EEN STANDBEELD i8D het hierbijgaande, eene wijziging in de Jannen van de van der Werf-Commissie kan jweegbrengen. Daarom richt ik tot U het beleefd verzoek, iet in Uw geacht blad te willen opnemen, opdat laardoor wellicht mijne verlangens zouden kunnen ervuld worden. Hoogachtend Uw Dv. Dr. J. O. voor Pieter Adriaans/., v. cl. Werf. Als 't gelukt, als de sympathie groot genoeg al zijn, dan zal Leiden haar standbeeld N°. 2 ebben, 't Zal dan nog wel eenigen tijd duren, aar enfin, 't komt dan toch wel. Een ieder zal begrijpen dat ik hiermede bedoel it standbeeld dat voor van der Werf zal worden igericht. ioevele gesprekken, handelingen, hoevele dwaas eden zelfs heeft de naam van van der Werf dezer agen reeds veroorzaakt! Al neemt men maar ikel het uitsteken van zoovele vlaggen op rzoek van de Heeren der Gebuurten op den ag dat de collecte voor het standbeeld plaats ad, dan is dat reeds genoeg om mijne uitdruk- og dwaasheid te billijken. Velen, Goddank, jal velen zijn er geweest die in de roepstem der Gebuurte-Heeren geen ge- ior hebben gegeven. Zij hebben ten minste ge- ond verstandiger dan de anderen te oordeelen, lor de grillen niet uit te voeren die men van !d verlangde. Waarvoor zal nu het standbeeld voor van der 'erf dienen? Waartoe dient nog heden het stand- :eld voor Boerhaave? Om de stad te verfraaien? Om vreemdelingen lokken? Om den hoogmoed van sommigen der irgers eenigszins te prikkelen, daar ook hunne stad in het bezit is van een standbeeld of meer? t zou voorwaar een dure liefhebberij en groote aasheid zijn. Ik zeg sommigen der inwoners. Ja, vraagt ichts hoevelen er zijn geweest, die omtrent de richting van het standbeeld voor Boerhaave ge heel onverschillig bleven. Vraagt ook nu, hoe- len omtrent het standbeeld voor van der erf koud en onverschillig zijn en die om de □e of andere reden zich genoodzaakt hebben voeld, om te offeren op de schaal die Iiud °rd aangeboden, tlun aantal is groot, dunkt mij. Een standbeeld, zegt men, is het blijk van inkbaarheid dat een volk geeft aan de nage- chtenis van iemand, die aan het vaderland, n de kunst, enz. vele en groote diensten heeft wezen. Volgens mijn oordeel, gaat met het oprichten u standbeelden veel geld verloren, om aan de reepzieke hartstochten van sommigen te vol- en. Maar wanneer men aan van der Werf een blijk n dankbaarheid wil geven, voor de diensten i hij het vaderland en daarmede ook ons heeft wezen voor welke diensten wij hem ook :l dankbaarheid verschuldigd zijn waarom p geld verkwist, om er een beeld voor te laten vaardigen dat niet het minste nut stichten Is; dat alleen op den dag der onthulling het «st de aandacht van het publiek zal trekken weinige dagen daarna bijna of in 't geheel t meer wordt opgemerkt, dan alleen door de tele vreemdelingen die onze stad bezoeken. der outhullingMisschien de drukste, ar dan toch de aangenaamste voor de Com- ssie; ook voor het volk van den geringen stand, beschonken langs de straten loopen, zingen, ieren en leven schoppen zal. lij de onthulling van het standbeeld voor Boer- ve hebben wij dit gezien en de weinige be- igstelling in het bezit van dat beeld kunnen immers nog heden gewaar worden, let volk moest, in plaa's van te sympathisee- wraak roepen over het voornemen dat eenige nnen de zoogenaamde van der Werf-com- iie willen ten uitvoer brengen, nl. gelden en te zamelen, om daarvoor ter eere van van Werf een monument op te richten I Maar, !aas I Het volk is nog niet rijp voor republiek, enz. heb ik wel eens hooren beweren. Deze orden kan ik voor eeu gedeelte ook hier toe- sen en zeggen het volk is nog niet rijp om me standbeelden meer te dulden, let is te bejammeren dat men de gelden, af- onderd om aan de nagedachtenis van iemand blijk van hulde en dankbaarheid te brengen, t beter weet te gebruiken en alleen aan- ndt om er beelden voor te koopen. Veg dus met standbeelden, monumenten enz. I leiden tot niets. 'Vaarorn nu niet eenig geld bijeengezameld bij gelegenheid van het aanstaande SOOjarig enkfeest van Leidens ontzet, in plaats van een udbeeld voor van der Werf, ter zijner eere eene chting daar te stellen welke een liefdadig doel >ogt Zoovele armen, zoovele blinden loopen it rond en moeten al bedelende in de behoef ten van hun leven voorzien. Zoovele ongelukki- gen naar lichaam en geest worden hier nog ge vonden die, onverschillig den leeftijd dien zij hebben bereikt, aan hun lot worden overgelaten. Dagblad bezorgers die, reeds op leeftijd, echter dien ouderdom nog niet hebben bereikt die hen in staat stelt in eene nu reeds bestaande inrich ting te worden opgenomen arme kinderen van 8 a 10 jaar, wier opvoeding door de ouders ge heel wordt verwaarloosd en wier toekomst on gelukkig zal zijn, daar zij dan bun vader zullen navolgen in het orgeldraaien of bedelen, omdat dit het eenige zal zijn wat zij hebben geleerd. Zij hebbeu toch verzorging Doodig, die arme na tuurgenooten. Zij zijn wèl te beklagen 1 Dat men nu in plaats van een standbeeld op te richten, eene inrichting daarstelle, waarin bovenbedoelde personen worden opgenomen. Ddar konden dan gebrekkigen en ongelukkigen eene herberging vinden en hun het leven aangenaam worden gemaakt; arme kinderen hunne woon plaats vinden en eeuige opvoeding ontvangen om later een nuttig lid in de maatschappij te worden. Met zulk een plan zou ik volkomen instem men; zulk een voornemen zou ik ten volle toe juichen. Ik geloof dat men dan ook meer belang stelling zou ondervinden en minder moeite zou hebben om de benoodigde gelden bijeen te krij gen, dan de collecte voor het standbeeld heeft doen blijken. Nu roep ik: Weg met de van der Werf-com missie! Dau zou ik roepen; Leve de van der Werf- commissie 1 J. O. Leiden, 5 Mei 1873. BUITENLAND. Frankrij k. De Zaterdag gehouden vergadering der perma nente commissie bood niets belangwekkends aan. Een paar leden maakten eene aanmerking op maatregelen, welke in het departement du Gard tegen de drukpers waren genomen, waarop de minister van binnenlandsche zaken eenige in lichtingen gaf. De vergadering werd daarna gesloten, nauw- lijks vijf minuten geduurd hebbende. De verleden Zondag tot afgevaardigde ge kozen Lockroy bevindt zich in de gevangenis vau St. Pelagie, waar hij zijue straf ondergaat voor een drukpers-delict. Zijne straftijd is den 18den Mei verstreken, dus juist op den dag waarop de nationale vergadering bijeenkomt. De graaf van Parijs is Zaterdag met zijn broe der, den hertog van Chartres, die zich naar zijn regiment in Algiers terugbegeeft, te Marseille scheep gegaan. De graaf blijft slechts kort te Al giers. Van de aangeklaagde Arabische hoofden zijn er twee ter dood veroordeeld, 5 tot deportatie, een tot levenslangen dwuogarbeid, 2 tot vijf jaren tuchthuisstraf, de overigen zijn vrijgesproken. De maatschappij, die de speelbank te Monaco heeft gepacht, heeft hare balans over het laatste jaar, dat den lsten April eindigde, openbaar ge maakt. Daaruit blijkt dat de maatschappij een winstje heeft behaald van 5,990,000 francs. Trekt men daarvan de algemeene onkosten af ten be drage van 800,000 francs, dan blijft er nog een saldo over van 5,190,000 francs. Het kapitaal der maatschappij bediaagt 12 millioen. Onder de aan deelhouders komt in de eerste plaats voor „een machtig en voornaam heer," die geen aoder is dan de vorst van Monaco. Ondanks de groote winsten, die de maatschappij behaald heeft, werd er, gelijk verzekerd wordt, Diet „grof" gespeeld, zooals in de Duitsche bad plaatsen. Maar er zijn drie tafels waar men zich aan roulette, en twee waar men zich aan rouge et noir te goed kan doen. Een der roulette tafels heeft 100,000 francs in één dag gewonneneene andere 120,000 francs. Over het algemeen brengt de roulette het dubbele op van rouge et noir. De maatschappij beeft hare beambten dit jaar weer goed betaald. Elk heeft 15,000 francs ontvangen, behalve vrije huisvesting, en eene gratificatie van 1000 francs is er aan toegevoegd. De algemeene raad van het departement der Rhóne heeft besloten 15,000 fraDcs beschik baar te stellen voor gemachtigden der werklieden- vereenigiDgen, die naar de Weener tentoonstel ling zullen worden gezonden, om zich daar be- keud te maken met de nieuwe of verbeterde voortbrengselen der nijverheid. <jiroot-15r-it;nmië. In 't Hoogerhuis deelde Lord Kimberleyjl. Vrij dag mede, dat alle maatregelen genomen waren tot bescherming van de Britsche bezittingen tegen de Ashautijnen. De sterkte der laatstgenoemden was zeer overdreven opgegevende inboorlingen waren van wapenen voorzien tot zelfverdediging; en behalve uit vier oorlogschepen aan de kust, bestODd de Britsche strijdmacht uit 840 man, waar aan nog versterking zou toegevoegd worden. Het Journal de St. Pétersbourg neemt uit de Moskauer Zeitung een artikel over, geschreven naar aanleiding van het debat gevoerd in het Engelsch Parlement betreffende Centraal-Azië. Het slot daarvan luidt; Wanneer volgens de woorden van Gladstone Engeland de vrijheid van den handel handhaaft, dan zal Rusland hetzelfde doen tot bescherming zijner belangen, zonder die vaD En geland afbreuk te doen. Ouitschland. Het wetsontwerp betreffende de belasting op de tabak is thans openbaar gemaakt. De inko mende rechten zijn daarin vastgesteld voor on bewerkte tabaksbladen en stelen per centenaar 14 thlr.bewerkte tabak: o. sigaren en sigaret ten SO thlr., b. op andere wijze bewerkte 20 thlr. De in het tolgebied gekweekte tabak is onder hevig aan een belasting van 1 thlr. per cente naar. Voor het overige bepaalt het wetsontwerp de wijze vau heffing, de behandeling van het tabaksplanten, de restitutie van rechten bij uit voer van bewerkte en onbewerkte tabak. Het geheele ontwerp bevat 44 art. Er bestaat niet veel kans dat het in dit jaar zal worden behan deld door den Bondsraad. De paus heeft den burgemeester Contzen te Aken het grootkruis van de orde van den Heili gen Gregorius geschonken. In een rapport over den toestand der Duit sche armee wordt geconstateerd, dat sedert den laatsten oorlog de volgende verbeteringen en uit breidingen hebben plaats gehad1. de invoering van achterlaat-veldstukken en versterking der veldartillerie; 2. de invoering vaD getrokken mor tieren bij het belegeringsgeschut; 3. eene reeks veroeteringen in het revolver-geschut; 4. alge meene uitrusting der cavalerie met ver-dragende vuurwapenen; 5o. invoering vaD luchtballons en duiveposten voor communicatie van belegerde vestingen6o. invoering van afzonderlijke afdee- lingen voor spoorwegen en telegrafen te velde; 7°. oprichting van afzonderlijke torpedo-afdeelin- gen. Veranderingen van of wijzigingen in unifor men heeft nagenoeg niet plaats gehad. Daaren tegen is er veel verbetering gebracht in de oefe- oingeD, inzonderheid voor het vormen van carré's en de linie-formatie bij de infanterie. Oostenr.Hong.-Monarchie. De Oo8tenrijksche delegatie heeft het gewone budget van Marine, gelijk hare commissie het had voorgesteld, aangenomen, zoomede het bui tengewone budget, nadat de delegatie een voor stel der commissie had verworpeD, strekkende om 564,000 op de begrooting te brengen voor het bouwen van een schip met bomvrije verblijf plaatsen. Gisterochtend heeft de graaf van Vlaanderen de Weener tentoonstelling bezocht. Italië. De Opinione deelt 't resultaat mede van de con ferentie, die eenige afgevaardigden uit de Kamer met de Ministers gehouden hebben. Eerstgenoem- den berustten in de intrekking van 't ontwerp betreffende het arsenaal te Tarente, onder beding dat de Regeering een ander ontwerp zou indie nen, waarbij de uitgave van 614 millioen gehand haafd, doch bepaald zon worden, dat de werken aan 't arsenaal zouden wordeD uitgebreid, zoo dra de toestand der fiuanciën dit zou gedoogen- De Ministers zijn hedenmorgen bijeengekomen om een definitief besluit te nemeD. Spanje. Het oflicieele blad bevat een dagorder van Nouvilas, waarin gezegd wordt dat de Republiek nooit bij verrassing over het lot des legers zal beslissen. De minister zal aan de constitueerende Cortes de hervormingen voorstellen. De Natie heeft de Republiek geproclameerd; de constitu eerende Cortes zal haar orgaoiseerende soldaten moeten gehoorzamen. Er zal met spoed eeD einde worden gemaakt aan den burgeroorlog. Uit Barcelona wordt bericht, dat don Alfon- sus met 12000 man, tot verscheidene Carlistische benden behoorende, in de laatste dagen de om streken van Barcelona heeft afgeloopen. De gene raal Velarde is eergisteren naar die streken vertrok ken. De Carlisten hebben den spoortrein bij Eor- dera aangevallen. Twee compagnieën geregelde troepen zijn in hun gezicht gevlucht. De onverzoenlijken hebben te Madrid eene meeting gehouden. Geen hunner leiders was daarbij tegenwoordig. Er wareo weinig personen aan wezig. TELEGRAMMEN. Rio de Janeiro, 4 April. In do geheele pro vincie zijn zware regens gevallen. Daardoor is groote schade aangericht. Alen heeft 't verlies van menscbeDlevens te betreuren. Twee derde gedeelten der stad Macahe zijn verwoest. Lissabon, 4 Mei. Volgens tijdingen uit Bue- nos-Ayres van 2 April, is in Paraguay een op stand uitgebarsten, doch de troepen hebben de opstandelingen uiteengejaagd en 120 hunner ge vangen genomen. Te Assumpsion is de staat van beleg afgekondigd. Bern, 5 Mei. Bij de volksstemming in dit kan ton, gisteren gehouden, zijn de volgende uitkom sten verkregen1. over de wet op de bezoldi« digingen 12,421 voor, 16,726 tegen; over die betref fende de kazernen en andere militaire inrichtingen 18,613 voor, 10,088 tegen. Van de 30 ambtsdistric ten, is de uitslag in acht nog niet bekend. Londen, 5 Mei. In het Lagerhuis heeft de heer Stansfield drie ontwerpen voorgesteld en toege licht. Zij strekken: 1». tot wijziging vaD de schatting der eigendommen bij plaatselijke be lastingen 2o. tot het aannemen van een gelijk- vormigen grondslag in de schatting der eigen dommen 3°. tot definitieve regeling van de plaat selijke belastingen. Het ontwerp tot afschaffing van de tests aan de hoogeschool van Dublin is in comité aange nomen. Wew-Tork, 6 Alei. De bewoners van Louisiana hebben zich gewapenderhand verzet tegen de ambtenaren der belastingen. Volgens een gerucht zijn bij de worsteling eenige personen gewond. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraafDen Haag, 6 Mei. In de zitting der Tweede Kamer is heden de discussie over de rechterlijke organisatie hervat. Het artikel 56, be palende dat ingeval van stremming van den dienst, door benoeming van een lid of ambtenaar der rechtbank tot lid der Tweede Kamer, het perso neel tijdelijk kan worden vermeerderd, werd verworpen met 52 tegen 10 stemmen, evenzeer als het amendement van den heer Lenting, om het Kamerlid, gedurende de tijdelijke vervanging, twee derdeD der bezoldiging te geven, met 49 tegen 14 stemmeD. Daarna is de behandeling der quaestie over het appèl in strafzaken en der- zelver gelijke wijze van berechting aangevangen. Morgen voortzetting. Volgens een van den Gouverneur-Generaal ontvangen telegrafisch bericht van heden, zou de transportvloot den volgenden dag Singapore ver laten. De gezondheid der troepen was zeer vol doende. Utrecht, 6 Alei. Ook alhier is eene snbcom missie gevormd voor de oprichting van een stand beeld voor den edelen Burgervader van Leiden, die zich in de tijden der Spaansche onderdruk king een onvergetelijken naam heeft verworven. Naar wij vernemen bestaat deze commissie uit een zestal oud-Leidscbe studenten, de heeren Mr. Kneppelhout van Sterkenburg, Ds. van Hoog straten, l'rof. de Jong, Mr. graaf van Limburg Stirum en Mr. Baert, terwijl de heer Hasselmau oud-Leidsch burger en fabrikant is. Als belang stellenden zijn daarbij nog gevoegd eeu paar ijverige mannen, wier nameu algemeen bekend en wier personen geacht, genoegzaam waarbor gen opleveren met dit genoemde zestal, dat deze commissie, uitstekend saamgesteld, alles in het werk zal stellen om aan haar doel te beantwoor den. Wij wenschen het achttal dan ook een goeden uitslag toe op zijn edel pogen, en twijfelen er niet aan, of ook ODze stad zal gaarne mede werken, om de commissie in haar pogen te steu- neD, ter wille van een zoo schoon en vaderlands lievend doel. ff]. d.) Den Haag, 6 Mei. In de buitengewone verga dering der Frov. Staten op heden, werd behan deld: 1°. het nemeD van voorzieningen ter buitenge wone herstelling van den Oudeiaudschen zeedijk. Het voorstel strekt, om de begrooting van 1873 tot dat einde in ontvangst en in uitgave met f 80,000 te verhoogeD. Het voorstel van Ged. staten alsook een amen dement van den heer van Weel om den inlaag- dijk en achterlandsdijk te onderzoeken, daarover in de aaust. zomervergadering rapport uit te brengen en zoo noodig voorstellen tot herstel aan te bieden, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 2». wijziging der provinciale huishoudelijke be- grootiug voor 1873. Dit voorstel strekt om den post: tegemoetkoming aan gemeenten in de kosten tot behoorlijke inrichting voor het lager onderwijs beuoodigd met f 43,500 te verhoogen wordt zonder beraadslaging en zouder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Hierna vraagt de heer v. d. Berch v. Heem stede het woord en zeide, dat hij, benoemd tot lid van de Tweede Kamer der St.-Generaal, zich verplicht ziet de betrekking van lid van Ged. Staten neder te leggen. Tevens is hij tot het be sluit gekomen, na afloop van deze vergadering, zijn ontslag te nemen als lid der Prov. Staten, waardoor de kiezers in het hoofdkiesdistrict Zoe- termeer in de gelegenheid worden gesteld vóór de aanstaande zomervergadering een ander in zijne plaats te benoemen. De Voorzitter betuigt, als tolk der vergadering, haar leedwezen over het besluit waartoe de heer v. d. Berch v. Heemstede gekomen is. Zijne groote werkzaamheid, zijne gehechtheid aan de bevor dering van de belaDgen en van de weivaart der provincie zullen bij allen voortdurend in aange name herinnering blijven. Hoeveel leed het hem ook doet, den heer v. d. B. v. H. te moeten mis- seo, moet hij het door dezen genomen besluit eerbiedigen. Deze toespraak van den Voorzitter werd door de vergadering met toejuichingen begroet,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3