. der genie J. T. Kan- nemans en aan den magazijnm. der genie 2de kl. H. C. Freriks; aan den luit.-kol. der art. C. M. J. W. Rijnen. Bevorderd: bij het wapen der inf.tot kapts., A. A. L. J. de Jongh en C. J. Stolp; tot lste luits., R. G. J. Sutherland en L. C. Piekkaart. Greld- en elïectenmarlrt. Amsterdam, van 3 tot 11 Juni 1873. Veel belangrijks leverde de afgeloopen week niet opde handel en de fluctuatie in fondsen bleven lusteloos en beperkt, en hoewel de prijzen zich over het algemeen vrij goed souteneerden, valt er slechts weinig vooruitgang te constateeren. Dit geldt nagenoeg alle Europeesche fondsen, onze binnenlandsche zoowel als de buitenlandsche, onze Nationale schuld zoowel als onze industrieele waar den. Wat de buitenlandsche effecten betreft, heb ben Spanjaards hunne dalende beweging voort gezet ten gevolge van lager Londensche koersen, veroorzaakt door het gerucht dat volgens The Economist Vrijdag aldaar ter beurze rondliep, dat in de coupon van 30 Juni niet voorzien kon wor den. Aand. Hongaarsche Ooslspoorweg vervolgen weder de acbterwaartsche beweging, terwijl Kiew- Brest weder eenige guldens van de geledene schade heeft herwonnen8 pCt. obi. Florida zijn van 27'/2 op 20 pCt. gevallen, bijna alle Zuid-Ame- rikaansche fondsen waren, met weinig affaire, flauw, vooral Werkelijke schuld New-Granada, die van 19=/,6 op 173/4 pCt. verloor; Venezuela ech ter was op het bericht, dat eerlang een envoyé van Londen zal komen om schikkingen met de obligatiehouders te treffen, willig: de 3pCt. rezen van 103/,6 tot ll3/,c, de l'/j pCt. van 53/s tol 59/i6 pCt. Ook in Noord-Amerikaansche spoor wegfondsen blijft de omzet zeer beperkt, nu en dan eens afgewisseld door eenige meerdere be drijvigheid in eene enkele soort. De tendens is voortdurend slecht en de koers over 't geheel weder merkelijk lager dan verleden week. Dat neemt niet weg dat eene enkele soort is vooruit gegaan en zelfs de Missouri Pacific een lucht sprong maakte van 58 tot 70 pCt.De Maxwill schijnt het na de niet zeer troostrijke circulaire van de emittenten, de heeren Boissevain en Mel ders en C»„ te zullen afleggende prijs viel deze week van 366/s op 29s/« en sluit 30 pCt. Madi son, Menomenee, Winona en St.-Peter, Atlantic, Missisippi Ohio sluiten 1 a 2 pCt. boven den slot- prijs der vorige week, maar de St.-Paul en Pa cific soorten moesten 't weer vreeselijk misgelden. Geld op prolongatie blijft ruim verkrijgbaar tegen 5 pCt. en ook de Ned. Bank heeft verle den week een gunstiger balans geleverd dan de week te voren. De Engelsche Bank heeft echter het disconto op 7 pCt. gebracht en zal vermoe delijk nog tot verdere verhooging moeten beslui ten. omdat deze rentevoet nog niet hoog genoeg schijnt te zijn om de kapitalen naar die Bank te lokken. Ook de Duitsche en de Weener geld markt verkeeren nog in precairen toestand en zoo nadert al vast weder de medio-liquidatie Helder is de financieele hemel nog niet en zonder eenigen twijfel zullen de beurzen nog moeilijke tijden te doorloopen hebben, alvorens zij tot een normalen toestand zijn teruggekeerd. GEMENGD NIEUWS. Maan dag-a vond tusschen 8 en 9 uren is de aak de Goede Verwachting, schipper L. Fondse, van Dordrecht naar Moerdijk hestemd, bij het passeeren der spoorwegbrug bij eerstgenoemde plaats, tegen de pijlers gekomen en wel met zulk eene kracht dat het schip, hoezeer het de brug nog is doorgekomen, aan de benedenzijde van deze

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2