,en. N°. 4081. Zaterdag A0. 1873. 31 Mei. Ge LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.86. Afzonderlijke Nommera0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEMTIKN: Van 16 regel.1.06. Ieders regel meert 0.17%. Grootere letten near plaatsruimte. Uithoofde van het Pinksterfeest zal het Dagblad Haandag niet verschijnen. LEIDEN, 30 Mei. Id de zitting der Tweede Kamer van heden is, et verwerping der motie-Jolles om aan de Ka stal maatschappij tijdelijke hulp te verleenen, af scheiden van het nieuw contract, met 45 tegen stemmen het regeeringsontwerp tot bekrach- *tng der overeenkomst met die maatschappij ingenomen, en daarna met 58 tegen 2 het ont- erp tot verhooging van het bestaande voorschot, aarua zijn nog aangenomen eenige kleine ont- erpen, zoomede dat tot stichting van een nieuw cademtegeboun te Leiden. Op voorstel van den heer Nierstrasz is met 31 gen 29 stemmen besloten, na de verkiezingen rug te komen, tot afdoening der wet tot af- haffing der plaatsvervanging en zoo mogelijk in andere defensiewetten. Daarna is de Kamer op reces gescheiden. 61 51- 1G 99 94 15 6jfl Ut J®; Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede amer van het wetsontwerp tot verhooging van oofdstnk V der begrooting van Staatsuitgaven oor het ioopende dienstjaar, ter zake van den X14juw van eene nieuwe academie en andere we tenschappelijke inrichtingen te Leiden, heeft men ch algemeen ingenomen verklaard met het voor- -men der regeering om op de Ruïne aldaar het ieuwe academiegebouw te stichten en dat thans 87 228 b 951 915 167 18. 62 91 95 g 72% 37% 37'4 SSiü 8^' 257 552 154 96 9doen, nu de hoogeschool de viering van haar OOjarig bestaan tegemoet gaat. Eenige leden rukten daarbij het vertrouwen uit dat de regee- y.iog ook de belangen der beide andere hooge- holen niet uit het oog zouden verliezen. Op Jo daaron, trout gedane vraag van enkele ;j*j ndere leden werd geantwoord, dat er tusschen 53<a en nieuw academiegebouw te Leiden en de oekomstige wettelijke regeling van het hooger nderwijs geen rechtstreeksch verband bestaat. Imtrent de deugdelijkheid der overgelegde plannen pen de gevoelens uiteen, maar in sommige af- gelingen werden zij goedgekeurd, terwijl de ver- eniging vau het academiegebouw met het mu- eum voor natuurlijke historie en het zoötomisch anoratorium werd toegejuicht. In andere afdee- trgen had men bezwaar tegen het plan om alles n een gebouw te vereenigen. Voorts werden eenige tanuierkingen op de inrichting gemaakt. Vrij al- meen werd de vvensch uitgedrukt dat het ge- .oel in den tijd van vijf jaren voltooid zij. Ter voldoening aau den wensch der Comm. v. lapp. had de Minister van Binnenlandsche Zaken e kennen gegeven dat indien de gelden ten be- icave van het nieuwe academiegebouw door de vetgevende macht werdeu toegestaan, hij voorne mens was een nader onderzoek in overleg met cu- atoren in te stellen en alle bezwaren van bouw- undigen en anderen aard te overwegen. De Commissie van Rapporteurs achtte het wen- icbelijk aai de Kamer door aanneming dezer voordracht de regeering in staat stelde om een, >elijk men verwachten mag, waardig acadetnie- ebouiv te Leiden te stichten. Bij het heden gehouden examen voor middel- neninJjaar onderwijs zijn toegelaten mej. Hamaker Pct-;roor Nederlandache en mej. Schneider voor Hoog- iiuitsche taal- en letterkunde, beiden alhier, talhekf ■ter! 66% roeb. ollar» kort. Lig. 40; silr. 9/m. ld. L.94 inds. im., si 1, tsteo 6 i op as- de Naar wij met zekerheid vernemen, hebben :enige officieren van het 4de regiment, alhier in ;arnizoen, zich aangemeld als vrijwilligers voor iet leger in Neerlandsch Indië om den veldtocht nee te maken naar Atchin en wachten zij om ïerlang ingedeeld te worden. Ten einde de werving bij het leger hier te lande aan te moedigen zijn bij Zr. Ms. besluit van den J3sten dezer de soldijen der korporaals en man- schappen, vrijwillig dienende bij de infanterie, kavalerie, artillerie, het bataljon mineurs en sap- peurs en bij de Koninklijke militaire academie over de laatste zeven maanden van het Ioopende jaar verhoogd als volgt: Bij hei regiment grenadiers en jagers, de re gimenten infanterie, het instructie-bataljon en Algemeen Depöt van discipline (uitgezonderd die, aan d9 strengere tucht onderworpen) t voor een korporaal met 5 cents, voor een tamboer Iste kl. met 4% cents; voor den hoornblazer en soldaat- vrijwilliger ieder met 4 ct., alles per dag. Bij de regimenten huzarenvoor de korporaals en appoinlés, met 9% cents en voor den hoefsmid en vrijwilliger met 10 cents per dag. Voor de korporaals en manschappen van bet regiment veld- en rijdende artillerie, allen met 10 cents per dag; voor die van de regimenten vesliDg-artillerie en het corps pontonniers met 5% en 5 cents per dag alsmede voor het bataljon mineurs en sap- peurs. De soldij-verhoogingen van korporaals- en sol- datenscherpschutters blijven vaD kracht. De miliciens, die bij de staande armee zijn over gegaan of zullen overgaan, worden onder de vrij willig dienenden begrepen, terwijl de verhoogin gen ook gelden voor het Koloniaal werfdepöt, met dien verstande, dat de verhoogingen der sol dijen gelijk zijn aan die voor de regimenten in fanterie vastgesteld. De Minister van Koloniën heeft goedgevonden te benoemen tot leden der commissie, belast met het in dit jaar in Nederland afnemen van het examen voor ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië, de volgende heeren tot lid en voorzitterDr. W. R. baron van Hoë- vell, in den Haag; tot leden: Dr. T. Roorda, Dr. P. J. Vetb, Dr. J. Pijnappel Gz. en Mr. P. A. van der Lith, te LeidenJ. J. Meinsma, Dr. A. W. T. Juynboll en J. R. P. F. Gonggrijp, te Delft; A. C. Vreede, te Leiden; G. K. Niemann, te Rotterdam; H. Kleyn van de Poll, te Utrecht; Jhr. D. F. van Alphen, in den HaagG. R. Lu- cardie, te RotterdamG. J. Grashuis, te Leiden tot lid en secretaris J. Spanjaard, te Delft. Bij de gisteren gehouden acte-examans voor 't middelbaar onderwijs zijn nog toegelaten Mevr. C. J. Cox-Prince van Amsterdam voor Fransche taal- en letterkunde en mej. W. A. W. Deenik van Lochern voor Hoogd. taal. en letter kunde. Eene candidaat voor 't Engelsch was niet opgekomen. Gisteren is, na afgelegd examen voor eene com missie uit het Provinciaal Gerechtshof, het radi caal van camlidaat-notaris toegekend aan de hee ren A. Peteri van Ouderkerk a/d. IJselJ. M. Lagerwerts van Vlaardingen O. VV. P. van Tus senbroek van LeidenN. A. van Buuren van Chariois en P. J. van der Burgh uit den Haag. Op Dinsdag 3 Juni e. k. zal te Amsterdam in het lokaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergadering worden gehouden van het on langs opgericht aardrijkskundig genootschap in Nederland. In die bijeenkomst zal o. a. Prof. Veth eene mededeeling doen over Atchin. Aan de N. R. Ct. schrijft men uit Gouda: Met zekerheid kan worden gemeld, dat Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, Burgemeester van Gouda, voor de candidatuur heeft bedankt. Thans denkt men over Prof. J. T. Buys, te Leiden, en er bestaat wel vooruitzicht dat diens candidatuur zal worden geproclameerd. Volgens een bij het Depart, van Marine ontvan gen telegram, is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, onder bevel van den kapt. ter zee J. van Gogh, den 27sten dezer te Aden aangekomen tot het innemen vaD steenkolen, en zou den 29sten van daar vertrekken, ten eindo de reis naar Oost- Indië verder voort te zetten. Aan boord was alles wel. Ter voldoening van de vorderingen over de ja ren 1867 tot en met 1870, ingevolge de Indische comptabiliteitswet, heeft de regeering bij de Tweede Kamer de vereischte nieuwe credieteu aange vraagd, ten gezamenlijke bedrage van 73.475.06'. Aan den heer B. L. ten Berge, onderwijzer te Rekken (gemeente Eibergen), is van wege den Koning eene groote zilveren medaille geschon ken, voor getrouwe en ijverige vervulling der be trekking van onderwijzer gedurende eene halve eeuw. De particuliere correspondent van de N. R. C. deelt mede dat aan de mededingers in den prijs kamp van tooneelletterkunde, door het Anl- werpsche gemeentebestuur uitgeschreven, waar schijnlijk eene tijdsverlenging zal vergund worden. Men zegt als volgt: voor het blijspel tot 1 Juli, voor comedie tot 1 Augustus, voor het drama tot 1 September. De commissie van beoordeeling maakt namelijk bezwaar oin al de ingezonden stukken tusschen 1 Juli en 1 Augustus te be- oordeelen. Van andere zijde schrijft men ons nit Texel „Het bericht voorkomende in deze courant van 28 Mei, betreffende de behandeling van den krank zinnigen man was niet volkomen juist. De on gelukkige patiënt, die vroeger met gnostig gevolg te Meerenberg werd behandeld, werd in den vroe gen morgen van den 22sten op last zijner naaste betrekkingen opgenomen, om derwaarts te worden vervoerd. Onvoorziene omstandigheden brachten vertraging teweeg en onrustbarend was het ge weld dat de zinnelooze maakte. Deze heeft echter hoegenaamd geen letsel bekomen, maar den Rijks- brigadier, die hulp moest verleenen, verwond. Overigens was de opname van den lijder drin gend noodig, daar hij nog kort geleden in vlagen van razernij zijn zoon mishandelde en herhaal delijk zijn talrijk gezin met moord en verderf had gedreigd." Het Vaderland noemt ons bericht in hoofdzaak waar. De persoon in quaestie, een rijke Tessel- sche boer, genaamd K.is echter vroeger wegens gebleken krankzinnigheid op Meerenberg ge plaatst, maar later als genezen weder ontslagen in hoever zijne laatste handelingen, hoe vreemd ook en zonderling, aanleiding hebben kunnen geven tot krankzinnigverklaring, is eene quaestie die moeilijk is te beoordeelen. Zeker is het dat overbrenging vau den oatiënt heeft plaats gehad met eene onhandigheid en ruwheid die aan het ongeloofelijke greust. ÜDze berichten wij ontviDgen ze van ver schillende zijden stemmen hiermede geheel overeen. Om der onpartijdigheids wil echter vinde ook het bovenstaande bericht uit Texel eene plaats. (IV. v. d. D.) De aanslag, die vóór een paar dagen gepleegd is op het leven Don Alfonso de Bourbon en zijne gemalin, moet verijdeld zijn door een Nederlander, zekeren Wils, oud-sergeant der Pauselijke zou- aven, tbaus compagnie zouaven van Jen Prins. Het Programma is verschenen van de alge- meene bijeenkomsten der Evangelische Alliantie, dit jaar te New-York te houden, van den 2den tot den 12den October. De vergadering zal naar de taal die gesproken en het onderwerp dat be handeld wordt, EDgelsch, Fransch en Duitsch, in drie of vier afdeelingen gesplitst worden. Deze afdeelingen vergaderen in het bekeude gebouw der Christelijke Jongelingsvereeniging (hoek van I 23rd Street en Fourth Avenue) en in naburige kerken. Op de beide Zondagen en op Dinsdag en Donderdag van de tweede week zullen des avonds populaire samenkomsten gehouden wor den in de muziekacademie; op Woensdag een openbare meeting. De onderwerpen ter behan deling worden iu de volgende hoofdgroepen ver deeld De Christelijke eenheidhet Christendom en zijn bestrijders; het Christelijk leven; Protes tantisme en Romanisme; het Christendom en de kerkelijke overheid; de Zending, binnen- en buitenlandsche; het Christendom en de kwalen der maatschappij. Ooder de sprekers komen uit ons land voor: Ds. Cohen Stuart te Rotterdam, de hoogleeraar van Oosterzee te Utrecht en Mr. J. W. van Loon te Amsterdam. Dit program is, volgens eene aanteekening die het bevat, nog vatbaar voor wijziging. Het grenst aan het ongeloofelijke zegt de Rolt. Cour. wat door de diamantslijpers tegen woordig te Amsterdam wordt verdiend. Een werkman, die f 200 's weeks ontvangt, beteekent niet veeler zijn er die f 400, f 500 en meer 's weeks ontvangen, en die zich dan ook met een rijtuig naar de fabriek laten brengen. De Min. van Binnenl. Zaken brengt ter alge- meene kennis: 1°. dat de Commissie, belast met het examineeren van hen, die het diploma, ver meld in art. 16 der wet van 1 Juni 1865 Staati blad n°. 59), wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 16 Juni e.k. en volgende da gen, te Utrecht; 2°. dat de Commissie, belast met examineeren van hen, die eene acte van bevoegd heid als arts wenschen te verkrijgen, of hnnne vroegere verkregene bevoegdheid verder wenschen uit te breiden, overeenkomstig artt. 27 en 28 dier wet, zitting zal houden op Woensdag 4 Juni e.k. en volgende dagen, te Rotterdam3'. dat de Com- missiën, belast met het examineeren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker of als apotheker wenschen te verkrijgen, zitting zullen houden op Maandag 16 Juni e.k. en vol gende dagen, te Amsterdam. De Minister van Financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in het Ioopende jaar 1873 kunnen worden aangesteld elf adspirant- verificateurs voor den activen dienst der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen; dat in de maand Augustus 1873, op nader vast te stellen plaats en dagen, zal worden afgenomen bet vergelijkend examen; dat de verzoekschriften om toelating tot dat examen, vóór of uiterlijk op den 25sten Juli 1873 bij het Departement vau Financiën moeteo zijn ingekomen, voorzien van de vereischte stukken door de St. Ct. medegedeeld. Tevens bevat de St.-Ct. de vereischten bij het examen gesteld. Blijkens een telegram nit Archangel van 20 dezer, is de rivier de Dwina vrij van ijs, maar moet ten gevolge der groote ijsmassa's op de Witte Zee, de scheepvaart aldaar nog, gedurende de eerste drie weken, voor gevaarlijk gehouden worden. Zr. Ms. schroefstoomschip Riouui, onder bevel van den luit. ter zeo 1 kl. W. Stottens, ie, in don morgen van den 26sten dezer, van de reede van Hellevoetsluis vertrokken ter opvolging zijner be stemming naar Oost-Indië, en, volgens een ont vangen telegram, in den morgen van den 29sten daaraanvolgende ter reede van Falmouth aaogeko- meD. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft den beer G. L. L. Motké benoemd tot ontvanger der directe belestingen, in- en uit gaande rechten en accijnzen te Millingen. Z. M. heeft den heer G. van Veeo, te Rotter dam, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Karei III, hem on der dagteekening van den 2den Februari 1873 door Z. M. den Koning van Spanje geschonken. Z. M. heeft met ingang van den lsten Juli 1873, bij het Departement van Koloniën bevorderdtot hoofdcommies, de commiezen M. J. A.A. Sturen- berg en Jhr. Mr. H. van der Wijck. Z. M. heeft aan Mr. J. W. D. van Dongen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtb. te Zierikzee. JB1NNENLAND. Amsterdam, 29 Mei. De Gemeenteraad heeft heden na langdurige discussiën, waariu de in houd van het afwijzend antwoord des ministers van binnenl. zaken op het verzoek, oin te Ain- terdam eene Rijkskweekschool voor onderwijzers op te richten, door vele leden ten zeerste werd ge laakt, met 15 tegen 9 stemeD verworpen een voorstel om zulk een school van gemeentewege op te richten en daarvoor rijkssubsidie te vragen, maar aangenomen met 16 tegen 7 stemmen het voorstel van B. en W., om de zaak voorloopig te laten rusten en er later te gelegener tijd bij de regeering op terug te komen. Den Haag, 28 Mei. Aan het ministerie van Marine is heden aanbesteed het maken en leve ren van een ijzeren klokbakeDSchip met den aan kleve van dien. Vijf biljetten waren ingekomen. Minste inschrijvers waren de wed. C. Boelen en zoon, te Slikkerveer, voor 7498. Aau het ministerie van Financiën is heden aanbesteed1°. het herstellen en verbeteren der Rijkstelegraaflijn langs den Hollandscheu ijzeren spoorweg tusschen Haarlem en Rotterdam. 2». het herstellen en verbeteren der RijkstelegraaflijDen langs den staatsspoorweg tusschen HarliDgen en Groningen en tusschen .eeuwardeo en Meppel, met inbegrip der zijlijnen te Franeker, Grouw, Heerenveen en Steenwijk. 3°. het herstellen en verbeteren der Rijkstelegraaflijnen langs den

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1