INGEKOMEN STUKKEN. ge iraaien, wa.eu er slechts zeer enkele die pCt. mochten winnen, zooals de Paducah leeliplns, Millwankèe en St.-Paul enz. 'ijkt regtj een r dat aan. ;reL a de 'erd, door mis vam met v8ü 3 de ter tuig lulf ter isje ten. 1 te BÜ1TENLANT). Frankrijk. tl Bien Public en het Journal des Débats, welke candidatuur van den heer de Réinusat met mie hebben voorgestaan, ickla-pn daf di »g der verkiezing te Parijs aan niemand eenige of ongerustheid behoeft in te boezemen, iits daaruit alleen is op te maken dat de Pa- asars de handhaving van de republiek ver- De groote meerderheid van stemmen ie de heer Bnrodet verkreeg is zelfs, gelijk eerstgenoemde blad betoogt, in een zekeren geruststellend, want, zegt het: „Indien de Barodet tien of twintig duizend stemmen r verkregen had dau de 93,909 welke bij de laatste verkiezing op Victor Hugo waren brucht geworden, dan had men daarin een ijs kunnen zien dat het radicahsmus een on- baieudeu voortgang maakte, bet radicalismus ft echter, ïedereeen zal dit wel erkennen, niet eel vooi uitgang gemaakt dat het in minder één jaar tijds 90,000 aanhangers zou gewonnen jen." et Journal des Débats wijst er mede op dat de ag der vei kiezing voor alles aan het licht t gebracht dat Parijs voor goed gebroken heeft de monarchale partijen, eene leering welke rekkeu is uit het betrekkelijk zeer geringe il der kiezers, welke hunne stem op den ko- 1 Stoffel uitbrachten. De Nationale Vergadering heeft gisteren de olen overeeukomsten goedgekeurd lot cod- clie van spoorweglijnen, bestemd om 't Itali sche net te helpen voltooien. De maarschalk Serrano, wien het gelukt is, Portugal te vluchten, wordt in Parijs terug- acht. Het aantal Spanjaarden, dat over de peu gekomen is, is zeer groot en onder deze den zich niet minder dau 6000 personen, die alle middelen ontbloot zijn. Op 2den Paaschdag had te Roubaix, in Frank- eene eenvoudige plegtigheid plaats, waarvan bericht in Nederland met belangstelling zal rden vernomen. Toen werd namelijk de eerste d gelegd van de eerste Hollaudsche kerk Frankrijk. De aldaar gevestigde Hollandsch- amsch-Evaugelische (gemeente had tot dusver verlaten kerkgebouw der Fransch-Gerefor- rde gemeente in gebruik gehad. Maar, door erdom onbruikbaar geworden, moest dit nood- ^tijk door eeu auder vervaogen worden. Toen aui de weldadigheid,van eeu Engelscb fabrikant ij Roubaix, den heer Isaac Holden Crotbers, arme gemeente te hulp en schonk haar 12,000 ics om een nieuw kerkje te bouwen. Op ge- mdeD dag vereenigde zich de gemeento inet 5 belangstellende Fransche Protestanten op de als, waar haar bedehuis zou verrijzen. Na ge en toespraak van den ijverigen predikant, i heer A. VV. Haksteen, afgewisseld door een gkuor uil de gemeente, werd de eerste steen egd. Daarna werden hartelijke woorden van pathie gesprokeu door den predikant eu eeu der Fransche gemeente, die niet verzuimden herinnering te brengen, welke verplichtingen ems vervolgde Fransche Protestantisme had bet volk, in welks taql hier het Evangelie worden verkondigd. Zoo zal deze gemeente, voor een grooV.deel bestaat uit Hollandsche rers, waaronder vele uit Haarlem, zicli weldra ten eigen bedebuis mogen verheugen, voor lks inwendige voltooiing zij de stille hoop koes- uit Nederland nog wel eeuige hulp te zullen vangen. Duitschland, )e Bondsraad heeft van zijne commissie voor idel en verseer eeu voorstel ontvaugen, strek- tile om maatregelen vast te stellen tegen de spreiding der cholera. Zij geeft in overweging, ie commissie van vijl deskundigen te beuoe in, belast met eeu onderzoek te dezer zake. - Iu den Rijksdag hebben vier leden namens conservatieve partij een wetsoutwerp inge- tio houdende strai Uepaltugen tegen het ver ken van overeenkomsten tusschen werkgevers werklieden. De voorstellers geven in over ging, alle conflicten tusschen beide partijen r aanvaarding ot voortzetting van en ontslag dienstbetrekking te doen beslissen door do rondere autoriteiten of colleges, hiertoe aan wezen in de wet op de uitoefening van be- jf, doch daar waar deze niet bestaan, in de Jeu door de gemeentelijke autoriteit en ten men lande door de politie. Wijders verlangen dat tegen de uitspraken dezer autoriteiten een tien dagen appèl kan worden aangetee- <tl, maar dat de uitvuering inmiddels voor- 'pig zal doorgaan. Voor de straffen wordt een 'niuium aangegeven van 19 thaler boete, of 'e dagen gevangenisstraf. Oostenr.-Hong. M-onarchie. 'a de delegatie van den Rijksraad heeft gistereu Commissie tot onderzoek van het budget be- aJalaagd over de begrootiug van Huitenlaudsche 'keu. De rapporteur stelde eene resolutie voor houdende eene betuiging van tevredenheid over, de door het Ministerie gevolgde bnitanlandsche politiek. Graaf Andrassy dankte voor dit bewijs van vertrouwen en zeide tot opheldering van het feit dat het jongste Roode Boek zoo weinig om vangrijk is, dat in wezenlijk constitutioneele Staten de Minister van Buitenlandsche Zaken de Kroon slechts kon aanradeu eene politiek te volgen, die door de wezenlijk constitutioneele factoren onder steund wordt. Op de vraag van den heer Rechbauer, waarom Oostenrijk de Spaansche Republiek nog niet had erkend, verklaarde Andrassy dat men niet eene formeele erkenning moest wachten totdat de Cun- stitulioueele Cortes bijeengekomen zoudeu zijn en omtrent den regeeringsvorm den wil der natie kenbaar zouden hebben gemaakt. Op velschillende vragen, als bijv. aangaande Oostenrijks gedragslijn bij evectueele verkiezing van een Paus en de zienswijze der Regeering omtrent het regt van veto bij die verkiezing, gaf graaf Andrassy ten antwoord.dat hij bet ontijdig achtte over dat ontwerp te discussieeren, aange zien de ziektetoestand van den Paus niet van zorgwekkendeu aard is. Ten slotte werd de voorgestelde resolutie aan genomen eu het budget voor Buitenlandsche Za ken met eene geringe verlaging van bet totaal cijfer vastgesteld. De prins van Wales en prins Arthur zijn Maandag avond te Weeueu aangekomen, om de opening der tentoonstelling bij te wonen. Zij werden aan het spoorwegstation ontvangen door den keizer, de aartshertogen, den kroouprins van Denemarken, den Engelsclien gezant, den geueraal Beliegarde, den stadhouder en den directeur van politie te Weeneu. Er was eeu eerewacht ge vormd, die de prinseu naar hun hotel geleidde. Zij werd voorafgegaan door een muziekcorps, dat het Engelsche volkslied speelde. Groot was de inbtiigle, die op de been was gekomen. De kroonpiins van Pruisen met gemalin en zoon arriveerden gisteren te. Weenen, kwartier voor zessen. Zij werden door den keizer, de aartshertogen, den prins van Wales en prins Arthur, beuevens talrijk gevolg, aan 't station opgewacht. De keizer en do aartshertogen droe gen Pruisische uniform. Z. M. omhelsde den kroonprins, eu bood aan den kroonprins bij 't verlaten van 'i station zijnen arm. Een onaf zienbare menigte heette de hooge bezoekers met luid gejuich welkom. De graaf eu de gravin van Vlaanderen zijn gisteren per spoortreiu ie Weeueu aangekomen. De officieele N. Amerikaanscbe commissie voor de tentoonstelling te Weeneu, is op tele grafisch bevel van president Grant aan den ge zant te Weeneu en corps geschorst wegens ge bleken omkooperij reeds in Neo-Yoik gepleegd. De zaak baart te Weenen groot opzien. Zweden en Noorwegen. De beer Wallenberg heeft in de eerste Kamer een voorstel iugediend, tot het volbrengen van eenige veranderingen iu ;e Grondwet; namelijk om den duur der vergaderingen van den Rijksdag van 3 op 4 maaudea te brengen; om de Kamers zeiven hunne presidenten en vice-presidenteu ie doen verkiezen, hetgeen thans door den Koning geschiedt; om iedere stemming door het afroepen der nauieu te doen plaats hebbeo; en om op alle verzoeken en vragen de Rijksbank en schatkist betreffende door algemeene stemming van beide Kamers te doen beslissen. Spanje. Naar de Drapeau Francais meedeelt, bevindt zich don Alphonso in de provincie Lerida. 't Stadje Viob is iogesloteu door eene afdeeling van de bende van Saballs. Cabecillas, Saballs, Tristany eu andere Carlistiscbe hooiden moeten thaus in staat zijn om binnen weinige uren eene mac it van 9 a 19,009 man te coucentreeien. De hoofd macht der Carltsten ligt nabij Gerona. In de provincie Lerida zouden 599 soldaten van 't regi ment San Fernando naar de Carlisteu zijn over- geloopen. Het te Londen gevestigde Carlistisch comité heeft telegrammen openbaar gemaakt uit Bayonne van 27 dezer, luidens welke op den 24sten nabij Vera door 790 Carlisten eene groote overwinning bevochten zou zijn op 1300 Republikeinen, 't Ge vecht begon des morgens te ell uur, en duurde tot den avond. De bende van Santa Cruz streed heldhaftig. Ten slotte werden de Republikeinen gebeel op d6 vlucht geslagen, met achterlating van 80 dooden en gekwetsten, 't Krijgsplan van Ouvtlas zou geheel in duigen gevallen zijn; daar entegen zou dat van Dorregarray gelukt zijn, en zouden de Carlisten een groote hoeveelheid wape nen ontvangen hebben. Volgens gerucht zou de heer Figueras zich ad interim met de portefeuille van Oorlog be lasten. Men verzekert dat de treinen op den Noorder spoorweg van heden af weder geregeld zullen loopen. JEC.usla.xxd. Zondag zijn de Czaar en de Duitsche keizer op bet balcon van het winterpaleis te Petersburg door het volk met geestdrift begroet De Duitscbe keizer heeft vervolgens een rijtoer gedaan en deelgenomen aan het familiediner ten Hove. Prins Bismarck heeft dien dag bij prins Gortschakoff een bezoek afgelegd. Maandag heeft keizer Wil helm de Pauls-citadel bezocht en er de graf plaatsen bezichtigd. Daarna was er familiediner bij den Grootvorst-troonopvolger. Prins Gortscha koff heeft een tegenbezoek bij prins Bismarck afgelegd. Deze en graaf Moltke dineerden bij den Duitschen gezant. T^EGRAMMEN. Cïenère, 29 April. De Bondsraad heeft een kamerheer van den hertog van Madrid doen arres teeren, beschuldigd van het aanwerven van Car listen. De politie heeft een klein stuk geschut in beslag genomen, hetwelk ter verzending naar Spanje gereed lag. Het onderzoek is aange vangen. New-York. 30 April. De Indianen van Oregon nemen eene steeds vijandiger houding aan. Men is beducht voor een algemeenen opstand en voor uioordtooneelen. Rome, 29 April. Gisteren is aan de deur der kathedraal van Santa-Maria-Transtevere eeu bom gesprongen, op een oogenblik, dat die kerk vol menschen was. De gewapende macht is terstond toegeschoten. Er zijn geene onheilen voorgevallen. Gemeenteraad. Het lokaal der bewaarschool in de Groenesteeg is voor de bestaande behoefte in geenen deele vol doende, en het gebrek aan ruimte veroorzaakt, dat de nieuwe ingeschreven leerlingen niet ge plaatst kunnen worden, voordat weder andere leerlingen de school hebben verlaten. De Commissie voor de Bewaarscholen acht de toestand dezer school in dit opzicht onhoudbaar, omdat, alleen bij zeer gunstig weder, wanneer de speelplaats gebruikt kau worden, de vrij aanzien lijke ruimte aanwezig is, uoodig om aan de eischeu der lichamelijke opvoeding van jonge kinderen, voor zoover die in de bewaarschool plaats heeft, te voldoen. Naar bet oordeel dier commissie zoude op de zuinigste wijze in de behoefte kunnen worden voorzien door: 1'. het huisje aan het eind der Groenesteeg staande eu aan de bewaarschool gren zende, aan te koopen2°. de straat aan de zijde der Biunevi stgracht gelegen, die, nu het huisje naast de scheepmakertj afgebroken is, grootendeels hare reden van beslaan verloren heeft, bij het te verkrijgen terrein aan te trekken; 3». dit terrein te gebruiken om de school te vergrooten en het gedeelte aan de zijde der Kaarseuiakersstraat on veranderd te luien tot bespariDg van kosten. De Commissie houdt zich titans onledig met een plan in bovenbedoelden zin en een raming van de daaraan verbonden kosten te doen opma ken, ten einde dit aan de goedkeuring van den raad kunne worden onderworpen. Inmiddels is B. en Ws. gebleken, dat zich thans eene gelegenheid voordoet om het bovenbedoeld huisje staande in de Groenesteeg n°. 114, aan te koopeo. De eigenaar, de heer J. Kuiper, heeft zich namelijk bereid verklaard om dat huisje tot den 2den Mei e. k. beschikbaar te stellen voor de som van 1509, een prijs die, ook naar bet oordeel van deskundigen, billijk is te noemen. Na voormeld tijdstip zal dit perceel voor het onderwerpelijk doel niet meer kunnen worden aangekocht, aangezien de eigenaar bet alsdan voor minstens één jaar wenscht te verburen. Vermits het bezit van het terrein waarop be doeld huis is geplaatst voor de eventueele ver grooting der school noodzakelijk is, achten B. en Ws. het van het meeste belang dat spoedig tot den aankoop worde besloten, eu stellen zij voor oin daaivoor beschikbaar te stelleu de voorloopig overeengekomen koopsom van 1500 eu de kos ten van overdracht enz., berekend op ongeveer 6 pCt., alzoo te zamen uitmakende eene som van 1600; het onlangs door de gemeente onder goed keuring van Gedeputeerde Staten aanvaard legaat van 200, aan de onderwerpelijke bewaarschool vermaakt, zou vuor dit doel kunnen worden aan wend, en de overige benoodigde gelden gevonden moeten worden door verkoop van inschrijving op het Grootboek, evenals de gelden waarmede de gebeele verbouwing der school zal moeten wor den bestreden. B. en Ws. overleggen vier verzoeken ter beko ming van eeu eervol ontslag tegen den lsten Juni e. k., als van: a. Mej. A. B. L. Tiuians, als onderwijzeres der 2de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor meisjes b. F. H. de Jong en C. Colpa, als hulponder- Wijzers aan de openbare lagere school n°. 1, voor minvermogendeneu c. B. E. van Slogteren, als hulponderwijzer aan de openbare lagere school n°. 1, voor onver- mogenden. Op deze verzoeken hebben zij het gevoelen in gewonnen van de hoofdonderwijzeres en hoofd onderwijzers der betrokken scholen. Onder referte daaraan, raden zij dienovereen komstig aan de adressanten het gevraagd eervol ontslag respectievelijk tegen gemeld tijdstip te verleenen. De Commissie van Financiën beeft onderzocht de in hare handen gestelde rekening van de gemeente-apotheek over 1872. Zij heeft daartegen geene bedenkingen en raadt die goed te keuren: iu ontvang tot een bedrag van 4424,95, in uit gaaf toi ueu uedrag van 4761,77%, alzoo opleve rende een nadeelig saldo van 336,82%, onder bepaling dat die som in de rekening van de ad ministratie der vereenigde Gast- en Leprooshuizen over het jaar 1872 iu uitgaaf zal worden geleden; doch van hetgeeu is aangewezen als nog te ont vangen of te verbalen, ten bedrage van f 7,62, in de eerstvolgende rekening dezer administratie verantwoording zal bebooren te worden gedaan. Ter voldoening van art. 264 der gemeentewet is het kohier voor de plaatselijke directe belas ting, dienst 1873, op den 2den dezer voorloopig vastgesteld en gedurende 14 dagen op de Secre tarie ter lezing nedergelegd, waarvan openbare kennisgeving is geschied. Gedurende dien tijd zijn bezwaarschriften in gekomen van: S. A. Andreson, J. C. Klikee, J. van der Mark, W. L. F. baron van Reede van Ouds- boorn voor en namens zijne moeder, mevrouw van Reede van Oudshoorn, geboren vau den Bosch, P. Engels, A. J. van der Stok, C. H. Dee, ëd Dr. J. T. Frenay. B. en W. stelleu voor de aanslagen van den 2den, 3deu eu 4den adressant te vermindereu en respectievelijk vast testellen op ƒ18.79, 2,34 en f 64.74 en de geheele kohier, voorloopig vastge steld op 96584.53, te verminderen met ƒ25.24. LAATSTE BERICHTJE1V. (Per telegraaf.) Den Haag, 30 April. Iu de zitting der Tweede Kamer van beden bebben de minis ters van Buitenlandsche Zaken en Koloniën nog herhaaldelijk bet woord gevoerd over Alchin. De laatste heelt uieedeeling gedaan van voorgenomen versterkingen eu aanvullingen vau leger en marine in Oost-lndië, waarvoor spoedig gelden zullen worden aangevraagd. Er ziju geene iiiotië.u voor gesteld. De zaak blijft evenwel aan de orde tot later. De discussiën zijn gesloten. Den Haag, H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexanuer vereerden gisteravond de muzi kale uitvoering, door de vereenigiug Polyhymnia gegeven, met hunne tegenwoordigheid, M. scheen zeer voldaan te ziju over de eerste uit- voeriug vau Nicolaï's Oratorium Boni/acius, woor den van mevr. Liua Schneider. H. M. deed beide artisten uij zich ontmeden oui bun persoonlijk bare tevredeuboid kenbaar te maken. Den componist werd tevens dien avond uit naam van Polyhymnia's leden eene prachtige lau werkrans aangeboden. Z. M. de Koning vertrekt reeds a. s. Zater dag naar Assen, eu niet, zooals gistereu is gemeld, den 5en Mei. Vrijdag zul de Commissaris des Kouiugs iu deze provincie ziju jaarlijksche inspectiereis voort zetten met een bezoek aan de genieenteu Wate ringen, Naaldwijk en de Lier. Gistereu eu heden ziju hier ter slede aan gekomen de officieren, onderofficieren eu verdere manschappen van de verschillende reg. iuf., cav. eu het corps mariniers, die van Mei tot Oct',Der bij de normaal-schietschool alLner zullen geJeta- cbeerd worden. aumUKEH. GEBüOSTbN £N SrSÜFGÜïALLEiJ Burgerlijke stand van Leiden van den 24sten tut en uiet den 39sien April 1873. GEHUWD. P- van Eijk wedr. en C. A. C. H. Bisdom jd. J. Tegelaar jm. en A. Zwarts jd. O. Beos jm. en W. Hoef nagel jd. E. H. Merten» jm. en A. C. Noest jd. J. H. van Munster jm. en T. G. Oosterbeek jd. A. Kromwijk jm. en J. C. van Dorsten jd. J. N. vau der Voorden wedr. en \V. P. van der Spek jd. J. Bekooij wedr. eu Al. van Duuren wede. M. J. Kroplï jm. en C. E. Fullink jd. W. J. Spruyt jm. en J. M. J. Schretlen wede. B. van der Staaij jm. en J. W. Guillot jd. J. de Man jm. en M. Al. Dille jd. BEVALLEN. E. Hardeman, gtb. Stuifzand, D. H. Wcck- wert, ^eb. Luyken, Z. M. P. Planjer, geb. van den Berg, D. N. 'feske, geb. Dokter, Z C. C. Voorzaat, geb. Schild, D. J. Daijverman, geb. van der Willen, D. E. W. A. Vreeburg, geb. Jansen, D. O. M. Bronsgeest, geb. Frank, D. E. Kra mers, geb. Brugmans, Z. G. C. den Holder, geb. Verboog, D. C. Selier, geb. Noest, D. K. van der Ham, geb. van der Meer, Z. J. M. Lardé, geb. van Giezen, D. C. Brocaar, geb. Brugman, D. A. Soonieus, geb. van Haastregt, Z. C. van den Berg, geb. de Vrind, tweel. Z. en D. C. Engelenburg, geb. van der Henst, Z. C. C. Verhoeven, geb. van Ooijen, D. N. Marbus, geb. Breedijk, D. H. AI. vau Zijp, geb. Ouwer- kerk, D. J. de Koning, geb. Brakel, Z. A. M. Korbee, geb. Moonen, Z. H. van Dam, geb. Vergunst, D. Ch. van den Berg, geb. Vermeulen, D. M. Oudshoorn, geb. Thiel, D. S. C. Spa, geb. Zitman, Z. J. Taffijn, geb. Ebbers, D. M. J. Schiebelhout, geb. de Bok, D. Al. J. Eiker bont, geb. Hoefnagel, Z. N. Fuchs, geb. van Stuivenberg, D. A. C. Swanenburg, geb. Noordermeer, D. A. E. Al. Jongmans, geb. Verbrugge, Z. OVERLEDEN, p. Heijmans, Z. 15 j. Al. J. vau Sous- beek, D. 8 d. A. van den Berg, Z. 19 j. P. Verwer, wede. J. Huijgens, 82 j. A. de Noo, wede. D. Lafeber, D. 82 j. A. Doornberg, D. 23 m. P. J. Doornberg, Z. 4 j. W. van Dijk, Z. 2 m. M. Kuiper, geb. van Batenburg, 31 j. A. Stakenborg, Z, 7 m. J. A. Franken, Z. 5 j. G. de Kets Houtman, Z. 3 j. W. Hazelhorst, geb. NieuweDhuijzen, 57 j. Al. F. W, Dercksen, V. 67 j. A. Kret, Z. 3 m. J. van der Hoek, D. 3 m. E. D. Gerrits, D. 22 j. M. Meel, Z. 4 m. A. Al. van Nieuwenhoven, D. 3 in. A. Meijers, Z. 2 j. S. van der Reyden, D. 28 j. J. C. J. van Kaatboven, D. 11 j. M. E. C. van Erp, D. 3 j. P. C. Doerlas, wede. A. C. Engelbregt, 75 j. A. Zalm, 71 j. A. J. van der Steen, V. 38 j. J. van Es, wede. J. Christiaanse, 88 j. THERMOMETER. VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 u. 8 Q. 12 o. 4 u. u. 8 u. 48' Co 40° 43° 50° 491 Dinsdag Woensd Wind; Dinsdag-namiddag 5 u. N. W. a.ond. IU n. 41»

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3