na» discussie het wetsont werp betreffende het sluiten eener leening goedgekeurd. In het wetsontwerp wordt de regeeriog ge machtigd op de door haar vast te stelleD voor gaarden eene leening tot een werkelijk bedrag fan 240 millioeo francs aan te gaan, waarvan terstond hoogstens 188 millioen francs werkelijke traarde kan worden uitgegeven. Voor de kosten tan uitgifte, vervaardiging der schuldbrieven enz. tvordt daarbij aan den minister vau financiën Èen crediet van 3U0.000 francs beschikbaar ge leld. Ciroot- JEtritanxiië- In het Lagerhuis zeide de heer Gladstone gis- ■iren in antwoord aan den heer Stappleton, dat men wegens de verklaring, onlangs door hem tfgelegd, niet moest gelooven, dat hij de inschrij- tiDgen ten behoeve der Carlisten goedkeurde of daaromtrent onverschillig was. Er bestaan tegen dergelijke inschrijvingen gewichtige bedenkingen. Ze zijn er op aangelegd, om bevriende regee- nDgen van elkander te vervreemden en Europa in dwaling te brengen nopens Engelands ware tneening over den opstand. Engeland, dat altijd verlangt den vrede met andere Mogendheden ge handhaafd te zien, betreurt het zeer dat in Spanje bloed vergoten wordt. Wat de wijziging der wet, door Stappleton begeerd, betreft, Gladstone ge looft uiet dat ze vvenschelijk is. De Times zegt dat het Bankdisconto niet ver hoogd zal worden, als de vraag naar goud niet grooter wordt. In eene vergaderiug van aandeelhouders der Atnerikaansehe trans-atlantische telegraafkabel- maatschappij is een besluit genomen ten gunste eener vereeniging van alle onderzeesche kabel maatschappijen. De prins van Wales is gisteren naar Wee tien vertrokken en zal onderweg Brussel en Stutt gart aandoen. Hij denkt ongeveer eene maand uit te blijven. De katholieken te Londen hebben voor 14000 jd. st. een fraai paleis in de nabijheid van Vic toria-street aangekocht voor den aartsbisschop Manning. Door inteekening zal men voorts gelden verzamelen om het paleis in orde te brengen. Volgens een bericht uit Calcutta hebbende iirtan van Maskate en de Arabische hoofden aan de Perzische golf het verdrag tot afschaffing der slavernij onderteekend. 't Is te hopen dat het met die onderteekening ernst is. Uit New-York wordt gemeld, dat het aan de agenten van politie Webb en Hancock gelukt is, 44000 p. st. in obligatiën der Vereenigde Staten in beslag te nemen van de som waarvoor Bid well eo consorten de Engelsche bank bedrogen hadden. Ofschoon het boksen om geld van rechts wege verboden is, had er onlangs nog een boks- partij plaats in de beruchte wijk der zeven Dialos, in eene gewezen Baptisten-kapel. Ofschoon de eDtree 1 pond st. bedroeg, was de kapel vol men- schen. Van de beide vechtersbazen, Davis en Nap per, was de laatste de lieveling van het publiek en men wedde op hem twee tegen een. Toch viel Napper na een kamp van een uur als dood ter aarde. Nadat hij weer bijgebracht was, duurde het nog anderhalf uur eer hij zich overwonnen verklaarde. Te verwonderen is het dat de politie licit er niet mee bemoeide, vooral daar honder den, wien het entreegeld te hoog was, buiten de htpel den uitslag stonden af te wachten. Dnitschlaxul. Het Heerenhuis heeft gisteren, Da een debat dat zes uren duurde, de algetneeue beraadslagingen geëindigd over de wetsontwerpen betreffende de opleiding en aanstelling van geestelijken. Vele ultra-consèrvatieven en uitramoDtanen voerden het woord. De Minister van Eeredienst deed uit komen, dat de ontwerpen niet nadeelig waren voor de Evangelische kerk. Hij betoogde nadruk kelijk, dat de van 184S dagteekeuende theorie van scheiding van Kerk en Staat verderfelijk was, en beriep zich ten bewijze hiervan op België. Bis marck zeide, dat de plotselinge wending in de politiek der Regeering ten aanzien der Kerk ver oorzaakt was door de vorming van de centrums- fractie, eD zette, met beroep op de stukken, uiteen dat de regeering tot 187) vreedzaam jegens de Katholieke kerk gezind was geweest. Het bewe- reu, dat Pruisen, tijdens den oorlog, Italië had aangespoord Rome te bezetten, was onwaar. En men mocht strijd tegen een heerschzuchtige pries terschap niet gelijk stellen met vijandschap tegen de Kerk. Oostenr.-Hong. Monarchie. In de troonrede tot sluiting der zitting van den Rijksraad wordt gezegd, dat door de kieshervor- ming de onafhankelijkheid van den Rijksraad is gevestigd, en de rijkseenheid, zonder gevaar voor de zelfstandigheid des lands, tot eene waarheid is geworden. De wensch wordt te kennen gege- vep, dat alle landen der monarchie en alle par tijen op dezen grondslag eendrachtig mogen sa menwerken tot ontwikkeling van het constitutio- neeie leven. In de benoeming van Zemialkowsky tot minister, zal Gallicië, ofschoon de beoogde schikking niet tot stand is gekomen, het bewijs tien van de zorg der regeeting voor het welzijn van dat land. Na eene waardeering van de werk zaamheid van den Rijksraad en bet constateeren van den vooruitgang des rijks, wordt in de troon rede ten slotte gewezen op de ruime deelneming in de Weener tentoonstelling en op den ongestoor- den vrede van Europa. Generaal Tliol en de overste Kodolich zijn aangewezen voor den dienst van den prins van Walis gedurende diens verblijf te Weenen. De kroonprins van Denemarken wordt er den 20sten verwacht. Thans is het bedrag der entréegelden in het tentoonstellingsgebouw afgekondigd. Het is vast gesteld voor werkdagen op éen, voor Zon- en feestdagen op een halven gulden. Voorts zullen er weekkaarten (met 7 coupons) en doorloopende entrées verkrijgbaar zijn, eerstgenoemde voor 5, laatstgenoemde voor 10U gulden. Een heer, die eene doorloopende kaart neemt, heeft het recht op eene doorloopende dameskaart voor slechts 50 gulden; zoodat hij voor 150 gulden gedurende de geheele tentoonstelling met eene dame ten allen tijde toegang heeft. Spanje. De tegen Zondag belegde vergadering der per manente commissie, waarop alle ministers uitge- noodigd waren tegenwoordig te zijn, is tot Dins dag 22 dezer uitgesteld geworden tengevolge van het overlijden van de echtgenoote van den pre sident-minister Figueras. Om dezelfde reden, zou, gelijk aan de Parijsche dagbladen bericht wordt, de president-minister zijn ontslag hebben verzocht. Aan de Times wordt echter gemeld dat de heer Figueras, wegens het overlijden zijner echtgenoote, een kort verlof had verkregen en dat zijn functiën tijdelijk door den minister Pi y Margail zouden worden waar genomen. De regeering heeft besloten de Permanente Commissie te ontbinden, daar zy haar handhaven gevaarlijk achtte voor de openbare orde. Het officieele blad van gistermorgen behelst het besluit der regeering, waarbij de Permanente Commissie wordt ontbonden, en de verklaring dat de regeering van dezen maatregel verant woording zal geven aan de Constituante. Drie Carllstische officieren, twee Franscben en een Engelschman, zijn aan de grenzen gear resteerd en naar Perpignan getransporteerd. Volgens een dépêche uit Barcelona zou de generaal Velarde zijn commandement willen nederleggen, omdat de regeering zijn krachtdadige maatregelen tot herstel der krijgstucht niet goed gekeurd heeft. Van de bandeloosheid des legers worden voorts in dépêches weer een ige treffende staaltjes medegedeeld. Zoo heeft een soldaat zich verstout het geweer aan te leggen op een zijner officieren, en een artillerist bedreigde inet zijn kanon de voorhoede van generaal Velarde. Een bataljon jagers van Tarila wilde de artilleristen, die op last van Velarde in verzekerde bewaring waren genomen, met geweld bevrijden, en de majoor van het bataljon zag zich genoodzaakt met de oproerlingen te onderhandelen en hun te beloven, dat de gearresteerde soldaten op vrije voeten zullen worden gesteld. Velarde zou nu weer te Vich zijn aangekomen, dat hij verlaten had om tegen Saballs op te rukken. Ook teJaca en SantODa moeten dergelijke tooneelen van in subordinatie plaats gehad hebben. De commandant Fejero van de jagers te Alcolea heeft te Fulleda de benden van Cucala en Cargalii, die 700 man sterk waren, aangeval len. Hij verdreef hen met de bajonet en sloeg hen op de vlucht. Volgens de Kölnische Zeitung is het den Mi nister van Financiën gelukt te Londen 200 mil lioen realen te krijgen, waarvoor hij de obligatiën voortkomende uit den verkoop der bergwerken van Riotinto, verpand heeft. Door deze operatie kan de Minister nu weer tot het begin van Mei i i den dienst voorzien. Men wil voorts weten, dat hij zich bezig houdt met het plan tot het onmiddellijk te gelde maken van de nationale goederen, die hij in erfpacht wil geven en die in kleine perceelen gesplitst zullen worden, zoodat de arbeidende stand hierbij zal kunnen mededin gen. Die maatregel zou dus niet enkel strekken om de Regeering aan geld te helpen, maar ook om de hulpbronnen des lands te ontwikkelen. TELEGRAMMEN. Brussel, 25 April. De prins van Wales is, op zijne reis naar Weenen, hier aangekomen. Londen, 25 April. De heer Gladstone heelt, bij de ontvangst eener deputatie op gisteren, gewei gerd om eenig uitzicht te geven op de afschaf fing der inkomsten-belasting. Volgeos alhier uit Madrid ontvangen tele grammen heerschte er groote spanning in die stad. Verleden Woensdag werd door de Perma nente Commissie eene bijeenkomst gehouden, om te beraadslagen over den toestand van het land. De regeering verklaarde het onnoodig om de Cortes weder bijeen te roepen. Na eene langdu rige beraadslaging heeft de regeering ten slotte mededeeling gedaan van het (in de Gaceta van den volgenden ochtend afgekondigde) besluit, waarbij de Permanente Commissie wordt ontbon den, de verkiezingen op 10 Mei en de bijeen komst der Cortes op 1 Juüij worden vastgesteld. Er is een moordaanslag op Contreras gepleegd, die echter ontkwam, doch verscheidene persoDen zijn gekwetst. Eenige repuhlikeinsche vrijwilligers hebben zich met geweld toegang verschaft tut het pa leis van bet Congres, en de leden der permanente commissie genoodzaakt een goed heenkomen te zoeken. Serrano bevindt zich in veiligheid. Donderdag was de stad rustiger. Vlar*litber*icHten. Amsterdam, 25 April. Tarwe. Levering Mei 376; Oct. 355. N. Petersburg 210. J. dito 196, 197. N. Galatz 204; J. dito 195. Donau 190; Mei 198; Oct. 198, 197. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. 4454, Vliegend 43; Mei, 42%, 424254; Sept., Oct., Nov., Dec. 43, 48%, 43. Lijnolie, op zes weken, 39%; Vliegend 38%; Mei 3854; Sept., Oct. Nov., Dec. 385. Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%; Kool zaad April 417, Oct. 412. Fromotien. Leiden, 25 April. Bevorderd tot Doctor in de rechten de heer B. C. J. Loder, geb. te Amster dam, met acad. proefschrift, getiteld: De leer der volkssouverciniteit in hare ontwikkeling, aanbeveling en bestrijding, historisch-critisch beschouwd. LAATSTE BERICHTEN. Den Haag, 25 April. Bij Kon. besluit van 24 dezer, is de heer Jhr. A. L. van Spengler, thans ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Dalfsen, benoemd tot ontvanger derzelfde midde len te Lisse c. a. Bij Kon. besluit vau 24 dezer is de heer J. A. Vlug, thans ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Emmen c. a., benoemd tot ontvanger dérzelfde middelen te Dirksland c. a. Naar men verneemt heeft het Z. M. den Koning behaagd te benoemen tot ridder 3de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau, den kapitein ter-zee J. A. van de Velde. Z. K. H. de Prins van Oranje is gistermiddag, vergezeld van HD. adjudant, naar Amsterdam vertrokken. Z. K. H. Prins Frederik wordt hedenavond uit Duitschland in de residentie terugverwacht. In de Nieuwe Havenstraat ontstond heden voormiddag op de bovenste verdieping van eene woning, waarin verfwaren enz. worden verkocht, brand, veroorzaakt door het in vlam geraken van eenig strijkgoed, dat te dicht bij het vuur was geplaatst. Door de spoedig aangebrachte hulp van de brandspuiten, waarvan een water heeft gege ven, werd bet vuur spoedig in zijn voortgang ge stuit, zoodat het vertrek eene geringe schade heeft geleden. Iu den namiddag van den 20sten Februari omstreeks halfzes werd brand ontdekt iD eene woning te Giessendam, die behalve door zekeren Overgouw, wien de woning toebehoorde, ook be woond werd door een ander huisgezin. Bij on derzoek bleek, dat de brand op den zolder in eemge spaanders, die daar verspreid lagen, was ontstaan, ten gevolge waarvan het bovengedeelte der woniDg nog al schade heeft geleden. De man was op zijD werk en de kinderen waren door de moeder op dien dag naar de breischool ge zonden, zoodat de vrouw van O. alieeD thuis was doch op het oogenblik dat men rookwolken uit de woning zag opstijgen, was zij op straat met eene kom ten einde melk te gaan halen. Toen zij op het vermoeden, dat hare woning brandde, werd opmerkzaam gemaakt, zeide de vrouw dat het bij haar niet kon wezen en dat het waar schijnlijk bij een barer buren moest zijn, maar deze meening bleek maar al te spoedig niet ge grond te zijn; wel degelijk stond de woning van O. op het Sticht in volle vlam. De brand was gelukkig spoedig gebluscht, maar het bleek later dat hier niet aan een ongelukkig toeval of onvoorzichtigheid was te denken. Het vermoeden vau brandstichting viel al spoedig op de vrouw van O., die dan ook, nadat zij was gearresteerd, aan den veldwachter en later aan den rechter-commissaris verklaarde dat zij op ge noemden middag met een brandenden zwavelstok naar boven was gegaan, dezen toen in eenige op den zolder verspreid liggende spaanders had ge duwd en toeu hare woning bad verlaten, en dat zij het gedaan had omdat zij zoo arm was. Zij stond heden, beschuldigd van moedwillige brandstichting, waardoor het met te voorzien was dat menschenlevens in gevaar werden gebracht, voor het prov. gerechtshof in Zuid-Holland terecht. De door haar vroeger afgelegde bekentenis trok zij thans in en zij deed het voorkomen dat zij niet geweten heeft wat zij toen had opgegeven; zij kon niets van het iu brand steken mededee- len en was daaraan geheel onschuldig. Uit het getuigenverhoor kwamen echter ver schillende feiten teu haren nadeele aan het licht. Zij had namelijk een harer kinderen, dat ziek was, tegeu het verbod van den dokter buiten 's buis gezonden; terwijl bleek dat de rente van een hy potheek der woning van f 200 reeds sedert De cember moest worden .oldaan en dat zij boven dien vvegeDS andere zaken aan schulden te za- men f 300 te betalen had. Bij de Ucrechtsche Oiv.ndvvaarboiginaatschappij was de woning voor 900 geassureerd, welke maatschappij kort na den brand 250 als brandschade uitbetaalde. Ook bleek het, dat vijf jaren geleden iu hetzelfde huis brand was ontstaau, maar dat die aan een ODgelukkig toeval moest worden toegeschreven. Adv.-gen. Mr. van Maanen was van meening dat de voor den rechter-commissaris afgelegde bekentenis, hoewel lieden ingetrokkeu, in sland blijft, omdat voor die intrekking geene aaone- meiijke redenen zijn ingebracht. De vrouw was alleen thuis en dus kau niemand anders den brand hebben gesticht. De reden, waarom zij bet feit heeft gepleegd, heeft zij vroeger zelve opge geven. De afgelegde bekentenis achtte hij thans door het getuigenverhoor voldoende gestaafd. Adv.-gen. requireerde eene veroordeeling tot tucht huisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. In strijd met dit gevoelen hield de verdediger Mr. Pape het ten laste gelegde voor niet bewe zen, ten minste oordeelde hij, dat er aan geen boos opzet kon gedacht worden. Mocht beschul digde onvoorzichtig met vuur hebben omgegaan en daardoor brand veroorzaakt, zoo kon zij niet wegens moedwillige brandstichting veroordeeld worden. Pleiter hoopte, dat het Hof weinig waarde aan de buiten rechten afgelegde bekentenis zou hechten, want deze zou toch op zichzelve staan, daar die door geene getuigen werd bevestigd. Er waren z. i. alleszins voldoende redenen voor de vrijspraak van besch. aanwezig. Morgenochtend zal het Hof uitspraak doen. Amsterdam, 25 April. Hedenochtend te 10 aren heeft Z. M. de Koning, vergezeld van Z. K. H. den Prins van Oranje een langdurig be zoek gebracht aan Arti et Amicitia, om aldaar de tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nij verheid uit vroegere eeuwen in oogenschouw te nemen. De vorstelijke personen werden door de commissie ontvangen en door den heer D. van der Keilen met een kort woord welkom geheeten. Ook de minister van binnenlandsche zaken was tegenwoordig. Er had overigens geen plechtigheid plaats bij de opening der tentoonstelling. Hedenmiddag is er diner ten Hove, van onge veer 80 converts, waarop de Burgemeester en de leden van den Gemeenteraad zijn genoodigd. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Kroonprins zullen bedeonamiddag een bezoek aan de dia mantslijperij, op bet Roeterseiiand, van daarnaar de heeren Tresliug en C'., op den Singel. Heden woont de vorstelijke familie het concert iD Felix Meritis bij. Utrecht, 25 April. Gisteren heeft alhier de vei ling der schilderijen-verzameling van wijlen den heer de Heus van Nijenrode plaatsgehad. Giste ren hebben wij aan enkele schilderijen reeds de prijzen opgegeven; in 't geheel bracht de verkoo- ping der 92 stuks, met bet beeld van RubbeDS bijna f 190,000 op De hoogste prijzen werden besteed voor L. Gal- lait, l'oubti des douleurs voor f16.800, die, meenen wij, voor 't Rotterdamsch museum werd aange kocht, en Rosa Bonheur, schapen op de heide f 15,500, door een Fransch kunstkooper gekocht; O. Troyou, paarden iu een rivier f 10,500; C. Troyou, koeien t 10,000, beiden door buitenl. kuustkoopers; B. C. Koekkoek, bosch na een on- weder f 10,000, door een Nederlander gekocht, A. Schelfhout, een winter f9,100, door een buitenl. kooper. Eenige veehouders iu deze gemeente, die, verlokt door het zachte weer, hun melkvee reeds in de weide gezonden hadden, zijn ge noodzaakt geweest dit weer op den stal te halen; de dieren gaven bijna geen melk meer. De vorst is in de laatste nachten zoo sterk ge weest, dat een laag ijzel op het gras en op de veldvruchten lag. Het bataljon mineurs eu sappeurs, dat Dinsdag alhier io garnizoen zal komen, zal a. s. Maandag Nijmegen verlaten en niet, zooals ver wacht werd, de reis per spoor maken, maar in dagmarsch. Naar men verneemt, vertrekken a. s. Maandag de 1ste en 2de cornp. en Dinsdag de staf, de 3de, 4de en 5de comp. van het 7de reg. infanterie van hier naar Hoorn, Met het oog op de aanst. exploitatie van het gedeelte van den spoorweg van Boxtel tot Goch, is door de directie van de Noord-Brabautsch Duitscbe spoorwegm. eene buitengewone alg. vergadering uitgeschreven, waarin eeD voorstel van de directie zal behandeld worden, strekkende tot wijzigingen van de statuten der maatschappij (V. 4

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3