Dinsdag 20 Mei. N°. 4072. A0. 1873. STADS-BERICHTEN. TWEE GEWICHTIGE BESLUITEN. •kit DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post.„3.86. Afzonderlijke Nommerst 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIENi "Van 16 regels1.05. Iedere regel meerw 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hen die verzuimd mochten hebben zich op de door het Ge meentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den schutterlijken dienst san te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten Raadhuize, op aanstaanden Vrydag 23 Hel, des voormiddags van 10 tot 1 uur. (Ingelanden.) Onze ingezetenen mogen zich weder verheugen twee degelijke besluiten door den Gemeente raad in zijne jongste zitting genomen, en wel de aanschaffing van een stoombrandspuil, en de op heffing binnen een te bepalen termijn van de iabrengkantoren bij de stadsbank van leening, l« ie zoogenaamde pandjeshuizen. Beiden toch zul- leD strekken tot het welzijn, in zekeren zin, der ugezetenen, het eerste om hen bij onverhoopt ,evaar van brand naar wij hopen nog spoediger gerust te kunnen stellen dan tot beden bet geval bet andere om onze in verval zijnde of door lardsche middelen slecht gezegende stadgenooten jj* ill 't ware meer gemoedsrust te verzekeren en hen te verlossen van den dwang der lombard houders, waarvan zij maar al te dikwijls de dupe moeten zijn. Wat betreft het eerste besluit, wie zal bet niet goedvinden voor eene gemeente als Leiden, dat men in bel bezit zal geraken van een stoom brandspuil. Wel is waar hebben wij hier volstrekt niette s6( klagen over het brandvvezen, integendeel, wij tnogen ons er op beroemen. Maar zouden wij kannen volstaan met het gezegdealle branden, welke in Leiden zijn voorgekomen, zijn beteu geld en gebluscbt kunnen worden, door de ons ten dienste staande brandhluscbmiddelen, bediend door de daarvoor aangewezen personen, en wij hebben nn in geen 25 maanden brand gehad, waartoe hebben wij dan een stoomspuit noodig Deze bewering zou grond vinden iDdien men zeker was dat de stoomspuit bij eventueelen brand, niets meer of minder dan andere spuiten zou kunnen teweegbrengen, en dat dus de brand uiet spoediger gebluscbt zoude zijn. Stel eens dat onverhoopt de katoenfabnek weder door brand nocht geteisterd worden, zal het dan geen voor recht zijn dat wij een stoomspuit hebben? Zou tj dan geen krachtig middel zijn om den brand spoediger te doen eindigen dan door onze ge wone spuiten? Hoelang toch hebben die bij den aatst daar plaats gehad hebbenden brand niet moeien werken en boe weinig is er gespaard ebleven Docb Leiden beeft niet eene, maar vele fabrieken, en dit is reeds een groot motief om tol de aanschaffing van eene stoomspuit over e gaan. Dat het kapitaal, waarvoor de spuit thans zal worden aangekocht, p. m. 10,000, bij eenige le ien van den Raad bezwaar opleverde, daar men neende voor iets meer dan ƒ8000 tot de aanschaf te kunnen overgaan, laat zich zeer goed be irijpen; 'tis eeü groote som, maar de vraag is, ou die spuit, indien uien nog inel de aanschaf- iog moest wachten, later nog, met bet oog op de ijdsomstandigheden, niet meer geld kosteD dan hans. Men heelt toch voorsbands nog niet veel ekerheid dat de prijzen der loonen en materialen uilen dalen en waarschijnlijk zou, wanneer men hans nog onderhandelingen moest aanknoopen 10,000 niet voldoende zijn. Dat de stoomspuit nimmer diensten zal beboe ten te bewijzen, is zeker een goede wenscb in i belang der gemeente, docb mochten die te een Df anderen tijd gevorderd worden, dan hopen wij 11:1 iat hun, die bang waren voor 't onklaar worden loor 't tran6porteeren als anderszins, het bewijs tal kunnen geleverd wordeD, dat bun angst over- uuifreven geweest is. "S doE Wordt vervolgd.) LEIDEN, 1» Hel. Kaar wij vernemen beeft de Nederlandscbe Gustaaf-Adolf-Vereeniging, waaraan in den laat* hen tijd verschillende belangrijke legaten wer den geschonken, dezer dagen weder van een mil- den gever te Amsterdam de som van duizend gulden ontvangen. Hedennamiddag omstreeks vijl uren is de be diende van de wed. Fischer op de Vischmarkt, aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij bezig was een drank te koken, vatten zijne kleederen vuur, zoodat hij een prooi der vlammen zou zijn geworden, indieD hij niet ijlings te water ware gesprongen, zoodat de vlam gebluscht werd. Een man en eene vrouw brachten hem weer op den vasten wal. Door Gedep. Staten der onderscheidene provin ciën zijn onlangs vastgesteld de lijsten der inwo ners, die gebleken zijn de hoogst aangeslagenen in de Rijks directe belastingen te wezen en, bij bet bezit der overige vereischten in de wet van 4 Juli 1850 Staatbln®. 37) bepaald, verkiesbaar te zijn tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Die lijsten leveren de volgende resul taten op: Noord-Brabant 143, hoogste bedrag, J. A. de Ram 3417,6414; laagste bedrag, S. Nayen 390,7114. Gelderland 144, h. bedr. A. W. C. W. baron van Pallandt van Keppel 6714,35; L bedr. A. Veth 526.88. Zuid-Holland 229, h. bed. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden 16.461,30; 1. bedr. J. Voorhoeve H. Czn. 795,47. Noord-Holland 192, h. bedr. A. Povel 7000,48; 1. bedr. C. E. Heijnsius f 808,60. Zeeland 59, h. bedr. Mr. C. van der Lek de Clercq 3855,41; L bedr. J. G. Sprenger 663,25. Utrecht 57, h. bedr. Mr. W. J. Roijaatds van den Ham f 4789,0414; 1. bedr. V. M. baron d'Ablaing van GiesseDburg 892,58%. Friesland 97, h. bedr. Jhr. Mr. P. B. J. Vegelm van Claer- bergen 8679,51%; 1. bedr. A. G. Hooft 717,91. Overijsel 84, h. bedr. Mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer f 15.600,83; 1. bedr. G. J. Jansen f 461,97. Groningen 75, h. bedr. W. A. Scholten 2519,52; 1. bedr. S. Riepma 516,8514. Drenthe 35, h. bedr. Mr. J. Rengers Hora Siccama van Farmsum 957,42; 1. bedr. R. R. Deodatus 237,14. Limburg 74, h. bedr. graaf Oscas de Merchant d'Ansenbourg; 4652.17 1. bedr. H. G. L. Regout 308,11. De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië heeft den 3den April uitgevaardigd de volgende proclamatie Willende nakomen de verplichtingen, welke op het Nederlandsch Indisch Gouvernement rnsteD, om de algemeene belangen van handel en scheepvaart in den Oost-Indischen Archipel tegen belemmeringen te beveiligen; In aanmerking nemende: dat die belangen door de onderlinge geschillen en vijandelijkheden der aan het rijk van Atchin onderhoorige Staatjes, waarvan enkele bij herhaling de bescherming van het Nederland- Indisch Gouvernement hebben ingeroepen, bij voortduring zijn geschaad dat de menigvuldige pogingen van de zijde van dat Gouvernement om aan zoodanigen toestand een einde te maken, en een goed ge vestigde verstandhouding met Atchin in het leven te roepen, steeds zijn afgestuit op den onwil van de bestuurders van gemeld Rijk, en op hunne machteloosheid, om in de onderhoorigheden van Atchin de rust en orde naar eisch te band haven dat die pogingen onlangs zelis zijn beantwoord met misleiding en verregaande trouweloosheid op een tijdstip, dat het Nederlandsch-Indisch Gouvernement met de meest welwillende bedoe lingen zich in nadere verbinding met Atchin heeft gesteld; dat de bestuurders van dat Rijk zich ,daai door hebben schuldig gemaakt aan schennis van het tusschen dat rijk en bet Nederlandsch-Indisch Gouvernement op 30 Maart 1857 gesloten trac- taat van handel, vrede en vriendschap, en bet mitsdien overtuigend gebleken is, dat geen staat kan worden gemaakt op de goede trouw van die bestuurdersJ ;i i dat het der Regeering onder deze omstandig heden niet langer mogelijk is zonder krachtda dige middelen een door het algemeen handelsbe lang in Noordelijk Sumatra gevorderden staat van zaken te waarborgen dat het wijders voor Nederland's bestaan op en- ruttig bezit van Sumatra eh met bet oog op de belangen, welke het Nederlandsch Indisch Gouvernement op dat eiland en in den Indischen archipel in 't algemeen te behartigen heeft, drin gend noodzakelijk is, om aan de schadelijke ge volgen der dubbelzinnige politiek van en der by voortduring bestaande anarchie in Atchin voor goed een einde te maken dat met dit doel, als laatste poging, naar At chin is afgevaardigd een hooggeplaatst ambte naar als Gouvernements-comtnissaris, ten einde aan de bestuurders van dat Rijk opheldering en voldoening te vragen dat aan dien eisch niet binnen den gestelden ter mijn is voldaaD, en dientengevolge door voor noemd Commissaris, krachtens machtiging van en uameDS den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indië, aan den Sultan van Atchin de oorlog is verklaard. En lettende op art. 43 van het reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch- Indie; Doet bij deze van voorgezegde oorlogsverkla ring mededeeling aan elk, wien zulks mocht aangaan, en maakt een iegelijk indachtig aan alle mogelijke daaruit voortvloeiende gevolgen en aan de verplichtingen, welke in oorlogstijd op ie- deren burger van den Staat rusten. Het Hoofdbestuur van den Sigaremakersbond beeft aan heeren sigarenfabrikanten de volgende circulaire gericht: „Met gapasten eerbied hebben wij de eer ons tot UBd. te wenden, ten einde U te doen kennen onze eischen, na welker inwil liging wij leslolen hebbeu de werkzaamheden te hervatten: 1„. dat „het SigarenmakersbODd blij ve besiaau; 2o. niet toepassing van bet livrettenstel- sel; 3o. verhooging der loonen overeenkomstig het hier volgende tarief: a. de looneu beneden 4 met 50 ets. per mille; 6. de loonen van af f 4 tot aan f 7 met ƒ1 per mille; c. de loonen van af /7 en daarboven met ƒ1.50 per mille. Wij ver langen door onze eischen niet anders danA. gebruikmaking van ons reebt tot vereeniging en vergadering ons door de wet toegekeudB. eene matige loonsverhooging, overeenkomstig de be hoeften des tijdsC. niet toepassing van een den werkman degradeerend, vernederend livrettenstel- sel en D. afschaffing van het willekeurig inhou den van verdiend loon. Zietdaar M. H.de ei schen van werklieden, die geene werkstaking hebben gezocht, maar door ondoordachte maat regelen van heeren patroons lang, reeds veel te lang van werk verstoken zijn." De Commissie voor de acten-examens van mid delbaar onderwijs (wis-, natuur- en zeevaart kunde, teekenen en boetseeren, gymnastiek en landbouwkunde) heeft in hare zitting vau 14, 15 en 16 dezer geëxamineerdde heeren H. Heu- kels, van Deventer; B. P. Korteweg, van 's-Her- togenbosch en J. G. M. Rörix, van Gorcum, en aan hen de gevraagde acte, K, (wiskunde) uitge reikt. Den 29sten Mei zullen van het instructie-bataljon te Kampen 27 korporaals-titulair naar de infan- terie-corpsen vertrekken om daarbij als korporaal te worden ingedeeld; in verband met deze over plaatsing zijn 35 jongelingen tegen den 27sten dezer opgeroepen, om na goedkeuring, bij het bataljon te worden ingedeeld. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot bet afleggen der examens, vermeld in art. 7 der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. n„. 59), ter verkrijging van acten van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothekers-bediende). Zij zullen worden afge nomen te Leeuwarden en te 's-Hertogenbosch. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metderwoon gevestigd zijn, worden uitgeuoodigd daarvan vóór 25 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor die provincie, waarin de plaats gelegen is waar zij bet examen wenscben af te leggen zij, die te Leeuwarden wenschen geëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot deD inspect, voor bet geneesk. Staatstoezicht voor Friesland en GroniDgen (Dr. Ali Cohen) te Groningen, en zij die 's Hertogenboscb verkiezen, tot den inspec teur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Brabant en Limburg (Dr. Ingenhousz) te Breda. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot bet afleggen der examens, vermeld in art. 116, der wet van 1 Juni 1865 Staaltblad no. 59), ter verkrijging van acten vaü bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgeuoodigd daarvan vóór 25 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoe- zigt voor de provincie Noord-Holland Dr. J. Penn, te Amsterdam en bij het verzoek om toelating het bewijs over te leggen dat zij als leerlingen iu de verlosk. bij een geneesk, insprecteur zijn ingeschreven, onder de voorwaarden, vast gesteld b\j Koninklijk besluit van 19 Mei 1866, no. 44, en minstens tien gewone verlossingen in tegenwoordigheid van een verloskundige of van eene vroedvrouw hebben verrigt. De Minister van Financiën verwittigt de be langhebbenden, dat er gelegenheid bestaat om op denzelfden voet als met de stoomschepen van de maatschappij Nederlandmet de stoomschepen van de maatschappij Java gewone en aangetee- kende brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië te verzeuden. De brieven en verdere stukken die het publiek met de gemelde gelegenheden wenscht te ver zenden, moeten voorzien zijn vaD eene bepaalde aanwijzing op het adres, waaruit van dat ver langen blijkt. Het eerste vertrek van bet stoomschip Java van de genoemde maatschappij van het Nieuwe- diep is bepaald op den 31sten Mei aanstaande. De oificier-van-gezondheid der 2de klasse J. O. Harthoom, laatst beboord hebbende tot betescader in Oost Indië, en van daar 11 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non activiteit gesteld. De andiëDtien van de Ministers van Oorlog en Justitie zullen op Donderdag den 22sten Meia. s. uiet plaats hebben. Volgens een bij het Dep. van Marine ontvan gen, telegram is Zr. Ms. schroefstoomscbip Metalen Kruit, onder bevel van den kapitein-ter-zee H. B. Kip, 16 dezer te Aden aangekomen, en zou 18 daaraanvolgende weder van daar vertrekken tot voortzetting der reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Bij resolutie van den Minister van Financiën zijn de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnzen te Breda en Bolsward gerangschikt in de 3de klasse. Z. M. heeft tot kapt.-commandant van het corps Koninklijke scherpschutters van de Veluwe be noemd J. F. Dekker, gepensioneerd kapt, van het Oost-Indische leger. Z. M. beeft benoemd tot kantonrechter te Ze venbergen Mr. W. C. Uyttenboogaart, thans griffier bij het kantongerecht te Waalwijk. Z. M. heeft den heer M. Bruining, thans ontv. der directe belastingen, in- en uitg. rechten en acc. te Ballum, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Eibergen. BINNENLAND. Amsterdam, 18 Mei. H. M. de Koningin beeft eergisteren gelijk reeds gemeld is, een uitstapje ge daan naar bet eiland Marken. Zij was vergezeld van prins Alexander en een klein gevolg. Té 10 u. 25 m. te Amsterdam aangekomen, vertrok de koningin met de stoomboot Alkmaar Packet, onder geleide van den Commissaris des Konings, den heer Roëll, en den heer Boelen, directeur der Amsterdamscbe kanaalmaatschappij, te ongeveer 11 uren van den Oosterdokdyk en kwam ander half unr daarna ter plaatse der bestemming aan. H- M. werd met veel gejuich door de autoriteiten

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1