hoogbejaard, militair in zijn hart, die ook den tocht naar Rusland had meegemaakt, had zich laten inschrijven voor de audiëntie. Toeu de Koning dezen naam zag, zei hij tot zijn adjudaut: «c'est h moi!" en terstond liet bijzeg gen, dat niet de oude heer Kohier tot hem komen, maar hij deze opzoeken zou. Gemakkelijk ging dit niet. De achterbuurt, waar de veteraan woonde, was voor den koninklijken wagen niet toegankelijk. Het laatste eind ging dus te voet, te midden van een steeds talrijker schare, die den Koning omringde en bijua ver drong. In de nederige woning onderhield zich Z. M. met den ouden heer over zijn gevallen zoon en zei op 't zien van een drietal knapen daar aan wezig, zonen van den generaal, tot deze kinde ren „Ik zal je niet vergeten." De N. R. Cl. meldt uit Malta, dd. 13 Mei: Het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden, van Nieuwediep naar Batavia, den 9 dezer rnet schade aan de machine naar bier gesleept, had den 6 Mei bij het eiland Galita zwaar stormweder ge had. Onder het opslepen ziju beide stoomboten twee malen in aanvaring geweest, waarbij eerst genoemde stoomboot de ijzeren boegspriet gebro ken en de andere boot 10 ijzeren knieën in den stuurboordsboeg gebroken heeft en meer andere schade bekwam. Het ongeval aan de machine was, volgens een bericht in de Oord. Ct., veroorzaakt door het springen van het deksel van den stoomcylinder, waardoor de geheele machine onklaar raakte. Hoever de Willem daardoor uit haar vaarwater geraakt was, kan daaruit blijken dat men den 7 den Constantine gepasseerd was. Uit Weenen bericht men dat de bejaarde Baron Karei van Estorff, Kamerheer van Z. M. den Koning der Nederlanden, met roem bekend op het ge bied van Germaansche oudheidkunde, zeer ge vaarlijk ziek ligt, tengevolge van een zware ver koudheid, bij het bezoek der Weener tentoon stelling opgedaan. Men schrijft aan het Vaderland uit Weenen d.d. 21 Mei: /Gisteren werd hier op de Tentoonstelling van schoone kunsten, afd. Nederland, verkocht de fraaie schilderij van onzen stadgenoot Elchanon Ver veer, voorstellende: ,/Die Meerwolfen" (catal. n°. 155), voor een kapitale som. De aankoop geschiedde voor Amerika. Over het algemeen trekt de Ne- derl. kunst zeer de aandacht. De commissie komt alle eer toe zoowel voor deze afd. als voor de afdeeling industrie en landbouw, die een vrij gned effect maken." Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw Jhr. W. A. van der Feltz, burgemeester van Assen. Ook zijn door den Koning benoemd tot offic. der orde van de Eikenkroon, Dr. N. H. Tatum Zubli, pred. bij de" Herv. gem. te Assen, en tot ridders dier orde Jhr. J. A. G. van der Wijck, burg. van Hooge- veen; K. E. Borger, burg. van MeppelG. H. Woltersom, burg. van KoevordenA. L. Lestur- geon, pred. te Zweelo, en G. R. W. Kijmmetl, comm. bij het prov. gouvernement van Denthe te Assen. Door de commissie uit het provinciaal gerechts hof van Drenthe is toegelaten als candidaat-nota- ris, de heer van Loon van Hoogeveen. Deze was de eenige candidaat. Bij beschikking van den Minister van Koloniën van den 16den Mei zijn de hulponderwijzers J. Akkersdijk en V. H. van Leeuwen gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandscb Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft J. P. Brouwers herbenoemd als burgemeester van Cardier en Keer. Z. M. beeft aan K. F. Ariëns, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats- verv. kantonr. te Venlo. Z. M. heeft benoemd totsubst.-offic. van justitie bij de arrondissements-rechtb. te Brielle Mr. M. G. P. Del Court, thans subst.-griff. bij arrondisse- ments-rechtb. te Haarlem. Z. M. heeft aan Mr. D. van Weel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsverv. in de arrond. rechtbank te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd bij het middel van den aa rborg der gouden en zilveren werken: tot commies stempelaar te Amsterdam: den heer Mr A. van Lier, thans te Schoonhovente Schoon hoven den heer E. G. W. Piper, thans aide-essa- yeur te Breda. Z. M. heeft benoemd tot Rijks-ontvanger te flellevoetsluis c. a., den heer Jhr. T. E. van Nis- pen, thans te Hengelo c, a. Nog is benoemd tot surnumerair der regis tratie en domeinen, de in die qualiteit vroeger eervol ontslagen heer T. Harting. BINNENLAND. Amsterdam, 23 Mei. Als voorbode van de landbouwtentoonstelling, die hier ter stede in September e. k. zal geopend worden, zal reeds op 18 Juni e. k.te 1 uur, op de landerijen bij den Roomtuin, buiten de Muiderpoort, de beproe ving plaats vinden van grasmaaiwerktuigen, hooischudders en paardenhooiharken, vanwege de Holl. Maatschappij van Landbouw. Leden der Maatschappij en die van andere landbouwmaat- schappijen hebben toegang. Tot rechtercommissaris, belast met de in structie der strafzaken in het arrondissement Amsterdam, zijn voor het tijdvak van 1° September 1873 tot 1° September 1875 benoemd de rechters Mr. S. Wildschut en Mr. P. J. Suringar. Den Haag, 23 Mei. Gistermorgen kwam eene zekere M. P. in den schoen- en laarzenwiukel van den heer Middelkoop alhier om een paar laar zen te koopeo. Na er eeoige aangepast te hebben, gaf zij voor ongesteld te worden en verzocht een glas water aan de winkeljuffrouw. De juf frouw begaf zich naar de keuken om het te halen, maar toen zij terugkwam, was de zieke verdwenen. Daar echter leveus twee paar laarzen verdwenen waren, oordeelde men het geraden de politie van het gebeurde kennis te geven, die de vrijheid beeft genomen M. P. in arrest te nemen. Op de begraafplaats Kik- en Duinen werd he denmorgen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van Mr. J. Crans, in leven raadsheer bij den Hoogen Raad der Nederlanden en ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De voor zitter en vice-president van dat hoogst rechterlijk college, een aantal van des overledenen collega's, eenige ambtenaren van het Openbaar Ministerie en van de griffie, alsmede sommige aüdere vrien den en bekenden waren op den doodenakker aanwezig. De vier bodeu bij den Raad vervulden den treurigen plicht de slippen van het lijkkleed te dragen van den man, dien zij in hun onder geschikte betrekking ook hadden leeren kennen en waardeeren. Voor de geopende groeve werd, nadat de lijk kist was nedergelaten, door den voormaligen raadsheer in den Hoogen Raad, mr. J. A. Jolles, lid vau de Tweede Kamer, een treffende toespraak gehouden, waarin hij hulde bracht aan de na gedachtenis van den 84-jarigen ontslapene. Een der bloedverwanten richtte daarna een woord van dank aan allen, die door hun tegen woordigheid aldaar blijk van belangstelling in 's mans nagedachtenis hadden willen geven. De kiesvereeniging „de Grondwet" is tegen Maandag-avond ter vergadering opgeroepen tot het stellen van een candidaat voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generual. Aan den gemeenteraad is door B. en W. voorgesteld te besluiten tot het bouwen eener school van meer uitgebreid lager onderwijs voor 200 leerlingen, op het terrein van het onlangs aangekochte huis, ter vervanging der school op de Groote Markt en het openbaar meer uitge breid lager onderwijs beperkt te doen blijven tot 4.00 leerlingen. Botterdam, 23 Mei. In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag omstreeks halfeen, hoorden eenige aan het Tarweuakker werkzame lieden aan de overzijde hulp roepen. Zich naar de plaats begevende van waar zij het geroep meenden te hooreu, zag een hunner een pet in het water drijven, hetgeen hun deed vermoeden dat iemand te water was geraakt. Terstond werden pogingen tot reddiug beproefd, doch na eenige oogenblikken vischte men het lijk op van een politie-agent 4de klasse, die ter bewaking van koopmansgoederen aan de Leuvehaven was ge plaatst. Het is onbekend door welk ongelukkig toeval hij te water is geraakt. Den daaropvolgendeu ochtend werd in de Cool- vest het lijk opgehaald van den onder-inspecteur van politie v. S., die gedurende eenigen tijd aan benauwdheden lijdende was, en, in dien toestand des nachts zijne woning verlaten hebbende, ver moedelijk in het water is geloopen. Vtrrcht, 23 Mei. Aan de Hoogesehool zijn heden bevorderd tot Doctor in de Rechten de heer O. M. Blauckenhagen, van Batavia, na verded. van stellin gen, en de heer T. Ruijs J. Pzn., van Kampen, na verdediging van een Academisch proefschrift De gezworene gemeente in Ouerijsel en Gelderland, naar aanleiding van art. 131, Gemeentewet, historisch toegelicht. Amersfoort, 23 Mei. In verband met de ver kiezingen voor de Tweede Kamer zal, naar men verneemt, alnier door de afdeeling van het anti- schoolverbond, kort na het Pinksterfeest, onder leiding van Ds. J. H. Wiersma, predikant uit 's-Hertogenbosch, eene algeineeue vergadering worden gehouden met bedestonden. Veendam, 23 Mei. De heer Dr. de Jager Mee- zenbroek, alhier sints de oprichting der hoogere burgerschool, directeur dier inrichting, treedt met I September e. k. als zoodanig af. Burg. en Weth. hebben oproeping gedaan van sollicitanten naar de vacante betrekking, waaraan verbonden is eene bezoldiging van 2300. Uelllgerlee, 23 Mei. Ondanks het ongunstige weder waren heden eene menigte menschen toe gestroomd, om de onthulling van het gedenktee- ken van den stervenden Adolf van Nassau bij te wonen. Te ruim twee uren arriveerde de optocht uit Winschoten. Vooraan kwam de kapel der hu zaren, daarna de schutterij en de weerbaarheid, vervolgens de rijtuigen waarin Z. M. en de prin sen van Hd. Huis waren gezeten; terwijl een ge deelte der schutterij en weerbaarheid den stoet sloot. Bij het feestterrein aaogekomen, werd Z. M. verwelkomd door de hoofdcommissie voor het mo nument, waarna de Koning onder het gejuich der menigte in de tent tegenover het te onthullen eereteeken plaats nam. Pro'. P. Hofsiede de Groot hield daarop de feestrede, waarvan het eerste ge deelte aldus eindigde: Nederlanders, uw Vorstenhuis heeft drie eeuwen lang geen geringer glans en geen minderen zegen verspreid dan eenig regeerend geslacht zoover er volkeren wonen. Getrouw was het aaD zijn leuzen: Saevis tranquillus in undis en Je Maintiendrai. Drie eeuwen klonk en uog vele eeuwen blijve klinken het Wilhelmus van Nassouwen." Dit was het sein voor het publiek om in te stemmen in het door de muziek thans gespeelde Wilhelmus. Dit lied was een laatste voorberei ding voor de wonderschoone groep, voor welks outhulling Z. M. hel sein gaf. De gruep, een waar kunststuk van den heer Geefs te Antwerpen, stelt voor den stervenden held, in de eeno hand het vaandel met zijn leen spreuk: recuperare aut mori (her winuen of sterven), in de andere het gebroken zwaard; ziju blik is dankbaar ten hemel geslagen als van een die weet, sterveude toch te winnen. Achter hem staat de Nederlaudsche Maagd in fiere, strijdbare hou ding, bedroefd maar welberaden, en nevens deze de Nederlandsche Leeuw met opgerezen manen, gereed om de door Filips geschonden privilegiën te verdedigen als het kostbaarste kleinood. Daarna nam prof. Hofstede de Groot nogmaals het woord en hiermede was de plechtigheid ge ëindigd. De Komug keerde terug naar Winscho ten om er in een „matinée musicale" het gedicht te hooren, 't welk ook Dr. Beets nog op het feest van heden uitsprak. Aan den heer J. D. Lewe Quintus, president der hoofdcommissie van het monument, werd de orde van den Gouden Leeuw van Nassau over handigd. 's-Ucrtogenbosch, 23 Mei. De ufficieren-vau- gezondheid 2de kl. H. Metjerink en B. M. H. A. van de Goorbergh, hebben uiet goed gevolg exa mens afgelegd als officier van gezondheid 1ste kl. Van de 2de militaire afdeeling worden on derstaande officieren bij het Indische leger ge detacheerd: 2e reg. infanterie: De kapiteins W. F. Vleys- inan, F. M. Aveuarius en F. G. Olterbein; dele luitenants G. H. Aalders, F. W. J. M. van Tien hoven, J. A. L. Schoenmaeckers, M. G. W. A. Schumann le luit.-adj.; 3e reg. infanterie: De kapiteins H. F. Mulder en A. J. E. Rochell; de le luitenants A. E. Mooi- jaart, J. van Wijk le luit.-adj., J. J. Friese en J, P. F. G. E. Delpy 5e reg. infauterte: De le luitenants J. W. O. G. Bloys van Treslong, L. F. Leyds le luit.-adj., W. Vermeire, H. Koppen le luit.-adj. en M. C. B. de Groot; 6e reg. infanterie: De le luitenant W. E. van Ingen. Naar men verneemt zullen geen muzikan ten van het 2e reg. huzaren alhier aan de ex peditie naar Atcliin deel nemeo, maar is integen deel iet corps, dat reeds onder de beste militaire muziekcorpsen mag gerekend worden, in de laat ste dagen nog aanmerkelijk versterkt. GEMENGD IV1EUWS. Een bericht uit Deventer maakt melding van eene, indien zij waar is, hoogst laakbare daad van den wethouder van Ln. Een man, die op reis was naar Deventer, werd ziek in de schuur bij een boer dier gemeente, en toen deze zich om hulp bq het gemeentebestuur wendde, op last van den wethouder in eene kar, verge zeld vau een veldwachter, een halfuur buiten de gemeente gebracht en daaraan den kant van den weg neergelegd. Een landbouwer in de nabijheid nam deu zieke op en liet een genees heer kouien. Deze bezocht hem en schreef aan het bestuur van het ziekenhuis van Deventer het verzoek, deu koortslijder op te nemen welk verzoek werd afgewezen, op grond dat er geen barakkeu voor typhuslijders waren. De zieke overleed twee dagen later in het huis van den landman. - Met 1 Juni worden op de lijn Weenen- Munchen de slaapwaggons in gebruik gesteld. Men heeft er de proef mede genomen en zij moeten uitstekend aan de bestemming beant woorden. Aan de slaapsalous zijn kabinetten voor bet toilet en eene kleine restauratie verbonden. Te Utrecht is in de nabijheid van de Jeremiebrug zekere V. verdronken. Zijn lijk is tot dusver nog niet gevonden. Hij laat eene weduwe en drie jonge kinderen na. Te Stralsund is een 16jarige scholier door een anderen jongen met een scher pen steen geworpen, die hem zoodanig trof dat de slagader van den hals doorgesneden werd en hij terstond een lijk was. Uit Breslau schrijft menDe Beurs heeft in de laatste dagen drie offers gevergd. Nadat een koopman een einde aan zijn leven had gemaakt door middel van een scheet mes, bracht den volgenden dag de zoon van dien koopman, 34 jaar oud, en die met zijn vader groote verliezen bij de speculatiën had ge leden, zich op dezelfde wijze om het leven. Een geacht makelaar aan de beurs heeft, om dezelfde redenen, een einde gemaakt aan zijn leven door zich in de Oder te verdrinken. Naar men ver zekert zal binnenkort te Brussel het gerechtelijk onderzoek plaats hebben van den bekenden Stupp, die te New-York gearresteerd is als medeplich tige aan deu moord op den beer du Bois de Bianco en die weldra zal uitgeleverd worden. Een man, die kort voor den moord in dienst was gekomen bij den vermoorde, zit reeds meer dan een jaar als verdacht in de gevangenis. De heer de Groof van Brugge zal morgen te Brussel 300 meters hoog met een ballon opstijgen en van die hoogte beproeven met een toestel, naar het model van zwaluwvleugels vervaardigd, te vliegen. HUITENLANO. Frankrijk. In de gisteren gehouden zitting der Nationale Vergadering was de heer Thiers tegenwoordig. De heer Dufaure zeide dat de heer Thiers gebruik zou maken van zijn recht om het woord te voeren. De heer de Broglie betoogde dat het noodig was om aan het hoofd der zaken te heb ben een krachtig Ministerie, dat het land gerust stelt. De ouderteekenaarsder bekende interpellatie betwijfelen of het tegenwoordige Kabinet aan dit vereischte voldoet. Men vreest dat door het algemeen stemrecht de radicalen aan het bewind zullen worden gebracht, waardoor de Commune revanche zou kunnen nemen. De heer de Broglie gispte heftig de houding van het Gouvernement in de Lyonsche quaestiehij voegde er bij dat aan de politiek van geven en nemen een einde moest komen; er moet gehandeld worden waardoor het Gouverneineut bewijst, dat het zich scheidt van de radicalen. De samenstelling van het tegen woordige kabinet is eene concessie aan de radi calen; beter is 'torn het onderspit te delvendoor flink de conservatieve vlag omhoog te houden. Hij bezweert het Gouvernement zich te stellen aan het hoofd der conservatieven. De heer Dufaure zeide dat het Gouvernement, zoowel als de coucervatieven, doordrongen is van de bestaande gevaren en toont aan dat de jongste verkiezingen sterke blijken dragen dat de radicale leerstellingen veld winnen. Hij ont kent dat de regeering eeu compromis wenscht. De feiten bewijzen het tegendeel. Heden zal het debat worden voortgezet en wel op eeu verzoek namens den heer Thiers gedaan. Gisteren is in de Vergadering eene bood schap van den heer Thiers voorgelezen, melden de, dat hij aan de discussie deel zal nemen, doch alleen heden 't woord zou voeren. Men gelooft dat 't debat hedeu in de avondzitting afloopen zal. De groep van Casimir Périer hield Donderdag eene vergadering, waarop 40 leden tegen woordig waren. De meeste sprekers waren van meening, dat Thiers waarborgen behoort te geven in con servatieven zin. Gisteren zou de groep van Périer wederom bijeenkomen, oin daarna hare afge vaardigden tot den heer Thiers te zenden. Ondanks alle strijdige geruchten, schijnt 't zeker te ziju, dat de heer Thiers zich terugtrekken zal, indien hij in de minderheid bleef. Intuschen ver wachten velen eeu gunstigen afloop van de crisis. Eene particuliere dépêche meldt dat de heer Thiers in de Vergadering 't woord zou voeren. Hij rekent op een meerderheid vun 15 stemmen. De groep van Casimir Périer heeft met drie andere groepen van de linkerzijde, besloten de eenvoudige orde van deu dag te stemmen. Het op 3 Mei 1873 ouderteekende eindpro- tocol van de suikerconventie luidt als volgt: De ondergeteekende commissarissen, willende eene schikking ontwerpen die met algemeene stemmen zal kunnen aangenomen worden, hebben eenstemmig besloten de hieronder volgende be palingen bij hunne regeeringen aau te bevelen Art. 1. Wanneer naar het schijnt het effectieve rendement niet overeenkomt met de nuance, heb ben de administratie en de handel de bevoegd heid het te doen bepalen door eeD der procédés, omschreven in de bijlagen A, B en C, welk pro cédé zal zijn aangewezen door elke regeering. De suikers wier ruim suikergehalte een rendement aanwijst behoorende tot eeu andere klasse dan die welke door hare nuance wordt aangeduid, worden in deze andere klasse gerangschikt. Zoo behooren de rendementen van 92, 84 en 78 res- pectievelijk tot de le, 2e en 3e klasse.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2