De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van LEIDEN, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 26sten en 28sten dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren van het patentrecht, allen over het dienstjaar 1872 en 1873, vierde kwartaal, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze, door plaatsing in de Leidsche Courant, af gekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 31 Mei 1873 LEIDEN, 31 Mei. Tot het bijwonen van eene vergadering der Kiesvereeniging het Algemeen Belang waren he denmiddag te 12 uren opgeroepen de kiezers in het hoofdkiesdistrict Leiden, buiten de gemeente wonende. Deze vergadering werd echter door slechts weinigen van bovengenoemde kiezers bezocht. Nadat de vergadering door den Voorzitter, den heer Krantz, geopend was, verklaarde deze, dat er volstrekt nog niet moest worden gedacht dat de liberale partij ditmaal weder het onderspit zou delven. Bij de vorige stemming van een lid voor de Tweede Kamer toch, was de kracht der liberale partij gebleken; maar toen eene herstem ming moest plaats hebben heeft zij niet gezege praald, door toedoen van andere partijen, wier be staan echter op zwakke gronden steunt. Vervol gens deelde hij mede, dat de heer Neeb niet meer als candidaat in aanmerking wenschte te komen. De heer Cobet stelde voor, den heer prof. Evers tot candidaat te stellen waarop de heer Krantz antwoordde, dat hij wel meende, wanneer ge noemden heer officieel de candidatuur werd aan geboden, hij geneigd zou zijn die te aanvaarden, hoewel hij, toen met hem daarover gesproken werd, daartoe niet geneigd scheen. De heer Pdjke meent, dat wanneer prof. Evers ook bedankt heeft, z. i. de beste candidaat zou ge vonden worden in generaal Knoop; waarop de heer Krantz antwoordde dat ook deze, wegens een groot door hem geleden verlies in zijne familie, zonder voor een anderen keer te bedanken, thans niet gaarne in aanmerking zou willen komen. De heer Rijke meent echter dat, indien genei aal Knoop serieus de candidatuur wordt aangeboden, hij daar toe niet ongeneigd zal zijn. Hij gelooft dat dan een eerlijk en braaf man, die zich niet door eenige eonsideratiën hoe ook genaamd laat leiden, in de Kamer gebracht zal worden; de zekerheid daar van toch is gelegen in het groot verleden en de parlementaire verdiensten van genoemde generaal. De heer Modderman noemt generaal Booms. Hij weet echter niet of deze de candidatuur zou aannemen. Men kan toch van hem hetzelfde zeg gen als van den heer Knoop: hij heeft ook voor zijne overtuiging zijne positie opgeofferd; en heeft dit voor, dat hij een man is in de kracht van zijn leven. De heer Rijke merkt op, dat de zoo even ge noemde candidaat zijne betrekking heeft neerge legd, omdat hem absoluut rust was voorgeschreven hij meent dus de aanneming van de candidatuur door den heer Booms te mogen betwijfelen. De heer Cobet beveelt daarna prof. Evers nog maals aan en zeg'hij is de politieke leiding van ons toegedaan; een practisch man, bekend met de belangen van alle standen, en van de genoemde candidaten het meest persoonlijk bij de kiezers bekend. Daarna wordt tot de stemming overgegaan. De heer Evers bekomt 2G, de heer Knoop 7 en de heer Booms 2 stemmen, terwijl 2 briefjes in blanco waren gelaten, zoodat de heer Evers candidaat wordt gesteld. De heer Krantz dringt bij de kiezers nog eens aan, getrouw ter stembus op te komenhet deed hem leed dat thans zoo weinig belanghebbenden uit de buitendistricten waren opgekomen. Op een vraag van den heer Prins, of de afwe zigheid der Alfensche kiesvereeniging moet wor den toegeschreven aan onthouding van een dei- beide partijen, antwoordde de heer Krantz, dat de heer Herrewijn bericht heeft gezonden, de ver gadering niet te kunnen bijwonen; dat deze Dinsdag echter eene vergadering met de kiezers uit den Rijnstreek zou hebben, waarvan hij een goede uitslag verwachtte. De vergadering wordt daarna, als niets meer te behandelen zijde, gesloten. Hedennamiddag te halftwee, viel er een vijfjarig knaapje in den Ouden Rijn en dreef naar 't mid den; een voorbijgaand werkman, van Zaanen, sprong hem onmiddellijk na en genoot de zelf voldoening, hoewel door dit onverwachte koude bad nog al verschrikt, hem op het droge te brengen. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier opgenomen van 95 tot 113 volwassen personen en van 29 tot 43 kinderen. Gisteren is nog toegelaten voor het middelbaar, onderwijs mevr. J. A. van Ledden Hulsebosch geb. Michel, van Warnnseld, voor Fransche taai en letterkunde. Niet opgekomen was eene candidaat voor En- gelsch. Bij de voortzetting van het notarieel examen zijn gisteren als candidaat-notarissen toegelaten de heerenC. G. Boonzajer, van GorcumW. S. Bosch, van Dordrecht en J. H. Muller, van Wad- dinxveen. De commissie uit het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland, belast met het afnemen der examens van adspirant-notarissen, heeft met goed gevolg geëxamineerd de heerenC. J. Huvers te Oostburg; P. Dregmans te Neuzen en L. A. Overman te Colijnsplaat. Binnen kort worden bij het corps officieren van gezondheid belangrijke mutatiën verwacht, door bevordering van de voor hoogeren rang ge ëxamineerde officierenook wordt verbetering in den financiëelen toestand tegemoet gezien. Tot predikant te Alfen aan den Rijn is be roepen, Ds. H. Smeding, thans te Nederhorst den Berg. Omtrent den gisteravond te Amsterdam uitge barsten brand wordt nog gemeld, dat het bene denhuis was ingericht voor eene machinale rog gebroodbakkerij, tenyijl het bovenhuis in verschil lende gedeelten was verhuurd. De brand ontstond op een der bovenste achterkamers. De vier per sonen die daarbij het leven verloren z'yn, een 69- jarige vrouw, en de onderwijzer Brix, zijn vrouw en kind, die in elkanders armen schijnen gestikt te zijn. Het perceel is van boven geheel uitge brand. Volgens de Registereen Amerikaansch blad, is de Mijncompagnie „Nederland", die onlangs de beroemde Caribon-mijn heelt gekocht, opgericht door rijke Hollanders, die zaken willen doen en de mijn terstond op uitgebreide schaal zullen ex- ploiteeren. De diepste schacht is 330 voet diep en wordt steeds dieper gemaakt. De gang, die haar snijden rnoet, zal ongeveer in het midden van den zomer de mijn doorloopen op een diepte van 600 voet beneden de oppervlakte, waar men tegen woordig werkt. De spleet is ongeveer zeven voet wijd. De Oost- en West-schachten zullen worden verbonden, waardoor de onkosten van bewerking van 't vervoer der ertsen aanzienlijk zullen wor den verminderd. Zoodra de opbrengst 75 a 100,000 dollars per maand bedraagt, zal men dubbel zoo veel grondstof gaan bewerken. B. O. Cuther blijft directeur-generaal en Mr. Dawloy heeft het hoofd toezicht over het trekken van 't zilver uit het erts. Bij Koninklijk besluit zijn goedgekeurd de sta tuten van de Nederlandsch-Indische Droogdok maatschappij. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op a. s. Woensdag niet plaats hebben. De luitenant-ter-zee der 2de klasse J. Luytjes wordt met den 11 den Juni aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft benoemd lot directeur van het post kantoor te Zaandam, den heer A. D. Meihorst, thans commies der posterijen van de 1ste kl. Z. M. heeft aan den Oost-Indisclien ambtenaar A. A. van Delden, laatstelijk tweeden commies bij het departement van financiën te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. M. heeft pensioen verleend aan: H. Wal- kotten, postbode ƒ110; J. J. Laager, postbode, ƒ109; J. of J. W. Barends, postbode, 143; W. van Oostrum, deurw. der dir. belast., 329; C. de Haas, brievenbesteller, 82; E. C. V. D. de Munck, comm. 1ste kl. bij 's Rijks bel. ƒ397; M. A. Humrnelinck, brievengaarder, 152 W. Slan gen, comm. 2de kl. bij 's Rijks bel., ƒ238; W. F. Middelkoop, idem 1ste kl., 460; J. of J. G. Jilderda, idem, ƒ434; J. A. H. Baerken, idem 2de kl., 437 J. G. Neiszen, ontv. der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. en van den waarborg op gouden en zilveren werken, 2293; D. P. F. Dutilh, boekh. der directie van de groot boeken der Nationale schuld, 1238; T. Thie- bout, brievenbesteller, 69D. Kraan, commies lste kl. bij 's Rijks bel., ƒ407; C. J. Oosting, wed. van Jhr. H. van Andringa de Kempenaer, in leven bew. der hyp.van het kad.en der scheeps- bew., ƒ1368; A. M. E. M. Tymans, wed. van J. F. Busch, in leven comm. lste kl. bij 's Rijks bel., 292; L. C. A. de Haan, landm. lste kl. bij het kad., 833. Door Z. M. is pensioen verleend ad 217 's jaars, met ingang van 1 April jl., aan den R. K. pastoor te Winschoten, J. de Haanaan M. G. T. de Bruin, wed. van den predikant W. H. J. van Doorne, ad 100, met ingang van 16 April jl. en aan T. N. Berlage, Herv. predikant te Wade- noijen (Gelderland), 400, met ingang van 1 Juli e. k. BINNENLAND. Den Haag, 30 Mei. De officieren van het regi ment grenadiers en jagers zullen hun naar Indië vertrekkenden wapenbroeders morgen een afscheids diner aanbieden in het gebouw der Witte Socië teit, waarbij Dunkler's muziekkapel tevens een uitgezocht programma zal doen hooren. Gisteren zijn in de residentie aangekomen en aan het Hotel de Bellevue afgestapt, de graven Louis Zichy Terrasez en Ferdinand de Spiegd, beiden uit Hongarijë. Er liep gisteren en heden een gerucht dat twee militairen, die zich onlangs voor den dienst in Oost- lndië hebben verbonden, door de justitie zouden in hechtenis zijn genomen, wegens vermoeden van medeplichtigheid aan den onlangs vermoede lijk gepleegden moord op eene vrouw, wier lijk aan de Geestbrug is opgehaald. Bij de politie is van deze arrestatiën niets be kend en wij hebben dus grond om aan de waarheid van dit gerucht te twijfelen. Nochtans is ons van wel onderrichte zijde medegedeeld dat het volgen de zou zijn gebleken: Omstreeks den tijd waarop het meisje, wier lijk gevonden is, werd vermist, moet, dicht in de nabijheid van de Geestbrug, een vrouw door een burger en twee koloniale militairen geheel ont kleed zijn op den publieken weg en op de meest onzedelijke wijze behandeld. De personen in quaes- tie verklaren die vrouw daarvoor te hebben ge kocht, doch dit neemt niets weg van den schijn dat hun beweren logenachtig en de mishandelde vrouw tevens de vermoorde zou zijn. Zij weten immers de door hen bedoelde vrouw niet aan te wijzen of te noemen. (II. IV.) Dezen morgen kregen eenige poldergasten, in staat van dronkenschap verkeerende, aan den Noordwal met burgers twist en raakten handge meen een hunner wierp daarbij een scherpen beitel naar het hoofd van een burger, dien hij echter gelukkig niet kwetste; de politie kwam tusschenbeide en maakte een einde aan de wor steling; een der poldergasten werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. GEMENGD NIEUWS. De persoon uit Amersfoort, die bij den optocht te Utrecht door den slag van een paard verwond geraakte, is aan de gevolgen overleden. Dat de prijzen van vee en v 1 e e s c h aanhoudend stijgen, ondervinden velen gevoelig genoeg. In welke mate dit plaats heeft, kan o. a. weder eens blijken uit het volgende staaltjeVoor ruim dertig jaren kocht de koopman V. E. in Zuid- Holland een schip koeien zijnde 30 stuks en 360 lammeren, te zamen voor 4500. In dit voorjaar werd door den veehandelaar T. V. B. te Woerden een schip lammeren ontvangen, zijnde ook 360, waarvoor door hem alleen voor de lammeren,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2