r erj i Zwitserland. i hei is h< Pari eesct en a nact lebbi hu eel i: a rs igai bee erpe ome us geschilderd waren, uit vrees dat het koude (eet ons zal uitbreken bij het zien van al die Dters, hyena's en tijgers, die moorden, gruwe- j en vreeselijke afgrijselijkheden, ffe zullen maar niet uitweiden over het ver- derde programma van de laatste voorstelling or het gezelschap van P. gegeven zij die 2 orstellingen, waaronder de laatste, hebben bij- ivoond, zullen het mij moeten toestemmen dat nagenoeg geen verschil in de opvoeringen istond. Dit wat Humbug betreft. We komen nu tot het 2de punt, nl. de voor- derstelling dat het personeel van Pinder en eijer éen gezelschap uitmaakt, leide gezelschappen hebben hetzelfde systeem spoedige oprichten en afbreken der tent heb- vat beiden gelijkevenzoohet houden van een ptocht, het middelmatige der rijtoeren gedu- ede de voorstelling. (Zie de recensie over Meijer de Zutphensche courant van 26 April). Ge- oemde courant spreekt verder over slecht licht, tl al te mooie costumes, zooals in der tijd an- ire nieuwsbladen deden aangaande P. Dit is evenwel nog geen bewijs voor mijne ooronderstelling: doch, daar nu toch zoowel het ersoneel van P., als dat van M. in ons land is, dewijl volgens strooibiljetten en annonces in ouranten M. beweert, niet alleen dat P. niets eteekent, maar zelfs een soort van bedrieger is zich van de reputatie, door M. behaald, be ient, waarom zorgt die heer M., overvloeiende an weddenschappen (135000 thaler) dan niet elijktijdig met zijn concurrent op éene plaats zijn dap kan het publiek immers oordeelen. lat zou dan de nekslag zijn voor zijn mededin er, dan behoefde M. geene som van 135000 th. e verwedden. Om slechts op het strooibiljetje te komen, vaarop al die kolossale sommen stonden waarom 5 alleen de onderteekening Myer, terwijl op het eheele blaadje steeds staat Meijer Steeds stond iten dan verwed ik, enz., en de onderteekening anders. Zoo iets noemt men eenvoudig boeren idrog. Jilaar, zou iemand kunnen zeggen, toegestaan at het personeel van P. en M. éen gezelschap itmaakt, waarom scheldt M. zijn compagnon daD too vreeselijk uit'? Welnu, dat is een zeer fijne kunstgreep. M. leeft het slechtste gedeelte van zijn gezelschap j mder directie van Pinder vooruitgestuurd ;eenige ;oede artisten werden daaraan toegevoegd. Deze erste troep maakt veel ophef, kolossaal veel mmbug wordt aangewend hel beste gezelschap in Vtiropa, enz. Nu komt M. voor den dag en scheldt Ajo compagnon vreeselijk uit, van P. blijft niets heel. Repliek van P., waarschuwing tegen laster. Daarop volgt als een donderslag het strooibiljetje van M. met al die weddenschappen. Nu zwijgt P. volgens afspraak: het knal-effect is bereikten wat is het gevolg? nadat Pinder in de publieke opinie gelijkgesteld was met Blanus en consorten Het valt iedereen vreeselijk mee. P's circus wordt druk bezocht, en wat is nu verder de algemeene meening Nu we P. gezien hebben, wat moet M. dan wel wezen met zijne olijanten en leeuwen? Dus dubbele winst door éen gezelschap be haald. Menige zoon Israëls kan aan zoo'n list iWg een voorbeeld nemen. Als M. en P. eenvoudig waren overeengekomen ftich van elkander af te scheiden, en P. denzelfden [ophef bad gemaakt als nu, zonder dat M. er notitie van nam, dan zou de eerste voorstelling door P. gegeven druk zijn bezocht, doch de vol genden zouden de kosten niet hebben goedge maakt.' Het meest afdoende bewijs echter herhaal ik is dit, dat terwijl P. in het westen van ons land vertoeft, M. heel bedaard in Gelderland en Over- ijsel voorstellingen geeft. Ik besluit dit artikel inet een door mij zeiven bijgewoond feit. Ik zag eens op een kermis in een klein stadje een kwakzalver, omringd door veel boeren, enz Nadat onze medicus veel elixers en potjes voor den dag bad gehaald, kreeg hij eindelijk een Üeschje te voorschijn, en riep nagenoeg aldus uit En hier, burgers en buitenlui, hier heb ik nog een wouderfleschje, dat alle kwalen geneest: hoort eens, het heet ilundus vult decipi, decipiatur ergo. En zonderling, de schalk verkocht van die lleschjes 't meest, want de burgers en buitenlui waren verstomd over zoo'n titel. Aleipie. (Te Utrecht zullen echter, volgens adver- lentiën in het Ulr. Dagblad, zoowel Meyer als Pinder van 3—5 Mei voorstellingen geven. Red.) BU1TJENL.AIVD. Frankrijk. Volgens eene in de Indépendance Beige opgeno men correspondentie uit Parijs had de heer Thiers het volgende antwoord gegeven aan de leden van eene der kiezersvereenigingen van de hoofdstad, welke opgemerkt hadden dat de verkiezing van den heer Barodet geene vijandschap beteekende jegens den President der Republiek, maar wel jegens de Nationale Vergadering: „Ik wil dit wel aannemen, maar ik ben niet bij machte om de Vergadering te ontbinden, hoe gaarne Frankrijk baar ook uiteen zou zien gaan. Daartoe is zij zelve uitsluitend bevoegd, en wil men hare ontbinding zoo zal men, even als bij alle besluiten, met de meerderheid te rekenen hebben. En ik vrees dat de uitslag der joDgste verkiezingen de besluite- looze en vreesachtige leden der vergadering, die de weegschaal nu eens rechts dan eens links doen overslaan, zal hebben verschrikt." Er is een brief verschenen van den heer Barodet, waarin hij den Parijschen kiezers dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen, en aan dringt op gematigdheid en tucht bij de republi- keinsche partij, wier groote vooruitgang door hem wordt geconstateerd. „Mijne candidatuur," zegt hij, „is geene candidatuur van verzet. Parijs heeft slechts aau de regeering een wenk willen geven. Ik zal steeds bij elke gelegenheid trach ten te bewijzen, dat de geest van eendracht en toenadering in mij een vertegenwoordiger te meer heeft gevonden." De Danube (gewezen Fremdenblatl) bevat een telegram uit Parijs, inhoudende dat het gouver nement waarschijnlijk Zaterdag aan de perma nente commissie zal mededeelen, dat Verdun den 5den Juli door de Duitsche troepen wordt ont ruimd. De heer de Villemessant, hoofdredacteur van den Figaro, verklaart, de journalistiek voor altijd te verlaten, en hij biedt zijn aaodeel in den ei gendom van het blad te koop aan. Ik schaam mij, zegt hij, dat ik 180,000 kiezers in de hoofd stad, die op Barodet, dat is voor de amnestie, gestemd hebben, mijne medeburgers moet noemen. Ik wil nu slechts als eenvoudig toeschouwer ge tuige zijn van den triomfalen intocht der dieven, moordenaars eD brandstichters te Parijs. Napoleon III beveelt, in zijn testament van 24 April 1865, zijne vrouw en zijn zoon aan bij de hooge Staatscorporatiën, het volk en het leger. Zijo particuliere eigendommen, op 120,000 pd. st. geschat, laat hij geheel aan keizerin Eugénie na. Groot-Britarmië. In het Lagerhuis heeft de heer Hamilton voor gesteld, om al de Ierschë spoorwegen door den staat te doen overnemen; hij zeide, dat lerlaod zelf de kosteD van overdracht zou willen dragen. De heer Gladstone vet klaarde zich tegen dit voor- stel, dat met 197 tegen 65 stemmen werd ver worpen. Uit Dover wordt gemeld dat de koning en koningin vau België aldaar DiDsdag-middHg waren aangekomen. Zij werden ontvangen door lord Torrington, kapitein Bruce, den minister van België en diens secretaris en den heer Latham, consul vao België te Dover. Onmiddellijk na aan komst zijn zij per extratrein naar Londen ver trokken. Gisteren is te Londen, in den ouderdom van 80 jaren, overleden de bekende treurspelspeler Macready. Duitse Inland. Het Heerenhuis heeft het wetsontwerp op de kerkelijke tucht onverauderd aangenomen. In den loop der beraadslagingen gaf de minister president zijn leedwezen te kennen over de harts tochtelijke taal der conservatieve oppositie. Hij deed uitkomen, dat een votum van wantrouwen iD deD minister van eeredienst hel gezamenlijke ministerie zou treffen, omdat het voor alle voor stellen solidair aansprakelijk was. Het gold bij de kerkelijke aangelegen beden een verdedigings- maatregel van den Staat tegen de machtsover schrijding der Room8ch-Katholieke kerk, geens zins eene inbreuk op de rechten dier kerk. Het Huis der Afgevaardigden zal op 5 Mei hare zittingen hervatten. De centrale commissie van de Pruisische Bank heeft eene uitnoodigiDg ontvangen van Pa- rijsche bankiershuizen om hun bij de wisseltrans actiën voor de Fransche oorlogsschatting de be hulpzame hand te bieden. De commissie heeft be sloten, om niet slechts deze wissels, maar ook die van alle andere bankiershuizen, welke bij deze operatiën betrokken zijn, van het disconto vrij te stellen. De conferentiën te Fulda der Pruisische bis schoppen, voornamelijk ten doel hebbende om te protesteeren tegen de nieuwe kerkelijke wetten, hebben Dinsdag, onder voorzitterschap van den aartsbisschop van Keulen, een aanvang genomen. De Provincial Correspondenz ziet in het bezoek van Keizer Wilhelm aan den Czaar een bewijs van de bevestiging der vredespolitiek, waarom trent de drie Keizers reeds in hunne bijeenkomst van September 1872 overeengekomen waren. De bevestiging van die staatkunde is van te meer beteekenis, daar de uitzichten in de Westelijke Staten van het vasteland op eene rustige en duur zame ontwikkeling van den bestaanden toestand verflauwen. Keizer Wilhelm zal den lOden Mei te Ber lijn terugkeeren en den 29sten Mei naar Weenen vertrekken. De Mecklenburgsche leden van den Rijks dag hebben eindelijk een stap gedaan om een einde te maken aan de gebrekkige staatsregeling in bun land. Zij hebben namelijk een voorstel ingediend, om aaD art. 3 der Rijksgrondwet deze bepaling toe te voegen: „In eiken Bondsstaat moet eeue vertegenwoordiging bestaan, die door de bevolking wordt verkozen en wier goedkeu ring wordt vereischt op elke wet en begrooting van dien staat." Het voorstel is mede ondertee- kend:door 121 leden nit alle liberale fractiën. Verscheiden personen, die zich te Frankfort schuldig gemaakt hebben aan overtreding der wet op 21 dezer, zijn door de rechtbank gevon- nisd. Zeventien hunner, die slechts geringe ver grijpen hebben gepleegd, zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 tot 4 weken; drie zijn vrij gesproken. Onder hen bevindt zich geen enkele Frankforter. België. Het wetsontwerp, waarbij aan het gouverne ment machtiging zou wordeD verleend, eene leening te sluiten van 140 millioen francs, is met 39 tegen een stem aangenomen. Te Verviers is gisteren te halféen een hevige brand uitgebroken in de gebouwen der handels- en gemeentescholen. Om 4 uren was men den brand zoo goed als meester; doch behalveeenige historische en natuurkundige werken, i9 niets gered kunnen worden. Deze gebouwen en ook de kerk van St.-Lambert zijn een prooi der vlam men geworden. Hoewel er geen menschenleveos te betreuren zijn, hebben drie personen toch hevige brandwonden bekomen, terwijl twee andere daarbij gewond zijn. Ook te Gent was brand ontstaan in het Katholiek Institnut van St.-Amand, dien men vol gens de laatste berichten nog niet meester was. De oorzaak van het onheil is nog onbekend. Te Namen is eene grève onder de leidek kers ontstaan. Zij eischen een vermeerdering van 50 centimes dagloon. De werkbazen weigeren echter daaromtrent in schikking te treden. Italië. De Italiaansche landbouwkundige vereeniging te Tunis heeft eene overeenkomst getroffen, vol gens we|ke zij 125,000 francs ODtvangt en van al hare rechten afstand doet. Het geschil tusschen die vereeniging en de regeering van Tunis is daardoor vereffend. Er is tegenwoordig te Rome sprake van een reis van koning Victor Emanuel naar Weenen en Berlijn; evenwel schijnt het plan nog niet te zijn vastgesteld. Volgens de Perseveranza, wordt in beide steden het bezoek van den koning weD- schelijk geacht. Men schijnt echter met een be sluit te waéhtên totdat eenige der voornaamste wetsontwerpen in het Parlement zijn afgehandeld. De Regeering van het kanton Solothurn heeft, namens de vijf kantons die zich van het bisdom Bazel hebben afgescheiden, de Regeering van het kanton Lucern verzocht, aan bisschop Lachat te verbieden, zich langer met kerkelijke aangelegen heden van die vijf kantons te bemoeien. De Re geering verklaart tot dit verzoek gedrongen te zijn geworden, doordien de Bisschop den Oud- Katholieken pastoor Herzog, te Olten in het kan ton Solothurn, mét excommunicatie bedreigt en alzoo het bewijs levert, dat hij meent aldaar nog bisschoppelijke functiën te kunnen uitoefenen. Tevens heeft de Regeering er van kennis gegeven aaD den Bondsraad, met verzoek, bij de behan deling van het protest van den Bisschop tegen zijne afzetting de noodige maatregelen te nemen, om een conflict tusschen Lucern en de afgeschei den kantons te voorkomen. De Busier Nachrichten meldt, dat te Bern aan een borstontsteking is overleden prof. Walter Muuzinger, lid van den Nationalen Raad, broeder van den Afrikaanscben [reiziger Munzinger-bey, ih Duitschland als uitstekend rechtsgeleerde en vertegenwoordiger der Zwitsersche oud-Katho lieken in bet Munchener congres bekend. Spanje. Geen enkel in opstaDd gekomen Carlist vertoont zich in de centrale provinciën des lands. De Carlistische beuden verminderen voorts overal. Tal van Carlisten hebben huone onderwerping aangeboden. De huiszoekingen, die te Madrid in de luidste dagen plaats hadden, hebben opgehouden. Turkije. Er is een nieuw conflict te Bethlehem onstaaD tusschen de Latijnsche en Grieksche priesters, naar aanleiding van den dienst in de kerk. De Latijnsche priesters verbraken de lantaarns, en de Grieksche vernielden de wandtapijten, welke tot de vorige oneenigbeid aanleiding hadden ge geven. In de worsteling zijn vijf Grieksche pries ters gewODd. TELEGRAMMEN. Londen, 1 Mei. Het comité van Nieuw-Gra- nada-fohdsen houders heeft een bericht omvangen van de regeering van Nieuw-Granada, houdende dat zij de overeenkomst en de additiouDeele ar tikelen heeft goedgekeurd waarbij de opbrengst der in- en uitgaande rechten als onderpand wordt aangewezen voor de nieuwe uitgave van 2 mil lioen p. st. aan obligatiën. Washington, 29 April. Het bof van appèl heeft, óp grond van het Pruisisch-Amerikaansch verdrag van 1779, eene schadevergoeding toege staan van 13,000 dollars, wegens de voorloopige inbeslagneming, tijdens den burgeroorlog, van Pruisische handelsvaartuigen, welke van het voe- ren van sluikhandel verdacht werden. Tweeduizend man troepen zijn afgezonden, ter bescherming van de ingenieurs, belast met de werkzaamheden aan den North-Pacificspoorweg. Rome, 30 April. De Kamer der Afgevaardig den heeft héden beraadslaagd over de vestiging van een arsenaal te Tarente. De minister Sella verzette zich tegen het ontwerp der commissie, hetwelk eene uitgave van 23 millioeu zou vorde ren. Niettegenstaande deze verklaring beeft de Kamer het eerste artikel van dat ontwerp aan genomen, waarop de heer Sella verzocht de ver dere beraadslaging te schorsen, opdat de regeering zich zou kunnen beraden. Eenige afgevaardigden voerden het woord, om de beteekeDis der stem ming te verklaren, en de beer Nicotera zag daarin geene aanleiding tot eene ministerieele crisis. De Kamer heeft bepaald, dat zij morgen de mede- deeliDgen der regeering zal hooren. LAATSTE BJEUICHTE.N. (Per telegraaf.) Den Daag, 1 Mei. De Tweede Kamer beeft zonder, of na betrekkelijk korte discussie aangenomen de volgende ontwerpen I". onteigening voor de afsluiting van het Reit- diep; 2". wijziging der wet van 1862 tot ophef fing der slavernij in Suriname (artikel 4); 3°. een Dader voorschot aau de Amsterdamsche Kanaal maatschappij, ouder toezegging van den miuister eener spoedige definitieve regeling4°. het trac- taat met België tot afkoop van onvervreemdbare rente, afschaffing van surtaxe op het Nederlaodsch gedisteleerd, eD concessie onzerzijds voor den aanleg van den spoorweg AntwerpenGladbach (met 61 tegen 4 stemmeu). De discussie over den aankoop der spoorwegen RoosendaalMoerdijk en RoosendaalBreda is aangevangen. Morgen is de minister aau het woord. Den Haag, 1 Mei. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot ridders der orde van de EikenkroonF. Nooy, burgemeester van Monni kendam; J. Prins Jr., secretaris van het Hoog heemraadschap Waterland, te Buiksloot j. en S. Tromp Meesters, kapitein-commandant der dd. schutterij te Steenwijk. De officieren van de regimenten infanterie en cavalerie, die gedurende deu zomer bij de normaal-schietschool zijn gedetacheerd, hebben he denmiddag, in groot tenue, bij den Minister van OOïlog en corps hunne opwachting gemaakt. De in het laatst van het vorige jaar tot den rang van lsten luitenant bevorderde J. Surber, oud 32 jaren, wiens familie te Maastricht woont, behoort ook tot de in de expeditie tegen Atchin gesneuvelden. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter: de heer van den Brandeler, Burgemeester. Tegenwoordigde heeren Lezwijn, Goudsmit, Bij- leveld, de Premery, Buys, Hartevelt, du Rieu, Derck- sen, van Heukelom, Krantz, van Wensen en Stoffels. Afwezig met kennisgeving de heeren Verster, Seelig en v. Puttkammer. De notulen dervorige vergadering worden gelezen. De heer Goudsmit zegt dat het mandaat aan B. en Ws. opgedragen omtrent de vermindering van het aantal stadsheelmeesters niet zoo bepaald is als in de notulen vermeld werd. Bij latere lezing van dat gedeelte der notulen komt de Heer Goudsmit op zijn bezwaar terug en worden de notulen goed gekeurd. Ingekomen is een missive van Prof. Evers, dat hij met 1 Mei zal ophouden lid van den gemeenteraad te zijn door zijn vertrek naar den Haag, met dankzeg- zing aan de kiezers voor het in hem gestelde ver trouwen. Deze missive wordt |voor kennisgeving aangenomen. Daarna overgaande tot de behandeling van de aan de ordezijnde punten, wordt tot hulponderwijzer, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens, benoemd de heer J. Dondorp, met algemeene stemmen. De voordracht tot aankoop van een huisje staande aan het eind der Groenesteeg en grenzende aan de aldaar aanwezige bewaarschool, voor eene Bom van f1600 (waaronder begrepen zijn de kosten van over dracht), en tot aantrekking van de straat aan deze zijde der Binnenvestgracht, gelegen aan het terrein van genoemde school, teneinde deze daardoor te kun nen vergrooten en haar ingevolge art. 1 der verorde ning van 13 Mei 1869 een getal van 40U kinderen te kunnen doen bevatten, wordt in rondvraag ge bracht en aangenomen met 12 tegen 1 stem, die van den Heer Bijleveld. B. en W. worden diligent verklaard met het in dienen van plannen omtrent de bebouwing der Ruïne. De suppletoire begrooting en Staat van af- en overschrijving van vrouwen kraammoeders, dienst

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3