HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN Stoel elke geldelijke ondersteuning tot onderhoud tan zijne betrekkingen met de buitenlandsche geestelijke orden behoort te weigeren; dat de ieneraals dier orden zich moeten beroepen op bet aan ieder burger gewaarborgde recht van vereeniging en vergadering en eindelijk dat de katholieke partij in Italië zich krachtig behoort te organiseeren, om den vooruitgang van het libe ralisme te bestrijden." Zwitserland. In eene te Olten gehouden bijeenkomst van gedelegeerden der Zu iisersche volksvereeuigiDgen is -de algemeene eedgenootschappelijke Volks- vereeniging, die zich de bevordering van de her- liening der bonscousiitutie ten doel stelt, voor definitief gevestigd verklaard en zijn hare statu ten vastgesteld, en het comité te Bern als centraal comité verkozen. Amerika. De Patagonia is te Lissabon van Rio-Janeiro aangekomen met berichten loopende tot 3 dezer. Aan de Kamer der Afgevaardigden was een nieuw ootwerp van kieswet aangeboden. De Keizer had de tweede zitting der wetgevende macht geopend met eene troonrede waarin hij ODder anderen de aandacht vestigde op eene uitbreiding der telegraphische gemeenschap, en een wetsontwerp toezeide tot uitbreiding van het lager onderwijs. De regeering heeft het plan eener expeditie naar Mexico goedgekeurd, met het doel om voor goed aan de strooptochteu op de grenzen een einde te maken. De helft der Modocs heeft zich onderworpen de andere hellt wordt met nadruk vervolgd. TELEGRAMMEN. Berlijn, 25 Mei. De commissie van den Bonds- iaad heeft zich verklaard tegen het verleenen van reis- en verblijfkosten aan de leden van den Rijksdag, doch voor het vrije vervoer op de Staats spoorwegen, welke maatregel ook waarschijnlijk door de particuliere spoorwegmaatschappijen zal worden ingevoerd. Het postverdrag met Zweden is hedenmiddag tusschen den Zweedschen gezant Due en den heer Stephen gesloten. Het port voor brieven is be paald op 214, dat voor dagbladen, drukwerken en monsters op M sgr. per 50 gr. Het verdrag treedt op 1 October in werking. Versailles, 25 Mei (11 u. des morgens.) De groote manifestatie ter eere van Thiers is hier tot twee uren in den nacht voortgezet, maar bij voortduring heeft de volmaaktste orde geheerscht. De oud-ministers hebben hedenmorgen eene bijeenkomst gehouden. De heer Thiers ontvangt bij voortduring tal rijke bezoeken aan het hotel der prefectuur, waar hij zich nog bevindt. Naar men verzekert, is htj nimmer helderder van geest geweest dan thans. Te Parijs gaat de verkoop der dagbladen in de kiosken alle beschrijving te boven. Zoodra Thiers eene woning heeft, zal hij in de Nationale Vergadering zitting komen nemen. Hij vergeet niei, dat hij de verkozene is van 26 departementen. Naar men zegt, zijn de Orleanisteo reeds on te vreden, en wordt gesproken van eene oneenig- heid tusschen den hertog de Brogli en den hertog d'Audiffret-Pasquier. Thiers heeft Versailles niet verlaten; hij heeft talrijke bewijzen van sympathie ontvan gen, en een groot aantal personen heeft zich bij hem laten inschrijven of is hem komen bezoeken. Zoo zijn gisterenavond prins Orloff en hedenmor gen (Jlozaga bij hem geweest. De lieer Buffet heeft zich heden, na zijn bezoek bij Mac-Mahon, naar Thiers begeven. De meest volkomen rust blijft heerschen. Ver sailles heelt het gewone voorkomen van den Zondag; er is geen buitengewonen toevloed van afgevaardigden. De troepen zijn zoowel te Parijs als te Ver- tailles geconsigneerd, doch nergens is eenig tee- ken van wanorde. De vereeniging der gematigde linkerzijde heeft kalmte en eerbied voor de wet aanbevolen. Parijs, 26 Mei. Het Journal Officiel deelt de sa menstelling van het nieuwe kabinet mede als volgt: De Bioglie, buitenlandsche zaken en vice- president van den ministerraad Beulé, binnen- nenlandsche zakenMagne financiënErnout justitie; Batbie, openbaar onderwijs; La Bouille- ne, koophandelDe Seiihgnay, openbare werken de vice-admiraal Dompierre Hornay, marine; Cis- sey oorlog. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Aangaande een adres van G. Rietbergen, ter bekoming in eigendom van ongeveer 16 centi aren gemeentegrond in het Gefalijde Bagijnhof, bestaat bij B. en Ws. geen bezwaar om overeen komstig het ingewonnen bericht der comm. van fabr. een klein gedeelte in het jaar 1858 abusie velijk ingenomen gemeentegrond aan adressant in eigendom af te staan, tegen de betaling van een bedrag van f 16 en de kosten van overdracht. In het stedelijk archief bevinden zich de vol gende rekeningen van Rijnland, te weten die van 154,5, 1546, 1547, 1550—1571, 1572 en 1577-1581, benevens de rekeningen van den Rijndijk over de jaren 1570, 1571, 1582—1587 en 1588—1793. Dijkgraaf en Hoogheemraden, hiervan in kennis gesteld, ten gevolge van den door den gemeente archivaris in het werk gestelde onderzoekingen naar den oorsprong van de Spanjaardsbrug, heb ben aan B. en W. het verlangen te kennen gegeven dat bovengenoemde documenten hun mochten worden afgestaan. Vermits de rekeningen in Rijnland's archief ontbreken, achten Dijkgraaf en Hoogheemraden het waarschijnlijk dat ze indertijd daaruit, door welke oorzaak dan ook, naar het archief dezer gemeente zijn overgebracht. B. en W. zien er geen bezwaar in dat, aan dit verzoek, gunstig gevolg worde gegeven, aangezien deze stukken eigenaardig behooren tot Rijnland's archief en bet aanwezig zijn dezer rekeningen op het gemeentelijk archief voor de gemeente van geen belang kan worden geacht. De meer dan onvoldoen le staat waarin zich de Garnizoens-infirmerie alhier bevindt, heeft reeds sedert geruimen tijd de noodzakelijkheid aangetoond van de oprichting van een nieuw gebouw, ten einde voor dit doel te worden in gericht. Verschillende terreinen zijn successievelijk voor den bouw eener infirmerie ter sprake gebracht, doch telkenmale deden zich bezwaren van min der of meer overwegenden aard voor. Ein lelijk is de aandacht andermaal gevestigd op het bouwland buiten de Morschpoort, toebe- hoorende aan de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen, en is het gebleken dat een gedeelte daarvan, voor de plaatsing van eene infirmerie bij uitnemendheid geschikt moet wor den geacht. De heer Minister van Oorlog heeft daarop ver zocht te mogen vernemen of de zuidelijke ge deelten der perceeleü, kadastraal bekend gemeen te Oegstgeest, sectie E, n®. 832 en 833, ter groote van ongeveer 48 areD, door het Gemeentebestuur aan het Rijk ten bovenvermelden einde zouden kunnen worden afgestaan en, zoo ja, tegen welk bedrag. B. en Ws. hebben het gevraagd terrein doen taxeeren, waaruit is gebleken dat de waarde kan worden gerekend te bedragen 3024, ad f 63 per are, waarop de Minister heeft bericht dat dit bedrag Z. E. aannemelijk voorkwam. B. en Ws. geven in overweging om tot de voor gestelde overdracht van grond aan het Rijk tegen bovenvermelde som te besluiten. Aan deze overdracht zal de voorwaarde moeten worden verbonden, dat door het Rijk de kosten worden gedragen van de noodzakelijke overbrug ging van de siugelsloot, welke het noordelijke gedeelte van perceel n». 832 afscheidt van den singelweg, ten einde voor dit gedeelte een be hoorlijke toegang zij verzekerd. De kosten van het leggen van eene voor dit doel voldoende brug ziju geraamd op hoogstens f 350 a f 400. B. en Ws. stellen derhalve voor, de Gecommit teerden tot de admin. der Gast-en Leprooshuizen te machtigen om tot deu bovenbedoelden onder- handschen verkoop onder de voormelde voorwaar den over te gaan. Aangaande een adres van de fabrikanten van Hartrop en Zoon, ter bekoming in eigendom van het slop tusschen het Noordeinde en het Galge water, en het daaromtrent ingewonnen bericht van de Commissie van Fabricage, deelen B. en W. dat zij zich aan dat bericht meenen te kun nen refereeren, zoodat zij in overweging geven te verklaren, dat bedoelde grond niet meer voor den openbaren dienst bestemd is en het daarna aan adressanten in eigendom af te staan, onder de volgende voorwaarden, in het bericht van de Commissie van Fabricage vermeld: 1». dat de afsluitiog geschiede ten genoegen van en bij de overeenkomst met de eigenaars der daarop uitgang hebbende perceelen, met inacht neming van de daarop bestaande rechten; 2°. dat zij van de openbare straat in het Noord einde en aan het Galgewater plaats heeft, op de wijze door de Commissie van Fabricage te be palen, met gesloten deuren of hekkeu, alles, zoo wel het onderhoud als de plaatsing gelijk mede van de straat, die onbebouwd blijft, op hunne kosten en tegen betaling van een koopprijs van f 323 en de kosten van overdracht. De vaststel ling van den koopprijs op één gulden per centiare komt B. en W. niet te laag voor, met. het oog op de geringe waarde van dien grond en de om standigheid dat deze voor de gemeente |van geen belang kan worden geacht. De heer Dr. F. C. J. van Goens heeft zich bij adres tot den gemeenteraad gewend, met verzoek om restitutie van door hem betaalde plaatselijke directe belasting over de laatste drie maanden van het jaar 1872 en om afschrijving van zijn aanslag op het kohier dier belasting voor de eerste drie maanden van het loopende jaar, en zulks op grond dat hij van den 8sten September 1872 tot den 24sten April van dit jaar met zijn gezin werkelijk verblijf heeft gehouden niet in deze gemeente, maar buitenslands. De opgaven van adr. zijn volkomen overeen komstig de waarheid, doch kunnen op zich zelve geen grond opleveren om de gevraagde restitutie cn afschrijving te verleenen. Alleen dan zouden daarvoor termen aanwezig zijn, wanneer adr. gedurende bovenvermeld tijdsverloop zijn hoofd verblijf van deze gemeente naar elders had over gebracht. Van zoodanige verandering van woonplaats is eveuwel niet gebleken, noch uit eene verklaring afgelegd bij het gemeentebestuur, noch uit andere omstandigheden. Integendeel volgt uit het feit dat adr. eerst met ingang van 1 October 1873 als leeraar bij de Waalsche gemeente alhier eervol is ontslagen, en gedurende zijne afwezigheid zijne woning met meubelen en inboedel heeft aange houden, dat zijne woonplaats in den zin der wet geacht moet worden alhier gevestigd te zijn ge bleven. De duidelijke bepaling van art. 245 der gewij zigde gemeentewet, krachtens welke men in de gemeente, waarin het hoofdverblijf is gevestigd, steeds in de lasten bijdraagt, verzet zich zonder twijfel tegen de inwilliging van het verzoek, zoodat B. en Ws. de vrijheid nemen tot afwijzing daarvan te adviseeren. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 24 Mei 1873 ten overstaan van den Notaris Mr. H. Obreen N°. 1. Een huis en erf aan de oostzijde van de Vol molengracht, N®. 16, Wijk VI, N®. 726, Sectie H, N°. 1367kooper G. H. Langezaal, voor f 445. N°. 2. Een huis en erf aan de westzijde van de Volmolengracht, N®. 21, Wijk VI, N°. 701, Sectie H, N°. 1275; kooper J. C. Kres, voor f 850. N®. 3. Een huis en erf aan de westzijde van de Volmolengracht, N®. 17, Wijk VI, N°. 703, Sectie H, N®. 1273; kooper P. T. L. Beenakker, voor f 490. Marktberichten. Amsterdam, 26 Mei. Tarwe, Ocl. f 361 Rogge, Mei 206, 106; Oct. 206, 207; Petersb. 208; Galatz 220, 222; J. dito 203, 204, 305; N. Bel gische 230; Donau 204; aangezegd 125 last. Raap olie op zes weken, per 100 kg., 43|; vliegend 41H; Mei 43; Sept., Oct., Nov., Dec. 4254. Lijn olie op zes weken, per 100 kg., 3934; vliegend 38%Sept., Oct., Nov., Dec., 38%. Raapkoeken per 1000 kg., 88, 92. Lijnkoeken per 100 kg., 11, 1454. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf.) Den Haag, 26 Mei. Bij de Tweede Kamer zijn heden ingekomen ontwerpen tot wij ziging der wet op de inkwartieringen en regeling der consulaatrecbten. De discussie over de Han delmaatschappij is niet afgeloopen. De heeren Blom, 's Jacob en Heemskerk zijn voor; de hee ren Lenting, vau Houten en Blussé tegen de over eenkomst. Morgen voortzetting. Verworpen is een voorstel van den heer Wassenaer, om de militie- wet vóór het reces te behandelen. Tegen het einde der zitting werd door den Minister van Koloniën medegedeeld een telegram van den Gouverneur-Generaal, meldende dat bij dezen geruchten ter oore waren gekomen dat Deli bedreigd werd. Meer troepeu zouden gezon den worden naar Deli en Tapanoelie, aan de Westkust van Sumatra. Den Haag, 26 Mei. Bij beschikking van den Minister van Financiën van den 24steu Mei 1873 is bepaald, dat het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Oudeubosch c. a., waaraan een vast tractement van 2400 'sjaars en f 600 voor bureaukosten zonder genot van indemniteiten en biljet-gelden of leges en emolu menten, met uitzondering van het emolument van zes cent voor ieder pateutplichtige toegekend, tot goedmaking der kosten van beschrijving voor het recht van patent is verbonden, inde zesde klasse blijft gerangschikt. Een dienstmeisje uit Rijswijk, tusschen de 16 en 18 jaren oud, dat bij mevrouw S. aldaar voor 18 stuivers 's weeks benevens de kost in dienst was en hare meesteres, toen deze in April jl. ging verhuizen, bij het in- en uitpakken van goederen behulpzaam was, nam deze gelegen heid Waar, zich een groot aantal linnen onder- kleedingstukken toe te eigenen en die in haars vaders huis te verbergen. Eerst toen zij uit haar dienst wegbleef, kwam men tot de ontdekking en bracht de vader en ook het meisje eenige goederen aan de eigenares terug, maar na inge steld onderzoek werd nog zooveel gevonden, dat aanleiding tot hare arrestatie gaf. Zij bekende heden voor de arrond.-rechtbauk zich van tijd tot tijd aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, heigeen den s.ibst.-officier van Justitie, Jhr. Mr. de Jonge, aanleiding gaf te requireeren hare veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf. Aan- staaudeu Donderdag uitspraak. In deze residentie is aangekomen en aan het bötel de Oude Doelen afgestapt Z. Exc. graaf André Blondoff, Minister van Z. M. den keizer aller Russen bij het Belgische Hof. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal eerlang worden be handeld het beroep van H. Overmijer, te Am sterdam, van eene uitspraak van Gedeputeerde Staten van Noord-Bolland van 9 April 1873, n°. 1, in zake de nationale militie. Het diner door de leden van de Tweede Kamer aan den Voorzitter, den heer Dullert, morgen aan te bieden, zal in het hotel Paulei worden gegeven. Door de politie is Zaterdag-avond naar het huis van arrest overgebracht zekere B.,verdacht van diefstal van kleederen ten nadeele van een kermisreiziger. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. werd op het Plein alhier door eenige officieren van het Indische leger zoodanig gerucht gemaakt, dat de politie tusschen beiden moest komen om daaraan een einde te maken. Advocaat-generaal Polis heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad (strafkamer) zijne conclusie voorgedragen in de zaak van E. Beekman, tegen een arrest van het Provinciaal Ge rechtshof in Gelderland, waarbij hij tot twintig jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens moed- willigen doodslag op zijne huisvrouw gepleegd. Die conclusie strekt tot niet ontvankelijk verkla ring, voor zooveel de gegeven vrijspraak betreft, tot vemietinging van bet bestreden arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend ge rechtshof. De uitspraakt is bepaald op 23 Juni. Het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft bij zijn heden gewezen arrest bevestigd het vouuis der Rotlerdamscke rechibank waarbij in zake de heeren J. Vrijlaud en N. Duncan, ten opzichte van beider vorderingen eene niet-ontvan- kelijk-verklaiing is uitgesproken wegens de ver goeding van schade, ontstaan door negen over- ligdagen in Rusland voor eene partij gerst en rogge, die door kapitein D. te Schiedam voor deu heer V. zou worden aangebracht en waaromtrent het de vraag betrof, of de in deze gestelde ze kerheid kan worden opgeheven, vóór dat het ten processe omschreven geschil omtrent de over- ligdagen in Rusland bij de uitlading zal zijn uitge maakt. Heden werd aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed1®. het doen van eenige vernieuwingen en herstellingen aan het gebouw van 's Rijks belastingen te Hellevoet- sluis, met het onderhoud van dat gebouw, in gaande met den dag van de goedkeuring der be steding en eindigende den 31sten December 1875. 2°. het bouwen van eene woning voor den ad- sistent-sluis-havenmeester te Nieuwesluis. En 3®. het onder profil herstellen en verzwaren van de bedijking langs den linkeroever der nieuwe Mer- wede van het benedeneinde van den Sasdijk te Werkendam, tot den oostelijken rand van het Steurgat onder de gemeente Werkendam, behoo- rende tot de werken der Merwede en Killen in de provincie Noord-Brabant. Minste inschrijvers waren: voor n°. 1, de heer L. de Meet in den Briel, voor f 1298. Voor n®. 2, de heer J. van der Houwen, te IJselmonde, voor f 7393. En voor n®. 3 de heer C. Both Cz., te Sliedrecht, voor f 31.650. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 25sten Mei. M. J. de Rouville jin. 26 j. en A. Vissering jd. 24 j. A. M. de Vries jm. 30 j. en J. van der Kaaij jd. 29 j. H. van der Lioden jm. 23 j. en M. de Tombe jd. 24 j. H. Neuteboom jm. 24 j. en J. C. Marlijn jd. 32 j. J. H. Thiel jm. 31 j. en L. C. Vermont jd. 27 j. N. Mole naar jm. 24 j. en M. Crama jd. 20 j. W. Sjar- dijn jm. 23 j. en J. Beij jd. 24 j. P. Dubbe- laar jm. 23 j. en M. E. Bink jd. 22 j. W. de Jong jm. 37 j. en R. A. Siegman 33 j. A. C- A. Schoonemeijer wedr. 33 j. en J. J. Klomp jd. 33 j. A. C. Kouwenberg jm. 24 j. en J. G. Bakker jd. 22 j. H. F. Borcharding jm. 32 en W. Segaar jd. 21 j.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3