elag zal zijn tot vestiging, ook in Atcbin,van even welingerichte en heilzame toestanden, als thans in het Nederlandsche Gouvernement op Suma tra's Westkust bestaan. Deze oorlog kan zelfs de oorzaak worden, dat de bijna even gunstig als Penang en Singapore gelegene boofdslad Atchin, onder den Nederlanschen scepter, nog eenmaal als mededingster van genoemde rijke en mach tige handelsplaatsen zal optreden." De H. en Nd. Ct. deelt mede, dat de heer E. Oort, generaal-agent der Maatschappij Nederland te Nieuwediep, den heer H. Hendriks zal ver vangen als gezagvoerder van het stoomschip Print Hendrik. Dit schip, waaamede een detachement van 800 mariniers zal worden overgebracht, zal den lOden Juni vertrekken. Het volgend overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand April 1873, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1872, werd door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengst Opbrengst over de maand over de maand Apbil. April. 18 7 3. 1872. Directe belastingen, f 2,370,280.10 f 2,267,290.29 In- en uitg. rechten. 531,181.16' 473,949.47 Accijnzen*2,315,712.88 2,359,028.74' Waarburg en belas ting der gouden en zilveren werken. 31,579.90 27,499.29' Indir. belastingen 1,541,188.64' 1,418,144.09' Domeinen126,103.35 121,400.18' Posterijen221,783.59» 225,389.00 Rijkstele^rafen 56,576.86 52,026.34 Staatsloter.j Akten voor juc-it en visscherij178.50 205.50 Loodsgelden. 73,771.57' 74,489.55' Totaal I 7,268,356.57 f 7,019,422.47' Daar gebleken is, dat de termijn van vieren twintig uren na de afzending of na de ontvangst van een telegram, binnen welken het, volgens de tegenwoordige telegraaiverordeningen, den af zender of geadresseerde vrijstaat, naar voor hem onverstaanbare uitdrukkingen per telegraaf te doen navragen, voor den afzender te kort geno men was, is die termijn in het internationaal verkeer, ten behoeve van den afzender, tot drie maal vierentwintig uren verlengd. Nu de telegraafkabel tusschen Madras en Pe nang is gestoord, kunnen telegrammen naar Sin gapore, Nederlandsch Indië en Australië ook nog geseind worden over Europeesch en Aziatisch Rusland en langs de over Nangasaki en Hongkong loopeode kabelgeleidingen. In dat geval worden de navolgende tarieven voor een enkelvoudig te legram van alle Nederlandsche kantoren gehe ven: naar Cochinchina 78 gl. j naar Singapore 83.25 gl.; naar Penang 93.25 gl.; naar Batavia en Weltevreden 96.50 gl.naar de kantoren in Ned.- Indië ten westen van Sauiarang 97.25 gl.naar do kantoren beoosten Samarang 98.50 gl.; naar Australië de thans geldige prijzen vermeerderd met 31.75 gl. Bij verzending langs dezen omweg bestaat geene zekerheid voor even snelle en juiste overkomst als op den rechtstreekschen, thans af gebroken weg. De telegrammen kunnen ook Iang9 den gewo nen weg worden overgebracht naar Point-de- GaUe, van daar per poststoomboot naar Singapore en verder weder per telegraaf. De eerstvareode pakketbooten vertrokken vaü Point de-Galle, op 17, 23 en 31 dezerde overtocht duurt 6 a 8 dagen. Bij verzending op deze wijze worden de gewone tarieven verminderd met 26.25 gl., doch is een postporlo van 1 gulden verschuldigd. St.-Ct die voor Brass, New-Calabar en Opobo in de brievenmalen van den 23sten van elke maand. Omtrent de verzending van brievenmalen met de pakketbooten naar de Westkust van Afrika, zijn door de Britsche postadministratie nieuwe schikkingen getroffen, ten gevolge waarvan de verzending uit de haven van Liverpool vijf maal per maand zal plaats hebben. De verzending uit Londen geschiedt den 5den, llden, 17den, 23sten en 29sten van elke maand. De correspondentie voor Madeira, Sierra Leona, Lagos en Bónny wordt in elke brievenmaal ver zonden die voor Kaap Palmas, Cape Coast-Castle, Fer nando Po en Old Calabar in die van den 5den, llden, 17den en 29sten die voor Benin en Iellah-Coffee in de brieven malen van den 5den, llden, )7den en 23sten; die voor Monrovia en Accra in die van den 5den, llden en 17den; die voor Graud Canary in de brievenmalen van den 5den en llden; die voor Teneriffe in die van den 17den en 29sten die voor Gaboon, Black-Poiut, Landana, Conyo, Ambrizette, Kiosembo, Ambriz en Loanda in die van den llden en 29sten; die voor Batburst en HallJach in die van den jL7den; eu Naar aanleiding van 's Konings besluit van 12 Mei, worden Zr. Ms. schroefstoomschepen Banda en Amboina, liggende te Fijenoord en te Amster dam, met den 20sten dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daar over opgedragen respectievelijk aau de luitenants ter zee 1ste kl. C. F. T. vau Woelderen en Jhr. A. F. Meijer. De Minister van Financiën heeft vastgesteld het plan der 282ste Staatsloterij, welke zal be staan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en twee premiën. De collecte dier loterij wordt geopend op 9 Juni en gesloten op 21 Juni. De trekking neeint een aanvang op 7 Juli, terwijl de laatste honderd nummers op 27 Sept. 1873 worden ge trokken. Z. M. heeft benoemd tot subst.-offic. bij de ar- rond.-rechtb. te Arnhem, Mr. F. M. Schneither, thans eubst.-griffier bij de arr.-rechtb. te Zutfen; tot lid van de comm. van adm. over de gevan genissen te Utrecht Dr. J. Weteliog, gepeos. oflic. van-gez. 1ste kl., wonende aldaar, en tol Z. M. adj. in buitengew. dienst C. J. de Bordis, mujoor en comm. der dd. schutterij te Leeuwarden. B1MNENL.AND. Amsterdam, 14 Mei. De gemeenteraad heeft heden benoemd tot directeur der publieke wer ken alhier, den heer J. Kalff, kapt. der genie, op non-activiteit, en eerst aanw. ingenieur bij den Oosterspoorweg, met 19 van de 22 stemmen. Helder, 17 Mei. Z. li. H. Prins Hendrik is hedenmorgen alhier aangekomeu, om een bezoek Ie brengen aan de Koning der Nederlanden, de laatst gebouwde boot der stoomvaartmaatschappij Neder land. Den Haag, 14 Mei. De heer Mr. H. van der Hoeven, nieuw benoemd officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Brielle, heeft in de heden gehouden zitting van het Prov. Gerechts hof in Zuid-Holland, den bij de wet gevorderden ambtseed afgelegd. De duizende toeschouwers, die hedenmiddag in het Willemspark en andere hoofdstraten den aangekondigden optocht van het Amerikaansch kunstrijders-gezelschap van Mijers stonden te ver beiden, zagen zich, na een geruimeu tijd wacb- tens te 12 uren zou de stoet zich in beweging stellen zeer teleurgesteld toen zij tegen 1 uur alleen den grooteu muziek- en drakeowageu met het geheele orkest en met 2D paarden be spannen voorbij zagen snellen. Men dacht ofschoon de bladen het tegen deel aankondigden dat er een nog fraaier stoet dan j.l. Maandag zou voorbijtrekken, van daar dat de straten, waar de optocht zou passeeren, met toeschouwers bezaaid waren. In het Lange Voorhout outstond eensklaps eene groote ontsteltenis, daar de paarden uit het Vos in 't Tuintje komende, voor het paleis van Z. K. H. Prins Hendrik een verkeerden draai namen en niet op den rijweg bleven. Dat gaf groote op schudding en verwarring. De groote wagen werd door de daar aanwezige steenen palen tegenge houden. Langzamerhand kon de wagen achteruit gereden en de paarden van den verkeerden weg gebracht worden. Daarna werd de tocht zonder verdere ongevallen voortgezet. Deze tegenspoed liep gelukkig zonder onheilen af. Op dit oogeublik bevinden zich hier ter slede nog de secretaris-generaal van het Japansch Mi nisterie van Justitie en de chefs der legislatieve eu pohtie-afdeelingeu aldaar. Zij zijn hier geko men om zich aangaande de inrichting vau de politie-wetgeving hier te lande op de hoogte te stellen en hebbeu zich daartoe bij verschillende autoriteiten, o. a. bij den hoofdcommissaris van politie alhier vervoegd, die hun met de meeste welwillendheid de vereischto inlichtingen heeft verstrekt. Naar men verneemt zullen zij morgen naar Berlijn vertrekken. Bodegraven, 18 Mei. Volgens gerucht zijn de crediteuren van den manufacturier van E. opgeroepen en is hun de betaling van 25 pCt. voorgesteld. Aangezien men zegt, dat. velen hierin geen genoegen willen nemen, zal er waarschijn lijk een faillissement op volgen, dat op ongeveer een halve ton geschat wordt. Standaard Rotterdam, 14 Mei. Vrijdag ochtend a. s. ver trekt per Hoil. spoortrein, te haduegen, een groot gedeelte.van het alhier in garnizoen liggende korps Mariniers naar den Helder, om d&ar scheep te gaan naar Indië en aan de expeditie naar Atchin deel te nemen. Zij zullen uitgeleid wor den door eenige officieren en de stalmuziek der Schutterij, de Weerbaarheid, enz. De Rotterdamsche Effectenbeurs heeft heden de verandering van het beursuur vastgesteld. De beurs zal gehouden worden van halfeen tot twee uren, en van halfvier tot vier uren, welke ver andering ingaat op 1 Juui 1873. Katwijk, 13 Mei. Bij herbesteding van de school voor lager onderwijs eo onderwijzerswo ning alhier zijn ingekomen vier iuscbrijvingsbil- jetten 1°. van N. D. Smits te Leiden, 25,964; 2°, van J. de Best te Katwyk aan den Rijn, f 25,990; 8t>. van T. Verloop to idem, f 27,300 4». van N. Haasnoot te idem, 27,630. Utrecht, 14 Mei. Gistermiddag is de conduc teur Bosseman van den Ned. Rijnspoorweg nabij Utrecht van den trein gevallen en er onder ge raakt, waarbij hem een been werd afgereden en een ernstige wonde aan het hoofd werd toege bracht men heeft hem naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij aau de gevolgen zijner won den gisteravond reeds is overleden. Aan de werkstakende sigarenmakers alhier is door het bestuur van den Bond eergisteren geld uitgereikt. De gehuwden ontvingen naar het ge tal hunner kinderen van f 2.50 tot j3; de onge- huwden 2 tot 1.50. In het geheel zijn f 1000 geschonken. Gistermiddag is door den havenmeester Pul uit den singel, nabij de cellulaire gevangenis, levenloos uit i.et water opgehaald het lijk van een bejaard man, naar de kleederen te oordeelen een polderwerker, dat reeds in staat van ontbin ding verkeerde. Aan de Hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de heelkunde, na verdediging van stellingen, de heer R. T. Buning, med. et art. obst. doctor, geboren te Wildervank. Dieren, 14 Mei. Naar aanleiding van liet op 12 uezer bij acclamatie aangenomen bestuit door de leden der Vereeniging van Het Roode Kruis voor Dieren en omstreken, is aan het Hoofdcomité de som van 200 overgemaakt, ten einde die te doen strekken ten behoeve der militairen, deelnemende aan de expeditie naar Atchin. Zwolle, 14 Mei. De commissie uit hel provin ciaal gerechtshof in Overijsel, belast met het af nemen van het examen van adspiranten voor het notarisambt, heeft heden als candidaat-notaris toe gelaten de h.li. mr. Gerard H. van Ketwich Ver schuur eu I. J. H. de Broijn, te Zwolle. Leeuwarden, 14 Mei. De Koning heeft heden de harddiaverij bijgewoond; de prijs door Z. M. geschonken en beslaande in een gouden oorijzer en horloge, werd gewonnen door W. de Boer, met het paard van T. Velstra, te Deinum. De prijs, door de provincie uitgeloofd, werd be haald door J. de Boer, met het paard van L. Dijkshoorn, te Schipluiden. De 1ste premie ver kreeg H. Luurs, met het paard van H. Miedema te Aalzuui, de 2de premie een zilveren koffiekan, door den Koning geschonken, J. A. Jukema, met het paard van P. F. Boelstra, te Stiens. Duizenden toeschouwers waren tegenwoordig. De geestdrift was buitengewoon. Inmiddels had den er volksfeesten plaats en des avonds werd van wege de gemeente een concert gegeven. GEMENGD NIEUWS. Na de uitvinding van den heer J. Bouvij, te Dordrecht, de strekking hebbende, om door het aanbrengen van kapruiten in de lantaarns de lichtkracht voornamelijk naar benedeu te doen werki-.o, zoodat z.j niet langer boven de lantaarns onnoodig verloreu gaat, is door den heer Olders- hausen, bij Weenen, een middel uitgevonden, om op een gegeven oogenblik zooveel gasvlammen, als men wil, te gelijk aan te steken of uit te dooven, een middel, waarnaar ook elders sedert lang gezocht is, dat men dikwijls meende gevon den te hebben, maar waarvan do toepassing nog altijd te kort schoot. Het nieuwe middel zou zich onderscheiden door bijzoudere eenvoudigheid en juistheid van werking. Het heeft onmiskenbare verdiensten voor de verlichting der steden, welke het niet alleen ontslaat van de verplichting om een corps laotaarnaaustekers aan te houden en te betalen, aan wier strikes zij bovendien ten allen tijde blootstaan, maar welke ook gewaarborgd worden tegen het belangrijk gasverlies, verbonden eerstens aau het opsteken der lantaarns, dat nu veel te vroeg moet beginnen, zullen de straten tijdig verlicht zijn, en ten andere aan het uitdoen der lichten, dat veel te lang duurt. Ook voor groote gebouwen eu inrichtingen is het van groote waarde, daar één vingerdruk op de knop van een aan den gasmeter verbonden toestel de gasvlammen in alle kamers en de gangen doet ontbranden, ter wijl dezelfde eenvoudige behandeling die vlammen weer dooft. In de nabijheid van het tentooustel- lingsgeuouw te Weenen heeft de uitvinder een paviljoen opgericht, waarin zijne toestellen te be zichtigen zijn en op onderscheidene wijze in wer king worden gebracht. Den ex-pater Hyacinthe is een zoon geboren, hetgeen de Gaulois aldus meldt: „De heer Loyson, van den titel Père Hya cinthe vei vallen zijude, heeft thans bij de gratie zijner echtgenoote dien van papa verkregen." Te Keulen is door de politie op straat gevonden een jongman in Hoilaudschen dienst, die zijn verloftijd bij zijn te Keulen woonachtige ouders wilde doorbrengen. Bij het binnengaan in een koffiehuis is hij met drie Keulenaars aan het vechten geraakt en zwaar gewond; de politie heeft hem per rijtuig naar het hospitaal ver voerd, maar toen men daar aaukwam, was hij reeds een lijk. Twee der daders zijn reeds gevat. De dikste pantserplaat, die tot nog toe ver vaardigd is, 14 Eng. dm. of Cm. dik, werd onlangs te Portsmouth beproefd. Zij was tegen een zware bouten stelling van 40 Eng. dm. dikte, over eene oppervlakte vau 20 Eng. duim in vierkant, met bonten bevestigd. Het vijfde schot trof het middelpunt vau het vlak dat dooi de vier vorige schoten was getroffen. Naar om laag uitwijkende nam of liever sneed bet dat gedeelte weg dat opgeperst was door de vier eerste schoten en liet de fijne breukvlakte van het metaal te voorschijn komen. Het verbruik van gas in de stad New-Tork alléén wordt ge schat op niet minder dan 4 milliard kubieki voeten. HU1TENLAND. Franlirjj k. Gelijk uit de Parijsche dagbladen blijkt heeft de uitslag der verkiezingen van Zondag een minder diepen indruk gemaakt dan de verkie zing van den heer Barodet te Parijs. Men ver wachtte over het algemeen dezen uitslag, en ook de door de verschilfende candidaten behaalde stemmen kwamen over het algemeen met de verwachting overeen. Wel achtte men in de regeeringskringen de verkiezing van den coDser- vatief-republikeinschen candidaat tegenover den radicalen in Haute Vienne waarschijnlijk, en wa dus de verkiezing van den radicalen Candidas in dat departement eene teleurstelling, doch van den anderen kant behaalden de conservatief repu blikeinsche candidaten te Lyon een grooter aan tal stemmen dan waarop inen gehoopt had. De radicale bladen beschouwen den uitslag der stemmingen met gematigdheid, en zien daarin alleen het bewijs dat Frankrijk van geen anderen regeeringsvorui wil weten dan van den republi- keinschen. Le Tempt voegt er echter bij dat in de verkiezingen eene jegens de regeering vijandige gezindheid niet te miskennen is. In eeu door de Indépendance Beige medegedeel- den brief wordt vermeld dat hetgeen er reeds uitgelekt is nopens de ontwerpen van organiekt wetten niet berekend is om de Nationale Vergt- dering gunstig te stemmen. De stemming bij ai rondissemeoten in plaats van by departementei zal bij meuig lid der Nationale Vergaderinj tegenstand ontmoeten, deels uit beginsel, deels ui eigenbelang. De correspondent voegt er bij „Dl de in te dienen wetsontwerpen aangenomen ze len worden is nog in het geheel niet zeker, waol zij zullen aan alle zijden der Nationale Verga dering bestreden worden. De rechterzijde zal kampen tegen de republiek, de linkerzijde tegen monarchale instellingen. Algemeen schrijft men aan den heer Thiers deze verwachting toe dat.j wanneer de republiek eenmaal in beginsel aan genomen zal zijn, er zich eene overgroote meer derheid, welke uien op 400 schat, in de verga dering zal vormen welke zal medewerken on conservatieve instellingen te voteeren. Jammei echter dat de conservatief-republikeinsche begin selen zeer dicht naderen lot de reactionaire. De lieer Rouher is naar Engeland vertrok ken. Hij heeft, volgens den Avenir National, van di Bonapartische afgevaardigden den last ontvangen, om te Qhislehurst te raadplegen ovei de hou ding welke de Bonapartische partij in de Kamer zal aannemen. Groot-1 Jritnnndö. Het Hoogerhuis heeft de bill tot afschaffing der zoogenaamde tests aan de hoogeschool te Dublin bij de tweede lezing aangenomen. In het Lagerhuis had Maandag weder een1 interpellatie plaats over den stand van zaketl aan de Goudkust. Sir Charles Addersley voeg-| de bij de vraag, of er nadere berigten waren aangekomen, de opmerking dat thans de nadee- lige gevolgen aan het licht kwamen van de over neming der Nederlandsche bezittingen aan del Kust. Hij herinnerde er aan dat in 1865 eene commissie van enquête, na een aantal met de aangelegenheden van Afrika's westkust wel be kende personen te hebben gehoord, de meeninc had uitgesproken dat Engeland zijne macht op de Goudkust niet behoorde uit te breiden. De overeenkomst met Nederland werd daarom door den spreker betreurd; hij beweerde dat Enge land, in plaats van de forten van Nederland over te nemen, integendeel al zijne bezittingen van de Kust aan Nederland bad behooren ovei te dragen. De toestand ter Kuste was in zijne oogen onhoudbaar omdat, terwijl de aard der bevolking zelfs niet de geriugste mate van zelf bestuur gedoogde, Engeland daar niet meer dan eeu weinig werkdadig protectoraat uitoefende, zoodat moeilijkheden onvermijdelijk waren. En- gelauds belang bracht mede de bezittingen op Atrika's westkust te verlaleu, welke vroeger ter bate van den slavenhaudel en later ter beter onderdrukking van den slavenhaudel haar nul hadden, doch in de gegevene omstandigheden geen nut of voordeel voor Engeland teweegbrach ten. De heer Knatchbull-Hugessen deelt omtrent den oorlog mede, dut men op de in de berichten ge noemde cijfers niet veel vertrouwen kon, omdat daarbij zonder twijfel veel overdrijving heerschte, en gaf opnieuw de verzekering dat Engeland aan dien oorlog geen onmiddellijk deel zou nemen wegens het voor blanken doodelijke klimaat van de kusl. Den wensch naar het verlaten van Afrika's westkust bestreed de spreker niet dade; '6

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2