Door Gedeputeerde Staten der onderschei dene provinciën zijn thans de lijsten der hoogst aangeslagenen gesloten en vastgesteld. De uitslag is als volgt Noord-Brabant 143. Hoogste bedrag: J. A. de Bam f 3417.645; laagste A. B. van der Steen f 302.84. Gelderland 144. II. hedr. A. W. C. W. baron van Pallandt van Keppel f 6714,35: 1. A. Velh f 526.88. Zuid -Holland 223. II. bedr.: Z. IC. H. Prins Frederik f 16,461.38; 1.: J. Voorhoeve II. Czn. f 795.47. Noord-Holland 192. II. bedr.: A. Povel f 7000.-*8 1.: C. E. Heynsius f 808.60. Zeeland 59. H. bedr.: Mr. C. van der Lek de Clercq 3855.411.J. G. Sprenger f 663.25. Utrecht 57. II. liedr Mr. W. Roijaards van den Ham f 4789.045; 1.: Mr. II. Ameshofï f 851.88. Friesland 97. H. bedr.: Jhr. Mr. P. B. J. de Vegelin van Claerbergen f 8679.51s; 1.: Jhr. W. L. B. van Panhuys f 728.23. Groningen 75. 11. bedr.: Mr. J. D. C. baron van Hceckeren van "VVassenaer f 15,600.83; 1. S. Riepma f 516.85s. O ver ijs el 84. H. bedr.: W. A. Scholten f 2519.52; 1.: G. J. Jansen f 461.97. Drenthe 35. H. bedr.: Mr. J. Rengers Hora Siccama van Farmsum f 957.42; l.E. E. van Dijk f 236.58. Limburg 74. H. bedr.: O. graaf de Maribout d'Ansembourg f 4652.74; 1.: C. J. Pijls f 314.04. Totaal 1189 hoogstaangeslagenen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, lo. bepaald dat de Comrnissiën, belast met het afnemen der examens B en G volgens arlt. 60 65 der wet van 2 Mei 1863, voor het jaar 1873 zitting zullen houden te Delft; 2°. benoemd: a. tot lid en voorzitter der Commissie voor examen B (art. 6165, Dr. G. F. W. Baehr, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delll; tot leden: Dr. J. Bosscha Jr., hoogleeraar aan de Polytech nische school te DelftJ. F. W. Conrad, hoofd ingenieur van den waterstaat in Zeeland, te Mid delburg; Dr. A. C. Oudemans en A. J. van Peseh, hoogleeraren, G. J. Morre en J. G. d'Arnaud Ger- kens, leeraren, allen aan de Polytechnische school te Delft; b. lot lid en voorzitter der Commissie voor examen B (art. 60) en C (arlt. 6165). G. van Diesen, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg der Staatsspoorwegen te Utrechttot leden Dr. G. F. W. Baehr, F. J. van den Berg, Dr. J. Bosscha Jr., Mr. J. L. de Bruyn ICops, Dr. H. Vogelsang, allen hoogleeraren aan de Polytech nische school te Delft, E. Steuerwald, ingenieur van den waterstaat te Delft; F. Ph. Mahieu, al gemeen opziener op het stoomwezen der spoor wegdiensten, E. Gugel, hoogleeraar, J. G. d'Arnaud Gerkens, leeraar, G. J. Morre, leeraar, allen aan de Polytechnische school te Delft, Dr. van Bem- melen, directeur der hoogere burgerschool te Arnhem, C. A. Scheltema, leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam, L. A. Reuvens, inge nieur van den waterstaat, te Alkmaar, H. C. Jan sen, hoofdingenieur bij de directie der marine te Willemsoord, die uilgenoodigd worden zich te Delft te vereenigen, op zoodanigen tijd als hun nader door den Voorzitter zal worden medege deeld. Mej. Marie Sablairolles, die, als „pensionnaire des Konings", te Brussel hare opleiding ontvangt, genoot Zaterdag de eer zich op eene soiree ten Hove te doen hooren. Z. M. betuigde herhaalde lijk zijne ingenomenheid en overhandigde haar ten slotte een gouden medaillon, rijk bezet met paarlen en diamanten, die zich straalsgewijs ver eenigen om een fraaien ametist. De jeugdige zangeres wordt gevormd tot chan teuse légere voor de opéra-comique. De Nederlandsche Bank had op 9 Juni bij een muntmateriaal van f 109,006,511.98s voor eene som van f 73,296,677.635 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 29,318,671.05s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. fregat met sloom- vermogen Zeelandonder bevel van den kapt.- ler-zee J. van Gogh, op zijne reis naar Oost-Indië den 9den dezer te Point-de-Galle aangekomen, en zou spoedig weder van daar vertrekken, met be stemming naar Atchin. Aan boord was alles wel. De luitenant-ter-zee der 2de kl. M. .T. P. Westveer, laatst behoord hebbende tot de zee macht in Oost-Indië en wegens langdurig verblijf aldaar den 4den dezer in Nederland teruggeko men, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Het ontvangkantoor der directe bel. en acc. te Emmen c a. is gerangschikt in de achtste, dat te Oudenbosch c. a. in de zesde klasse. (;emeivgd nieuws. Gisternamiddag viel een sjouwer, werkzaam aan de stoomboot Wyberton, liggende aan de Westerkade te Rotterdam, van de loop plank in de Maas. Alle onmiddellijk in het werk gestelde pogingen om hem te redden bleven vruch teloos, zoodat hij omstreeks 3/4 uurs later leven loos werd opgehaald. Aan de Noordblaak had een sleepersknecht het ongeluk, op zijn wagen wdlende springen, mis te slappen, ten gevolge waarvan het voorwiel over het rechterbeen is gereden, waardoor dat lichaams deel is gekneusd. Na heelkundig te zijn behan deld, is hij door eenige personen naar zijne wo ning gebracht. 't Prachtige nieuwe Alexandra Palace, op Muswcll Ilill nabij Londen, is verleden Maan dag, met 't grootste gedeelte van de zich daarin bevindende kunstschatten, geheel verbrand, 't Ge bouw, dat tot eenzelfde doel bestemd was als het kristallen paleis te Sydenham, was eerst 14 dagen geleden voor het publiek geopend. De kosten van den opbouw bedroegen tusschen de 500.000 en 600.000 pd. st. In eene dezer dagen gehouden ver gadering van molenaars uit Almelo en omliggende gemeenten, is besloten het maalloon met 25 pCt. te verhoogen. De knecht van den stalhouder T. te Utrecht, die Zondag-nacht in een beschonken toe stand op den hooizolder was gaan slapen, is, door zich gedurig in zijn slaap om te wentelen, uit het zoldervenster op de straat gevallen, waarbij hij zeer ernstig aan het hoofd verwond werd; bij den ongelukkige zijn reeds sporen van krankzin nigheid ontdekt. Maan dag-avond hoorde de heer M. toen hij uit Rotterdam kwam rijden langs den eenzamen straatweg van daar naar Hillegersberg, een angstig hulpgeschrei. Dadelijk uitstappende, bemerkte hij dat een rijtuig, waarin eenige per sonen gezeten waren, in het water lag. Hij ver leende met zijn koetsier de noodige hulp, en had het genoegen allen weldra behouden op het droge te zien. Hij reed nu naar den op eenigen afstand staanden lol, wekte aldaar de bewoners, en door deze werden paard en rijtuig uit het water ge haald. Betreffende den moordaanslag op don Alfonso, den opperbevelhebber van het Carlistische leger, verneemt men de volgende bijzonderheden De aanslag had plaats bij gelegenheid eener audiëntie, door drie kort te voren bij de Carlis- ten in dienst getreden personen aangevraagd. De kolonel Ignace Wils, die steeds tot de onmiddel lijke omgeving van den prins behoort, had achter docht tegen deze personen opgevat en hield, ter wijl zij in de audiëntie-zaal waren, door eene ten deele openstaande deur het oog op hen. Toen zij bij het verlaten der zaal hun misdadig oogmerk wilden volvoeren en een hunner den prins met een ponjaard wilde treffen, snelde Wils op hen toe en bracht den sluipmoordenaar een sabelhouw toe op den opgeheven arm. Op het gerucht kwamen andere personen toe schieten en werd het drietal gearresteerd. Eenige dagen later werden zij gefusilleerd. Kapt. Hamon, voerende het schip Dora van Soerabaya naar Boston, te St-Helena binnen, rapporteert den 20sten Maart op 25° Z.Br., 68° 8' O.L. ontmoet te hebben een oogenschijnlijk door het volk verlaten schip: na zich met een sloep aan boord te hebben begeven, vond men er alleen nog een Newfoundlandschen hond. De masten waren gebroken, alles van dek geslagen en het schip half vol water; bij de kajuit lag in een pakje kleeren een blikken trommel rnet de scheepspa pieren, waaruit bleek dat het de Anna Krel was, te Wismar te huis hehoorende en bestemd van Probolingo naar Amsterdam. Na den hond en de scheepspapieren mede in de boot genomen te hebben, gingen zij weder naar boord en vervolg den de reis. Een vreemd geval had te Trie in het departement der hooge Pyreneën plaatsdrie kin deren bewaakten eenige koeien in een bosch. toen plotseling een hevig onweder uitbrak; zij verscho len zich onder een grooten eik, hun runderen or.der andere boomende bliksem sloeg in be doelden eik, kloofde hem over zijn geheele lengte, wierp een der jeugdige herders omver, rukte de ijzeren punt van zijn herdersstaf af en slingerde die met zulk een geweld tegen een der horens van een koe, dat haar dat hoofdtooisel uit den kop werd gerukt; later vond men den horen in een heester op eenigen afstand terug. Het kind was ongedeerd, doch de koe zal er waarschijnlijk het leven bij inschieten. Volgens het Utr. Dgbl. is gedurende het bezoek van Z. M. op het werk te Vlissingen een stoomketel gesprongen, evenwel zonder be langrijke ongelukken te veroorzaken, daar slechts een machinist licht werd gekwetst. De stad Par ij s heeft door de sombere weersgesteldheid in de maand Mei een klein bui tenkansje gehad. De zon is maar twee dagen te zien geweest, zoodat het canon solaire in het Palais Royal (een klein kanon dat door de kracht der zonnestralen, door een brandglas vereenigd, wordt afgevuurd) slechts twee scholen heeft ge daan. De winst hieruit voortgevloeid bedraagt 1753 francs. Zulk een klein aantal scholen in die maand is nog nooit voorgekomen. Uitslag der verkiezingen. Amsterdam. Uitgebracht 1686 geldige sten men. Gekozen de heeren T. J. Stieltjes met 1241, J. de Lange met 860 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Mr. J. A. Jolles met 834 en G. Fabius met 729. Op den heer van der Toorn waren 378, Teding van Berkhout 216, Keuche- riius 187, von Wrangel auf Lindenberg 166 st. uitgebracht. Delft. Uitgebracht 1959. Geldig 1943. Her stemming tusschen de heeren J. L. Nierstrasz met 900 en Dr. C. J. Vaillant met 690. Mr. L. W. G. Keuchenius had 327 stemmen. 's-Hertogenbosch. Herkozen de heer Mr. F. J. E. van Zinnicq Bergman met 1474 van 1742 stemmen. Zwolle. Herkozen Jhr. Mr. J. A. Sandberg met 918 van 1800 stemmen. Assen. Herkozen Mr. L. Oldenhuis Gratama met 775 van 1015 stemmen. Nijmegen. Herkozen Mr. C. J. A. Heijden- rijck met 1113 van de 1349 stemmen. Winschoten. Herkozen Dr. W. J. A. Jonck- bloet met 340 van de 486 stemmen. De heer J. Beest van Andel verkreeg 1081 stemmen. Assen. Uitgebrachte geldige stemmen 996. Volstrekte meerderheid 497. Herkozen Mr. L. Oldenhuis Gratama met 775. Dr. A. Kuijper er langde 120. Den Haag. (Tot September). Uitgebracht 1398 stemmen. Van onwaarde 11. Volstrekte meerder heid 694. Gekozen de heer Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, met 731 stemmen. De heer Mr. J. K. J. de Jonge verkreeg 559, de heer J* Esser 62, de heer W. baron van Goltstein 13 stemmen. Hoorn. Uitgebracht 1647 stemmen. Gekozen de heer Jhr. Mr. D. van Akerlaken, aftr. lid, met 1338 stemmen. De heer Mr. J. Messchert van Vollenhoven bekwam 230 en de heeren van Eek en Raat 41 stemmen. Dordrecht. Uitgebracht 1395 stemmen. Ge kozen de heer J. P. Bredius, aftr. lid, met 887 stemmen. De heer Mr. M. Bichon van IJselmonde bekwam 493 stemmen. Eindhoven. Uitgebracht 1545 stemmen. Ge kozen de heer Mr. A. J. H. van Baar, met 827 stemmen. De heer Mr. J. B. Bots, altr. lid, be kwam 705 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2