Kaffa zond, om diens dochter ten huwelijk te vragen voor den heerscher van Narea. De sultan, die ook van het wonder met het rijtuigje ver nomen had, stelde den gezant den eisch, dat hij een rivier, die door zijn rijk liep, zou tegenhou den en droog naar de overzijde zou komen. De heer d'A., die niet durfde weigeren, daar zijn leven in gevaar verkeerde, beloofde het wonder werk te verrichten. Toen hij op den bepaalden dag in Arabisch gewaad met een lans in de hand voor de rivier stond, kreeg hij een inval, die alle moeilijkheden uit den weg ruimde. „Ik kan de rivier stremmen," sprak hij tot den Sultan, „maar het staat niet in mijn macht haar den gewonen loop te doen hernemen. Zij vormt de grens uwer staten en uwe naburen zullen u dus overvallen over het droge gedeelte. Weet dus wel, dat ik het water slechts op uw bevel ga tegen houden." De sultan was zóó overtuigd van de juistheid dezer opmerking, dat hij van zijn eisch afzag en den reiziger, die het zoo wèl met hem en zijn rijk meende, toestond geheel vrij rond te trekken en heen te gaan. Een boer te Moergestel, op een hout wal aan het afvlaggen zijnde, stiet met zijne vlagzeis op iets hards en hols; de aarde daarvan in den omtrek wegdoende, vond hij een schoon kannetje met ruim twee liters zilveren munt stukken, alle van de jaren 1400; had hij het be waard dan zou hij aan liefhebbers van oude munten een dienst bewezen en goed geld ge maakt hebben, doch thans verkocht hij voetstoots het kannetje met den inhoud voor de geringe som van f 18; het kannetje zooals men zegt was die som alleen waard; de geheele massa is in handen gekomen van een koopman in Sittard, die toevallig in het dorp was. Had die boer met iemand, die kennis van zulke zaken had, gespro ken, hij zou wellicht het tiendubbele van dien prijs gehad hebben. Te Delden is Woensdag door de po litie iemand aangehouden, beschuldigd van eene koe te hebben gestolen. Behoorlijk geboeid, werd de dief in den toren van het kerkgebouw der Hervormden opgesloten. Toen rnen na eenige uren eens naar den patiënt wilde zien, bleek het dat hij, niettegenstaande de genomen voorzorgen, was ontsnapt. Te Arnhem worden vijf muzikanten van het 8ste regiment infanterie vermist. Men vermoedt dat zij naar Weenen zijn. Twee van hen waren gehuwd en hebben hunne gezinnen in den steek gelaten. Voor Doncasterhet paard dat bijde jongste Derby-rennen won, is aan den eigenaar te vergeefs 8,000 pond f 96,000) geboden. Te Heeze ging onlangs de heer D., die rnet den rnaréchaussée de K.in hetzelfde kosthuis woont, met dezen naar diens kamer. Binnengekomen, opende de K.eene kast om daar uit sigaren te nemen. Van dat oogenblik maakte D. gebruik om een geladen pistool te nemen en het, met den loop in den mond af te vuren. Het schot verbiijzelde de tanden en vond een uitweg door de wangen. Het gelaat is erg gewond, doch er bestaat geen levensgevaar. Zwaarmoedigheid schijnt de oorzaak van de poging tot zelfmoord geweest te zijn. Te Bergen, (België) was vrouw Du bois, 35 jaren oud, voor de tweede maal moeder gewordenacht dagen waren er sedert verloopen. In een aanval van koorts, heeft zij, gedurende den nacht, haar dochtertje Julia, 20 maanden oud, vastgegrepen en in een put geworpen. Daarna om wond zij zich het hoofd met haar voorschoot en sprong er insgelijks in; des anderendaags haalde men twee lijken uit den put Gelukkig was het pasgeboren kind den avond door eene tante mee genomen. De man werkt te Parijs. Men heeft te Parijs een fabrikant van valsche bankbiljetten (20 fr.) ontdekt. De man opereerde in de rue Dauphine. Twee vrou wen brachten de biljetten in omloop. Toen de commissaris van politie in de werkplaats van den geldmaker kwam, was deze juist bezig aan het trekken van de blauwe kringen, waarin de tekst van art. 139 van het strafwetboek in witte let ters te lezen is. „Gij hebt, zeide de commis saris dat artikel reeds zoo dikwijls gegraveerd, dat ik u niet behoef te zeggen, waarom ik u arresteer." De man heeft bekend dat hij in drie maanden voor twee honderd duizend francs aan valsche biljetten heeft uitgegeven. Volgens brief van kapt. Teensma, was het Nederl. schip Sophia Maria, van Am sterdam naar Curasao bestemd, in den nacht van 27 Januari 11., door het Engelsche stoomschip Britlanniè overzeild en onmiddellijk daarna ge zonken, waarbij vijf man het leven verloren de kapitein en een matroos werden, drijvende op een klein gedeelte van het achterschip, door de sloep van bovengemelde stoomboot gered, aan boord gebracht en aldaar zeer liefderijk behandeld. Ka pitein Teensma roemt zeer het gedrag van den gezagvoerder Tayles, van de stoomboot Britlanniè, die zich nog twee uur ter plaatse van het onge luk ophield, om, zoo mogelijk, de overige opva renden van de Sophia Maria te redden daar er echter niet het minste spoor van hen ontdekt werd, vervolgde hij de reis en bracht hen te Car diff aan land. De opening van den St.-Gothardpas voor rijtuigen en ander voerwerk ondervindt dit voorjaar groote moeielijkheden. Aan de Zwitser- sche zijde ligt de sneeuw op vele plaatsen meer dan -40 a 45 voet hoog. Verderop over de Itali- aansche grenzen, is aan een wegiuimen der sneeuw niet te denken bij Tremola bij voorbeeld heeft men een tunnel door de sneeuwmassa moeten graven, welke een lengte heeft van ruim 400 voet alleen op die wijze is het mogelijk geweest het verkeer over den pas mogelijk te maken. M a a n d a g-m iddag te drie uren kwam en een boer en een boerin, Bol genaamd, met paard en chais in draf de Veenestraat in den Haag doorlijden. Bij de Kettingstraat gekomen werd hij opmerkzaam gemaakt, dat hij deze straat moest inrijden. Doordien hij met kracht zijn paard in hield, stortte dit tegen den grond en sleepte de chais mede. Hierdoor werd de boerin, die aan één zijde lam is, met den boer voorover er uit geslingerd; de vrouw geraakte hierbij met de hoe ven van het paard in aanraking, zoodat zij hevige kwetsuren, o. a. aan 't hoofd, bekwam. Zij werd bij den heer Quant, sigarenhandelaar, ingedragen, liefderijk verpleegd en geneeskundig behandeld door den ter hulp gesnelden chili de Ligt, die verklaarde dat zij per vigilante naar Rijswijk, haar woonplaats, kon worden vervoerd, hetgeen dan ook, hoewel met veel moeite, geschiedde. BUITENLAND. Frankrij lr. Uit Versailles wordt aan de Parijsche dagbla den medegedeeld De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de vreemde gezanten te Parijs kennis gege ven dat hij heden Dinsdag-namiddag tusschen twee en vijf uren, de leden van het corps diplomatique zal ontvangen. De President der Republiek heeft Zaterdag lord Lyons, den nuntius van den Paus, den ambassa deur van Turkije en den Amerikaanschen gezant ontvangen. Gisteren zou hij den vorst OrlofT, he den den ambassadeur van Oostenrijk en waar schijnlijk morgen den graaf von Arnim ontvangen. Verder wordt bericht, dat de erkenning der nieuwe regeering door de vreemde mogendheden geenerlei moeielijkheid heeft ontmoet en onvoor waardelijk heeft plaats gehad. Het vijfde en laatste milliard ligt ter be taling gereedde Fransche Bank heeft op zich genomen de ontbrekende 200 millioen voor te schieten reeds Thiers had onderhandelingen daar over aangeknoopt, die echter waren afgesprongen, daar de directie van de Bank Thiers niet zeer genegen is. Duitschlancl. De Pruisische Slaats-Anzeiger bericht de be noeming van den regeeringspresident te Frankfort a O. baron von Norden(lycht tot opperpresident jo gouverneur der provincie Silezië. Volgens de Hannoversche Zeitung zal het bekende, kolossale Hermiansdenkmal nu spoedig zijn voltooid. Binnen 5 of 6 weken zal het beeld naar de plaats zijner bestemming de Grotenburg, bij Detmold, kunnen getransporteerd worden. De figuur is 90 voet hoog en 't geheele gedenktee- ken zal eene hoogte bereiken van 183 voet. De zwaarte bedraagt bijna 2000 centenaars en de kosten ongeveer 50,000 thaler. Oostenr. Hong.-Monarchie. In de bijeenkomst van crediteuren van het huis Brandeis Weikersheim, dat zijne vervallen wissels niet betalen kon, is een uitstel verleend tot 24 Juni, na afloop waarvan heizij eene schikking of eene verklaring in staat van faillissement zal moeten plaats hebben. Er is eene commissie be noemd, om de regeling van zaken te leiden en te bespoedigen. De feesten ter eere van den keizer aller Russen en de overige hier aanwezige leden der keizerlijk Russische familiën blijven voortduren. Graaf Andrassy heeft eene audiëntie bij den Czaar gehad. Graaf Andrassy en prins Gorlschakoff heb ben bezoeken bij elkander afgelegd. Een buitengewoon Japansch gezantschap is gisteren via Triëst te Weenen aangekomen. Er heeft ter eere van den keizer van Rusland eene groote militaire parade plaats gehad. De vorstelijke personen woonden de parade bij. Toen de keizer van Rusland verscheen, hief de muziek het Russische volkslied aan. Italië. Volgens berichten uit Frosinone verkeert de heer Ratazzi in gevaarlijken toestand. De Kamer heeft de invoering van brief kaarten, tegen den prijs van 10 centesimi, goed gekeurd. Spanje. Carlistische benden uit Navarre zijn met ge neraal Elio uit Biscaije in Navarre teruggekomen. Irun is door de Carlisten aangevallen. Een veer tigtal karabiniers zijn door hen gevangen ge nomen. Uit Hendaye wordt van 4 Juni gemeld: Sedert hedenmorgen te 4 uren hoort men ge weer- en kanonvuur in de nabijheid van St.-Mar- thall. Men weet niet of de Carlisten worden ver volgd, dan wel of zij op Irun aanrukken. In laatstgenoemde plaats is het verboden de stad in of uit te gaan. Van de Spaansche grenzen wordt gemeld: De kapitein-generaal Velarde heeft aan de pro vinciale vertegenwoordiging van Barcelona ken nis gegeven dat de algemeene volkswapening of oproeping van den landstorm is uitgesteld. Daar de troepen inmiddels geene belangrijke overwin ningen behaald hebben want de nederlaag der 800 Carlisten onder Saballs heeft niet veel te beteekenen is deze intrekking van het eerst kort geleden in eene zoo uitvoerige bekendma king uitgevaardigde bevel zeer bevreemdend, en in allen gevalle een bewijs dat er geen vast plan voor het voeren van den oorlog bestaat. Ook het volgende telegram, dat de gouverneur van Barcelona uit Madrid van den minister van binnenlandsche zaken heeft ontvangen, geeft daar omtrent geene voldoende opheldering De vijanden der republiek verspreiden verontrustende berich ten aangaande onzen toestand en de gesteldheid van zaken in Frankrijk, met het doel om het land te verontrusten en wanordelijkheden te doen ontstaan. De Cortes vergaderen en zullen aan de regeering de noodige middelen verschaffen om den Carlistischen opstand te onderdrukken en de woelingen der reactionaire partijen te verijdelen. De admiraal Topete is in vrijheid gesteld. TELEGRAMMEN. Brussel, 5 Juni. De minister van oorlog Thiebauld heeft zijn ontslag ingediend. Het is mogelijk, dat het geheele kabinet aftreedt. Yan een anderen kant wordt gemeld, dat Malou en Aspremont uit het kabinet zullen treden en vervan gen worden door Jacobs en den markies de Rodes. LAATSTE BERICHTEN. Gisteren overleed in den Haag op 53jarigen leeftijd de heer J. A. Kool, hoofdingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen. De heeren van Kempen te Voorschoten zijn wegens hunne galvanoplastische producten, door Z. M. den koning der Nederlanden, te Weenen vereerd met de groote gouden rijksmedaille van verdienste.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3