4 Amerikaansche humbug (blufferi en eene vooronderstelling. allicht een enkele zal zijn, die mijn voetspoor wil inslaan, vooral wanneer gij daartoe zoo'n lieve kameraad kunt vinden als de mijne al eclip seert ze u dan ook heelemaal want jalousie de métier komt geheel niet bij ons pleizierreisje te pa9. Laat u dus door niets afschrikken, zelfs niet door het zwaard van Damocles, dat alsdan ook u boven het hoofd hangt in den vorm van het vin nig pennetje van Piet Haverkorn van Eijsewijk. Ten einde het onderzoek omtrent de geschikt heid voor den krijgsdienst, voor zooveel betreft bij ziendheid en oververziendheid, allerwege zooveel doenlyk'gelijkmatig geschiede, is op een daartoe door den heer Minister van Binnenlandsche Za ken aan diens ambtgenoot van Oorlog gedaan voorstel, door dezen laatste op den Hoofd-Inspec- teur van den geneeskundigen dienst der land macht de vereischte machtiging verstrekt om een algemeen voorschrift te geven omtrent den sterk tegraad der atropine, bestemd tot opheffing van het accomodatie-vermogen bij het onderzoek van genoemde gebreken. Aan ieder officier van gezondheid, tot bijstand in het geneeskundig onderzoek van militie- en schutterplichtigen geroepen, zal voortaan daartoe worden verstrekt een fleschje, bevattende een op lossing van atropine, overeenkomstig het genoemde voorschrift samengesteld, benevens een voor de indroppeling bestemd fleschje. De Minster van Marine brengt ter kennis van ongehuwde Nederlanders, beneden den ouderdom van 30 jaren, die in het bezit zijn van het diploma' bedoeld in art. 16 der wet van 1 Juni 1865 Staats blad n°. 59), dat de gelegenheid bestaat om zonder nader examen als off.-van-gez. 2de klasse bij den geneesk. dienst der zeemacht benoemd te worden, mits zij zich verbinden den lande zes achtereenvolgende jaren by de zeemacht te dienen om daarna gedurende zes jaren bij de reserve gevoerd te worden, en in dit tweede tijdvak dienst plichtig te zijn uitsluitend bij de binnenlandsche- en kustdefensie te water, wanneer het leger en _de vloot op voet van oorlog worden gebracht. Artsen, die hiertoe mochten genegen zijn, wor den uitgenoodigd zich bij verzoekschrift op zegel gesteld tot het departement van marine te wenden, onder overlegging van de stukken door deSt.-Ct. vermeld. De Sl.-Ct. behelst een oproeping van den minis ter van Financiën tot het verkrijgen van leerling telegrafisten bij den Rijkstelegraaf, en deelt de betreffende voorwaarden mede. De off.-van-gez. 3de kl. M. Steensma wordt met 11 Mei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. Voorts worden de off.-van-gez. lste kl. W. Ruisch, en die der 2de kl. J. Meijers, met 16 daaraanvol gende geplaatst respectievelijk aan boord Zr. Ms. ramschip Schorpioen, en in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; laatstgemelde om, gedurende den kruistocht van Zr. Ms. instructie- vaartuig Uriana, op dien bodem gedetacheerd te worden. Door den Nederlandschen consul in Noorwegen zijn J. A. L'Orange, S. J. Meijer en M. Wild aangesteld tot zijne vice-consuls, respectievelijk te Frederikshald, Vardö en Vadsö, en Christian- sand. Bij beschikking van den Minister van Marine is aan den konstabel-majoor in het vaste corps dek- en onderofficieren, J. M. Luyten toegekend de gouden medaille ter geheele grootte voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen van de 3de klasse, de heerenJ. C. van Hasselt; W. C. de Marree en C. J. K. van Lith de Jeude thans surnumerairs der posterijen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Deventer, ter standplaats de ge meente Deventer, J. W. L. Vroom, thans notaris te Gieten. Z. M. heeft op verzoek, eervol ontslagen, C. Schafer, als kapitein commandant van het corps Koninklijke scherpschutters van de Veluwe, onder dankbetuiging voor die door hein in de betrek king bewezene diensten, en W. van der Tak, Nederl. consul te Kanagawavoorts verleend aan W. van der Tak, het ridderkruis der orde van dën Nederlandsclie Leeuw, benevens aan J. de Freinery, Nederlandsch consul te San Francisco. Z. M. heeft den kapitein J. W. Boellaard, van het regiment grenadiers eu jagers, in zijn rang overgeplaatst bij den staf en het wapen der inf. en den lsteu luitenant W. F. P. J. Happé, van het 8ste regiment, D. W. Nijenhuis, van het 5de, J. A. A. In 't Velt, van het 7de en H. L. van der Hof, van het 8ste regiment infanterie, zoomede den 2den luit. J. Buddingh, bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Z. M. heeft vergund aftn E. C. VerbahD, we duwe van J. A. Luyken, te Gendringen, het aan nemen en dragen van het kruis van verdiensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, ge schonken, BINNENLAND. Amsterdam, 30 April. Bij voldoende deelne ming zal op de terreinen van de Kon. Ned. Tuin- bouwmaatschappij Linnaeus, op 30 Augustus e. k. en volgende dagen, worden gehouden een ten toonstelling van planten en gewassen, gekweekt door den arbeidenden stand, met uitsluiting van tuinlieden. Een belangrijke som zal worden besteed voor prijzen en premiën, uit te reiken aan de inzen ders, wier planten en bloemen door een com missie een bekroning waardig zullen worden ge keurd, terwijl aan allen, die wenschen üiede te dingen naar de uit te loven belooningen, daartoe, tegen een geringe vergoeding, planten zullen ver strekt worden. Door den gemeenteraad alhier is met 18 tegen 9 stemmen besloten, B. en Ws. uit te noodigen, een adres aan de Tweede Kamer te richten tot ondersteuning van het wetsontwerp tot het aanleggen van een staatsspoorweg tusscheu Arnhem en Nijmegen. Het diamantwerkersweezenfonds alhier heeft van H. M. de Koningin de gewone jaarlijksche gift van 100 ontvangen. Op de gisteren gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders in het Paleis voor Volks vlijt onder voorzitting van den heer A. C. Wert- heim, bleek uit het aangeboden verslag de gun stige toestand der inrichting. Niettegenstaande belangrijke uitgaven tot verbetering van het Pa leis en de tuinen zijn aangewend, heeft de ex ploitatie in het afgeloopen jaar een voordeelig saldo van 10,448,88% opgeleverd. Volgens be sluit der vergadering zal ƒ10,000 als rente wor den uitgekeerd, ter helfte aan de houders van actions de jouissance, ter helfte aan de aandeel houders. De heer C. W. A. van Rinsum, aftre dend commissaris, werd als zoodanig herkozen. Zaandam, 29 April. Op uitnuodiging van den heer K. Van Rijn, ingenieur bij de Amsterdam- sche Kanaalmaatschappij, zullen de leden van den Zaandamschen gemeenteraad Dinsdag den 13deo Mei een tocht langs het Noordzeekanaal doen, ten einde de Kanaalwerken te bezichtigen. Waarschijnlijk zullen velen die gelegenheid dienstbaar maken, om in loco te bestudeeren het belangrijk plan voor het verbindingskanaal tus- schen de Voorzaan en het Noordzeekanaal, door genoemden heer Van Rijn, op verzoek van het Gemeentebestuur, ontworpen. Ook kunnen de Raadsleden zich alsdan op de hoogte stellen van de grensregeling der gemeente, waaromtrent hun advies is gevraagd. Den Haag, 30 April. De heer le Roux de Vil- lers, nieuwbenoemd secretaris bij de Fransche le gatie, is hedenmiddag in de residentie aangeko men en aan het hotel Paulez afgestapt. Ten raadhuize alhier is heden door Burg. en Weth. aanbesteed: het bouwen eener brug over de vaart langs den Hoogen Wal. Daarvoor waren vier biljetten ingekomen en was minste inschrijver de heer G. Key te Rotterdam, voor 18.125. Rotterdam, 30 April. Tot candidaten der kies- vereeniging Burgerplicht zijn geproclameerd de heeren Hendrik Muller Szn., R. P. Thooft en E. C. W. Hoyer. DelR, 30 April. Dr. J. M. van Vleuten beeft onslag gevraagd als hoogleeraar aan de Indische instelling alhier. Hellevoetsluis, 29 April. Z. M. schroefstooin- schip Bommelcrwaard wordt met spoed gereed ge- maakt om in dienst te worden gesteld. Arnhem, 30 April. De Minister van Justitie heeft bepaald, dat de heer R. Janssen, pastoor der parochie van den St. Walbutgis, die door de geestelijke overhêid is benoemd tot dienstdoend room6ch-katholiek geestelijke bij het burgerlijk en militair huis van verzekering alhier, tot de uitoefening der geestelijke functiën in dit gesticht zal worden erkend en toegelaten. Deventer, 29 April. Bij den gemeenteraad is van de Deventer schouwburg-vereeniging een adres ingekomen, met verzoek om hare gebouwen te ruilen met de gemeente, tegen het Athenaeum- gebouw, ter verkrijging van een geschikt gezel schapslokaal. Kampen, 29 April. Heden werd door den Ge meenteraad alhier benoemd tot directeur van de nog in aanbouw zijnde stedelijke gasfabriek de heer Dr. J. Reicher, op eene jaarwedde van f 1800, met vrije woning, enz., in te gaan op I Juli a. s. De heer C. Vogelenzang alhier ontving gis teren de treurige tijding, dat zijn zoon Jasper, lste luitenant bij de infanterie, in den ouderdom van 33 jaren, voor Atchin was gesneuveld. Groningen, 29 April. Ook van Prins Hendrik der Nederlauden is bericht ingekomen, dat hij de onthulling van het monument te Heiligerlee hoopt te komen bijwonen. Z. K. H. zal zijn intrek nemen bij Jhr. Mr. W. J. Quintus, commandant der eere- wacht uit de burgerij. Z. K. H. Prins Alexander heeft het bal, hem door heeren studenten der hoogeschool aangeboden, welwillend aangenomen. Leeuwarden, 29 April. Het bestuur van de Provinciale Friesche Werklieden vereeniging heeft, naar aanleiding eener circulaire van het Neder landsch Sigarenmaker8bond, hare afdeelingen voor gesteld, te worden gemachtigd1". Het Ned. Si garenmakersbond uit te noodigen, een raad van verzoening in het leven te roepen, op de grond slagen, aangenomen in eene te vorigen jare ge houden meeting, belegd door het Comité ter be spreking der sociale quaestiën. 2o. Gelden in te zamelen of uit de kassen der afdeelingen rente- looze voorschotten disponibel te willen stellen, om het Ned. Sigarenmakersbond in de gelegenheid te stellen tot het oprichten eener productie-ver- eeniging in het vak, door de leden van dat boud uitgeoefend. 3°. Het Ned. sigarenmakersbond uit te noodigen bij aanvaarding van het gedaan voor stel, sub. 2 bedoeld, depots van die productie- vereeniging in de verschillende Vereenigingen van werklieden te willen vestigen. Eindhoven, 30 April. Gisteravond zijn alhier door de sigarenmakers geen verdere baldadig heden meer gepleegd. De burgemeester had door omroeping en bij aanplakbiljetten laten bekend maken, dat alle samenscholing verboden was. De brigade maréchaussée was aanzienlijk ver sterkt en heeft den geheelen avond te paard en te voet en goed gewapend gepatrouilleerd. De sigarenfabrieken zijn nog gesloten. Maastricht, 29 April. Hedenochtend werd alhier de gouden medaille voor 36 trouwe dienst jaren aan den sergeant-majoor Schram uitgereikt. Het alhier in garnizoen liggende 2de regiment infanterie bevond zich in groot tenue op de parade plaats, waar de uitreiking plaats had. Ammerstol, 29 April. Door de tentoonstellings commissie van het Fischerei-Verein, te Berlijn, is eene zilveren medaille toegekend aan den heer A. Oskam, touwslager en baander alhier, wegens ingezonden garen, touwwerk, enz., ten behoeve zalm- en andere binnenvisscherijen. GEMENGD NIEUWS. Een waarzegster te Groningen is veroordeeld tot betaling eener geldboete van 5.50 of subsi diaire gevangenisstraf van 1 dag. De raad der gemeente Utingeraf.eel heeft aan B. en Ws. een crediet verleend „in zake het passeeren van Z. M. langs het dorp Akkrum." Men wenscht na melijk op en bij bet station eenige vlaggen te la ten waaien. Toen in het jaar 1823 Prof. Uil keus van Groningen bij koning Willem I te Brus sel op audiëntie was, maakte hij Z. M. opmerkzaam op de, zijns inziens, noodige afdamming van het Reitdiep bij Zoutkamp. De Koning zeide hierop: „zou dat niet 50 jaren te vroeg zijn, Professor Uilkens?" waarop deze antwoordde, dat het in tegendeel jammer was dat de afdamming al niet 50 jaren vroeger was gebeurd. Sedert dit gesprek zijn 50 jaren verloopen, en nu zal werkelijk dit jaar met de bedoelde afdamming een begin gemaakt worden. Aangaande de werken der Amsterdamsche kanaal maatschappij wordt o. a. medegegeeld, dat het werk in Maart werd voortgezet met 1070 tot 1275 arbeiders, 18 tot 24 paarden, 2 locomotieven met 40 tot 64 wagens, 12 of 13 stoombaggervaartuigen, 85 tot 125 grondschouwen, 4 of 5 sleepstoomboo ten en éen kabelboot. Bovendien 11 of 12 afzon derlijke ploegen, te zamen 16 tot 94 werklieden, bij nacht op de sloombaggervaartuigen. In het geheel zijn gemaakt 29,701 stuks buitenblokken (254 in Maart) bevattende 84,733 kub. M. (1319 kub. meter iu Maart), en 19164 stuks binnenblok- ken (96 in Maart) bevattende 60366 kub M. (428 kub. M. in Maart). Tegen de gebroeders Leon en James Peltzer, te Antwerpen, beschuldigd van bankroet, is een bevel tot gevangenneming uitge vaardigd. Het passief bedraagt, naar men zegt, 2 millioen Ires. Leon Peltzer is voortvluchtig. - Dinsdag-avond had te St. Michiels-Gestel een droevig ongeval plaats. De heer A. van de WeS- telaken, een man van 78 jaren, die zich van een kaartpartijtje bij den brouwer naar huis begaf, schijnt in het water te zijn geloopen, waaruit gistermorgen zijn lijk werd opgevischt. Als een bewijs van hooge prijzen, welke in Limburg voor het hoornvee besteed worden, moge dienen, dat voor twee kooien, Engelsch ras, dezer dagen werd geboden een som van 3400 fr. In de nabijheid van Kerkrade is men wederom begonnen met het boren van een nieuwe kolenmijn. Den 26sten dezer is te Venlo in verzekerde bewaring gesteld zekere Johanna V., oud 32 jaren, ongehuwd, ge boren en wonende te Venlo, verdacht van kin dermoord. De justitie heeft zich ter plaatse bege ven, ten einde een gerechtelijk onderzoek in te stellen; de tot heden gedane uasporingen hebben het lijkje nog niet doen ontdekken. Dezer dagen is het linnengoed, voortkomende uit de liquidatie van de civiele lijst, in 't openbaar te Parijs verkocht. Bij den verkoop waren er 35,000 stuks linenngoed, waaronder 10000 lakens. Op het kasteel te Fontainebleau waren alleen 2000 lakens, meer dan 1000 dozijn servetten en 900 tafellakens. Onder de tafellakens zonder naad waren er, die voor een diner van 200 couverts dienden. Eén daarvan had, toegevouwen, eene hoogte van 30 centimeter, op een basis van 50 centimeter. Het particuliere linnengoed van Na poleon III en van de Keizerin was niet onder de verkooping begrepen. Jaarlijks werd door het Hof aan wasch- en bleekgeld betaald eene som van 120,000 francs. De man, die dienst doet als portier bij de Weener tentoonstelling, het dat werk meer bij de hand gehad. Hij is h( zelfde geweest bij de tentoonstellingen te Pari Londen en Moskou. Hij spreekt alleEuropeesc talen. Berichten uit Périgueux, Macon en a dere wijndistricten melden dat de jongste nach vorsten een hoogst schadelijken invloed hebbi geoefend op den wijnstok. 1IV GEZONDEN. IS see ink 3 e ffi idei >r or£ ilfC i [itO Di Wi ide liji 3e jtoi :nd d ges net fere D: oor era o out ete o lier an elij z )at Muudua volt decipi, dicipiatnr ergo Pas heeft Pinder's paardenspel Leidens vee verlaten of men heeft reeds het vooruitzicht bi nen kort het circus van Myer of Meijer op Ruïne te aanschouwen. Naar aanleiding hiern heb ik de pen opgenomen om: lo. aan te toonen hoever Amerikaansche hu bug gaat, en 2». zoo mogelijk te bewijzen dat het personeels Pinder en Meijer éen gezelschap uitmaakt. Humbug! Wie heeft niet hooren spreken die eigenaardige snoeverij En als we nagai wat de firma Pinder ons te aanschouwen bee gegeven, en en passant nog eens een blik werpt op de reusachtige aanplakbiljetten, dan komt we zeer spoedig tot het besluit dat we nog met eene tamelijke hoeveelheid van boven» noemd artikel kennis hebben gemaakt. 'k Zal slechts enkele zaken vermelden P. noemt zijn gezelschap „the best company Europe", ofschoon het in geene de minste ver» lijking kan treden met dat van Oscar Cati er' Wat het rijden, evolutiën te paard, der artists van P. betreft, dit alles is zeer iniddelmal; zooals men dat gewoonlijk in een paardensji van den tweeden rang kan zien. De acrobaï en clowns hadden de zwaarste taak te vervulbi zij maakten het eigenlijke bestanddeel, de bi' uit van het American circus and Hippodrome tot hun eer moet gezegd worden dat zij waarlijk verrassende en aardige toeren verrichtte! Om de grootsprekerij der burgers van d< United-States nog duidelijker te doen uitkomei zullen wij een paar vergelijkingen maken tussche het beste gezelschap in Europa en het personeel e toebehooren van Oscar Carré. We zullen niet spreken over costumes, decs raties, licht, en alles wat de tent betreft, waf® het gezelschap van P. verdient lof wegens d energie en ijver aan den dag gelegd bij het zulken korten tijd opslaan en afbreken van eet tent, waarin zoovele menschen plaats konde vinden. Maar lateu we uit het gezelschap van O. den heer Bradbury (of Kremser) nemen, di steeds als jockey op het ongezadelde paard zijn artistieke bekwaamheid toont: zij die bovengi noemden artist hebben zien werken, en de las ste voorstelling van P. bijgewoond, waarin M J. W. Pinder er dezelfde toeren poogde te doei moeten noodzakelijk eene vergelijking makei die zeer ten nadeele van den Amerikaansche rijder uitvalt. Nu de rijschool en paardendressuur. Bij C. vi gedresseerde school-, die allen ras-paarden ziji, bij P. een paar ponies, en dan nog niet ai best gedresseerd. Doch iedereen zal het met u eens wezen dat we in het paardenspel van Pinii niet moéten letten op de paarden. Bij Carré is c anders. Onlangs zag ik nog in het Wurtembergsck tijdschrift: Ueber Land und Meer (N° 30) een al druk uaar eene teekening van F. Kollarz, waaro de heer Oscar Carré te midden zijner 8Traken( hengsten stond. Allen die O. C. met deze pas den hebben zien werken, weten wat dit kuiw stuk in zich heeft en dat het van zeer vei beteekenis is, blijkt uit de omstandigheid dat bi ook in het buitenland op prijs wordt gésteli 't geen anders niet zoo spoedig gebeurt. Wat nu den optocht, door het gezelschap vai P. gebonden, betreft, te prijzen is het dat op zulke wijze ook het geringere volk in stas heeft gesteld iets te zien, ofschoon men bet wi met mij eens zal wezen, dat voor gedeelte eigei belang de drijfveer van die manifestatie wi Doch de humbug bleef ook thans niet uit. Waar bleef volgens annonce de wagen m clowns? Slechts éen dier personen, die ont scheidbaar zijn van een circus, maakte den o tocht mede. Schitterden de anderen door hum afwezigheid? Waar waren die wagens met 8 10 paarden, en die dames en heeren, te oeel i te noemen t En dan welke nament Die berg van glas goud 1 Ear van Apollo! Wie zou niet denken bij b' lezen van de beschrijving van den optocht hij verhuisd was in de tooverrijken, uit de fa" taisie voortgekomen van Scheherazade? Latei we ons niet langer met de werkelijkheid bezig houden ten aanzien van den optocht, laten w de droevige tooneelen overslaan, die op de wa ier lui Eu; in^I hei Da vai P. wt op :he zijl IJS bi Qi te De wereld wil bedrogen worden* laat ze derhalve worden t* 'dïOgéiu'

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2