Omtrent de aanleiding tot den brand op den Nieuwendijk te Amsterdam meldt het N. v. d. D "Wij hadden alle reden te verwachten stellige feiten te kunnen aan den dag brengen, doch heb ben gerekend builen menschelijke schroomvallig heid. Een bevoegd persoon, een beambte der spuit, die eerst op het terrein aanwezig was, heeft verklaard dat opzettelijk over de slangen zijner spuit gereden is, dat later de waterkraan, waar aan de slang bevestigd was, gesloten werd door personen die er belang bij hadden dat de premie niet aan anderen ten deel viel. Hartverscheurende bijzonderheden omtrent de verwarring en de ram pen hieruit voortgevloeid hoorden wij, en toch, toen wij hem verzochten gevolg te geven aan zijn aanbod om het relaas der feiten door de hand- teekeningen van zes a acht ooggetuigen te staven hoorden wij niets meer. Zoo verklaart het zich dus, dat wij de oorzaak der rampen niet kunnen aanwijzenwij beschuldigen dan ook niemand, maar 't blijft ons vergund hartelijk te verlangen naar de komst der nieuwe brandweer. Het laat zich aanzien, dat spoedig een aan vang zal worden gemaakt met het groote werk, dat onmisbaar is voor de exploitatie van Fijen- oord het bouwen van een vaste brug voor voet gangers en voertuigen over de Maas voor rekening der gemeente. Deze brug zal op een 20tal meters afstand ten westen van de spoorwegbrug worden gebouwd. Men zal althans deze maand nog de noodige boringen in de Maas verrichten, vereischt om de noodige gegevens omtrent den toestand van den rivierbodem, ter plaatse waar de brug zal gebouwd worden, te verkrijgen. Naai men verzekert, worden te Helder eerstdaags verwacht een officier en 110 onder officieren en manschappen van het bataljon grena diers en jagers, ten einde te voorzien in den dienst, die ten gevolge van het vertrek der ma riniers naar Oost-Indië niet naar eisch kan wor den vervuld. De Raad der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub te Rotterdam heeft ter kennis gebracht, dat in den loop van dezen zomer uitvoering zal worden gegeven aan het plan, om in het gebouw der Vereeniging een Maritiem Museum met daar bij behoorende Bibliotheek tol stand te brengen. Voor dit doel zijn de noodige lokalen in oide gebracht, dank zij de geldelijke bijdragen van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en van vele leden der Yachtclub, zoodat reeds nu de gelegen heid is opengesteld om inzendingen voor het Mu seum in ontvangst te nemen. Naar men verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de rijksbeurzen, die aan vijf jongelieden van de normaalschool te Sneek tot opleiding van hulponderwijzers zijn verleend, thans op f 250 gebracht en alzoo met f 20 verhoogd. De afdeeling Rotterdam van het Roode Kruis heeft dezer dagen ontvangen de kennis geving, dat Z. M. de Koning „zijn dank en groote tevredenheid heeft betuigd aan het Hoofd comité en de comité's voor alle inzendingen, welke alreeds zijn of nog naar Padang worden gediri geerd." Ook ontving de afdeeling een brief van het Centraal-Comité in Nederlandsch-Indië, waarin o. a. voorkomt Onze fondsen waren in de laatste jaren her haaldelijk aangesproken, zoodat ze reeds aanzien lijk waren ingekrompen. Wij mogen ons echter verheugen in de sym pathie en den krachtigen steun van de Gomilé's van het Roode Kruis in het Vaderland. Pas had het Hoofd-comité te 's-Hage f 25,000 voor ons afgezonderd, of nu reeds kregen wij uwe gift van f 10,000. Wij zullen nu met minder karigheid aan onze roeping kunnen voldoen, nu onze fondsen zoo tijdig zijn aangevuld, en geven aan uw Comité de verzekering, dat de goede zorgen van het Roode Kruis door onze zieke en gewonde strij ders van de land- en zeemacht in hooge mate worden gewaardeerd. Voor het maken van een nieuw gebouw voor natuurkunde en daarmede in verband staande werken ten behoeve der Polytechnische school te Delft, waarvan gisteren aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken de aanbesteding plaats had, waren vier biljetten van inschrijving ingekomen en waren minste inschrijvers de heeren J. Hoos en Zonen te Rotterdam voor f 56,800. Het programma is verschenen van het XXVlIste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, te houden te Delft, op 7, 8, 9 en 10 Juli aan staande. Den eersten dag zullen de leden van het Congres des avonds te halfacht in het gebouw van Stads Doele worden ontvangen, de afdeelin- gen gevormd en hare besturen gekozen worden. De volgende dagen zullen algemeene en afdee- lings-vergaderingen plaats hebben, in het gebouw van Stads Doele. De te behandelen vraagpunten en onderwerpen zijn gerangschikt in drie afdee- lingen, alsakkerbouw, veeteelt en zuivelberei ding 2. tuinbouw en houtteelt; 3. staathuis houdkunde, statistiek, landbouw-onderwijs en land- bouw-wetgeving. Onder de aangekondigde festiviteiten behooren een avond-concert in den tuin van Stads Doele, op Maandag 7 Juli, en een diner op Donderdag '10 Juli; voorts zal, indien het weder het toelaat, een rijtoer plaats hebben ter bezichtiging van een gedeelte van het Westland, den Hoek van Holland en den nieuwen waterweg naar Rotterdam. De leden van het Congres betalen f 2 en ont vangen daarvoor tevens een exemplaar van het verslag. De bewijzen van lidmaatschap zijn op naam en verkrijgbaar, van 1 Juni af, bij den 2den secretaris en penningmeester N. G. H. Kleijn van der Willigen (Koornmarkt) en na 15 Juni ook bij de boekhandelaren W. Beets, J. Waltman, H. van Gijn en H. P. Henneveld terwijl bovendien gedurende het Congres de gelegenheid daartoe zal beslaan aan het gebouw van Stads Doele. Op de Delfsche paardenmarkt waren giste ren ongeveer 450 paarden aangevoerd. Handel en omzet waren echter niet bijzonder levendig. Voor goede paarden werden hooge prijzen gevraagd, doch in vele gevallen niet ingewilligd. Der markt viel overigens, begunstigd door schoon weder, een druk bezoek van vreemdelingen ten deel. Naar men verneemt, vindt het bestuur van de te Utrecht bestaande vereeniging tot verede ling en verbetering van volksvermaken, die den 17den dezer in het Sterrebosch een groot natio naal gymnastiekfeest wenscht te geven, uit ver schillende plaatsen van ons land, van de aldaar bestaande gymnastiek-vereenigingen reeds mede werking, o. a. uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Leeuwarden en 's-Hertogenbosch, en ook van verschillende regimenten. De raad der gemeente Haltem heeft be sloten, aan den heer Bennewitz, die bij de Wie- senberger kolk een metaalgieterij wil oprichten tegen een erfpacht van 10 cents per vierkante meter, den daarvoor benoodigden grond af te staan. Voorts is besloten, voor rekening der gemeente een kanaal te graven van de fabriek of de kolk naar het Griftkanaal, waardoor des winters bij ijsgang als anderszins de schepen een veilige lig plaats kunnen vinden. Met de directie van den Hoenwaard zal nog in overleg getreden moeten worden omtrent het te graven kanaal, 't welk nog voor een klein gedeelte den Hoenwaard raakt. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië benoemd: tot 2den luit., de serg. W. N. von Geusau en B. G. L. Bou- ricius, beiden van het instr.-bat., den serg.-tit. P. H. de Wit, van het 8ste reg. inf., de serg. B. Claasen, van het 5de, J. J. G. 't Sas, van het 6de, B. L, Hagedoorn, van het 7de, J. G. Meyjes, van het 8ste, A. J. Visser, van het 6de, J. W. A. Nales, van het 1ste, P. Silvergieter Hoogstad, van het 8ste, H. T. A. Keyzer, van het 7de, P. J. H. Kramer en G. G. J. Notten, van het 8ste, en eindelijk C. A. Stegerhoek, van het 4de reg. infanterie. Zr. Ms. ordonnance-offic. de 1ste luit. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den grooten staf, is gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch Indië. Z. M. heeft aan C. J. van Spall, op zijn ver zoek, eerv. ontsl. verleend als lsten luit. bij het arlill.-vrijcorps te Helder. Voorts zijn bij genoemd corps benoemd: tot lsten luitenant J. Schuyt, thans 2de luitenant; tot 2den luitenant K. "VV. Feith, thans fourier. Z. M. heeft aan Jhr. C. A. van Sypesteyn, op verzoek, eervol ontsl. verl. als lid van den Hoogen Raad van Adel, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten door hem in die be trekking bewezen. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen in den Haag Mr. A. de Wit, thans ontv. der reg. voor de burg. aden n°. 1 te Amsterdam tot ontvang, der reg. en dom. te Zaandam C. ter Kuile, thans ontv. dierzelfde middelen te Oos terhout. Z. M. heeft pens. verleend ten laste van den Staat, aan Remko Siertsema, gewezen hoofdonderw. te Foxhol, gem. Hoogezand, ten bedrage van f 271 'sjaars; Joost Sint Joostes, volgens aangenomen familienaam Joost Sints Stoker, gewezen hoofdond. te Bakhuizen gem. Gaasterland, van 500'sjaars Sipke Visser, gewezen hoofdonderwijzer te St.-Jo hannesga, gem. Schoterland, van f 466 's jaars; Wessel Swart, gew. hoofdonderw. te Goes, van f 666 's jaars. GEMENGD NIEUWS. Bij den burgemeester te Amsterdam is ingekomen ten behoeve der weduwe van den inspecteur van politie J. C. Rappold, van den heer J. W. Meyers, directeur van den Ameri- kaanschen circus, opbrengst der voorstelling van 31 Mei jl., door tusschenkomst van den consul der Vereenigde Staten van Noord-Amerika f 721.75, van Nelly 10. Eene meid, die te Eibergen sedert 28 jaar tegen 8 (acht guldenloon per jaar diende, is dezer dagen door den rijken boer, bij wien zij dienstbaar was, weggezonden, omdat zij niet meer zoo vlug voort kon als vroeger. De veront waardiging over die daad is in 't dorp algemeen^ Eindelijk is Anna Böckler, het kind dat door Zigeuners zou gestolen zijn, gevonden, doch niet meer levend. De vader bericht aan de Berlijnsche Germania dat het lijk van zijne doch ter in een schuur begraven is gevonden, zoodat aan een moord te denken valt. De Raad der gem. Mep pel heeft beslo ten tot het aangaan van een geldleening ad f 30,000, tegen 4'/2 pGt. Verder is besloten aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken een adres in t.p dienen ten gunste van een spoorweglijn Almelo Meppel. Als eene bij zonderheid deelt men mede, dat door Heldersche visschers met een net is gevangen een haai, ter lengte van ongeveer twee meter; kort nadat het dier in de boot was geworpen, bracht het zestien jongen ter wereld, die nog geruimen tijd leefden. De onlangs in den ouderdom van 89 jaar overleden Italiaansche schrijver Manzoni heeft zijn roem vooral gevestigd door den roman I Pro- messi sposi, een Milaneesche geschiedenis uit de 17de eeuw, die door Mr. P. van Limburg Brou wer onder den titel van „de Verloofden" is ver taald en thans in vernieuwd gewaad het licht ziet. Op een uitmuntend grasland te Mep- pel is Woensdag het eerste hooi geoogst. De opbrengst was ruim. Te New -York is men begonnen den toren van het oude postkantoor af te breken; die toren werd in 1727 gebouwd met steenen, daar voor opzettelijk uit Holland aangevoerd. De muren zijn 3'/2 voet dik en nog ongeschonden. Gedu rende den vrijheidsoorlog bespiedde men van daar de bewegingen der Engelschen, en later hing men er de brandklok op. Het muziekcorps der garde civique te paard, van Brussel, onder directie van den heer Paque, zal binnen kort zich naar Nederland be geven, om concerten te geven te Rotterdam, den Haag, Amsterdam, Utrecht, Haarlem, enz. In de gemeente Fexhe-Slins (België) is dezer dagen het gezin van een daglooner, die reeds in het bezit was van vijf kinderen, met een viertal vermeerderd, drie jongens en een meisje, die zich zoowel als de moeder in welstand bevin den. De man werkt aan het spoor en verdient 4'/2 fr. daags. Tijdens het on weder op Woensdag avond sloeg de bliksem in de schuur van eene boerenwoning, onder Oud-Vossenmeer. De schuur met 4 stuks vee is geheel een prooi der vlammen geworden. Het woonhuis is gespaard gebleven.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2