Sendee, te LeidenP. W. Papegaai, te Veendam en J. G. van Nes van Meekerk, voorloopig te Zwolle. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de eindexamens van de Polytechnische school, vermeld onder B. en C. in artt. 6065 der wet, regelende het middel baar onderwijs, in de maand Juni aanst. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 15 Mei e. k. schriftelijk bij het Departement van Binnenlandsche Zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave lot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. Bij de aanmelding voor de examens B moet worden overgelegd het getuigschrift wegens vol doend afgelegd examen, vermeld onder A. in art. 59, of wel dat wegens voldoend afgelegd eind examen der hoogere burgerschool met vyfjarigen cursus, vermeld in art. 57 van genoemde wet. De heer D. Léon is erkend als vice-consul der Vereenigde Staten van Amerika te Curasao. De officieren van administratie 3e kl. H. J. van der Meer en J. J. van Diemen, worden met den Un dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Volgens een bij bet Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen Zeeland, onder bevel van den kapt.-ter- zee J. van Gogh, na op den 27 April jl. te Gi braltar te zijn aangekomen, den ln Mei daaraan volgende van daar vertrokken, ter voortzetting zijner reis naar Oost-Indië. Zr. Ms. schroefschroomschip Schouwen, onder be vel van den luit.-ter-zee l6te kl. C. P. van der Star, is, in den voormiddag van den 5n dezer, van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, ter opvol ging zijner bestemming naar Oost.-Idië. Volgens een bij het Dept. van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis, onder bevel van den kapt.-t./z. H. B. Kip, den 3den dezer te Port-Saïd aangekomen, ten einde steen kolen in te nemen, en zou den 4den daaraanvol gende van daar de reis naar Oost-Indië voortzet ten. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft, met ingang van 1 Mei, bevorderd tot off.-van-gez. 2de klasse bij de zeemacht, de off.-van-gezondheid 3de klasse M. Steensma en W. Schoondermark, met bepaling dat zij zullen rang nemen tusschen de off.-van-gez. 2de klasse W. Schutte en G. Franken. BINNENLAND. Amsterdam, 5 Mei. Naar men verneemt heeft de heer Witsen Elias, eerstaanwezend ingenieur bij de Staatsspoorwegen te Groningen, verzocht voor het vervullen der betrekking van directeur- generaal der publieke werken alhier, niet in aan merking te komen. In het stalionskoffiehuis buiten de Willems poort, van de Holl. Spoorwegmaatschappij (Oos terspoorweg), werd in het publiek aanbesteed: het maken van gebouwen en eenige andere werken, op het statiousterrein te Hilversum. Minste in schrijver de heer J. van der Kamp, te Leiden, voor ƒ179,339. In de heden in het lokaal Odeon gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Kanaalmaatschappij zijn tot commissarissen ge kozen de heeren Bonnike, van Riusum, den Tex en Claasen. De heer Claasen is gekozen in plaats van wijlen den heer Boelen. Haarlem, 5 Mei. Het Koloniaal Museum der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid op het paviljoen te Haarlem, is dezer dagen verrijkt met eene prachtige verzameling vruchten van Nederlandsch-Indië, in was geboet seerd door mevrouw van Hoek, geboren Wilson, op Java, thans tijdelijk in den Haag. Deze ver zameling, door de directie van den Planten- en Dierentuin te Batavia met hare eerste medaille bekroond, bezit, zoowel uit het oogpunt van kunst als wegens de treffende gelijkenis der vruchten, eene hooge waarde, gelijk door alle deskundigen is erkend. Den Heidei, 5 Mei. Naar men verneemt, zul len van de officieren van het corps mariniers, de kapt. F. A. van Braam Houckgeest, de late luits. J. L. Cadet, J. P. Smith en Jhr. W. F. Clif- l'ort Koek van Breugel, en de 2de lts. H. A. Bat- teké en W. F. Paehlig de eerstdaags naar Indië vertrekkende detachementen van genoemd korps derwaarts geleiden. Den Haag, 5 Mei. De deelneming by den ko lonialen dienst is zeer groot, althans wat betreft het regiment greuadiers en jagers. Reeds zijn verscheiden dezer militairen voor de dienst goed gekeurd en wachten zij slechts op embarquement. Bijna elk uur vau den dag ziet men troepjes soldaten, door een superieur begeleid, naar het garnizoenshospitaal marcheereu om daar aan de keuring te worden ouderworpen. Velen van het regiment zijn reeds voor den dienst aangenomen en brengen hun verloftijd, welken zij voor hun vertrek erlangen, hier door. In de afgeloopen week is er van het regiment een aanzienlijk transport naar Harderwijk ver trokken, dat tegen hot midden dezer week door een ander zal worden gevolgd. Ook niet-militai- ren hebben zich tot den kolonialen dienst ver bonden. Het arrest van het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland van den 3den Maart jl., waarbij de noodhulpbedieude van den Zweedschen mi nister, v. E., in hooger beroep tot. vijf maauden cellulaire gevangenisstraf wegens eeuvoudigen diefstal is veroordeeld, is door den Hoogen Raad (strafkamer) bij arrest van heden, voor zooveel de aan het feit gegeven qualiücatie en opgelegde straf betreft, vernietigd. De Hooge Raad heeft vervolgens teu principale rechtgedaan, den gere- quireerde v. E. schuldig verklaard aan diefstal als loonbediende gepleegd en hem tot zes maan den eenzame opsluiting veroordeeld. Morgenavond zal in het Hotel de Dellevue al- bier een groot bal plaats hebben, te geven door eene vereeniging van aanzienlijke personen der residentie. De tweede openbare vergadering van de Haagsche afdeeling van het Nederlandsche Siga- renmakersverbond, gisteren in den Hoogduitschen Schouwburg hier ter stede gehouden, was niet minder druk bezocht dan de vorige en verschilde daarvan ook weinig wat betreft de gevoerde be sprekingen. Eenige inlichtingen aangaande de handelingen van het bestuur in de afgeloopen week werden verstrekt, waaruit o. a. bleek dat de bijdragen voor het bond gedurende die week ƒ105 hadden uitgemaakt, ofschoon er nog zeer veel noodig was om vele monden te vullen. Door verschillende leden eu bestuurders van het bond werd wederom het woord gevoerd, wier meeningen en betoogeu in 't kort aldus geresu meerd kunnen worden: Men hield vast aan de overtuiging dat er geeue werkstaking van de zijde der sigarenmakers had plaats gehad, en dat ook door velen in die over tuiging zou worden gedeeld, daaraan werd geen oogenblik getwijfeld. Men betoogde opnieuw dat de ledeu het bond niet moesten verlaten, omdat het doel er van niets onzedelijks, niets on ordelijks beoogt en ook omdat een groot sigaren fabrikant vroeger uiet warmte op uitbreiding van het Bond had aangedrongeu. Nogmaals: „volhou den." Ook geene toenadering tot de patroons, die reeds verschillende pogingen tot toenadering heli- ben beproefd, door mooie aanbiedingen aan de sigarenmakers te doen, waaruit de gevolgtrek king werd gemaakt dat er behoefte was. Wijders werd volgehouden dat de sigarenma kers niet meer dan /8 per week netto kunnen overhouden en niet 12, zooals de fabrikanten aan het publiek verkondigen. In die positie meende men moest verandering komen. De werkende stand moet eene generale hervorming ondergaan en om die hervorming in het leven te roepen moest het vereenigingsmiddel worden te baat genomeu, dat een vereischte van den tegenwoordigen tijd is. De tijd wil hervor ming en geene andere dan voor den werkman. De werkman krijgt een loon, waarvoor hij zich het noodige niet kan verschaffen en waar be hoefte bestond, zeide men, moest de werkman die kunnen bevredigen. Alles wordt tegenwoordig duurder, waarvan het gevolg is dat de werkman wat hij vroeger aan centen te kort schoot, thans met guldens moet betalen. Een koffiehuishouder en restaurateur uit Leiden, in de maand September van bet vorige jaar zich hier ter stede ten huize van zijn schoon vader bevindende, begaf zich in den avond van den 28sten dier maand naar den behanger W. en voorgevende dat zijn schoonvader niet goed ter been was, verlangde hij stalen van tapijtgoed te bezichtigen. Hieraan werd gereedelijk voldaan, terwijl de schoonzoon na zijne keuze te hebben gevestigd voor ruim 169 aan tapijtgoed bestelde hetwelk ten huize van zijn schoonvader moest bezorgd worden. Ook hieraan werd gevolg ge geven. In JaDuari jl. schreef de koffiehuishouder zelf om de rekening, maar nu bleek het, dat hij den naam van zijn schuonvader had misbruikt, daar het bestelde en geleverde goed voor hem en niet voor zijn schoonvader bestemd was en hij geen crediet had kunnen erlangen. Heden ter zake van oplichting door het gebruik maken van een valschen naam, tereehtgesteld voor de arrond. rechtbank alhier, ontkende beklaagde te hebbeu voorgegeven dat het goed voor zijn schoon vader was. De subst. officier van justitie Jhr. Mr. de Jonge, hoezeer in raadkamer tot ontslag van rechtsvervolging geadviseerd hebbende, was thans na het hooreu van de verklaringen der ge tuigen van gevoelen veranderd eu was nu ten volle overtuigd dat er oplichting was gepleegd. Hij eischte eene veroordeeling tot een halfjaar cellulaire gevangenisstraf en 25 boete. Uitspraak aanstaanden Donderdag. Het bestuur der vereeniging tot verbetering van de woningen der arbeidende klasse alhier heeft hedenmiddag in het gebouw van de Lees- inrichtiog aanbesteed het bouwen van 141 ar beiderswoningen in den Noordpolder in den Haag. Daarvoor waren 8 inschrijvingsbiljetten ingeko men en wa9 minste inschrijver de heer J. B. Collignon uit den Haag, voor 177,700. Den Haag, 6 Mei. De Commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen gesteld waren de nota's betreffende het stelsel der opiumpacht op Java en Madera enz., heeft haar verslag uit gebracht. Zij geeft daarin een overzicht van den inhoud der overgelegde stukken, terwijl zij te gelijk zooveel noodig haar oordeel daarover uit spreekt. Op grond echter dat de regeling der opium pacht wel eigenaardig tot deu werkkring der Indische Regeering behoort, maar toch van zoo grooten invloed is op de zedelijke ontwikkeling en de welvaart der bevolking, en daarenboven de financiëele zijde van het vraagstuk van zooveel gewicht is, acht de commissie het wenschelijk dat aan de Vertegenwoordiging belangrijke wij zigingen in de pachtvoorwaarden, waardoor een ander beginsel wordt aangenomen, tijdig worden medegedeeld. Door Z. M. is bepaald dat aan de navol gende officieren eene missie naar Weenen is op gedragen ten einde voor een wetenschappelijk militair doel de tentoonstelling en eenige andere militaire inrichtingen aldaar in oogenschouw te nemen: den officier van gezondheid der 1ste kl. Dr. P. J. van der Grijp; den militairen onder intendant der 2de kl. W. F. Meyl, werkzaam bij het Ministerie van Oorlog; den kapitein C. W. F. von Jeetze van het regiment grenadiers en jagersden kapitein A. M. Mazel van het 1ste reg. vest. art. en den kapitein F. H. Auipt van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot overbrenging van enkele bevoegd heden bij de kantonrechters, verklaarde men zich geenszins tegen gedeeltelijke wijzigingen van het Burg. Wetboek, maar wel hadden eenige leden bezwaar tegen den vorm van dit wetsontwerp, vreezende dat uit wijzigiugen van bet Burg. Wet boek, niet in 't wetboek zelf opgenomen, onge rief en verwarring zouden ontstaan. Naar aanleiding van eenige door de Comm. van Rapporteurs tot de Regeering gerichte vragen, heeft deze daarop O. a. geantwoord1°. dat tusschen dit ontwerp eu dat der Recht. org. geen regtstreeksch verband bestaat eu elk dezer ontwerpen afzon derlijk kan worden aangenomen en in werking gebracht. 2". dat het ontwerp zich beperkt tot de vrijwillige regtsmacht voor zoover zij voorzie ningen betreft uitsluitend in het belang van de personen, die het vrije beheer en de vrije be schikking over hunne goederen missen en dat de Regeering tegen verdere uitzetting der grenzen van dit ontwerp is. De Comm. van Rapp. bleef evenwel volharden bij het verlangen naar eene algemeene regeling van de voluntaire jurisdictie. 3°. dat de Regeering niet kan inzien waarom de invoering van dit wetsontwerp zou moeten wach ten op de invoering der wet op de Recht. Org. Des noods zou bij vroegere inwerkingtreding, tot aan de invoering der nieuwe Recht. Org. eene per soonlijke toelage aan de griffiers kunnen worden toegekend. Hoe dit ontwerp de afschaffing van den dub belen rechtsbijstand in zich zou sluiten, is der Re geering niet duidelijk, want met de vraag of later de dubbele rechtsbijstand verplichtend zal zijn op dien voet als hij dit nu is, hangt het onder werp van het tegenwoordige wetsvoorstel niet samen. Het is heden, den 6den Mei, 36 jaren gele den dat de stafmuzikant M. Benedictus bij het regiment grenadiers en jagers in dienst trad. Bij gelegenheid van de parade op aanstaanden Vrij dag zal hem, evenals den sergeant Nauta van dat regiment, de gouden medaille met de daar aan verbonden gratificatie van 50 worden uit gereikt. Delft, 6 Mei. De 1ste luitenant J. van Heulen en de 2e luitenants P. J. Margny en F. G. Ver- mijne van het 1ste en de 2de luit. T. van Exter van het 2de reg. vest.-art. zijn als onderwijzers bij den hoofdcursus der artillerie alhier gedeta cheerd. Cforcmn, 4 Mei. Gisteren herdacht de heer C. Ouwendijk alhier den dag, dat hij 50 jaren gele den in den militairen dienst trad. Den 18den November 1854 werd hij benoemd tot 2den luit.- magazyumeester; den 26sten October 1857 tot lsten luitenant en eenige jaren later tot kapitein. De jubilaris is versierd mot de Militaire Willems orde 4de klasse, de medaille voor de citadel vau Autvverpen, de ridderorde vau St. Anna vau Rusland 5de klasse en het eereteeken van 15ja- rigen dienst als officier. Utrecht, 6 Mei. De heer E. du Marchie van Voorthuijsen heeft besloten van het staatkundig terrein af te treden en met de Juni-verkiezing voor elke candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken. Tot het afleggen van examen voor officier van gez. der 1ste klasse, zijn gisteren alhier aan genomen en tot dat eiDde aan 's Rijks hospitaal gedetacheerd: de officiereu-van-gez. der 2de kl. J. C. W. van Romer, C. de Mooij, B. M. H. A. van den Goorberg en H. C. van Eijk van Voort- hu isen. Sedert eenige weken hebben zich gevallen van roodvonk in deze gemeente voorgedaan, die rerv Pi Al ll ebb iaai Ee et i Pge Hoi ede age □ke 'rzi ag ad, ing Vt an )0r on lor an W 'er, iel 10 echter tot dusver geen bezorgdheid inboezem! Op het Vreeburg ging Zaterdag-middag, afloop van den optocht van den circus Mijer e ewe persoon, bij het naar den stal gaan, aan den van een der olifanten hangen, waarop het 1 iet i lossale beest met een zijner pooten achteruit sli laar en hem zoodanig tegen de borst raakte, dat achteroverviel eu bijna niet meer op kon stai doordat hij bij zijn val, een lOtal personen boi op zich kreeg, werd hij ernstig aan het ho gewond. Aan de hoogeschool is heden, na verdef ging van stellingen, bevorderd tot doctor in rechten de heer W. Gorter, geboren te Sneek Arnhem, 5 Mei. Door Z. M. is bepaald dati den 10 Juni tot en met den 9 Julia. s. zullen kat peeren op de legerplaats op het Wiesselsche Vi het personeel der normaalschietschool met daarbij gedetacheerde officieren, onderofficier en manschappen en de scherpschutters der cor sen infanterie, onder de bevelen van den lun nant-kolonel W. B. Bunnik, directeur van bots genoeuide school. Afymegen, 5 Hei. Het bevel over de artillen troepen die dezen zomer in de legerplaats te Ze zullen kampeeren, is opgedragen aan den lui nant-kolonel Frankamp van het 3de reg. vestini artillerie. Harderwijk, 5 Mei. De 2de luitenant J, Obreen, is van het 5de reg. inf. bij het kolonia werfdepot alhier gedetacheerd. Van de verschillende corpsen zijn reeds ee groot aantal onderofficieren, korporaals en soldi teu onder toekenning der alsnu vastgestelde gn tificatie van ƒ200, bij het koloniale leger overgi plaatst. Oosterbeek, 5 Mei. Gisteren kwam de officie van justitie van Arnhem met den griffier en neeskundigen, om onderzoek te doen naar eti persoon, die heden voor zeven dagen in eene het berg in twist was geraakt en waarvan vennep1( werd, dat hij door of ten gevolge van mishaml nr' lingen, door anderen aangedaan, binnen zes Ct gen was overleden. Het onderzoek moet ecbtei naar men zegt, het tegendeel bewezen hebben. Hampen, 4 Mei. De rector der theologisch school van de Christelijk Gereformeerde gemeent alhier heeft aan den Burgemeester het door dezet hem toegezonden materieel voor de lijst va: plaats gehad hebbende koepokinenting terugge- zonden, met bericht, dat z. i. de theologisch! school niet tot de inrichtingen behoort, waaro| de wet omtrent de besmettelijke ziekten toepas seUjk is. F Groningen, 5 Mei. Aan de hoogeschool te G10 ningen werd heden bevorderd tot doctor in dl beide rechten, de heer H. A. Roessiogh, geboren te Vlagtwedde, na verdediging van stellingen. HeerenTcen, 4 Mei. Naar wij vernemen, is aan het verzoek van den schoolopziener Jhr. Mr F. M. van Beyma thoe Kingma, om opgaven te ontvangeu betrekkelijk de jaarwedden, hef per soneel, enz. door ruim 15Ü0 onderwijzers voldaan. Deze opgaven nu, behoorlijk gerangschikt, met verschillende excerpten vermeerderd en opgeno men in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zullen eerstdaags in het licht verschijnen. De netto opbrengst komt ten bate der onderwijzers-weduwen en weezenbeurs is Friesland. Hlddelborg, 4 Mei. Gisteren stond voor hel provinciaal gerechtshof alhier terecht J. Willemi oud 22 jaren, slagersknecht te Oostburg, beschut digd van moedvvilligen manslag. Na verhoor vao 3S getuigen, heeft het O. M. de beschuldiging vol gehouden en de veroordeeling gerequireerd tot vijf jaren tuchthuisstraf. De advocaat mr. E. Fok ker concludeerde tot vrijspraak, op grond van ge mis aan wettig of overtuigend bewijs. Het Hof heeft de uitspraak bepaald op heden over acht dagen Tllsslngen, 5 Mei. Aan den hoornblazer R Geubel van de 5de compagnie 1ste bataljon van het 3de reg. infanterie alhier, is de gouden me daille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan verbondene gratificatie van 50. Breda, 5 Mei. Kapitein J. H. Verschoor van het 6de reg. inf. is benoemd tot kapitein-adjudant bij de koninklijke militaire academie alhier. Oudemboscb, 5 Mei. Hedenochtend te half- vier, barstte eensklaps brand uit in de beetwor- telsuikerfabriek Amunda, onder directie van den heer Dudok v. Heel. De brand, die op de suiker kamer schijnt ontstaan te zijn, boezemde aanvan kelijk veel zorg in, maar door de werking van drie spuiten was men hem te zes uren meester. Eene aanzienlijke hoeveelheid stroop en suiker is, naar men zegt, eene prooi der vlammen ge worden. maastrlcht, 4 Mei. Ofschoon de werving voor het Indische leger onder zoo verbeterde geldelijke voorwaarden is geopend, hebben zich van het 2de regiment infanterie slechts een 25-tal solda ten aangemeld om bij dat leger over te gaan. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Leidsch Dagblad. Mijnheer de Redacteur I Hoewel misschien een weinig laat komende, acht ik het toch niet onmogelijk dat het plaatsen 'J

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2