Volgen» gevoelen van den gemeenteraad behooren de jaarwedden van burgemeester, wet houders, secretaris en ontvanger respectievelijk gebracht te worden op ƒ1500, 300, ƒ1500 en 1000; volgens Gedeputeerde Staten dezer pro vincie evenwel op ƒ1500, ƒ176, 1200 en ƒ1000. Voor de hier vaceerende betrekking aan de boogere burgerschool hebben zich aaugeuield 9 sollicitanten, waaronder 5 candidaten en 3 doc toren in de wis- en natuurkunde, benevens een artillerie-officier. Harderwijk, 26 April. De 1ste luitenant J. E. G. Ëachers van Leuven van het 1ste reg. infan terie is bij bet koloniaal werfdepot albier gede tacheerd. Hattem, 21 April. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van heden met algeuieene stem men besloten, den minister van biunenlandsche zaken te kenneu te geven, dat hij zich volkomen vereenigt met bet adres van den gemeenteraad te Zwolle, betrekkelijk den aanleg van den spoor weg ZwolleAlmelo. Crave, 26 April. Aan den meester-geweerma- ker P. Metz van het depot van het 2de reg. infan terie albier in garnizoen is de gouden medaille tciegekeud voor 36 jaren trouwen militairen dienst, met de daarauu verbondene gratificatie van 50. Zwolle, 25 April, lu den loop dezer week zijn ruim 60 inwoners dezer gemeente, en wel negen huisgezinnen, benevens eeuige op zichzelf staande personen, naar Harlingen vertrokken, van waar zij Zaterdag 26 April, per expeditie Prins en Zwa nenburg, zich naar Noord-Amerika op reis zul len begeven, om zich daar metterwoon te ves tigen. Enschede24 April. Eeoe groote agitatie heerschte gisteren binuen deze stad. Spanning was op ieders aangezicht te lezende scholen bleven ledig, de fabrieken op zijn best aan den gang; alles bevond zich op straat en plein. Wat de gemoe deren zoo in beroering bracht, was J. W. Mijers groot Amerikaantck Circus, dat, uit Hannover naar Holland reizende, hier arriveerde en... een voor stelling zou geven. Wèl was de stoet geschikt om indruk te maken. JUeer dan 40 uiterst kost bare wagens, waaronder van 't grilligst fatsoen, rijk gedecoreerd en gemonteerd met purper, spiegelglas, tijde, enz., getrokken door tal van edele paarden, pony's enz., éen zelfs door twee kolossale olifanten een wagen niet muzikanten voorop, en voorts de rijders en rijderessen, dat was een nooit gezien schouwspel alhier. En wat er volgde is hier ook nooit meer gezien, misschien in gausch Nederland niet. Zeker, 't is een echt A nterikaansch idéé, in een plaats als Enschede met zulk een uitgebreide oudernemiug te komen. Geen minuut na aankomst was leeds met het opslaan der tent begonnen; 40 medegebrachte arbeiders sprongen van de wagens; ieder wist zijn werk en stoorde zich niet aan dat van anderen; streng werd die verdeeliug van arbeid toegepast, en een paar uren later stond daar het kolossale cirque, 40 meier in middellijn, dat onze markt geheel innam. Des middags werd een optocht door de stad gehouden, zoo luisterrijk, dat men zich in een ander werelddeel verplaatst waande; men be gon aan de waarheid te gelooven van Schebe- rudes vertellingen in de Duizend en éeue Nacht. Van alle omliggende plaatsen, tot zelfs uit Grouau en Epe, stroomden de bezoekers hierheen, lu een oogenblik waren alle biljetten uitgegeven en was het circus stampvolwas ook de kus des outlememers ten boorde gevuld. En voldeed de uitvoering aan de verwachting? Houderuen hadden nog nimmer een paardenspel gezien, anderen in laug niet weer, enkelen waren zeer veeleiscbend, nog weer anderen wisten uit ne menigte dingen, daar vertoond, het werkelijk zeldzaam goede en fraaie aan te wijzen. Zoo- doeude hoorde men verschillende meeuingen, en al mag daaruit als slotsom worden opgemaakt, dal Oscar Carré de vlag voor broeder Jonathan nog niet behoeft te strijken, toch zal gewis, om net nieuwe der zaak, oui 't vele eigenaardige, daarmede verbonden, niemand zich de penningen beklagen, afgezonderd om Mijers cirque te be zoeken. Groningen, 25 April. In de veenkoloniën dezer provincie zijn dit voorjaar buitengewoon veel aard appelen uiigepoot. De bijzonder gunstige resul taten, verleden jaar van dezen verbouw verkre gen, gaven daartoe den meest voldoenden grond. De voortdurende prijs in die koloniën van de Groningscbe uiestspecie, nl. omstreeks ƒ100 de vracht (dat is 17,500 kilo), in weerwil dat er ook uit andere provinciën uiestspeciën worden aan gevoerd, doet zien dat de landbouwers aldaar geene uitgaven schromen, om uit den grond te holen, wat er uit te halen is bij goede behan deling. Roermond, 26 April. De 1ste luitenant W. Voorbeytel van het 4de reg. huzaren alhier is op verzoek op non-activiteit gesteld. WIlUge-Langerak, 25 April. De school dezer gemeente en vooral de onderwijzerswoning zijn in zeer bouwvallingen staat. De onderwijzer heeft zich met zijn gezin bijna drie jaren in het ver trek eener arbeiderswoning moeten behelpen- Door het bouwen eener nieuwe school en on derwijzerswoning, waartoe het plan bestaat, wordt dus in eene dringende behoefte voorzien. Nadat bij besluit van 28 Januari 11. aan deze gemeente een subsidie in de kosteu was toegekend, heeft 11. Zaterdag de aanbesteding plaats gehad, zoodat met den bouw spoedig kan begonnen worden. Waarschijnlijk zal een gedeelte vun de kerk der Hervormden gedurende den aanbouw der school ten dienste van het onderwijs worden afgestaan. Het zoo noodig onderwijs der jeugd, dat in deze gemeente uitmuntend is, zal dan geregeld voort gaan. GEMENGD NIEUWS. Te Christiania is in 89jarigen ouderdom over leden Prof. Chr. Hasteen, eau Deeu van ge boorte, die vroeger de voornaamste hoogleeraar aan de Noorweegsche academie mocht heeten. De Frankforter Börsen-und-Handelszeitung van 23 dezer is in beslag genomeo wegens een arti kel over het jongste oproer. In de machine fabriek der firma Borsig te Berlijn is laatstleden Zaterdag de 3000ste locomotief afgewerkt. Even als bij de afwerking der 1000ste en 2000ste werd er dien dag een groot feest gevierd. BUITENLAND. Frankrijk. In Mei zullen de onderhandelingen over het handelsverdrag met Italië weder worden hervat. Men zal de quaestie der tijden het eerst ter sprake brengen. De gedelegeerden der Staten, betrokken bij de suikerconventie van 1864, bevinden zich sedert jl. Zaterdag te Parijs. Het zijnvoor Engeland de heeren Kennedy en Ogilvie, voor Nederland de lieeren Uyttenhooven en Toewater, voor België de heeren Fiser en Gillaume. De eerste zitting kenmerkte zich door een zeer levendige discussie. De heer Ozenne deelde den afgevaardigden de meeniog derFranscbe raffinadeurs mede. Over het algemeen is Frankrijk het met Engeland in de suikerquaestie eens, doch van de zijde van België en Nederland worden ernstige bezwaren geopperd. Maarschalk Mac-Mahon heeft gelast dat van elk bataljon drie onderofficieren bij de telograaf- bureaux zullen worden gedetacheerd, ten einde zich vertrouwd te maken met het seinen en zoodoende voor het leger een eigen telegraaf personeel te verkrijgen. In de artillerie-bureaux heerscht groote leven digheid. Te Bourges worden nieuwe proeven met Woolwich-kanonnen genomen. De minister van oorlog wit de nieuwe uniform der huzaren, die zeer uioeielijk schijnt schoon te houden, weder veranderen en de witte tressen laten vervallen. De militaire inrichting van het spoorwegper soneel zal thans werkelijk worden ingevoerd. Dat personeel bedraagt 110.000 irian. Deze zullen nu in bataljons ingedeeld en de hoogere beamb ten tot officieren benoemd worden. De ingenieurs, treinvoerders, stations-chefs, machinisten enz., zullen de kaders vormen. In hooge militaire kringen wordt aan dezen maatregel groot ge wicht gehecht. Na de ontruiming zal de bezetting der ves ting Verdun met 1000 man worden versterkt, bestaande uit infanterie, een lichte batterij en uhlanen. De Courrier de Verdun meldt dat graaf von Manteuffel en de heer St. Vallier na de ontruiming van Nancy hun verblijf te Verdun zullen houden. Alexandre de Maistre, kapitein van het lste regiment artillerie, is tot militair attaché bij de legatie te St. Petersburg benoemd. Den 22 dezer is op de rol der eerste kamer van het Hof der Seine ingeschreven het beroep van Prins Napoleon tegen de uitspraak van het Burgerlijk Gerechtshof van de Seine ran den 19 Februari 1873, waarbij dat Gerechtshof zich onbevoegd heeft verklaard op de eisch tot schade vergoeding wegens des Prinsen onwettige arres tatie door de heeren Victor Lefranc, oudminister van Binnenl. Zaken; Renault, prefect van politie; Patinot, chef van het Kabinet van laatstgenoem den en Clément, commissaris van politie, recht te spreken. Naar verzekerd wordt, is het testament van Napoleon III door de rechtbank te Parijs geopend. Eugène Garay de Monglare, een der voor naamste letterkundigen van den tegenwoordigen tijd, is te Parijs in den ouderdom van 77 jaren overleden. Hij was de hoofdredacteur der eerste uitgave van de „Dictionnaire de la conversation," (die thans door den heer Duckett wordt gediri geerd), na secretaris te zijn geweest van Casimir Périer, minister van Louis-Philippe. Hij was zeker een groot geleerde. In 1823 had hij het kleine dagblad ,/le Diable boiteur" op touw gezet, dat veel afbreuk deed aan de regeering der Restau ratie. Evenals onlangs in Duitschland, heeft thans in Frankrijk een zekere Ernest Gombier uit gods- dienstbezwaren geweigerd de wapenen te dragen Gombier was opgevoed in den kathol, godsdienst. Later ging hij over tot de Darbisten, en hij houdt zoozeer vast aan de voorschriften van zijn nieuw geloof, dat hij zelfs geen plaatsvervanger wilde hebben, daar hij een ander niet in zijn plaats mocht laten zondigen. De krijgsraad, zijn gods dienstig fanatisme als verzachtende omstandig heden in aanmerking nemende, heeft hem daarop tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. I )iiitsclila,iid. Keizer Wilhelm is eergisteren te halfnegen uren te Koningsbergen aangekomen. Hij werd allerfeeslelijkst ontvangen. Z. M. zal een dag in die stad vertoeven. In den Rijksdag werd gisteren het debat over het oiitwerp-muntwet voortgezet. Aangeno men werd het voorstel om den termijn, waarop alle bankbiljetten in voormalige Rijksmunt moe ten zijn ingediend, uiterlijk op 1 Januari 1875 te stellen. De Rijkskanselier zal met goedkeuring der Bondsregeeringen dat tijdstip nader bepalen. Voorts is bepaald dat de nieuwe bankbiljetten minstens van honderd mark moeten zijn. Men verneemt, dat thans formeel bevel is gegeven tot een discipliuair onderzoek tegen W agener. Het Openbaar Ministerie is door den Minister van Justitie belast met de uitwerking van die aanklacht. De commissie van den Rijksdag, in wier handen het voorstel tot invoering eener rijkswet op de drukpers gesteld is, heeft den 28sten we der eene bijeenkomst gehouden. Volgens een door de Nordd. Allg. Zeil. overgenomen bericht, is daarin door den regeeringscommissaris medegedeeld, dat sedert zijne vroegere verklaring, volgens welke de regeering geene drukperswet kon voordra gen zoo lang er geene wet tot regeling der straf vordering was uitgevaardigd, de staat van zaken aanmerkelijk veranderd was. De Pruisische re geering namelijk geloofde than9, dat, onder ze kere bepalingen, tot het voordragen van eene wet op de drukpers overgegaan moest worden, en de bondsraad had dientengevolge zijne beraadslagin gen over eene drukperswet hervat. Bij deze offi- cieele verklaring voegde de regeeringscommissaris, dat zijn doel daarmede geenszius was aan de commissie den raad te geven om hare werkzaam heden te staken of te verdagen, vermits hij niet in staat was de stellige toezegging te doen dat de voordracht der drukperswet van den kant der bondsregeering nog in den loop der tegenwoor dige zitting zou kunnen plaats hebben. Te Frankfort worden nog voortdurend per sonen .gearresteerd, verdacht van bij de jongste ongeregeldheden een werkzame rol te hebben ge speeld. Onder anderen zijn tien vermoedelijke plunderaars gevat in een bosch, niet ver van de stad gelegen. Een 19jarig jongeling, beschuldigd bij het lijk der gedoode vrouw eene oproerige redevoering (e hebben gehouden, is mede in ver zekerde bewaring genomendesgelijks de persoon die bij de verschillende aanvallen meteen hoorn signalen gaf. Verdere ongeregeldheden er was gedreigd met vernieliug van de winkels der bak kers en slagers zijn niet voorgekomen alleen enkele vechtpartijen tusscheu arbeiders onderling. De magistraat doet alles om den toevloed van vreemden te verhindereneen trein met werk lieden uit Offenbach lieden uit deze plaats hebben ijverig aan het oproer deelgenomen liet men, toen die te Frankfort aankwam, een voudig terugstoomen. Tijdens de afwezigheid des keizers zullen hem de kabinets-bescheiden dagelijks worden nagezonden. Een koerier zul iederen avond naar Eijdtkuhnen reizen, waar een veldjager de brieven zal overnemen, om ze naar St.-Petersburg te ver voeren. De benoeming van den graaf vou Munster als gezant te Londen is thans een feit. De afkon diging zijner benoeming zal echter worden aan gehouden tot na de sluiting der zitting van den Rijksraad, wijl de gezant anders verplicht zou zijn zijn zetel tus9cbentijds te verlaten. De Rijkskanselarij heeft besloten, bij den Rijksdag een voorstel te doen om op de Rijks- begrooting een post van 100,000 thuler uit te trekken, tot ondersteuning van wetenschappelijke onderzoekingen in andere werelddeelen. De schrijver Wolfgang Menzel is eergisteren in den ouderdom van 75 jaren te Stuttgart over leden. De inschrijvingen voor het Bismarck-stipen- dium hebben ruim 60,000 thaler opgebracht. Het beheer over die gelden zal den lsten Mei aan den rector der Straatsburger Universiteit worden overgedragen. Tot nog toe werden in Duitschland geen pantserplaten vervaardigd. De heer Krupp, te Essen, zal daarin nu voorzien. In zijn établisse ment wordt de noodige inrichting voor dat werk gemaakt, volgens de EU). Zeitung zelfs op zeer ruime scbaal. In verband daarmede laat hij te Kiel twee groote stoomscbepeu bouwen, uitsluitend bestemd voor bet vervoer van ertsen uit de gronden, die hij in Spanje heeft aangekocht. Door die vermeer dering zal de transportvloot van zijn établissement twaalf groote schepen tellen. Het Berlijnsch verbond van schoenmakers- gezellen, ten getale van 3000 leden, heeft tegen Maandag eene algemeene werkstaking der leden aangekondigd. De metselaarsknechts te Westend, bij Oharlotlenburg, hebben dén arbeid gestaakt, om opnieuw verhooging van loon en tevens ver mindering van werktijd te verkrijgen, maar de timmermansknechts hebben zich niet laten over- balen om met hen mede te doen. Dr. Strousberg heeft zijne kostbare verza- meling schilderijen voor 700,000 thuler overge daan aan den zaadhandelaar Lepke, onder de Linden, te BerlijD. Groot-Br it axixiië. Uit Bombay wordt onder dagteekening van 23 dezer aan de Londensche dagbladen gemeld: Sir Bartle Frere is te Mascate goed ontvangen; het is hem gelukt met Syud Turki, den Iman, een tractuat te sluiten, waarbij deze zich verbindt den invoer van slaven te verbieden, en alle slaven en lijfeigenen vrij verklaart die voortaan in zijn grondgebied mochten ingevoerd worden. Tevens verbindt hij zich tot de opheffing der slavenmart ten en het straffen van allen die slavenhandel drijven. Dergelijke overeenkomsten zijn door sir Bartle met de Sheiks van Makulla aan de zuidelijke kust vun Arabië (Hadramaut) gesloten. De politieke agent der Britsch-Indische regeering te Bushire zal voor de naleving van de overeenkomsten aan de oevers van de Perzische golf zorg dragen. In hot Lagerhuis is het voorstel van den minister Lowe aangenomen ten aanzien van de inkomstenbelasting, de rechten op de thee en de uitgifte van de schatkistbiljetten, zoomede de vaststelling van de daiutns voor de verlaging van de rechten de de suiker op 8 Mei voor ruwe, en op 28 Mei voor geraffineerd. De gemeenteraad der City van Londen heeft op voorstel des Lord mayors besloten, den Schach van Perzië uit te uoodigen tot bijwoning van een feest, hem ter eere in Guildhall te geven. Carl Delawarz, broeder van lord Buckhursh, die zich op militair gebied een eervollen naam heeft verworven eu vaak in het Engel9che Hoogerhuii over militaire aangelegenheden het woord voerdt, is spoorloos verdwenen, een brief achterlatende, waarin hij verklaart zich te hebben gedood. Woensdag bad te Vermondsey een vreese- lijke brand plaats. Tegen twee uren des nachts sloegen de vlammen uit de welbekende beschuit fabriek van Peek, Freau en Co.; een gebouw, acht verdiepingen hoog, 1200 voet lang en 70 voet breed. Hoewel de brandweer spoedig en degelijk werkte en het water uit de Theems, waaraan de fabriek grenst, dadelijk te hulp kon worden ge bracht, werd inen den brand eerst na eenige uren meester en nadat aan het gebouw, met den voorraad graan, meel en beschuit, een schade van wel 100,000 pd. st. was toegebracht. Daaren boven werden ean aangrenzende korenmolen, een rijst- en oliemolen en een in de rivier liggend schip zeer beschadigd. Het vuur was van dien aard, dat de prins vrn Wales, met den hertog van Sutherland, zich naar liet tooneel van de ramp begeven hadden en zelf behulpzaam waren bij het blusschen. Italië. De Opinionc zegt, dat het gerucht onjuist is, dat de beer Sella van plan zou wezen om de coupons der Staatsschuld te Parijs in papier te betalen of met verrekening van het koersverlies. De minister is er alleen op bedacht om te belet ten dat de coupons uit Italië naar Frankrijk zouden gezonden worden om daar betaald te worden in goud. De heer Sella heeft echter geeo enkel besluit genomen om de wijze van betalinj in het buitenland te veranderen. Zwitserland. Het antwoord der Spaansche regeering op de kennisgeving van de erkenning der Spaansche republiek door Zwitserland is eindelijk den 21sten dezer bij den Bondsraad ontvangen; het is reeds van 19 Maart gedagteekend. Daarbij wordt onder dankbetuiging voor de erkenmug verzekerd dat de Spaansche natie de levendigste sympathie koes tert voor de volkeu hunne souvereiniteit hebben weten te bewaren en met roeui te handhaven, en dat de Spaansche regeering niet zal nalaten de meest vriendschappelijke betrekkingen met het Zwitsersche eedgenootschap aan te kweeken en te onderhouden. Spanje. 't Gerucht, als zou de Commune te Madrid ge proclameerd zijn, wordt tegengesproken. Een tele gram van gisteravond halfzeven, te Brussel ont vangen, meldt dat overal rust heerscht, dat nergeoi wanordelijkheden zijn gepleegd, en dat men goed vertrouwen koestert. Uit Barcelona wordt van 23 April gemeld Benden metselaars, die het werk staakte»! trekken door de stad. Zij zijn met stokken ge wapend en beletten de werklieden, die zich niet bij de Internationale aansloten, te arbeiden. Een deel van het leger in Catalonië bevindt zich in een slechten toestand, ten gevolge van toegevendheid jegens hen, die zich aan indisci pline schuldig maakten. Het regiment cavalerie van Alcala is Don derdagochtend in opstand gekomen. De discipline is thans echter hersteld,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2