1VI III en ent dat achting voor zich zelf heeft komt niet Wi :den terug op hetgeen het gisteren had afgespro- n na zijne krachten met juistheid geschat en e berekeningen met nauwkeurigheid gemaakt liebben. Het is zeer gemakkelijk te begrijpen welke doeling er achter deze lichtvaardig verspreide nichten verborgen ligt. Men wil het publiek sn gelooven dat er onderhandeld wordt, om in Ml gelegenheid te zijn van, zoo er natuurlijs nie's stand komt, later te kunnen uitstrooien dat isnkrijk een échec heeft geleden Wij tirt rhalen, dat er geeue onderhandeliugeu plaats bben. In de verschillende dagbladen van Parijs ordt melding gemaakt van den aandrang van litieke personen bij de regeering, dat zij zich jcht afscheiden van de rechterzijde der Natio- Vergadering en meer steun zoeken bij de i tïmatigde republikeinen. Eenige invloedrijke evaardigden van het linkercentrum, onder an- p ren de heeren Berenger en Casimir Périer, teu zich bovendien in brieven aan de dagbladen denzelfden geest uit en verklaren het voor noodig Hi houden dat de regeering overga tot de spoedige 'd ttneele afkondiging der republiek. De heer riet schrijft in la France onder anderen het gende: „Iedereen erkent dat het onmogelijk een monarchie te vestigen, welke ook, want voorstanders der monarchie zijn onherroepelijk rdeeld, niet atleeu over de quaestie der perso- n maar omtrent hoofdbeginselen. Tot zekere lügte is er overeenstemming tusschen hen oio- dijk zoolang zij in de oppositie zijn en wederstand oeten bieden aan allen gelijkelijk bedreigende varenmaar zoodra zij handelend optreden het bestuur zouden moeten voeren, zou het met overeenstemming gedaan zijn. Aan de Times wordt bericht dat ook de uiter- linkerzijde niet stil zit, maar het hare doet meer toenadering met de regeeriug te bevor- en. Bij monde van den heer Gambetta heeft Izij zich gewend tot de gematigde linkerzijde en ar de volgende grondslagen voor eene gemeen- appelijke handeling voorgesteldontbinding r Nationale Vergadering in de maand October, odradeontruiining van Frankrijk zal zijn afgeloo- n; het opnemen van twee afgevaardigden der matigde linkerzijde in het kabinet voor de partemeoten van binnenlandsche zaken en kn oorlog; het bezetten van eenige hooge staats- nbten door gematigde republikeinen in plaats n door monarchaal gezinden, aan welke dus- rre bijna uitsluitend de hooge posten en bedie- ngen werden toevertrouwd, De firma Hachette zal dezer dagen uitge- u twee deelen van La Correspondence de jeunesse in de Lamartine, die in het licht worden ge ven door zijne nicht, mejuffrouw Valentine Lamartine. Dinsdag heeft in de Sorbonne, in het labo- itorium van den heer Sainte Claire Deville, de irste gieting plaats gehad van den nieuwen leter van platina, voor de internationale corn- nssie voor den meter. De president der repu- [liek, de heeren Jules Simon, de Cissey, Teir- irenc de Bort en de in Parijs aanwezige leden lier commissie waren daarbij tegenwoordig. liroot-l ïr-itannië. Sir Henry Rawlinson, de president van de ograpbische maatschappij, vroeger Britsch ge nt te Teheran, zal den Schach te gernoet rei o om hem als buitengewoon gezant der Konigin ontvangen. 't Hof der Admiraliteit heeft gisteren zijne impetemie vastgesteld om te beslissen in zake aanvaring van de Charkeih met de Batavier, ingezien de Khedive zijne qualiteit van onaf- ankelijk vorst niet bewezeu heeft. In de zitting van| het Lagerhuis van jongstleden laaudag werd aan den heer Stansfeld, president an het departement voor de plaatselijke admi- istratie, verlof verleend tot het indienen van drie elsoutwerpen betrekkelijk de plaatselijke belas- ngeu, waarvan het eerste strekken moest om een ratal bezittingeo, welke tegenwoordig ontheven ijn van de verplichting tot het betalen van plaat- lijke belastingen, aan de belastingen onderwor- en te verklaren; het tweede om vaste regelen stellen voor de bepaling der belastbare waarde an de verschillende soorten van bezittingen: het lerde om verbetering te breogen in de tegen- toordige wijze van invordering der plaatselijke elastingen. De minister gaf een overzicht van de strek king der drie ontwerpen, waarbij hij verschil- ende mededeelingen deed aangaande den tegen- voordigen toestand der plaatselijke belastingen, iaar aanleiding van de verschillende cijfers welke »j de laatste discussie over het belastingstelsel loor eenige spre ers als de opbrengst dier be tastingen waren genoemd, gaf hij te kennen dat He opbrengst in 1S71 een totaal van 30 millioen tonden sterling bedroeg. Van deze opbrengst ooest echter terstond worden afgetrokken eene tam van 19 millioen, zijnde de opbrengst van 'etschillende heffingen voor het genot van door le plaatselijke besturen bewezen diensten, als iet verschaffen van water, vun gaslicht enz. Al leen na aftrek van dit cijfer kon men onderzoe ken of werkelijk de plaatselijke belastingen ongelijkmatig op de belasting-schuldigen drukten. Er behoorde een einde gemaakt te worden aan een aantal ontheffingen, welke binnen de wet telijke grenzen der belastbaarheid onbillijkheden verwekten. Bij de wetten op bet plaatselijke be lastingstelsel werden bijvoorbeeld alleen de ijzer mijnen, en niet de metaalmijnen belastingschul dig verklaard, alleen de met hakhout bezette grond, geen boschgrond was aan de belasting onderworpenalle bezittingen van de kroon en van het rijk waren vrijgesteld evenals alle eigen dommen van kerkelijke gemeenten, van letter kundige en wetenschappelijke genootschappen enz. De bedoeÜDg was nu om een aantal dezer vrij stellingen en ongelijkheden op te heffen, en alleen den vrijdom voor kerkgebouwen te laten bestaan. De rijkseigendommen, als de arsenalen en marinewerven, de parken in Londen, de vesting werken, konden niet overgelaten worden aan de voor alle andere bezittingen en eigendommen geldende voorschriften nopens de schatting. Hij stelt voor dat alle corporatiën en adminis- tratiën, welke tot goedmaking der kosten van haar beheer belasting konden heffen en dusverre de bevoegdheid hadden gehad om eene speciale en directe belasting te heffen, voortaan aan de pa rochiale besturen zouden opgeven hoeveel zij voor hare administratie noodig hadden, en dat dau deze besturen voor al die behoeften eene en- kele directe belasting zouden heffen, ingevorderd op de gebruikelijke wijze. Tegelijk deed hij het voorstel om eene parle mentaire commissie te benoemen, belast met het onderzoek naar de grenzen der verschillende plaat selijke gemeenten, armbesturen en graafschappen, ten einde aldus vaste grondslagen te verkrijgen voor een later geheele herziening van het stelsel vau plaatselijk bestuur, waartoe de thans door hem voorgedragen wetsontwerpen slechts een eer sten en bescheiden stap vormden. DuitscJiland,. De Gallicische bisschoppen, met den aartsbis schop van Lemberg aan het hoofd, hebben aan den aartsbisschop Ledochowski van Gnesen en Posen een schrijven gezonden om hem als den meest uitstekenden vertegenwoordiger van het Poolsche episcopaat, ter zake van zijnen ijver in de verdediging van de rechten der kerk, van hunne hoogachting en sympathie te verzekeren. De Duitsche keizer vertrekt hedenavond uit St.-Petersburg. Volgens het reisplan zal Z. M. aanstaanden Zondag des middags te Berlijn aan komen. Men schrijft uit Frankfort, dat de overstroo ming met vreemde zilveren muntspeciën, bij voorkeur met Oostenrijksche guldens, die in den Elzas zulk een hoogen graad bereikte, dat daar tegen van Staatswege maatregelen moesten wor den genomen, nu ook in Duitschland sterk begint veld te winnen. Men ontvangt bij het doen van za ken met groote handelshuizen en banken bijna alle betalingen uitsluitend in zoodanig geld, terwijl het goudal meeren meer verdwijnt. Deoorzaakvan dit verschijnsel ligt in de omstandigheid, dat ten gevolge der aanmunting van massa's nieuwe goud stukken dit edel metaal een zeer gezocht artikel is geworden, waarvan de waarde in noodzake lijken samenhang daarmede moet stijgen. De waarde-verhouding tusschen goud en zilver heeft hierdoor zulk een verandering ondergaan, dat zij heden 16: 1 is, terwijl zij bij het begin der aanmunting van de nieuwe Markgoudstukkeu nog 151 stond. Op de groote geldmarkt ontvangt men heden voor Ths. 100 goud Thl. 102 ziher. Bij den Rijksdag is een supplementaire be grooting ingediend. Onder de daarop voorkomende posten is de volgendeer wordt aangevraagd een som van 300,000 th., als zoogenaamd dispositie fonds, teu behoeve van den Keizer. Men wenscht hem in staat te stellen geldelijke belooningen toe te kennen, zonder deswege telkens een voordracht te moeten doen. Als koning van Pruisen heeft hij een bedrag vau 400,000 th. tot zijn beschik king voor dergelijke doeleinden. Het aantal industrieelen, kunstenaars, enz, die deelnemen aan de internationale tentoonstel ling te Weenen, door de inzending van voorwer pen van allerlei aard, overtreft verrede verwach ting. Aanvankelijk had de regeering 400,000 thaler beschikbaar gesteld, als bijdrage tot dekking van uitgaven ten behoeve van die tentoonstelling; thans is de bijdrage uit 's lands schatkist op 780,000 thai, verhoogd. De koning van Beieren heeft duizend gul den geschonken, als bijdrage tot het oprichten van een monument ter eere van Prof. Liebig. Het bericht, dat de cholera te Maagdenburg was uitgebroken, wordt in de Magdeb. Zeilung ten stelligste tegengesproken, onder mededeeling van rapporten, waaruit blijkt, dat er eerst twee en daarna vier personen eene hevige diarrhee heb ben gekregen, waaraan zij binnen 24 uren zijn overleden, maar dat zich daarbij geen kenteeken van cholera heeft voorgedaan. Zij woonden alle zes in hetzelfde huis en bij onderzoek is geble ken, dat het drinkwater, in den put waarvan zij gewoonlijk gebruik maakten, vermengd was met schadelijke bestanddeelen, die de ongesteldheid kunnen hebben teweeg gebracht, zoodat de openbare autoriteit den put heeft doen afsluiten. Ds. Haget, die nog op Palmzondag als Evan gelisch predikant te Rambow de godsdienstoefe ning geleid en de nieuwe lidmaten der gemeente bovestigd heeft, is den 29sten April, dus slechts een paar weken later, te Breslau tot de Katho lieke kerk overgegaan. Oostejxr.Hong--M.ona.rcliie. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Praag be richt: „De viering van het negenhonderdjarig jubilé des bisdoms van Praag is bepaald op het feest van den H. Wenceslaus, het vermoedelijk tijdstip der eerste rechtstreeksche verkiezingen. De kardinaal vorst Schwarzenberg heeft don aartsbisschop von Olmütz verzocht, om het katholieke volk van Moravië ter gelegenheid van het jubelfeest naar Praag te geleiden, zoo als de aartsbisschop van Praag eenmaal eene Bobeemsche processie naar Weleh- rad in Moravië geleid heeft. Eene oproeping is aan alle katholieken uitgevaardigd om reeds nu alles voor die processie voor te bereiden. Daar de machtiging tot het verleenen van den aflaat reeds uit Rome ontvangen is, begint binnen wei nige dagen van alle kansels in Duitsch-Bohemen de afkondiging van den aflaat voor degenen die zich bij de processiën naar Praag aansluiten." Italië. In een door de Kölnische Zeilung medegedeeld schrijven uit Rome leest men: „De ministerieele crisis is gestuit, maar niet voor goed geëindigd, want hare geheime oorzaak duurt voort. Voor den minister van financiën blijft de onmogelijk heid bestaan om zijn programma tot uitvoering te brengen, te bezuinigen en het evenwicht tus schen ontvangsten en uitgaven te herstellen. Se dert de Kamer te Rome is gooit zij het geld met handen vol weg, het tekort groeit aan, en de hervorming van het leger vereischt hoe langer hoe grootere sommen. Om ten minste eenigszios met de Europeesche mogendheden gelijk te staan heeft Italië behoefte aan uitbreiding der vloot, aan den aanleg van nieuwe vestingwerken en aan de versterking van eenige zeehavens. Met halve maatregelen,waardoor alleen voor den schijn iets verricht maar niets deugdelijks tot stand ge bracht wordt, zijn eigenlijk alleen de geheime aanhangers van Frankrijk tevreden, die zich niet kunnen verzoenen met het denkbeeld, dat het eenmaal voor Italië noodig zou kunnen zijn om de wapenen tegen den westelijken nabuur aan te gorden. Intusschen verklaart de publieke opinie zich meer en meer tegen de flauwe politiek van deze zoogenaamde gematigden. Indien de Kamer voortgaat met tot giootere uitgaven voor oorlog te besluiten, dan is dit niets anders dan de vol doening aan een stelligen wensch van de publieke opinie. Sella is echter de man niet otn daaraan op den duur toe te geven; zijne aftreding, en met de zijne die van het geheele kabinet, is dus wel uitgesteld tnaar niet afgesteld." Naar men verzekert, zouden politieke oog- met ken niet vreemd zijn aan de reis van den Keizer van Rusland naar Italië. Dinsdag liepen er te Rome verontrustende geruchten omtrent den gezondheidstoestand van den Paus. Zij hebben zich echter niet bevestigd. De gezondheid van den Paus is nog steeds wan kelend, uiaar niet verergerd. Spanje. In het offieieele dagblad wordt eene circulaire medegedeeld van de ministers van justitie en van oinnenlandsche zaken, over de algemeene verkie zingen. In krachtige bewoordingen wordt daarin aan de ambtenaren de strengste neutraliteit aan bevolen, ten einde de vrijheid der verkiezingen verzekerd moge worden. Voorts worden daarin de instrucliën medege deeld der financieele commissarissen, welke te Londen en te Parijs de voormalige financieele com missiën zullen vervangen. Op het bericht dat de verkiezingen volkomen vrij zullen zijn, hebben een aantal conservatieven, welke eerst afgesproken hadden geen deel aan den verkiezingsstrijd te nemen, besloten zich, zoo wel te Madrid als in de provinciën, voor de con- stitueerende Cortes candidaat te stellen. Berichten uit Barcelona bevestigen de tijding van de nederlaag en het verdrijven der Carlisten. In een gevecht bij de brug van Vera zijn van de Carlisten 50 man gesneuveld. Volgens gerucht is een intendant bij de troepen van don Carlos met de kas op de vlucht gegaan. Bijna alle personen, die ten gevolge van de gebeurtenissen op 23 April te Madrid in hech tenis waren genomen, zijn in vrijheid gesteld. Volgens de Igualdad melden de dépêches, die door het Gouvernement zijn ontvangen, dat allerwege de volmaaktste rust heerscht. Te Bar celona, Cadii, Malaga en Sovilla heerscht groote opgewondenheid door den verkiezingsstrijd, die den lOden Mei zal beslist worden. Het aantal republikeinsche vrijwilligers der bataljons te Madrid bedraagt 8000. TELEGRAMMEN. Bucharest, 7 Mei. De geruchten als zou vorst Karei aftreden worden stellig weersproken. De vorst zal eerlang de tentoonstelling te Weenen bezoeken. De minister Kostaforce is afgetreden; hij gaat als politiek agent naar Weenen in plaats van den heer Karps, die naar Rome verplaatst is. Londen, 7 Mei. De president der republik San Salvador heeft een brief aan den lordmayor ge schreven, waarin hij om bijdragen verzoekt ten behoeve van hen, die door de aardbeving te San Sul ador schade hebben geleden. Aan de Hour wordt uit Berlijn gemeld, dat Duitschland de Britsche regeering krachtig zal ondersteunen in haur verzet tegen het voorstel vae de Lesseps, om de quaestie betreffende de Suez-rechten aan eene commissie van deskundi gen te onderwerpen. Petersburg, 7 Mei. Volgens de Russische In valide bereikt het Orenburger detachement der Khiva-expeditie op 23 April de hoogvlakte Ustrut bij Aris, 100 werst zuidwaarts van Namastan. De door de sneeuwmassa's ontstane moeilijkhe den schijnen overwonnen te zijn. Shanghae, 7 Mei. Het offieieele dagblad te Peking deelt mede, dat de keizerlijke troepen Talisco hebben bemachtigd. New-York, 7 Mei. De ontvangsten van den Central-Pacificspoorweg gedurende de afgeloopen maaud bedragen 1.183.000 dollars. De rechter Chase is overleden. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf.) Den Haag, 8 Mei. Na zeer lang durige discussie over artikel 65 der rechterlijke organisatie, is het beginsel van appèl in alle straf zaken aangenomen met 39 tegen 32 stemmen. Morgen voorzetting. Den Haag, 8 Mei. Voor den Hoogen Raad der Nederlanden, burgerlijke Kamer, is heden in eer sten aauleg behandeld de zaak van Mr. J.J.van Angelbeek, eischer, procureur Mr. M. Eyssell, tegen den Staat der Nederlanden, gedaagde, pro cureur Mr. C. J. Franfois. De eischer vordert van den Staat uitbetaling van transport en kost gelden voor zich en zijne oudste dochter voor de terugreize naar Ned. Indië. De eischer heeft zelf zijne vordering toegelicht en verdedigd. Van de zijde van den gedaagde, voor wien de Lands advocaat Mr. A. de Pinto optrad, verklaarde men zich bereid den eischer eene eorn van f1100 uit te betalen, maar concludeerde overigens tot niet- ontvankelijk verklaring van den eischer. Het Openb. Ministerie zal op eene nadere terechtzit ting conclusie in deze zaak nemen. H. M. de Koningin heeft hedennamiddag te twee uren het Israëlitisch Oude-Mannen en Vrouwenhuis, in de St.-Jacobstraat, met eon be zoek vereerd. H. M. wejrd door eene commissie van heeren regenten ontvangen en naar de re gentenkamer geleid, waar de president-regent Mr. J. van Gigch tot de Vorstin het woord richtte. H. M. deed daarop een wandeling door het nieuw opgemaakte vergroote gebouw. In de groote zaal stonden de oude lieden geschaard, om de Konin- giu dank te betuigen voor de vele blijken van belangstelling die HD. steeds in den bloei ook van dit gesticht der liefdadigheid heeft gegeven. In nig vaderlandslievend waren de ontboezemingen. H. M. bracht zich geheel op de hoogte van den staat dezer iustelling en gaf bij herhaling hare bijzondere tevredenheid te kennen over de doel treffende inrichting en verbetering van dit ge sticht. Ter herinnering aan het bezoek, door H. M. gebracht, behaagde het [der Koningin haar naam in een fraai album te schrijven. Nadat de president H. M. had bedankt voor de hooge eer, die heden aan de inrichting was te beurt gevallen, verliet de vorstin dit geslicht, uiterst voldaan over al hetgeen zij gezien en vernomen had en met het uiten van den wenscb, dat het deze in stelling, die uit liefdadigheid is ontstaan en door deze in stand wordt gehouden, bestendig moge wélgaan. Heden werd aan het Ministerie van Marine aaubesteed de leveriog van patentolie voor de kustverlichtingen des rijks, en wel in zes partijen, als: eerste partij: 2000 kilogr., te leveren aan de kustverlichting op Schiermonnikoog; tweede partij: 3200 kilogr., te leveren voor de kustverlichting op Terschelling; derde partij6700 kilogr., waarvan te leveren 1500 kilogr. aan de kustverlichting op Texel; 3200 kilogr. op Kijkduin; 2000 teEgmond aan Zee; vierde partij: 1000 kilogr. te leveren te Scheveningenvijfde partij7200 kilogr. waarvan te leveren 1500 kilogr. te Goedereede (op den to ren), 500 kilogr. op Goedereede (op den ijzeren opstand); 3200 kilogr. op West-Schouwen 2000 op Noord-Schouwenzesde partij: 4700 kilogr., waarvan te leveren: 3200 kilogr. aan de kustver lichting te Westkapelle en 1500 kilogr. voor het lichtschip aan den Noordhinder (te Vlissingen te leveren). De eenige inschrijver voor alle partijen was de heer G. Teerinck te Amsterdam, als voor: de partijen 1, 2, 3 en 4 46,99; partij 5 47,99 en partij 6 f 48,24; alles per 100 kilogrammen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De comm. van financiën heeft geen bezwaar tegen het voorstel van B. en Ws. betrekkelijk den aankoop van een huisje in de Groencsteeg,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3