en de bevolking van bet eiland begroet. Eerst werd een bezoek gebracht aan de kerk, waar de kleederdrachten van bruid en bruidegom in eigenaardig kostuum bezichtigd werden; vervol gens bezocht. H. M. een paar merkwaardige ge zinnen, van welke het een zich door vergevorder jaren, het andere door buitengewonen omvang onderscheidde. Bij Hr. Ms. vertrek te ongeveer 2 uren werden haar door drie inwoners als gedachtenis aangeboden eenige antieke voor werpen, die, hoewel van geene groote waarde, toch het bewijs leverden hoe gevoelig men was voor de eer aan het visschersdorp bewezen. Te ongeveer kwartier voor vieren te Amsterdam weder aangekomen, is H. M. per Hollandsche spoor van 4 u. 25 in. naar de residentie terug gekeerd. Den Helder, 18 Mei. Gistermorgen is het de tachement mariniers, sterk 300 man, onder bevel van den kapitein F. A. van Braam Houckgeest, benevens de 1ste -luitenants van dat corps Jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel en J. L. Cadet, H. A. J. Battaké en W. F. Paehlig, 2de luitenants aan boord gegaan van het stoomschip der maat schappij Nederland Koning der Nederlanden, be stemd naar Oost-Indië. Het detachement werd van de marinewerf, alwaar het op een der ver- dedigingsvaarluigen nachtkwartier had gehouden, afgehaald door het muziekcorps van het Instituut der Marine, en marcheerde naar het bovenge noemde stoomschip daar aangekomen werd het ontvangen, behalve door verschillende officieren, door Z. Exc. den vice-admiraal, directeur en com mandant der marine alhier, die het corps een gepast vaarwel toesprak, waarna het detachement in de beste orde scheep ging. Gistermiddag heeft het stoomschip de haven verlaten en is heden in den ochtend naar zee vertrokken. Bi) de passag'ers aan boord van de Koning der Nederlanden, is nog gekomeu mej. R. W. Boon. Zandvoort, 18 Mei. Spoedig zal het Groote Badhuis worden geopend, en alsdan zal tevens weder gebruik kunuen gemaakt worden van het Badhuis voor minvermogenden alhier. Deze inrichting, een paar jaar geleden geheel uit liefdegiften opgericht, blijkt vulkomen aan haar doel te beantwoorden. In het vorige jaar werden er, niettegenstaande het geslicht wegens het uitbreken eener epdemische ziekte gedurende ecuige weken uioest gesloten wurden, 68 patiën ten vei pleegd, als: 12 mannen en 25 vrouwen, 1u jungi iis en 21 men-jes, waarvan 31 hersteld, 25 viibeterd eu 12 onveraudetd werden ont slagen. De verpleegkns.en zijn voor het aanstaande seizin u bepaald op 1 1 voor particulieren eu f 0.75 voor gemeente- ol diaconie bestureu. Den Haag, iS Mei. De zaak van E. Beekman, requiraut van cassatie tegen een arrest van het Gelnersche Hof, als daai bij schuldig verklaard aan doodslag op zijne huisvrouw en veroordeeld tot 20 jaten tuchthuisstraf, zal aanstaandeu Dinsdag voor de s rafkamer van den Hoogen Raad be handeld worden. Als advocaat van den requirant zal optreden Mr. G. Beliulante. De Prins van Oranje heeft gisteravond de voorstelling in het Amerikaansche circus van Mijers met H.D. tegenwoordigheid vereerd. De tentoonstelling van honden is gister middag op het terrein van het Kon. Zoölogisch Bot.-Genootschap alhier geopend, om heden geslo ten te worden. In het midden van den Tuin rondom den muziektempel zijn de hokken ge schaard. Door ongeveer 300 personeD, zoowel hier als in andere steden des lands woonachtig, waaronder in de eerste plaats behoort vermeld te worden Z. K. H. de Prins van Oranje, van wien twee schoone Eugelsche patrijshonden op de tentoonstelling prijken, die de zilveren me daille zijn waardig gekeurd zijn te zamen 402 stuks ingezonden, welke in 48 groepen verdeeld zijn. Men vindt er zeer vreemde honden15 Newfoundlandsche waakhonden van zwarte en zwartboute kleur, verder keeshonden, doggen, verschillende soorten van smoushonden, eenige jachthonden, een aanzienlijke verzameling pa trijshonden, poedels, schoot- en leeuwhondjes. Ter opluistering zijn exemplaren van verschil lende niet gevraagde hondenrassen op de tentoon stelling aanwezig, onder welke zich bevindt de pleegmoeder van 2 gestreepte tijgers, thans in de Diergaarde van Nalura Arlit Magistra te Amster dam, die zeer de aandacht trekt. De Commissie van beoordeeling voor de bekro ningen, bestaande uit de heereu Jhr. J. H. Ge vers, uit Noordwijkbaron van Heemstede, uit Haarlem James Suiitb, te Kralingen baron van Hardenbroek, te Utrecht; Dr. Bauduin, uit's-Hage en Aug. A. Watnbersie, van Rotterdam, heeft o. a. de navolgende prijzen toegekend: Terre-neuvehond, 1ste prijs z. m. aau A. P. van Oordt, te Soeterwoudegroote bandhond (Malin) 1ste z. m. aan J. Straver te Waddinx- veenkleine bulldog, lste prijs z. m. aan J. Wynobel te Leidenkortharige patrijshond lste prijs verg. z. m. toegekend aan Jhr. J. H. Ge vers, te Noordwijk. Een druk bezoek viel de tentoonstelling giste ren ten deel. Ook H. M. de Koningin heeft ge- ruimen tijd op het terrein vertoefd en werd door eppe commissie rondgeleid. Van de visscherij te Scheveningen aange komen visschers deelen mede, dat drie uren van den wal een schip gezonken moet zijn, waarvan alleen nog de masten zichbaar zijn. Rotterdam, 18 Mei. In de maand Maart dezes jaars werd ten kantore van de firma Schleicher Kempff alhier eene som van f 1107.57 ver mist, die moest strekken tot betaling eener courtage-rekening, welk bedrag uit een gesloten lessenaar was ontvreemd, terwijl ook bleek dat verschillende flesschen wijn successievelijk uit den kelder waren verdwenen. Na in den aan vang pertinent te hebben ontkend, beleed een der bedienden van bet kantoor zijne schuld, terwijl inmiddels het geheele bedrag door tusschen- komst van een derde aan genoemde heeren was gerestitueerd. Bet bedoelde jonge mensch stond ter zake van dien diefstal terecht, terwijl acht getuigen de bijzonderheden aan het licht brachten. Advo caat mr. Knottenbelt pleitte voor den beklaagde verzachtende omstandigheden, op den eisch vod den Officier, die tot cellulaire gevangenisstraf van een jaar concludeerde..Bij vonnis van gisteren ver klaarde de Rechtbank de schuld van den beklaagde bewezen, doch, in aanmerking nemeode diens oprechte bekentenis en jeugdigen leeftijd en het gemis van berokkend nadeel, veroordeelde zij hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht maanden. Cforcum, 18 Mei. Vrijdag morgen had alhier de plechtige teraardebestelling plaats van den ad judant-onderofficier der d.d. schutterij, Johannes Capteyn, geboren den 1 April 1837. Hij kwam alhier in 1861 als onderofficier in garnizoen bij eender bataillons van het 8e regiment infanterie, verliet kort daarop de dienst en werd benoemd, na eenigen tijd ten kantore van den procureur, den heer de Vries van Heijst, werkzaam te zijn geweest, tot brievenbesteller in deze gemeente. Gedurende zijn verblijf doorliep hij btj de Schutterij de ran gen van korporaal, onderofficier en sergeant-ma joor, tot dat hij bij de reorganisatie der schutterij bevorderd werd tot adjudant-onderofficier. Met lof kan men steeds van zijn loopbaan getuigen, van daar dan ook dat de waarnemende comman dant der d.d. schutterij, de kapitein de Vries van Heijst, H.H. officieren, alsmede kader en verdere leden, uitnoodigde otn aan die treurige plechtig heid tnede deel te nemen. Officieren, kader en vele schutters gaven daaraan gehoor en alzoo werd de brave overledene, met alle honneurs, vooraf gegaan door het muziekcorps, grafwaarts gedragen. Aan de groeve gaf de vader van Capteijn zijne diepe droefheid lucht en bedankte de aanwezigen voor de laatste eer aan zijn braven znon bewezen. Daarna naui de kapitein de V. v. H. het woord en schetste de verdiensten van den overledene in de betrekkingen, waarin htj was werkzaam ge weest, en maande allen aan, dat voorbeeld te volgen. Daarna herdacht de adjudant-onder- olficier vati het 6de regiment infanterie mede de verdienste van zijn krijgsmakker. De heer von Scharts, com mies bij de posterijen, betuigde mede zijn leedwezen aan het graf te staan van iemand, die gedurende zijne betrekking als brie venbesteller met den meesten ijver en nauwge zetheid zijne plichten had vervuld. Aangedaan keerden allen huiswaarts. [N. R. Ct Utrecht, IS Mei. Aan de Hoogeschool alhier werd gisteren bevorderd tot doctor in de letteren de heer A. Scholte, S. Min. cand., geboren te Druten, op eene Disserlalio literaria continent obser- valiants criticas in saluras d. Junii juvenalis. Gisteren beeft zich alhier in de Magdalena- steeg een geval van brand voorgedaan in een huis, waarvan de bewoners afwezig waren. Toen het ontdekt ;werd, was er onder de toeschou wers, waaronder ook de opzichter der gemeen tewerken, een metselaar, die de deur met geweld opende. Met vereenigde krachten mocht het ge lukken den brand meester te worden en verdere onheilen te voorkomen. Leeuwarden, 18 Mei. Gistervoormiddag te balftien heeft de Koning deze stad verlaten. In de wachtkamer der eerste klasse hadden zich de leden van Ged. Staten met den griffier en de leden van den Gemeenteraad met den secre taris vereenigd, om van den Koning afscheid te nemen. Op liet perron bevonden zich de officie ren van de schutterij en het garnizoen met de regimentsmuziek, die bij de komst des Konings het Wilhelmus" aanhief. De Burgemeester be dankte den Koning in naam der gemeente voor de eer van het bezoek, waarvan hij hoopte dat Z. M. steeds de aangenaamste berinnering mocht be waren. Onder het aanhoudend geroep door de menigte van Leve de Koning I en bet spelen der muziek, nam Z. M. in den Koninklijken waggon plaats. Behalve den Burgemeester is door Z. M. be noemd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw, Mr. A. van der Laan, griffier der staten van Friesland. Bij het vertrek uit deze gemeente heeft Z. M. den Burgemeester f 1000 voor de algemeene armen en f 100 voor de weezen doen ter hand stellen. Groningen, 18 Mei. Gisteren heeft Z. M. de Koning zijn intrede gedaan binnen Gruno's veste. Reeds vroeg bewoog zich eene ontzettende me nigte menschen langs verschillende straten en pleinen, terwijl de gebeele stad in feestdos is gehuld en noch moeite noch kosten ontzien zijn om het bewijs te leveren, dat men hier het be zoek, door den Koning aan de hoofdplaats der provincie Groningen gebracht, op den hoogsten prijs stelt. Reeds vroeg begaf zich de commissaris des Konings in dit gewest, Mr. L. graaf van Heiden Reinestein, naar het Friesche station Buitenpost, teo einde Z. M. den Koning af te halen. Tegen 4 uur kwam Z. M. met gevolg hier aan en hoorde men uit aller mond: „leve de Koning I" „leve Oranje!" Aan het station had zich eene ontel bare menigte verzameld en deze volgde den stoet langs den stationsweg, die evenals het station zelf allersierlijkst was in oide gebracht. Nadat door den commissaris des Konings en den burgemees ter dezer gemeente den Koning een hartelijk welkom binnen stad en gewest was toegeroepen, zette de stoet zich in beweging. Nadat de trein de voornaamste straten had ge passeerd, kwam Z. M. eindelijk in de Oude Bo- teringstraat aan, alwaar zich de woning van den commissaris des Kooiugs bevindt, in welke Z. M. zijn iatrek heeft genomen. Te zes uur begon het diner aan het regeeringshotei, terwijl het muziek corps van het 8ste regiment infanterie gister avond van halfacht tot halfnegen op de Visch- markt eene muziekuitvoering gaf. Genoemd corps zal met dat der dd. schutterij gedurende het verblijf van Z. M. alhier op de Groote Markt, Vischmarkt en het Sterrebosch volksconcerten geven. Heden heeft Z. M. de godsdienstoefening in de Martinikerk onder het gehoor van Ds. v.Too- renenbergen bijgewoond, en te halftwee audiëntie verleenen aan civiele, miljtaire autoriteiten en colleges. Maastricht, 18 Mei. De volgende officieren van het 2de regiment infanterie hebben zich opgege ven om voor 2 jaren bij het Indische leger te worden gedetacheerd. Kapiteins de heeren Avenarius, Otterbein, Vleijs- man, Mulder en Beltrami. Luitenants de heeren van Muiken, de Man, Schultze, Potter, Troost, Vervat, d'Aulnis Hus- tiDx, Schumann, Le Bron de Vexela, van Tien hoven, Le Cocq d'Armandville, Mulder, Aalders, Vorstenbos, van der Paardt, Wrede, Anten, Moor- rees, Beek en Letn. Van de volgende 6 heeren, allen luitenants, worden de heeren Romijn, Boudeivijns en Geer- ligs bij het Indische leger overgeplaatst en zijn de heeren Weersma, Beiemaun en de Haas reeds vertrokken. Sedert de werving voor Indië onder meer gunstige bepalingen is geopend, zijn 80 onder officieren, korporaals en soldaten reeds naar Har derwijk vertrokken of gereed daarheen te gaan. Onder die 80 man zijn slechts 25 soldaten be grepen. KOLONIËN. BATAVIA, 12 April. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië «ijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Ontheven: Op verzoek, eer vol, van zijne betrekking, wegens ziekte, het lid van den Raad van Ned.-Indië mr. W. Rappard, met vergunning om Ned.-Indië te verlaten. Ontslagen: Op verzoek, eervol, met behoud van recht op pens., de adsist.-resid. van Koenin- gau J. H. Koelman; de alg. pakhuism. te Band- jermasin A. Samuels; de 2de hulponderw. aan de openb. lagere school te Bandjeruiasin S. C. van der Bent; op verz. eerv., de adj.comm. bij de poster. L. F. Bloem; op verz. eerv., de cipier van 's lands gev. te Padang W. F. Streithorst; bij de Kamer van Koophandel en Nijverheid te Sauia- rang op verz., eervol, wegens vertrek, als leden H. F. Morbolter, C. van Lennep en mr. W. K. baron van Dedem, en in hunne plaats benoemd H. P. J. van den Berg, lid der firma Jacobson, van den Berg Co., F. J. Knoops, adm. van de suikerfabriek Kaliwoengoe en A. Jurjans, agent van de Int. Kred. en Handelsver. „Rotterdam." Benoemd: Tot algem. pakhuism. te Bandjer- masin, J. H. Cox; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot contr. le kl., J. A. Ament; tot contr. 2e kl., W. A. van Aken; tot ambt. ter besch. F. W. M. Straeter. Bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werkentot adsp. ing. H. G. Levert, met bepaling, dat hij belast blijft met de hem tijdelijk opgedragen waarn. der betrek king van adj.-insp. der spoorwegdiensten en mits dien bij zijn corps gevoerd wordt la suite, en H. P. Mensinga, daartoe ter besch. gesteld van den Qouv.-gen.tot opz. 2e kl. J. W. Volmering; tot ads.-res. van Indramaijoe, mr. F. A. Loudon; tot griff. bij de rechtb. van crim. zaken te Djok- jokarta, J. Landman, tot lid bij de wees- en boe- delk. te Soerabaya, J. Leidelmeijer; tot zoutver- kooppakbuism. le Soerakarta, F. L. Winter. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot contr. lste kl., D. V. Mentel, F. Maijor en J. P. Peere boom Voller; tot contr. 2de kl., O. C.Eschauzier, A. J. Sloot en J. M. G. Numans; tot ambt. ter besch., A. L. Th, Berrettij, C. M. Verloop, en C. H. D. Monod de Froideville; tot Isten huipond aan de op. lste lag. sch. te Padang, J. van DuijQJ Goedgekeurd: Dat door den landraad tePe kalongan is benoemd: tot buit. subst.-grif. bij dit rechtb. buiten bezwaar van den lande, W. F. G, L. van Son. Dat door den dir. van bin. best. bij het bin. best, op Java en Madura zijn geplaatst in de res. Preanger-regentscbappen, de ambt. tei besch. P. M. L. de Bruijn Prince en Th. vai Disse; in de res. Soerabaya, de ambt. ter besch L. C. A. F. Lange, in de res. Probolinggo, di ambt. ter besch. H. E. Steinmetz. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned.,aas den vice-pies, van het hoogger. Mr. J. de Wal een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aau den comm. 2de kl. bij de post. F. baron van As beek, aan den ambt. op wachtg. A. J. Brückner aan den 2deu comm. ter algem. seer. P. C. Croon, en aan den 3den comm. bij het dep. van Fin, J. Lucassen. Door den dir. van onderw., eered. en nijv.zijn benoemd: Tot 2den hulponderw. aan de opent), eerste lag. school te Padang, M. P. Boo gaard; tot hulpouderw. aau de openb. vierde school te Soerabaya W. de Boer; tot adj.-comm. bij de post- en tel. G. W. Bisschop, met bep. dal bij bij het kantoor te Weltevreden zal wordtn werkzaam gesteld. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wapen der inf., tot kapt. W. Tengbergen; tot lste luits. H. C. P. de Bruijn en C. E. Makkink lot kol. bij het wapen der art., E. H. W.Ubbeni, Vergund: op verzoek, om naar Ned. terug te keeren, aan den lsten luit. der inf. Jhr. J. P, Bloijs van Treslong, op grond dat de vijf jareo, gedurende welke hij bij de landmacht in IndiS is gedetacheerd, eerlang zullen zijn verstreken. Verleend: Een tweej. vcilof Daar Europa, wegens ziekte, aan den dir. offic.-van-gez. kl. A. L. C. Stödtke; een tweej. verlot naar Ned. wegens ziekie, aau den kapt. der art. J. C. F baron vau Heardt en aan den kapt. der inf. M. Muller; een tweej. verlof Daar Ned., aan des lsten luit. der inf. J. Timmler. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegesi volbrachten diensttijd, met behoud van recht oj penrn, de maj. der art. C. J. Essers en de mij- der inf. L. W. A. Kesslerop verzoek, eervol, wegens voibr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kol. der art. J. D. Hoedt. Departement der Marine. Ontslagen: uit 's lauds dienst, de loodsleerl. te Soerabaija E. W. E. Eek hout. Benoemd: tot 2den gezagv. bij den dienst der kustverl. a/b van het lichtschip Soerabaya, P. G. J. Heijer; tot dir. van het mar.-eiabliss. te Onrust,, M. L. J. van Asperen. BUITENLANP. ivo ie fetti :he uit oiti een loet lei soe iet zee pin ie j( v besl isn ;elt geu T sen a I S' I dez wo zal. I hee de da' eig kit eei lei lor de de de ovi El: do ne ve Frankrijk. Het Journal des Debits bericht, dat in de bijeei- komst, welke het rechtercentmui gehouden beeft, besloten is, dadelijk na de opening van de zit ting der Natiouale Vergadering van het Ministe rie te eischen zeer duidelijke verklaringen omtrent de biDnenlandsche politiek. Wanneer die verkla ringen het rechtercentrum niet volkomen bevre digen, zal dit een motie van wantrouwen voor stellen, door welke het Kabinet zal gedwongen worden af te treden. Het blad meldt tevens, dat eenige leden van bet rechtercentrum hun voornemen volstrekt Diet verbergen, om Thiers zelf van de regeering te verwijderen, indien hij aarzelt oogeublikkelijk af te zien van zijne dubbelzinnige politiek. Het bevestigt zich, dat de heer Oasimir Périer benoemd is tot Minister van BiDnenlandsche Zaken. De benoeming van heer Bereoger tol Minister van Onderwijs en die van den heet I Martel tot Minister van Eeredienst is waarschijn lijk, maar nog niet zeker. Het ontslag der heeren Goulard eD Simon is aangenomen. De lndipendance bevat het volgend telegram uit Parijs: Het ontwerp van wet betrekkelijk de reorganisatie van het leger is door de commissie der 45 met eenparige stemmen aangenomen. Dit ontwerp is voor verscheiden punten in oppositie met dat van Thiers. De Opinion Nationale deelt mede dat de heer Cissey, Minister van Oorlog, zijn ontslag heeft genomen; hij zal worden vervangen door gene raal Chanzy. Zaterdag is te Nantes een banket gehouden, dat door den beer Gambetta werd bijgewoond. Hij hield bij deze gelegenheid eene rede, waar in hij zeide, dat de republikeinsche denkbeelden al meer en meer wortel schieten bij de Fran- schen. Hij wees verder op het antagonisme, dat tusschen de Nationale Vergadering en de natie bestaat. Indien de republikeinen in den jongsten tijd in twee departementen eene nederlaag geleden heb ben, dan is dit toe te schrijven aan de onwe tendheid, die het gevolg is van het Bonapartis- tisch bestuur, van de onwetendheid, die de grootste vijandin is van de democratie. Frankrijk wil de Republiek. En toch spannen de monar chalen tegen haar samen. De beer Gafnbetta be?

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2