iederen recruut die zich voor den militairen dienst in Neerlandsch-Indië verbindt kan worden uit betaald, zoowel als de gratificatie, welke kan wor den toegekend aan ieder onderofficier, korporaal of verder militair van het leger hier te lande, die met eene vrijwillige verbintenis bij het Neer- landsch-Iudische leger overgaat, bedraagt voort aan ƒ2002°. het engagement voor gezegden dienst moet worden aangegaan voor minstens twee jaren, rekenende van en met den dag der ont scheping in Neerlandsch-Indië; 30. de aanbreng premie, die voor iederen aldus geëngageerden recruut kan worden uitbetaald, bedraagt 10 heeft de eer voorschreven bepalingen ter ken nis te brengen van het algemeen, en zulks als een vervolg op zijoe aankondiging van den 26sten der vorige maand. Met ingang van den 12den dezer wordt op het hulpkantoor van den Rijkstelegraaf teUtrechtde doorloopende dagdienst met beperkten Zondag- dienst ingevoerd. Het kantoor zal alzoo open zijn op werkdagen van 7 uren voor- tot 9 uren na middag; op zou- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uren namiddag. Z. M. heeft pensioen verleend aanLucas Lu cas, zich noemende en schrijvende Lucas Hui» ziogh, gewezen hoofdonderw. te Grollo, gemeente Rolde, ten bedrage van 266 'sjaars; Jannes Pieters, zich noemende en schrijvende Jannes Westerbeek, gewezen hoofdonderw. te Veeningen, gem. Zuidwolde, ten bedrage van ƒ260 'sjaars; Johan Christiaan Winterwerp, gewezen hoofd onderw. te Groningen, ten bedrage van 269 sjaars; Jan Zwart, zich noemende en schrijvende Jan Abels Wijkstra Zwaits, eervol ontslagen hoofdonderw. te Steenwijkerwold, ten bedrage van 333 'sjaars. Z. M. heeft aan F. L. H. van Rijckevorsel, oud-consul van België te 's Hertogenbosch, ver gunning verleend tot het aannemen van het of ficierskruis der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft aan den luit.-ter-zee 1ste kl. jhr. C. H. O. van Heemskerk van Beest, op zijn daar toe gedaan verzoek, met den löden Mei, eervpl ontslag uit den zeedienst verleend. BlINJS E1VJL,AJVJP. Den Haag, 9 Mei. De Hooge Raad, burger lijke kamer, heeft heden de beroepen in cassatie verworpen van den burgemeester der stad Am sterdam, als voor die gemeente in rechten optre dende, eischer, tegen de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers, gevestigd in den Haag, ver- weerderesse en tegen den Staat der Nederlan den, alsmede dat van den Staat tegen den bur gemeester van Amsterdam en tegen gemelde commissie. Voorts werd voor den Hoogen Raad in revisie behandeld de bekende zaak van de Nederland- sche, te Nagasaki in Japan gevestigde handels firma Hartmaus en Besier, als eischeresse tegen den Staat der Nederlanden. Het geldt daarbij de vraag of bij het door den Hoogen Raad in eersten aanleg gewezen arrest, de vordering al dan niet terecht als ongegrond is (Xitzegd, welke vorde ring strekte tot schadevergoeding wegens be weerde onrechtmatige handelingen van het Ne- derlandsch consulaat te Nagasaki ten opzichte van do eischeresse en door de Nederlandsche re geering aan haren Minister-resident in Japan ge geven instruction tót' volharding in het beweerde begane onrecht en tot het voortgaan met onrecht matige handelingen tegen de eischeresse. De zaak werd voor-de eischeresse bepleit door Mr. G. Beiinfante én voor den Staat trad op Mr. G. M. van der Linden. Het Openbaar Ministerie zal op eene nadere te rechtzitting conclusie in deze zaak nemen. Den llden Juni e. k. zal vanwege den Mi nister van Binneulandsche Zaken worden aanbe steed: het maken en stellen van den bovenbouw van eene draaibrug met twee vaste overspannin gen over het Noordzee-kanaal en van eene vaste overspanning over den doorgang bezuiden ge noemde brug te Zaandam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam. De atdeelmg 's-Gravenhage der Holl. Maat schappij vau Landbouw hield heden eene vergade ring, ouder voorzitterschap van den vice-president Dr. Verweij, die mededeelde dat o. a. was in gekomen een bericht vau B. en W. alhier, hou dende kennisgeving van het besluit van den Ge meenteraad om, bij wijze van proef, des Woens dags eene bloenunarkt op de Mauritskade te houden, alsmede een programma van eene ten toonstelling, die op 17, 18 en 19 September te Loosduineu zal plaats vinden. Ten opzichte van de nieuwe bloemmarkt werd kenbaar gemaakt, dat er eene commissie was benoemd voor de bekroningen. Eerlang zal tot de bekroning worden overgegaan en in eene af- deelingsvergaderiug zullen de toegekende medail les uitgereikt worden. Door de vergadering werd 13U toegestaan voor de kosten van zes medailles. Namens het bestuur werd kennis gegeven, dat het 25jarig bestaan der afdeeling dit jaar dooreen lan delijk feest zal worden gevierd. Het bestuur had be sloten tot het houden van een maaiwedstrijd ach ter den Zoologischen tuin, welk terrein door den eigenaar welwillend zal worden afgestaan. Aan dien wedstrijd zal een klein feest worden ver bonden, en ter bestrijding der onkosten werd ƒ150 toegestaan. Elk lid zal met ééne dame vrijen toegang tot dien wedstrijd hebben. Vervolgens werd, op voorstel van het Bestuur, de penningmeester gemachtigd om een mogelijk tekort, afkomstig van de bloemententoonstelling, uit de kas te dekken. De Voorzitter herinnerde aan het verlies door het bestuur geleden, ten gevolge van het afster ven van den heer F. baron van Brienen. Tot de benoeming van een nieuw lid overgegaan zijnde, werd de heer J. van Stralen, het vroegere bestuurs lid, opnieuw met 126 stemmen als zoodanig be noemd. Na het houden eener verloting onder de aan wezige leden om niet, werd de vergadering, die door een 150tal personen werd bijgewoond, ge sloten. Gisteravond werd alhier eene algemeene vergaderinggehouden van heeren aandeelhouders in de Naamlooze Vennootschap van het gebouw voor kunsten en wetenschappen in den Haag. Deze vergadering, gepresideerd door den heer Steengracht van Maijland, had hoofdzakelijk ten doel de ver kiezing van een definitief bestuur en van vijf com missarissen. Alvorens daartoe werd overgegaan, deed de president eenige mededeelingen, waar uit bleek, dat voor het benoodigd kapitaal van 2160,000 een bedrag ƒ238,000 in aandeelen was verkregen, en dat eerstdaags een aanbesteding zal plaats hebben van het maken der fundeerin gen op het terrein aan den Zwarteweg dat ƒ70,000 heeft gekost. De uitslag van een aantal stemmin gen was dat het definitief bestunr werd samenge steld uit de heerenAsser, Rose, van Hogendorp, Noman en Lankhout, terwijl als commissarissen werden verkozen de heeren: Steengracht, Sta ring, Cremers, L. M. Schuurbecque Boeije en van Karnebeek. Door de vergadering werd goedge keurd, dat de tweede storting, bestemd tot be taling van den tweeden termijn der koopsom van het terrein, spoedig zal worden uitgeschreven, terwijl eindelijk het bestuur werd gemachtigd aan den heer Rose eenige meters grond te vèr- koopen, waardoor een quaestie van grensschei ding, door de aanwezigheid van een boom ver oorzaakt, zou zijn opgelost. In een der nevenzalen waren ter bezichtiging gesteld de plannen en teekeningeu van het op te richten gebouw, dat, volgens eene oppervlakkige beschouwing, een sietaad van de residentie be looft te zijn. Boskoop, 9 Mei. Nadat Woensdag van wege do plaatselijke schoolcommissie eene openbare les was gehouden, was het gisteren feest op de school. Dit feest werd den leerlingen bereid door de plaatselijke vereeniging voor volksontwikke ling, in het vorig jaar opgericht in de plaats der toen opgeheven afdeeling van het Nederlaudsch schoolverbond. Deze vereeniging stelt zich ten doel: het bevorderen van het geregeld en voldoend schoolbezoek in deze gemeente; het bespreken en behartigen vau de belangen van het open baar onderwijs; het bevorderen van volksont wikkeling door openbare voordrachten. En hield zij zich in den algeloopen winter vooral bezig met het houden van voordrachten, nu wenschte zij door een leest in de school aan alle leer lingen een prettigen dag te bezorgen. De feest viering mag goed' geslaagd heeten; wat vooral te danken is aan de onvermoeide zorg van onzen hoofdonderwijzer C. Douwsnijder, die, door zijne hulponderwijzers terzijde gestaan, alles op uit nemende wijze had ingericht en bestuurde. De feestviering werd met eene prijsuitdeeling we gens getrouw schoolbezoek besloten. Rotterdam, 9 Mei. Voor het voltooien van houten fundeeringeu en het daarop bouwen van gedeelten der kaaimuren, met. daarbij behoorende groud- en steenglooiingwerken op Fijeooord, langs de Noorderhaven en de rivier de Maas, heden door B. ea Ws. in het openbaar aanbesteed, is ingeschreven door: L. J. v. d. Steenhoven C°. te Dordrecht voor 38,442; Jan de Man te Rot terdam voor 48,006; P. Schreuders te IJselmoude en C. Sterk Hz. te Heukelum, elk voor ƒ62,800; G. Dekker te Dordrecht voor 46,800; J. Hoos& Zonen te Rotterdam voor 49,780; J. Verwaaijen te Arnhem eu J. Kooij te Amsterdam, elk voor 37,600. Assen, 9 Mei Z. M. de Koning, benevens HD. commissaris en gevolg, zijn hedeoochteud vroeg tijdig uaar Rolde vertrokken, om vervolgeus Eext, Gieten, Zuidlaren en Vries meteen bezoek te vereeren. Te Rolde zal Z. M. de Hunnebedden in oogenschouw nemen, waarop de nationale vlag gen wapperen. De in de nabijheid van Eext liggende grafkel der der Hunnen zal insgelijks door Z. M. worden bezichtigd, waarschijnlijk ook te Gieten, het ter rein, waar de zoogenaamde Hondsrug een aanvang neemt. Naar wij vernemen zou Z. M., na terug komst te dezer stede, nog heden een bezoek bren gen aan de rijksgestichteu te Veenhuizen. Leeuwarden, 8 Mei. Door den Gemeenteraad is heden besloten tot het aangaan eener geldlee- ning van ƒ200,000 a 5 pCt., verdeeld in twee of meer seriën, de eerste tot een bedrag van 100,000, ter bestrijding der uitgaven voor buitengewone werken. Door Gedeputeerde Staten van Friesland is van 27 Mei tot 5 Juni opengesteld de inschrij ving op eene geldleening van ƒ139,000 a 5 pCt. tot bestrijding van eenige buitengewone uitgaven van het dienstjaar 1873. 's-Hertogenbosch, 9 Mei. Men verneemt dat eene gewichtige ontdekking gedaan is aangaande de St. Janskerk alhier. Tot heden was het voor ieder; die eenigszins bekend is met de verschil lende bouwstijlen die zich in Nederland opvolg den, duidelijk dat die kerk reeds ongeveer ten jare 1050 bestond. Thans wordt het al meer en meer aannemelijk, dat de St. Janskerk een nog veel hooger oudheid heeft, en denkelijk reeds bestond, toen de H. Willebrordus in deze streken het geloof predikte. Maastricht, 9 Mei. Gisteren is door het Pro vinciaal Gerechtshof in Limburg behandeld de zaak tegen W. Severins, oud 23 jaren, steenbakker te Echt, thans in hechtenis, onder beschuldiging, dat hij in den nacht van 25 op 26 Februari jl., bij het verlaten eener herberg, aan Nicolaas Key- beek met een stok een zoo geweldigen slag op het hoofd zou hebben toegebracht, dat deze den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. Nadat een achttal getuigen A charge waren gehoord, requireerde het O. M. schuldigverklaring aan doodslag en veroordeeling tot eene tuchthuis straf van 8 jaren, op grond van de art. 295 en 304 wetboek van strafrecht. De verdediger, mr. J. H. Hacx, wees op een aautal verzachtende om standigheden en concludeerde tot toepassing eener lichtere straf. Het Hof zal op 15 dezer uitspraak doen. GEMENGD NIEUWS. Een veelbelovend jong Engelschman, G. Gay genaamd, die nog kort geledeu zijn academischen cursus in Engeland voltooid had en naar Oost- Indië teruggekeerd was om zich onder den heer Marrett voor het departement van openbare wer ken voor te bereiden, is het slachtoffer van een tijgerjacht geworden. In de nabijheid van Sani- gram hield zich een dier roofdieren op, dat reeds veel inenschen buit gemaakt had. De nieuwbe noemde ingenieur Marrett, die vernam dat de werklieden die met bouwen bezig waren vooral van den tijger te lijden hadden, besloot als een moedig jager die strooptochten te keer te gaan. De heer Gay, die nog nooit een tijgerjacht had bijgewoond, wenschte mede te gaan. Ieder nam een geweer mede en bad vier gewapende schi- karis bij zich. Een menigte drijvers was spoedig bijeengebracht en men begaf zich naar de plaats waar het dier zich gewoonlijk ophield. Marrett en een der schikaris plaatsten zich onder een boom, terwijl Gay als nieuweling en de andere schikaris in den boom klommen. Allen wachtten nu in spanning af wat er verder gebeuren zou, toen plotseling de tijger met een vreeselijk ge huil uit een kreupelbosch te voorschijn kwam en op Marrett toesprong. Deze had nog juist den tijd om op eene knie te vallen en los te drukken. De kogel vloog in des tijgers kop en verbrijzelde hem de onderkin. Voordat de schutter kon op staan, was hij reeds door het woedende dier ter aarde geworpen. Marrett, de schikari en het dier rolden over den grond. De eerste, geheel ontsteld, verloor zijn bewustzijn. Gay, die in den boom zat en, om beter te mikken van plaats veran< deren wilde, verloor het evenwicht en viel op den rug des tijgers. Woedend wendde deze zich met de klauwen tegen den nieuwen vijand; nu kwam Marrett weer bij, zag zich door allen behalve den eenen schikari verlaten en weinige schreden verder den tijger, die bezig was zijn metgezel te verscheuren. Toen de tijger Marrett zag bewegen, liet hij Gay los en ging een oogen- blik achteruit. Marrett en de schikari wilden nu den ongelukkige redden, maar de tijger ging weer op zijn buit toe en op het bijna levenlooze lichaam zijn klauw zetlende, daagde hij, van zijn zege bewust, ieder uit, die bem zijn prooi zou willen ontrukken. Eindelijk naderden de drijvers, die rustig uit de verte het tooneel had den aangezien, en konden eerst na lang aarzelen er toe besluiten te zamen op het dier los te gaan om het met hunne klepwerktuigen te verjagen. Dit gelukte en nu werd Gay verbonden en vei- pleegd, maar stierf reeds eenige uren later. tNGrKZONDJEN. Aan Heeren leden der Commissie lot oprich ting van een standbeeld voor Van der Werff. Geachts Heeken, Ik ontving dezer dagen uw rondgaande ge drukte uitnoodiging tot medewerking voor het standbeeld van den wijdvermaarden Leidschen burgemeester, en ik behoef u wel niet te zeggen, hoezeer ik het in beginsel met u en allen eens ben, die meenen, dat men de geheugenis der dingen van de zestiende eeuw met genoeg in 't gemoed van den negentiendeeuwschen nazaat prenten kan; dat men hem niet genoeg op bet voorbeeld der zestiendeeuwsche mannen, alsVi der Werff en anderen, wijzen kan, om hem a> t6 sporen, voor zijne eeuw te wezen, wat voor de hunne waren: het zout der aarde. Wat echter de persoonlijke toepassing van c beginsel, naar het door u voorgestane ontwer betreft, mag ik u mijne meening niet verhelei dat een hulde zoo uitsluitend aan Van der Wei gebracht, een standbeeld, hem bij uitzondern ei gewijd, mij minstens onbillijk voorkomt. Ik l, het daarin volkomen eens met hetgeen 's ms achtbare schim onlangs, door spiritistische bem deling, in den Nederl. Spectator meldde, dat i voor zich alleen die eer moest afwijzen, tern hij met nadruk tevens de namen der mani aangaf, aan welke hij te recht niet minder di aan zich zelf het behoud van Leiden, en k welzijn van 't land toeschreef. Ik neem daarom de vrijheid u als nog in b denking te geven, het standbeeld, dat gij te z ner eer alleen woudt doen verrijzen, door ee bronzen gedenknaald te vervangen, waarop bon beeld en naam van Van der Werff, beide Douza Jan van Hout, en Bronckhorst, met een toepn selijk bijschrift prijken. Ik meen u dit antwoord op uwe welmeeneoi open letteren liefst opentlijk te moeten gevn om ieder Leidenaar en Nederlander,'wien de dingen als u en mij ter harte gaan, in de geli genheid te stellen, zich omtrent het gestelde vraa punt te verklaren. Hoogachtend Uw Dw. Van Vloten. Kleveroord, onder Bloemendnal, 9 Mei 1873. BlllTKNL.AlVi). Grroot-Bi*ita.ixnië. In de zitting van het Lagerhuis van gistere 4 heeft de heer Forster medegedeeld, dat 't voo alsnog onmogelijk was de beperkende bepali gen op den invoer van vee uit Duitscbland bt ten werking te stellen. De heer Lowe verklaarde dat het resultaat vt] de suiker-conferentie te Parijs washet sluiten vi eene conventie, houdende drie bepalingen 1°. suikers zullen niet belast worden volgens kleur, maar volgens het suikergehalte, vastgestel door eene analyse; 2'. België en andere landei die beetwortelsuiker voortbrengen, zullen de recti teu vaststellen volgens de densiteit, en de ty| op 1560 a 1600 graden brengen3°. Frankrij ie zal de rechten op de suiker uit Frankrijk en d koloniën heffen volgens de schaal, overeenki li mende met die van 1864. De heer Hugesseu verklaarde, dat er berichtf. waren ontvangen van de Goudkust. De Fantijne waren verplicht terug te trekken, na tweemale in'botsing te zijn geweest. De Ashantijoen trokken langs de geheele lint voorwaarts. Hun aantal bedroeg 30 a 40,006. 1 een brief van den koning der Ashantijnen wei de afstand van Elmina als oorzaak van het vei zet opgegeven. De verliezen waren niet aanzienlijk. De Admiraliteit heeft bevolen dat de pantserde fregatten Audacious en Penelope den Sbab van Perzië te gemoet zullen stevenen. Een telegram uit Avignon meldt, dat Stuac Mill aldaar gisteren overleden is. Met 321 tegen 81 stemmen verwierp het Lj- gerbuis Woensdag een wetsontwerp van sir W frid Lawson, strekkende onder anderen om bepalen dat de magistraatspersonen alleen de mochten overgaan tot het verleeuen van vergun ning voor het houden van eene herberg, wanneei het gebleken was dat twee derden der belasting schuldigen der betrokken wijk dat verlangden Het voorstel werd van vele zijden bestreden vooral door den heer Dalrympe, die beweerdi dat de strenge wetgeving op het debiet van geest rijke dranken, de zoogenaamde Maine-law, in dl Vereenigde Staten zoo zeer en zoo algemeei ontdoken werd, dat men zich op hare goedi werking niet kon beroepen De minister gaf bij dezelfde gelegenheid te kennen dat bij het zeer bedenkelijk achtte dat de quaestie der wettelijke beperking van het debiel van geestrijke dranken bij de verkiezingen zóó zeer op den voorgrond kwam, dat in sommiffl kiesdistricten reeds was beweerd dut de politiek of kerkelijke richting van den candidaut nie: afdeed, mits hij maar ten aanzien dezer quaesti; te vertrouwen was. Dergelijke houding, zeideól minister, is doodend voor de politieke begiuselö eu een vergrijp aan de waardigheid van d Huis. België. De Kamer heeft besloten het debat over hel' Budget van Oorlog niet voort te zetten, nu de heer Malou plotseling genoodzaakt is geworden naar Parijs te vertrekken. De toestand zijner doch ter moet zeer ernstig zijn geweest; de laalste dé pêches echter gewagen van beterschap, zoodot men zich vleit dat de heer Malou Vrijdag weder te Brussel zal teruggekeerd zijn. Middelerwijl beeft uien zich bezig gehouden met de herzie ning van het Wetboek van Koophandel, 't eenige onderwerp dat uien behandelen kan bij de af-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2