PRACHTIGE Vrai Corail, travail de Naples. ADVERTEHT1EH. nette Dienstbode. LEIDSCHE BROODFABRIEK. Mr. J. T. BODEL NYENHUIS. AANBESTEDING. OPENBARE VERKOOP1NG, »De Spiegel der Jeugd" I, 2. De debiteering der fabrieken waarmede jog wordt gehouden wordt vastgesteld op grammen suiker der tweede klasse per hec- sap en per graad van den densimeter, op de eratnur van 15 graden van den honderdgra- ihermometer. Elke regeering heeft de be lheid deze debiteering proportioneel te wij naar de dikte van het sap; het gemiddelde mag echter niet minder zijn dan 1600 itnen. t 3. Frankrijk moet onmiddellijk een nauw- ge verhouding vaststellen tusschen de rechten ,e suikers in consuintie en die op de rende- iUn voor den uitvoer bepaald. België. tor de Kamer van Vertegenwoordigers is door heer Coreinans en andere leden een wets- rerp ingediend nopens het gebruik van de mscbe taal bij strafgediogen. Daarin wordt andereu bepaald dat in de provinciën Ant- jeu, Oost- en West-Vlaanderen en Limburg, ede in de arrondissementen Brussel en Leuven echter van instructie bij de eerste ondervra- van den beklaagde bem de vraag stelt in ke taal hij verlangt dat het geding gevoerd worden. Alle stukken van het proces zullen in de door hem gekozen taal worden opge- Wanneer hij zulks verlangt kan zijn advo- zijn pleidooi in de Franscbe taal voordragen, velk geval ook het openbaar ministerie daar liet recht heelt. anneer het geding zonder voorloopige instruc- wordt aangevangen, wordt de vraag welke hij verlangt dat gebruikt zal worden op de te terechtzitting aan den beklaagde gedaan. In ger beroep wordt de zaak in dezelfde taal andeldvan welke in den eersten aanleg is ruik gemaakt. (ij crimineele zaken wordt eveneens gehandeld, de civiele partij is verplicht zich in de stukken pleidooien in dezelfde taal te bedienen, in like de strafzaak behandeld wordt. centrale sectie heeft zich na een langdurig leizoek met de bovenstaande beginselen ver lijd. Duitschland. ie vrees wegens de crisis te Weenen doet [h te Berlijn nog altijd gelden. Ook maakt de es over den toestand in Frankrijk een slechten ruk; er is bovendien veel behoefte aan geld r de liquidatie en er loopen geruchten van lisse inenten. Men verneemt, dat de gezondheidstoestand is heereu von Bismarck sedert eenige dagen nder gunstig is dan vroegerhij is weder door oude kwaal, rheumatiek in de heup, aange- It. Men verwacht, dat hij Berlijn weldra zal Jrlaten, om den ganscheu zomer op een zijner lederen te gaan doorbrengenniet vóór het be- iD vun den herfst zal hij te Berlijn terugkeeren. i— in de Nalional-Zeitung leest men, dat de heer minski, pastoor der oud-Katholieke gemeente Kattowitz, in Silesië, een audiëntie heeft gehad den Minister van eeredinst. Bij die gelegenheid left de heer Katninski o. a. het officieele bericht degedeeld, dat uit bijdragen der oud-Katho- ken in Opper-Silesië een weeshuis wordt ge- icht voor kindereu uit den arbeiderstand. Voor over de beschikbare ruimte strekt, zullen wee- daarin opgenomen worden zonder te letten den godsdienst, welken zij belijden; men heeft beginsel aaugenomeu, dat geen hulpbehoe- nden mogen uitgesloten worden. Rusland. Het Journal de Sl.-Pétcrsbourg deelt een door den leer de Lesseps aan den generaal Ignatieff, den lussischen gezant te Konstantinopel, gericht ichrijven mede, benevens het plan voor den anleg van een spoorweg van Orenburg naar ischawer. De heer de Lesseps verklaart zich ^reid om met de voorbereidende werkzaam- den, waarvan hij de kosten op drie millioen hat, een aanvang te maken, wanneer de Rus- ;che regeering verklaart het plan in beginsel ed te keuren. De regeering heeft per telegraaf richt dat zij bereid is de. zaak te ondersteunen. Italië. De Voce della Verila bevat een artikel waarin :t blad aantoont dat het onmogelijk is een anderen lis dan een ltaliaansche te benoemen. Het be- eert dat het geheim, waarom sommige bladen oveel geweld maken, hierin gelegen is dat het aliaansche gouvernement een vreemden Paus enscht, omdat 't hem moeilijker zou wezen het ereldlijk gezag te herstellen. Een vreemde Paus Ju echter groote moeilijkheden ondervinden. Hij )u ons niet, zegt het blad, en wij hem niet be- rijpen. Zwitserland. De kanlonsraaa van Solothurn heelt jl. Maan- ag bij de beraadslaging over het nieuwe straf- setboek met 70 tegen 11 stemmen besloten tot fschaOing der doodstraf, en voorts eene bepaling a het wetboek opgenomen tot wering van het nisbruik van den kansel. In den Jura scbijnt declericale agitatie een nieuw tijdperk te zijn ingetreden. De Gazelle Jurassienne, het hoofdorgaan der ultramontaansch- gezinden in den Jura, behelst in haar uummer van ,18 Mei een allerhevigst artikel tegen de regering van Bern ter zake van de afzetting des bisschops Lachat en der pastoors in den Jura, en laat daarop volgen eene door het centrale katholieke comité uitgevaardigde oproeping tot het houden eener katholieke volksvergaderiug. TixrUije. Te Weenen is uit Konstantinopel de tijding ont vangen, dat bet onlangs verspreide bericht volgens hetwelk de door de Porte benoemde commissie tot uitlegging der concessie voor het Suez-kaoaal hare werkzaamheden voor geëindigd zou verklaard hebbeu, dewijl bij haar geene klachten ten aanzien der op het kanaal geheven scheepvaartrechten wa ren ingediend, geheel ongegrond is geweest; dat al leen de heer de Lesseps verklaard had de voor zetting van de werkzaamheden der commissie bij ontstentenis van klaebten voor overbodig te houden; dat hij, de zaak daarmede voor afgedaan houdende, Daar Egypte vertrokken was, maar dat de commissie inmiddels bare werkzaamheden had voortgezet In eeo door de Kölnische Zeilung medegedeeld schrijven uit Berlijn wordt over dit onderwerp gezegd: //Het bevestigt zich dat de heer de Les seps te Konstantinopel zijn zin niet heeft gekre gen, en dat de Porte er in toegestemd beeft dat de Europeesche commissie voor de quaestie van de tonnemaat ook die aangaande de scheepvaart rechten tot een onderwerp van beraadslaging make, ten minste „officieus". Deze laatste bij voeging vereischt nog eenige opheldering. Voor het overige had men, gelijk bekend is, aan de toestemming der Porte nooit getwijfeld." TELEGRAMMEN. Versailles, 23 Mei. Slot der zitting. De heer Buffet leest eene boodschap voor van den heer Thiers, waarin deze vraagt otn te worden ge hoord. De minister Dufaure vraagt, uit naam van den heer Thiers, om de verdere beraadslaging tot morgen te verdagen. Hiertoe wordt besloten en de voortzetting der discussiën bepaald op morgen te 9 uren. Rome, 23 Mei. Volgens de llalienische Naeh- richten heeft de Paus aan den generaal der Je zuïeten het verblijf op het Vaticaan aangeboden, en besloten tot bet benoemen van nieuwe kar dinalen over te gaan. Hunne namen zijn nog on bekend. De kardinaal di Pietro zal waarschijnlijk Antonelli vervangen. De Paus heeft onlangs eene bul onderteekend, waarbij de bepalingen voor het conclave worden gewijzigd. Volgens deze berichten is de gezondheid des Pausen beter. New-York, 23 Mei. Eeu verschrikkelijke or kaan heeft Jowa geteisterd. Huizen en bouw hoeven zijn vernield. Menschen en vee zijn door het geweld van den storin medegesleurd. Ver scheidene personen zijn gedood en gewond. De Modoc-lndianeu hebben hunne onder werping aangeboden, op voorwaarde van lijfs behoud. De aaovoerder der Amerikaansche troepen eischt echter eene onvoorwaardelijke onderwer ping. Hij heeft hun uitstel gegeven tot Vrijdag. Voldoen zij dan niet aan zijn eisch, dan zullen zij allen gefusilleerd worden. Londen, 23 Mei. VolgeDS allhier ontvangen berichten van de Westkust van Afrika, zijn de A6haotijnen met groot verlies geslagen en ge noodzaakt geweest naar het binnenland terug te trekken. Athene, 23 Mei. Delinani, de tninsterieele candidaat, is tot voorzitter der Kamer van Afge vaardigden gekozen. IHadrld, 23. Mei. Eene ontmoeting in Navarra met het gros der Calistische strijdkrachten, wordt als ophanden beschouwd. Parjjs, 24 Mei. Het Journal dei Débats meldt, dat conservatieve afgevaardigden, tot geene partij behoorende, gister eene vergadering hebben gehouden, welke talrijk bezocht werd. De ver gadering besloot om elke motie van orde te ver werpen, welke eene transactie voorstelt, Weenen, 24 Mei. De Neue Freie Preste bevat een telegram uit Rome, waarinwordtgezegd.dat men op het Vaticaan zich gereed maakt, om een zwaren slag toe te breogen aan de wet op de kloostergoederen. Men verzekert namelijk, dat de Paus in de binneD kort uit te vaardigen ency- clica den grooten ban zal uitspreken over de leden van het ministerie-Lanza, zoomede over al dege nen, die in de Kamers ter gunste van de be doelde wet hebben gestemd of tot de uitvoering daarvan zullen hebben medegewerkt. LAATSTE BERICHTEN. Den Haag, 24 Mei. Adv. Gen. Polis heeft iu de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad (Burg. kamer) conclusie genomen in de revisie zaak van de Nederlandscbe te Nagasaki in Japan gevestigde handelsvennootschap conteerende onder de firma Hartmans; en Besier, eischeresse, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde, Deze conclusie strekt tot bevestiging van het in eersten aanleg gewezen arrest. De uitspraak is bepaald op 27 Juni. Z. M. de Koning en HH. KK. HH. prinsen Alexander, Hendrik en Frederik met HD. adju danten en gevolg zijn dezen middag te 3 uren met den Rijnspoor van HD. reis naar het noor den in deze residentie teruggekeerd. Aan het station werden de Koning en de prinsen door Z. K. H. den prins van Oranje ontvangen, terwijl men opmerkte den plaatselijken commandant ge- ueraal-majoor van Tuyll van Serooskerken en den heer Fock, Commissaris des Konings iD deze provincie. De extra-trein werd begeleid door den heer Ameshoff, president der Maatschappij en den heer Verloop, ingenieur. Wegens het overlijden van de hertogin van Braganza, keizerin-weduwe van Brazilië zal het Hof deu rouw aannemen van 26 Mei tot den 8sten Juni. De Vereeniging tot bescherming van dieren, waarvan Z. M. de Koning beschermheer is, hield gisteravond in het gebouw der Loge, hare Al- gemeene Vergadering, onder voorzitterschap van den heer H. D. Potter. Ia het afgeloopen boekjaar hebben de ontvang sten der vereeniging f 3096.98 bedragen, de uitga ven ƒ2721.32', dus een batig saldo van 375.65'. De altredende bestuursleden, de heeren Mr. A. Serrurier, A. Schadee, Dr. M. P. Lindo, Mr. G. Delprat en K. L. Hupscher werden bij declama tie als zoodanig herkozen. Vervolgens werden aan een 20tal dienaren van politie voor gedane bekeuringen belooningen uit gereikt. Ter markt te Leiden aangevoerd. 23 en 24 Mei. Winter Tarwe 10 hectoliter 12.50 13.60. Zomer Ttrwebectol. 11.60 a ƒ12.50. Winter Rogge 12 hectol. 8.00 a ƒ8.50. Zomer Rogge hectol. 7.00 a ƒ7.50. Zomer Gerat hectol. 6.60 a 7.00. Cheaalier-gerat 0 hectol. ƒ7.50 a 8.00. Zware Haver-8 hectol. ƒ5.00a ƒ5.60. Lichte Haver 10 beotol. 6.00 a 4.50. Duiveoboooen hectol. 8.50 a 2.00. Paariieoboooeo - bectol. 7.50 a /8.00. Oasen atuira 84 a 166. Stieren 10 atokt ƒ115.00 a 164.00. Kalfkoeien 58 stuks 186.00 a 810.00. Varekoeien 98 stuks 128.00 a f 264.00. Vette koeien 20 atnkfl ƒ248.00 a ƒ360.00. Kalveren (vette) 9S stuks 30.00 a J 68.00. Kalveren (magere) 70 stuks 8.25 a 17.00. Hamels (magere) 510 stuks 19.00 a /46.00. Hamels (sette) 120 stuks 32.00 a 60.00. Lammeren (magere) 9700 atuks ƒ8.60 a ƒ24.00. Varkens (magere) 68 stuks ƒ17.00 a ƒ34.00. Varkens (Biggen) 220 stuks fl.00 a ƒ14.00. Grasboter 18600 kilogr.1ste qrialit. p vat 56.00 a 60.00. Sehei2üe qualiteit p vat 43.00 a 62.00grasboter Iste qual. per kilogr. 1.40 a 1.50; Schei 2de qualiteit per kitogr. ƒ1.24 a 1.30. Lange grauwe Turf 1000 dubb. hectol, 0.20 a f 22. Lange Zwtrte Turf 21000 dubb. bectol. ƒ0.22' s ƒ0.24. Ter markt aangebracht 207 runderen, 168 kalrereD, 668 irha peu en 10851 lammeren thermometer van fahrenheit. V rijdag Zaterd. morg. 5 o. 50° iiiorg. 8 n. 52' naui. 12 n. 56° nam. u. w nain. 5 u. 60* avoud 8 o. 56" a.Onfl. li' D. 52' Wind: Vrijdag-namiddag 5 u. Z. W. Zaterdag-namiddag 4 u. N. W. PROGRAMMA'S TAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 27 Mei, des avonds te half zeven, door het muziekcorps der grenadiers, ODder directie van den heer H. Völlmarlste afdeeling. N". 1. De Eendracht, Marseh, Dunkleb,; 2. Ouverture de l'Opéra booffe: La Sorciire de Boissy, Zaytz 3. Souvenir de l'Opéra: Gaslibclza de Muillart, Buijssens; 4. FrohsinnsScepter, Walzer, Lanner; 5. Fautaisie de l'Opéra: Hamlet de Thomas, Wal- hain. 2da afd. N°. 6. Concert.Ouverture, Jul. Rietz; 7. Marche Hongroise, tiréc de La Damnation de Faust, Berlioz; 8. Weiche nicht, o süsser Traum, Lied, F. Abt; 9. Fantaisie de l'Opéra: Le Protcril, ou le Corsaire de Vénise, de Verdi, Dunkler; 10. Sorgen[rei-Polka, Budik. Dikwijls worden door de natuur geneesmidde len aangeboden van zeldzame kracht, die echter ternauwernood bekend zijn. Zoo kunuen wij lee- ren kennen aan de lijders aan Migraine, Hoofd pijn, Zenuwpijnen, de GCARANA, vao de Hee ren GRIMAULT Cie., een plantaardige zelf standigheid uit Brazilië. Een pakje vaD dit on schadelijk poeder, aangelengd in een weinig water, is meestal genoegzaam om de hevigste hoofdpijD te doen verdwijnen. Elk doosje bevat 12 pak jes en wordt verkocht voor 3 franken. Getrouwd Dr. A. VAN DER LOEFF Pz., Arts le '$-Hcerenberg, BV A. E. HARTEVELT, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 23 Mei 1873, Wordt gevraagd tegen Augustus een Adres aan het Bureau van dit Blad, onder de letters F. G. Van af Zondag-avond 25 Hel 1873, na vijf ureu, zijn de prijzen van het Brood als volgt: Gebuild Brood 50 Lood f 0.1154. id. 100 0,23. Ongebnlld Brood 50 0.08. id. 100 0.16. Gewoon Roggebrood 150 0.15. Zoet Roggebrood 100 0.1254. id. 150 0.1854. Krentenbrood 50 0.13. id. 100 „0.26. Kadetje» en Krentenbroodjes per stuk 0.02. Tarwebloem in pakjes van 50 Lood 0.14. De Directeur, G. J. DE CAMPARIS. Le soussigné a l'honneur d'iuformer l'honorable public qu'il arrive dans cette villg avecune belle collection de Bljonx eu Corall et Camée, modèles les plus éiégaDts. Lamodicitédes prix lui fait espérer un bon suecès. Les dames et les messieurs qui désireut voir sa collection sont priés de s'adresser l'Hötel i/LE SOLEIL d'OR," entre midi et 5 heures, et les autres heures il se rendra èt domicile sur demande. N. MOSTRODOMEN1CO. NB. II ne reste que qoelques jours. De Boekhandelaars E. J. BRILL en FREDE RIK MULLER zullen op Woensdag 28 Mei, te 1054 uren, te Leiden verkoopen: de 23 BOEKENKASTEN, 11 KUNSTKASTEN en 3 KUNSTTAFELS. Voorts eenige oude Schilderijen, Teekenln- gen, Basten, enz., nagelaten door den Weledel. Zeer Gestr. Heer Te zien Maandag en Dinsdag, 26 en 27 Mei, van 103 uren. De Catalogus is op aanvrage gratis te bekomen. sorteering D E li K M 8 is ontvangen door wl- TOMBKIMCK, Hooigracht, LEIDEN. Op Dinsdag den derden Juni 1873, des middags te twaalf uren, zal door Burgemeester en Wet houders van Leiden, op het Raadhuis alhier, AANBESTEED worden Het schoonmaken, Invoegen en her stellen van de gemetselde wallen, ln en bulten de Stad, IN DB1E PERCEELEN. Het bestek ligt ter inzage aan de Siads-tim- merwerf, op eiken werkdag de besteding vooraf gaande, van 's morgens te 10 uren tot's namiddags te 4 uren, en is aldaar a f 0.10 per stuk verkrijg baar gesteld. Verlangde ophelderingen enz. zullen bij den Gemeente-Architect te bekomen zijn. op het Raadhuis, op Dinsdag den 27,UI1 Mei 1873, des voormiddags te tien uren, van eene hoe veelheid van 2000 Hectoliters GAZCOKE, in 100 partijen van 5, 100 van 10, 6 van 50 en 2 van 100 Hectoliters, bd zulks tegen dadelijke betaling. Het beroemde Originaalwerk moet door joog en oud gelezen l worden. Het bevat nuttige wen ken over de bewaring en zwaktetoestanden van hen, die zich in hunne jeugd aan bui tensporigheden hebben schuldig gemaakt. Prijs franco fx bij den Uitgever W. BERN- HARDI, Berlijn, Siuieon-ütrasse 2. (Q. 1380.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3