volgt: P. ten Bosch, luit.-ter-zee lste kl., comm.; H. Quispel, luit.-ter-zee 2de kl.; J. Meijers, offic.- van-gezondh. 2de kl.; H. J. van der Meer, offic.- van-adm. 3de kl. en 29 adelborsten. Dezer dagen werd in de kapel van het Bisschoppelijk College te Roermond het H. Sacra ment des Doopsels toegediend aan twee jonge lingen, Adolph en Louis Visscher, beiden studenten, de oudste in voormeld College, de jongste in hel Pensionaat St. Louis. Deze plechtigheid werd bij gewoond door den vader der doopelingen, Mr. Visscher, redacteur van Asmodeeen zijne beide dochters, die den 19den Maart 11. te Leuven in het Instituut Paridaens insgelijks door den H. Doop in den schoot der Katholieke Kerk werden opgenomen. In de III. London-News van 31 Mei komt o. a. een afbeelding voor van het bombardement van Atchin door de Nederlandsche vloot. De tee- kening is aan dat blad toegezonden door kapt. J. C. Kirby, passagier aan boord van een der stoom- booten van de Peninsular and Oriental Society, die zich juist ter reede van Atchin bevond. Ook een ander Britsch schip, de Hornetwoonde als toeschouwer het bombardement bij. Het stoomschip Willem Kroonpnns der Nederlandenden 9den Mei te Malta binnenge komen, is den 29sten Mei des nachts van daar naar Batavia vertrokken, na volbrachte reparatie. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 2den Juni 8 uren voormiddag te Suez aange komen en te 10 uren van daar naar Batavia ver trokken. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. i\Is. scltroel'stoomschip Metalen Kruisonder bevel van den kapitein ter-zee H. B. Kip, den 31slen Mei jl. te Point de Galle aangekomen tot het innemen van steen kolen, ten einde daarna de reis naar Oosl-Indië verder voort te zetten. Aan boord was alles wel. De Minister van Financiën vesligt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en mon sters van koopwaren naar Nederlandsch Indië, door middel van het stoomschip van de Maatschappij „Nederland" Prins Hendrikwaarvan het ver trek uit het Nieuwediep op den 14den Juni aan staande is bepaald. Men behoort in het oog te houden, dat de brie ven enz. den dag vóór het vertrek van het stoom schip aan het Nieuwediep behooren aangekomen te zijn dus, in verband met het vertrek op den 14den, uiteihjk in den avond van den 13den, vermits de brievenmaal in den nacht van den 13den op den 14den aan boord moet bezorgd zijn. Mede wordt uitdrukkelijk herinnerd, dat althans voor het tegenwoordige, met de Nederlandsche stoomschepen naar Indië geene brieven en verdere stukken worden verzonden dan voor de Neder landsche bezittingen in den Indischen Archipel, en dus mét voor China, Japan, Australië enz. voor welke landen mede van tijd tot tijd ter ver zending met de bovengemelde stoomschepen brie ven ter post worden bezorgd. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op het Rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam behoefte bestaat aan ad- sistenten. Zij, dfe daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzen ding aan het Departement van Financiën van een eigenhandig op zegel geschreven adres met nauw keurige opgaaf van naam, voornamen en woon plaats. Omtrent de vereischlen, zoo ten aanzien van leeftijd en bekwaamheid als van de bewijsstukken die nevens het adres van aanmelding moeten worden overgelegd, is inlichting te bekomen bij de afdeeling Telegraphie van het Departement van Financiën en bij den lijninspecteur van den Rijks- telegraat te Amsterdam. Bij voldoening aan de voor de betrekking van adsislenl gestelde eischen, strekt bekendheid met de Duitsche en Engelsche laten tot aanbeveling. De luit.-ter-zee lste kl. A. P. Hooghwinkel, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 15den dezer op non- activieteit geplaatst. Z. M. heeft herbenoemd: als burgemeester van Heumen F. W. van den Broek, secretaris dier gemeente; van Stolwijk J. C. Kroon, secret, dier gemeente; van Berkenwoude M. Bron, secret, dier gemeente; en als burgem. van Graauw P. Verhagen. Z. M. heeft aan H. F. Onderwater, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2den luit. bij het corps, gevormd uit de vereeniging tot bevor dering van 's lands weerbaarheid te Dordrecht. Z. M. heeft den luit.-kol. G. II. E. F. van der Schrieck, comm. van het 10de bat. rust. schutt. in Noord-Brabant, op zijn verzoek eervol ontheven van de hem in 1867 tevens opgedragen tijdelijke waarn. der betr. van comm. der dd. schutt. te Roosendaal en zulks onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen goede diensten. Voorts is tot kapt.-comm. der dd. schutterij te Roosendaal benoemd A. G. M. Konings, thans 1ste luitenant. Z. M. heeft aan Jhr. W. F. de Mauregnault, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1873, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Naaldwijk; aan F. J. Pompe, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend kantonrechter te 's-Hertogenbosch benoemd tot notaris binnen het arrond. Zutfen, ter standplaats de gemeente Groenlo, J. H. R. van Koolwijk, candidaat-notaris te Helmond; tot notaris binnen het arrond. Breda, ter standplaats Etten, B. G. C. van der Ven, candidaat-notaris te Geldrop; aan den O.-I. ambten. P. A. Panser, gewezen opziener over den timmermanswinkel en de houtzagerij bij den artill. en constructiew. te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1°. Juni 1873, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij, vol gens de bestaande bepalingen daarop aanspraak heeft; aan den O.-I. ambtenaar P. II. van Diest, laatstelijk hoofdingenieur, chef der afd. Mijnwezen, in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1873, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij, volgens de bestaande bepalingen, daarop aan spraak heeft. NIEUWS. De Sigarenkraam op de Haagsche kermis heeft een groot debiet gehad en bij een verkoop van f 1000 heelt men een winst van ruim ƒ125 behaald. In Weert (bij Maastricht is door de rijksambtenaren op bekende smokkelaars aange houden, 660 kg. zout en 24 kg. zeep. Gisteren was het de eerste dag, waarop de Amsterdamsche beurs te halftwee, in plaats van gelijk sinds eene lange reeks van jaren, te 3 uren, is aangevangen. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn op de lijn Goudaden Haag van den Rijn spoorweg ongeveer 6000 personen vervoerd, ter wijl met den verschillende treinen van den Hol- landschen spoorweg ruim 20,000 personen werden aangebracht. Niettegenstaande dit buitengewoon drukke verkeer liep alles in de beste orde af, dank zij de goede zorgen van de chefs der beide stati ons en hun personeel. Uit Zaandam wordt van 3 Juni g e- sclireven L>e Pinkstervreugde werd gistermiddag ver stoord door een hevigen brand, waardoor een stal en een woonhuis totaal vernield werden en belendende gebouwen schade leden. Een paard is daarbij omgekomen. De brandputten met water leiding op den stationsweg hebben uitstekend aan hun doel beantwoord. Maandag is eene tusschen Yaassen en Epe gelegen boerderij afgebrand, terwijl de dienst maagd alleen te huis was. In korten tijd is bijna alles een prooi der vlammen geworden; uitgezonderd een paard, is 't overige vee gered. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De uitvinder der vliegmachine de Groof, is Zondag te Brussel niet opgestegen. We gens het ongunstige weder heeft hij zijn proef tot een volgende week uitgesteld. Te Zwolle is, terwijl de vrouw van den houtzaagmolenaar Roosendaal aan het Zwarte- water hare kinderen een oogenblik alleen liet, een der kleinen, slechts l'/2 jaar oud. in een sloot geraakt en jammerlijk verdronken. Ofschoon terstond hulp werd ingeroepen, i^ te vergeefs alles aangewend om de levensgeesten der kleine weder op te wekken. Zondag-morgen is even boven Wezel een goederentrein gederailleerd, met het noodlot tig gevolg, dat een machinist terstond werd ge dood, een ander de beide beenen verloor, terwijl men omtrent het lot van den derde nog in het onzekere is. De personen, welken van dezen trein gebruik maakten, zijn met een hevigen schok vrij gekomen. Het Russisch ministerie van Marine zal in de Oost- en Zwarte zee instructie vaartui gen volgens Engelsch systeem plaatsen. Ongeveer 400 scheepsjongens tusschen de 13 en 16 jaren zullen geplaatst kunnen worden en op twee sche pen te Kroonstad en te Sebastopol hun opleiding krijgen in zeewezen en geschiedenis en aardrijks kunde. Er zal ook veel zorg gewijd worden aan de physieke ontwikkeling. In een stadje in Monroe County (Illi nois) kwam onlangs een menagerie en circus, waarbij zich ook een neushoorndier bevond. Het dier zou voor de eerste maal in den circus ge bracht worden24 man achtte men in staat het dier te bedwingen, bovendien had hel een ring in den neus, door twee stevige touwen vastge bonden. Bedaard liet de rhinoceros zich uit zijn kooi leiden, doch toen het dier midden in de tent was gekomen, wierp het eensklaps zijn kop om, stiet woedend rechts en links, rukte zich los en stortte zich woedend verder in de tent. Zijn eerste offer was eene dienstbode uit de menagerie, zij werd neergeworpen en het dier trapte haar dood. Toen stiet het zijn neus tegen de borst van een arbeider, rukte de ingewanden uit en doodde den man onmiddellijk. Het woedende beest rende toen op de zitplaatsen los, die juist door de toe schouwers verlaten waren, wierp bijna al de stoelen aan de eene zijde van de tent om, ver brijzelde den schouder van een der oppassers en brak den arm van een toeschouwer. De rhinoce ros snelde daarna op de menagerietenl toe en verbrijzelde een gedeelte van de kooien der tijgers en luipaarden, doch niet zoover dat een der die ren kon ontsnappen. In de museumtent vermor- selde hij alle curiositeiten, waarna hij op straat snelde en eindelijk in een ledigstaand huis ge raakte. Hier eerst kon men hem vangen en in de kooi sluiten. De schade door het beest aange richt bedraagt over de 3000 dollars. Naar men verneemt is de ansjovis- vangst op de oostkust van Noord Holland tegen woordig belangrijk. De daarvoor gunstige noorden wind houdt aan, en de vischers, in menigte uit gevaren, verblijden zich telkens in een ruime vangst. Het Noord-Duitse he oorlogskorvet Herthadat te Nieuwediep in de haven is ge stoomd, wordt een juweeltje ten aanzien van zijn inrichting, bewapening en equipage genoemd. Het wemelt er den geheelen dag van nieuwsgierigen aan boord, die met de meeste heuschheid worden toegelaten ieder man der equipage is gereed om den belangstellende alles te doen zien en uit te leggen, zelfs de officieren blijven daarin niet achter. Aanstaanden Donderdag vertrekt het schip naar Cuxhaven. Gisternacht te halfdrie is uit de Vluchthaven te Rotterdam opgevischt het lijk van een man, die waarschijnlijk door de duisternis misleid te water is geraakt. Zeker Z. te Utrecht, die een militair pensioen had van f 50, had weder voor twee jaren bij het Ind. leger dienst genomen. J.l. Zon dag geraakte hij aan het vechten; met het aan vatten van een daarbij gebezigd mes werden hem 4 vingers afgesneden, zoodat hij voor den dienst ongeschikt is. Als eene b ij zonder heid meldt men uit Urk, dat aldaar door den visscher de Bóer een bruinvisch is bemachtigd die de buitengewone lengte had van 12 voeten. Na van het spek be roofd te zijn is het overige gedeelte ten prooi aan de golven gegeven.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2