N°. 4080. A0. 1873. Zaterdag 7 Juni. LANDVERHUIZING. L EID S C H |gi§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nominers0.02. i. Wanneer het resultaat van een volkstelling ons leert, dat de bevolking van ons land in de laatste tien jaren weer met zoo- of zooveel duizend zie len is toegenomen, plegen wij ons in dat bewijs van vooruitgang te verheugen, zonder er ons rekenschap van te geven waarom. En toch is *t de vraag of die gestadige vermeerdering van bewoners wel zoo in alle opzichten wenschelijk is. In het algemeen zal dit wel het geval zijn voor landen, waar men een groote uitgestrekt heid bebouwbare, maar schaars bewoonde streken aantreft, doch dat kan voor ons koninkrijk niet gelden. Gelukkig hebben wij dan ook nog andere middelen van bestaan dan landbouw en veeteelt, en wel voornamelijk handel en industrie, die, vooral wat den handel betreft, niet afhankelijk zijn van de meerdere of mindere uitgestrektheid vruchtbaren grond, waarover men kan beschik- ken. Echter kan niet ieder uit die bronnen van welvaart putten, en zijn wij al een handeldrij vende en zeevarende natie, niet minder ook leg gen wij ons toe op landbouw en veeteelt; doch menigeen, die hetzij door aanleg en neiging, hetzij door opleiding er toe gekomen is daarin zijn middel van bestaan te zoeken, wordt belemmerd door het gebrek aan beschikbaren vruchtbaren grond, die dan ook, zooals wij allen weten, in de laatste jaren zoo ontzettend hoog in prijs is ge stegen. Wel levert ons land onafzienbare heide- I velden op, doch de ontginning daarvan is ten gevolge van de duurte der mestspecién en van de bezwaren, die met den aanvoer daarvan ge- l paard gaan, te kostbaar dan dat zij eenig gewicht I in de schaal zou kunnen leggen met het oog op I de behoeften aan beschikbaren grond. Men was dus genoodzaakt naar een ander hulpmiddel uit te zien, en dat heeft men gevonden in de landverhuizing. Ieder mensch is de gehecht heid aan den geboortegrond als ingeschapen, maar wanneer in ons eigen vaderland de weg tot wel vaart ons is afgesneden, zijn wij wel gedwongen haar te zoeken in die streken, welke ons meer kans aanbieden daartoe te geraken. Telken jare •ekt er dan ook menig gezin van hier naar Ame rika, en juist de landbouwende stand is onder die landverhuizers veel sterker vertegenwoordigd dan de ambachtsman. Zoo zijn er in het jaar olgens officieele opgaven over zee vertrokken '1209 hoofden van gezinnen en op zichzelf staande personen, waarvan Gelderland alleen er 232, Gro ningen 285 leverde, twee provinciën, vooral de eerste, waar men uitgestrekte onbebouwde vlakten aantreft. Wat daarbij, althans voor ons land, minder gunstig mag heeten, is het feit dat de bepaald behoeftigen onder die landverhuizers verreweg de minderheid vormen. In 1872 bedroeg het op de 1209 personen slechts 294, tegen 811 mingegoe- den en 104 welgestelden. Zij die ongeveer niets bezitten blijven dus in hun vaderland, terwijl daarentegen zij die iels, en zij die tamelijk veel het hunne kunnen noemen, daarmede naar elders erhuizen. Die verhouding valt nog sterker in het oog, wanneer men in aanmerking neemt, dat er oneindig minder welgestelden zijn dan behoeftigen en dat dus hel cijfer van 104 voor de eersten heel wat meer beteekent dan dat van 294 voor e laatsten. Intusschcn het feit is, hoe betreurenswaardig ok, alleszins te verklaren. Hij, die besluit ter erbetering zijner omstandigheden zijn vaderland Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. te verlaten, toont daardoor ongel wij feld een zekere male van geestkracht te bezitten, en die wordt zeer zeker meer bij den bezittende dan bij den niet-beziltende gevonden. LEIDEN, 6 Juni. De kiesvereeniging Nederland en Oranje beveelt als lid voor de Tweede Kamer aan den heer Jhr. Mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, terwijl door Algemeen Belang wordt aanbevolen Mr. II. G. Verniers van der Loeff, ad vocaat te Rotterdam. Mevrouw Lina Schneider, die onlangs in den Haag verwijlde en voor haar vertrek naar Duilschland een voordracht over Sappho te Leiden heeft gehouden (waar om den overgrooten toe loop van hoorderessen en hoorders de collegezaal van Prof. Selenka voor haar was ingeruimd), vond bij haar terugkomst te Keulen een prachtig borst sieraad, dat haar door de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach werd aangeboden als blijk van erkenning voor haar verdiensten jegens de Nederlandsche letterkunde. Vad Z. M. heeft den heer Jhr. C. A. van Sijpe- steyn, Gouverneur van Suriname, benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. De architect J. H. Leliman, voorzitter der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, te Amsterdam, is voor zijne uitstekende verdiensten benoemd tot „conseiller honoraire de la Sociélé des architectes du département du Nord". Gisteren zijn door de Commissie voor het Middelbaar Onderwijs, na afgelegd examen, toege laten de heeren: J. A. Ruutjes, van Amsterdam, voor boekhouden (schoolonderwijs) en H. C. Ploos van Amstel, van Nieuweramstel, voor boekhouden (huisonderwijs). Afgewezen 1 voor geschiedenis, 1 voor Hoogd. taal- en letterkunde; 1 voor Engelsche taal- en letterkunde en 1 voor Fransche taal- en letter kunde. Twee candidaten voor boekhouden hebben zich onder het examen teruggetrokken. De heer J. A. Kool, van wiens overlijden wij gisteren melding maakten, trad reeds op zeer jeugdigen leeftijd in militairen dienst, zoodat hij, hoewel slechts 53 jaren oud, het Metalen Kruis voor den lOdaagschcn veltocht bezat. Hij was eerst officier der genie, doch werd door de Aken Maastrichtsche spoorwegmaatschappij belast met den aanleg en later met de exploitatie van dien spoorweg, weshalve hij den militairen dienst ver liet. Een der schoonste bruggen voor den tijd waarin zij gebouwd werd, een meesterstuk, werd door hem ontworpen en uitgevoerd, namelijk de brug over de Maas bij Maastricht. Toen besloten was tot aanleg van Staatsspoor wegen, werd de heer Kool verzocht om als hoofd- ingenieut* in algemeenen dienst bij den aanleg werkzaam te wezen, hetgeen hij aannam. Als zoo danig werd hij belast met den aanleg van de Zuiderlijn en werden de bruggen te Culenborg, Bommel, Hedel, Moerdijk, de groote werken te Vlissingen en Rotterdam, de afdamming van de Oosterschelde en het Sloe, enz. onder zijne lei ding ontworpen en uitgevoerd. In verschillende vereenigingen met een weten schappelijk doel bekleedde hij een plaats van on derscheiding zoo vervulde de overledene de be trekking van Penningmeester in den raad van bestuur van het Koninklijk Instituut van inge nieurs, welks 55jarig bestaan hij in Augustus van het vorige jaar mocht medevieren. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere lellers naar plaatsruimte. Aan de Ned. Ind Spoorwegmaatschappij bewees hij als commissaris gewichtige diensten. Zoowel hier te lande als in den vreemde werden zijne verdiensten naar waarde erkend, waarvan het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw en dat der Belgische Leopoldsorde blijk heelt ge geven. Mgr. H. Loos, aartsbisschop der Oud-Kat holieke Kerk, te Utrecht, is Woensdag middag overleden. Het Utrechtsch Dagblad zegt van hem o. a „Aan een teedere zorg voor de aan zijne hoede toevertrouwde Kerk, voor welker belangen hij tot den laatsten ademtocht gewaakt en gestreden heelt, paarde hij een humaniteit, een eenvoudig heid van zeden, die de ware kenmerken eens bisschops, en schoone sieraden eens rechtgeaar- den burgers zijn." Het stoomschip Tromp is gisteren van Nieuwediep naar zee vertrokken, bestemd naar Batavia via Suez, met 300 personen aan boord. "Volgens een bij het Departem. van Koloniën ontvangen bericht van den majoor-commandant van het detachement suppletietroepen, aan boord van het naar Oost-Indië bestemde schip Java van de stoomvaartmaatschappij „Java", heeft dat vaartuig wegens beschadiging door brand van de vilten en houten bekleedsels der ketels, in den morgen van den 2den dezer te Portsmouth moe ten binnenloopen. Gedurende den brand, die geene verdere gevolgen had, heeft er geene ver warring geheerscht en hebben de officieren en manschappen hun plicht gedaan. De geest onder de militairen wordt geprezende inrichting en uitrusting aan boord hadden tot dusver niets te wenschen overgelaten. Blijkens een nader telegram was de beschadi ging door den brand onbelangrijk, zoodat, na behoorlijke reparatie, het schip in den nacht van den 4den op den 5den dezer de reis reeds weder heeft kunnen voortzetten. De Stoomvaartmaatschappij „Java" heeft het volgende telegraphisch bericht van den directeur ontvangen die zich dadelijk naar Portsmouth begeven bad: „Na een gestreng onderzoek aan boord, dat zes uur duurde en hetwelk gehouden werd in bijzijn van kapitein, eersten machinist en bevelvoerende officieren der troepen, is gebleken, dat de brand ontstaan was door groote onvoor zichtigheid van den tweeden machinist. Van dit onderzoek werd een proces-verhaal opgemaakt en geteekend voor den Ned. Consul." De Java heeft reeds gisternacht de reis voort gezet. De schade was zeer gering. De passagiers waren zeer tevreden en gezond. B. en W. van Amsterdam zullen op Maan dag 16 Juni, te 12 uren op het Raadhuis, in het openbaar en bij enkele inschrijving doen aanbe steden Het maken van de onderheide fondeering, met de fondeeringmuren voor de rijksacademie van beeldende kunsten, aan de Stadhouderskade tegen over de Hollandsche Gasfabriek, met de levering van alle daartoe noodige materialen. Men meldt uit Middelburg: Z. M. de Koning en Prins Hendrik komen Maandag de werken te Vlissingen bezichtigen; zij zullen te Middelburg bij den commissaris des Konings het middagmaal gebruiken en denzelfden avond naar de residentie terugkeeren. Naar men verneemt zal met de aansluiting van den Ned. Rijnspoorweg met den weg van de IIoll. Maatschappij te Rotterdam nog dit jaar een aanvang gemaakt worden. De benoodigde terrein nen zijn reeds aangewezen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1