wegens zijne benoeming tot Gouverneur van Suri name ontslag beeft genomen eu aan de beurt van aftreden was. Gisteravond heeft de 's Gravenhaagsche Af- deeling van het Bestuur van 't Vredebond eene algemeene vergadering gehouden, onder voor zitterschap van Mr. D. van Eek, waarin door den secretaris der afdeeling, Mr. J. G. Vogel, een uit voerig eu belangrijk verslag werd voorgelezen Omtrent deu stand der vrede-bewegiug in het buitenland en omtrent de practische richting, welke zij in 't afgeloopen jaar aldaar heeft ge nomen, zoodat die beweging zich thans hoofd zakelijk ten doel stelt, niet de afschaffing van staande legers (hetgeen nog voor lang eene utopie zal kuunen genoemd worden), maar de codifi catie van het volkenrecht. In gelijken geest wer den zeer belangrijke mededeelingen gedaan door Mr. D. van Eek eu Dr. P. Bleeker. De rekening eu verantwoording over het afgeloopen jaar is comiiiissuriaal gesteld iu handen van t.vee leden der afdeeliug. In de plaats van deu heer A. Moens, die zich metterwoon gaat vestigen te ■Utrecht, is tot lid van het Bestuur der Afdeeliug .benoemd de lieer P. Rornijn, terwijl tot afge vaardigden voor de algemeene vergadering, welke op 2 Juli aanslaande alhier zal worden gehouden, zijn benoemd de heeren B. J. Bachiene, Mr. J. Q. Vogel en Mr. W°>. Jacobson. Eindelijk werd door de vergadering een voor stel van den heer Bachiene aangenomen om aan het hoofdbestuur iu overweging te geven zich aan de pogingen, welke iu bet buitenland wor den aaugewend om aan de vredezaak een prac tische richting te geven, aan te sluiten. Vrijdag kwameu in de zaal de Vereeniging alhier de afgevaardigden van verschillende ste den des lands te zamen om een Nederlandsch Schaakbond te constitueeren. Er werd besloten, in den loop van de maand Augustus te dezer stede een eerste schaaktournoooi te houden, waarvoor zich reeds verscheidene bekende schaak spelers hebben opgegeven. Tot bureau werden gekozen de heeren Mr. F. baron van Hogendorp, president, A. de Lelie, vice-president, Mr. B. van der Haak, secretaris en W. Kamphuizen, pen ningmeester. Hcilevoctsluls, 25 Mei. Z. M. schroefstoomschip 4de klasse Bommelerwaard, commandant de luite nant-ter—zee 1ste klasse J. H. Haakman, is heden morgen van bier naar zee vertrokkeu, ter opvol ging zijner bestemming naar Oost-Iodië. Middelburg, 25 Mei. Gisteren vierde de heer I. S. Fredriks in het genot eener goede gezond heid zijn lOlsten jaardag. Van de sociëteit op de Groote Markt, die hem ten vorigen jarc het eere-lidinaatschap aanbood, wapperde de natio nale driekleur. Maastricht, 25 Mei. Naar men verneemt, heb ben behalve de reeds gemelde 8 kapiteins en 4, luitenants van het alhier garnizoen houdende 2de regiment infanterie, ook nog de luitenants Aal- ders, van Muiken en Mulder vergunning ontvan gen, om voor 2 jaren bij het Indische leger te - worden gedetacheerd, zoodat met de 3 reeds ver trokkenen en de 3 reeds bij bet Indische leger oveigeplaatsteu, er van dit regiment thans 16 of ficieren naar onze overzeesche bezittingen ver trekken. GEMENGD N1EU WS. Bij den optocht van het personeel van Myer's circus te Amsterdam is Zaterdag, een der wagens van een brug afrijdende, den inspecteur van politie J. C. Rappold, een ijverig en bekwaam ambte naar, midden over de borst gereden, zoodat de ongelukkige onmiddellijk een lijk was. Te Dover, eene stad van 5000 inwoners in den Noord- Amerikaanschen staat Illinois, is eene brug over de Rock-rivicr ingestort, op een oogenblik dat zich daarop ruim 200 personen bevonden, die ge- „Gelukkig, zoo gij wilt." „Nu, mijuheer de ridder," zeide de gravin schertsenden, „maak mij op een auderen keer niet meer tot vertrouweling uwer liefde, want het had weinig gescheeld of mijnheer van Saint Loup had mij van ontrouw verdacht." „Beste vrouw," sprak de graaf, „heb ik nu geeu gelijk gehad, dat uwe schoone pleegdochter den ridder in stille genegen was." Daarop verwijderde hij zich met den ridder door de deur der bibliotheek. Toen mevrouw van Saint-Loup met Sophronie alleen was, nam zij haar mede naar haar kamer en zeide, haar omhelzende: „Lieve engel! gij hebt mij gered. Ik dank u. Gij hadt dus alles gehoord „Zeker." „Hoe edelmoedig, hoe belangeloos is die zelf opoffering. Want gij bemint hem niet, dien fat, op zijn hoogst goed om voor sappeur te spelen." „Laten wij niet meer over hem spreken." En nogmaals omhelsden zij elkaar met ver rukking. [Wordt vervolgd.) tuigen wilden zijn van den doop van een aantal Baptisten in die rivier. Ten gevolge der verwar ring en van den sterken stroom zijn een 90tal personen in den vloed om het leven gekomen. Door den heer Caudri, apotheker te Doesburg, is eene belangrijke ontdekking gedaan en reeds ter kennis gebracht van den minister van Bin- nenlandsche Zaken. Hij heeft een middel ont dekt om gas te ontwikkelen zonder gebruik van brandstof, door eenvoudig koud geleide. De licht sterkte gaat die der gewone gasvlammen verre te boven. Het licht dat ontstaat is niets iruer en niets minder dat het gewone bliksemlicht in de natuurhet is ook door het be.-tudeeren van de elementen die in de natuur tot deu bliksem sa menwerken, dat hij tot deze met ge»-n wotrden te beschrijven belangrijke ontdekking is geko men. De toestel is zeer eenvoudig; t'e bcuoodigtie bestanddeelen ter verkrijging van het gas van betrekkelijk geringe waarde, bestanddeelen trou wens die in ouze tegenwoordige guslabrieken over blijven. Het is de wensch van den heer C. vol strekt niet om zijn geheim voor zich te bewaren, maar zijn uitdrukkelijke begeerte dat zijn ont dekking der menschheid ten goede zal komen. Bij de tegenwoordige hooge en nog steeds stijgende prijzen van steenkolen, kan men licht beseffen welk een besparing van kosten de algemeene toepassing van dit stelsel zal veroorzaken. De gevvooe gasfabrieken kunnen blijven dieneu, met dit niet onbeduidend verschil, dat zij hare ovens koud knnneu laten. De zaak moet zoo eenvoudig zijn, dat de gelukkige ontdekker maar niet kan begrijpen, dat de wetenschap niet vroeger reeds op het spoor is gekomen. BUITENLAND. Frankrijk. In de Zaterdag-morgen door de Nationale Ver gadering gehouden zitting heeft de heer Thiers het woord gevoerd en zich in een echt republi- keinschen geest uitgelaten. Hij verklaarde de volle verantwoordelijkheid der handelingen van het gouvernement op zich te nemen. Indien men werkelijk de monarchie wil proclameeren, zeide hij, waarom gaat men daartoe dan niet over. Hij verweet aan de Broglie het verbond met de Bonapartisten. De zittiDg weru na de rede des heeren Thiers opgeheven en te 2 uren hervat. In de namiddag-zittiDg voerde de heer Casimir Périer het woord. Hij betwistte den hertog de Broglie het recht to zeggen, dat de opueming van hem en de heeren Waddiugton en Bérenger in het kabinet een stap naar de radicalen was. Na sluiting van het debat stelde de heer F.r- noul de volgende motie voor: „DeNationale Ver gadering, van oordeel, dat de regeeringsvorui niet iu discussie is, en dat het vau belang is het land gerust te stellen door eene beslist conser vatieve politiek aan te nemen, betreurt het, dat de jongste wijzigingen aan de conservatieve be langen niet die genoegdoening hebben gegeven, die men recht had te verwachten." Deze motie werd aangenomen met 360 tegen 341 stemmen. De heer Baragnou zeide, dat het belang ven het souvereine land eischte, dat het gouvernement ziju besluit kenbaar make en stelde voor, de zitting tot den avoud te verdagen, opdat de Re geering kunne raadplegen en hare beslissing in de avondzitting mededeelen. In de avondzitting heeft de minister van justitie, de heer Dufaure, medegedeeld dat het ministe rie zijn outslag had aangeboden aan den heer Thiers, die het had aangenomen eu hun de vol gende boodschap ter overhandiging medegegeven „Mijnheer de president de Nat. Vergadering! Ik heb de eer aan de Nationale Vergadering mijn ontslag aan te bieden. Ik behoef hier nau welijks bij te voegen, dat de regeering al hare plichten nauwgezet zal vervullen, totdat zij op wettige, regelmatige wijze zal zijn vervangen. (Get.) Thiers, lid der Nationale Vergadering. De heer Buffel (voorzitter der Nationale Ver gadering) las daarop de volgende verklaring voor: „De ondergeteekenden, uit aanmerking van het aftreden van deu president der Republiek, stelleu aan de Vergadering voor, om onmiddellijk over te gaan tot de stemming ter benoeming van zijn opvolger. (get.) Chang arnier, de Broglie, Delille, Beulé, Ernoul, Baragnon, Kerdrel." De vooilezing dezer missive werd door de linkerzijde met de kreten: Hendrik VI Bazaine! enz., enz. begroet. De heer Buffet gaf voorlezing vaD een voorstel door verscheidene afgevaardigden der linkerzijde geteekend, houdende dat de vergadering het ont slag van Thiers niet aanneemt. Dit voorstel werd met 368 tegen 339 stemmen verworpen. De heer Buffet wil daarop het woord voeren, doch werd herhaaldelijk iu de rede gevallen. Er beerschte een geweldig rumoer in de zaal, zoodat hij genoodzaakt was van het woord af te zien. Toen het rumoer eenigszins bedaard was, ging men over tot de stemming van een president der Republiek. De uitslag was, dat Mac-Mahon tot President werd gekozen' met 390 stemmen, tecen 1 stem, op den beer Grévy uitgebracht. De overige leden hadden zich van stemming onthouden. De heer Buffet begaf zich daarop met de ledeu van het bureau naar Mac-Mahon, om hem van het besluit der Nation dn Vergadering kennis te geven. Des avonds (kwartier over twaalven) deelde de lieer Buffet aan de Nationale Vergadering mede, dat Mac Mahon, niet zonder moeite, was overgehaald om het presidentschap te aanvaar den en dat de tegenwoordige ministers tot op nader ordei in fuDCle zullen blijven. Bij het uiteengaan der Nationale Vergadering was eene gioole volksmenigte in de Rue des Ré servoirs op de been. De afgevaardigden werden begroet met de kreten vau: leve ThiersI leve de Republiek! De menigte begaf zich naar het hotel van het presidentschap en vertoefde daar eeDigen tijd, onder het aanheffen van den kreet: leve Thiers I maar ging toen vreedznaai uiteen. De radicale bladen zijn eenstemmig in het prediken van kalmte en ontzag voor de wet; zij dringen vooral bij de republikeinen aan op voor zichtigheid en beleid. Eenunvijftig afgevaardigden, ledeu van de „Union républicaine," hebben het volgend mani fest openbaar gemaakt „Burgersl In den tegenwoordigen staat vau zaken, uit de staatkundige crisis geboren, is het van 't hoogste belang, dat de orde niet worde gestoord. Wij be zweren u, om alles te vermijden wat tot ver meerdering der spanning zou kunnen bijdragen. Nooit was kalmte noodiger dan thans. Het heil van Frankrijk en van de Republiek hangt daar van af." Het Journal O/Jiciel deelt mede, dat de heer Thiers zijn ontslag heeft genomen als President der Re publiek, en dat Maarschalk Mac Mahon in zijne plaats is benoemd. De heer Calmou, prefect der Seine, heeft zijn ontslag genomen. Maarschalk Mac Mahon heeft een brief ge schreven aan de Nationale Vergadering, waarin hij zegt dat hij aan den wil gehoorzaamt van de Kamer, bij wie de nationale souvereiniteit berust Hij neemt het Presidentschap aanhij weet dat hij een zware verantwoordelijkheid op zich neemt; maar, zegt hij, met de hulp van God, met de trouw van het leger, die de arm der wet is en met den steun van alle eerlijke lieden zullen wij geza menlijk het werk der bevrijding van het vader- landsche grondgebied voortzetten en de moreele orde herstellen, den binnenlandschen vrede hand haven, zoomede de beginselen, waarop de maat schappij rust. Ik geef u hierop mijn woord als eerlijk man en soldaat. Maarschalk Mac-Mahon heeft eene circulaire gericht aan de prefecten, waarin hij zegt: „Door het vertrouwen der Nationale Vergade ring werd ik geroepen het presidentschap der Republiek te aauvaarden. „Op de bestaande wetten en instellingen zal volstrekt geen inbreuk worden gemaakt. Ik sta iu voor de orde en reken op uwe waakzaamheid eu vaderlandslievende medewerking." Men verzekert dat de Broglie als Minister vai Binnenlandsche Zaken eu Magne van Finan cial, deel uit zullen maken van het Kabinet. Er is men sprake van om aan d'Audiffret eene por- tefuilte aan te bieden. Wellicht zullen twee leden de rechterzijde: Larcy en Ernoul in het Kabi- ne worden opgenomen. Waarschijnlijk zullen out aau Batbie eu Goulard portefeuilles worden opted ragen. Desvaux eu de vice-admiraal Dom- piere Hornoy zullen benoemd worden tot Mi- nisers van Oorlog en Marine als Cissey en Pot- hu|u hunne posten niet blijveo vervulleD. België. lelijk men weet, had de minister van financiën vo/rgesteld tot delging van de jaarlijks aan Neder- lraid uit te keeren rente van 400,000 gulden, ten Bhoeve van het budget der Openbare Schuld, én crediet te openeu vaD IS,000,000 francs. Dit borstel heeft bij gewijzigd iu dien zin, dat hij I pCt. schuldbrieven wenscht uit te geven tot ten bedrag van 18,750,000 francs. Grroot-Britarauë. Het Hoogerhuis hield jl. Donderdag wegens len Hemelvaartsdag geene zitting. In het Lager- ïuis had de tweede lezing plaats der bill op de herschatting der vaste goederen voor de heffing der plaatselijke belastingen en tot de benoeming eener commissie van onderzoek en advies om trent de grensscheidingen der bestaande muni cipale corporatiën. Schoon vele sprekers ernstige bezwaren tegen de bill inbrachten en het af keurden dat de regeering een zoo belangrijk on derwerp zóo laat in de zitting indiende, dat er geeuerlei kans op afdoening bestond, werd de motie tot uitstel, der tweede lezing, welke in den aanvang der discussie gedaan was, ingetrokken nadat de minister Stausfeld had betoogd dat alle geopperde bezwaren de onderdeelen der bill raakten eu derhalve bij de behandeling der ar tikelen iu comité tot amendementen konden aan leiding geven. De tweede lezing had daarna plaats. In de luop der zittiDg gaf lord Enfield op eeo aan de regeering gedane vraag te kenneD, dat de Britsche gezant te Athene aan den minister van buiteulandsche zaken had medegedeeld, vau den GriekscheD minister van staat Deligeorgis te heb ben vernomen dat alle Grieksche legatiën, met uitzoudering van die te Konstantinopel, stonden opgeheven te worden. Eene officieele mededeeling van de aanstaande opheffing der Grieksche legatie te Londen was echter noch te Londen, noch te Athene geschied. In den loop dezer week werd in het Guild hall te Londen eene vergadering van kooplie den gehouden, waarin de wenscbelijkheid van de oprichting van rechtbanken vaD koophandel besproken werd. De vergadering werd door een alderman geleid, welke bij zijne openings rede daaraan terstond een politiek karakter gaf door te klagen over eene verkeerde zuinigheid vau de liberale regeeringen, waardoor in de behoeften van deu handel niet naar behooren kon worden voorzien. De leiders der conserva tieve partij in het Hoogerhuis, de lords Salis bury en Cairns, eu andereu waren uitgenoodigd om de vergadering bij te wonen, doch waren niet verschenen. In de openingsrede werd gewezen op de kostbaarheid der Britsche procedure en het tijdverlies hetwelk daarbij ondervonden werd, als de voornaamste drangredenen tot de invoering der rechtbanken van koophandel, en tevens wer den eenige denkbeelden geopperd over de samen stelling eener zoodanige rechtbank te Londen, waar men oordeelde dat zij uit 42 leden, uit verschillende corporatiën te verkiezen, zou be hooren te bestaan. Daarna werd met algemeene stemmen een be sluit aangenomen, inhoudende dat naar de ziens wijze der aanwezigen de groote handelsbelangen des laDds de oprichting vorderden van rechtban ken van koophandel met eene eenvoudige en miu kostbare procedure, en aldus samengesteld dat be kwame en deskundige kooplieden als bijzitters deel zouden nemen aan de beslissing van geschil len volgens de haudelsusantiën. In de discussie werd er op gewezen dat het zelfde beginsel reeds van oudsher bij de gilden Livery Companies) van Londen bestaat, aan wier bestuur de beslissing van lusschen de gildebroe- ders iu de uitoefening van hun bedrijf gerezen geschillen is opgedragen. Men was het er echter over eens dat het wetenschappelijk element inde rechtbanken van koophandel niet mocht ontbre ken, daar het iu sommige zaken, bij voorbeeld in geschillen over octrooien van uitvinding of verbe tering, onmisbaar zou zijn. Duitschland. De Staats-Anzeiger meblt, dat de rijkskanselier, overeenkomstig een besluit van den Bondsraad, heeft gelast, dat de congregatiën der Redempto risten, der Lazaristen, die der priesters van den Heiligen Geest en die der priesters van het Hei lige Hart van Jezus moeten beschouwd worden als verwant aau de orde der Jezuïeten, en dat de stichtingen dier congregatiën binnen zes maan den moeten worden opgeheven. De nieuwe rijksmilitaire wet, is bij den Rijksdag ingediend. De lezer zal zich herinneren, dat deze voordracht strekte om het effectief de Duitsche armee, op den voet van oorlog met ruim 400.U00 te verhoogenwijders zal aan de reserve een gelijke vermeerdering van manschappen worden toegevoegd, indien namelijk het out werp tot wet wordt verheven. Volgens de memorie van toelichting bij het ontwerp gevoegd, zal die verhooging der Duitsche strijdkrachten worden verkregen „zondei dat van de natie offers wor den geëischt, welke eenigermate mogen geacht worden iu evenredigheid te staan tot de schier onberekenbare voordeelen, daardoor verkregen." Italië. De Nazione wederspreekt het gerucht dat de heer Ricasoli den Koning aaogeraden zou heb ben de Kamer van afgevaardigden te ontbinden. Te Milaan is de beroemde schrijver Ales- sandro Manzoni iu bijna 90jarigen ouderdom overleden. Uit Genua wordt gemeld, dat Vrijdag-avond een troep volks, die „Weg met 't stadsbestuur 1" riep, is uiteengejaagd na drie sommaties; twintig personen zijn gevangen genomen. Naar het schijot, bereidt de geestelijkheid zich meer en meer op enstige wijze voor, om aan het wetsontwerp op de geestelijke orden zooveel mogelijk weerstand te biedeo. Zoo iee3t men o. a. iu de Opinione het volgende: „Men verzekert ons, dat de kardinalen op het Vaiicaan zijn bijeengekomen om vau gedach ten te wisselen over de houding, welke de H. Stoel tegenover de kloosterwet moet aannemen. De vergadering was van meening, dat de B.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2